dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    radauskas

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-971
    Posty
    62

    Domyślnie Jaką wybrać moc ogrzewacza przy przewodzie 2,5mm2 ?

    Zmieniłem stary ogrzewacz przepływowy 6 kW 1F na 11/13 kW 3F. Mam położony przewód 4x2,5 m² pod tynkiem. W.g. tabelki, którą znalazłem w sieci maksymalny prąd dla takich przewodów to 18,5 A. W instrukcji mojego ogrzewacza jest napisane, że dla 11 kW pobiera ok. 17 A (o ile pamiętam), a dla 13 kW pobiera 20,5 A. No i zastanawiam się czy zostawić ogrzewacz na 11 kW czy może te 20,5 A też da radę bez konsekwencji dla instalacji (i domu) puścić. Przy 13 kW jednak komfort korzystania z prysznica jest odczuwalnie większy niż dla 11 kW.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Jeszcze nikt nie odpowiedział, więc informuję - wstaw zabezpieczenie B20 dla wyższej mocy i spokojnie pozostaw przewody bez zmian. Praktycznie nic się nie stanie I nie przejmuj się spodziewanymi wpisami, że to niezgodne ....itp itd. Zakładam, że długość zasilania ogrzewacza jest typowa dla domku czyli ok 20 m, bo pewnie ktoś zaraz zapyta co to znaczy typowa.

  3. #3

    Domyślnie

    Dlaczego 20 ? Nie lepiej od razy 25, a nawet 32? Będzie pewniejsze. Na pewno nie wyłączy przecież.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4

    Domyślnie

    Skoro już tak masz założone -to co pozostaje innego?
    Jednak dla tego przewodu 11kW to i tak już dosyć duże obciążenie.
    Rozumiem, że podgrzewacz ma możliwość regulacji 11 lub 13kW?
    Nie możesz ograniczyć przepływu wody aby moc była 11kW a przez to woda cieplejsza? Ekonomicznie i bezpieczniej dla przewodów.
    Sprawdź temperaturę tych przewodów włączając ogrzewacz przez 10minut ciągłej pracy -to da Ci najlepiej do myślenia.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    radauskas

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-971
    Posty
    62

    Domyślnie

    Przepływ mogę zmniejszyć i przy 11kW temperatura ciepłej wody się podniesie. I wtedy mogę odkręcić nieco więcej zimnej, żeby mieć finalnie porządaną temperature użytkową. Ale w przyrodzie nic nie ginie. Efekt mam taki sam jak wcześniej, czyli końcowo taka sama iloś wody uzytkowej o takiej samej temperaturze ( po zmieszaniu z zimną ). Sprawdzone i przetestowane. Po przełączeniu na 13kW mam po prostu większą wydajność przy tej samej spodziewanej temperaturze końcowej w "sluchawce". Bo mi nie chodzi o to, że woda na koncu jest za zimna tylko jej ilość jest przy 11kW w miare wystarczająca, a przy 13kW w sam raz. Na starym ogrzewaczu 6kW wody było ledwo ledwo wystarczająco i moja damska część rodziny narzekała, że prysznic jest do d...

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Autorze tematu - czy skorzystasz z mojej rady czy innej to Twoja sprawa. Natomiast internatowy mądrala Elpapiotr wstawi 63 A, jak iść to na całość. Głupota takich wpisów poraża. Oczywiście za chwilę będzie jego odpowiedź, ale ja uprzedzam - bez odbioru.

  7. #7

    Domyślnie

    Słuchaj człowieku, naucz się wreszcie o obciążalności prądowej długotrwałej przewodów oraz o charakterystykach tI wyłączników samoczynnych, a nie pierdzielisz trzy po trzy. Bo elpapiotr nie wstawi, jak głupio sugerujesz, gdyż elpapiotr wie, czym to pachnie nieuku jeden!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, ale ja nie mam czasu, żeby cały czas siedzieć przy komputerze. Byłem na robocie. To była poważna sprawa. Zamontowałem 2 kinkiety i wymieniłem 3 gniazdka. Cały dzień mi zeszło, ale zarobiłem parę złotych, bo ostatnio to już kiepsko było i nawet wczoraj to musiałem w Biedronce przy kasie odłożyć parę zakupów, gdyż zabrakło mi gotówki.
    A wracając do tego zabezpieczenia, to może rzeczywiście przesadziłem. W końcu mam tylko 2 letnią szkołę rzemiosł budowlanych i to skończoną pół wieku temu. Uprawnienia SEP jakoś zaliczam. Więc może właśnie Elpapiotr podpowie mi coś o tej obciążalności to się dokształcę, jakaś norma choć jej nie kupię bo kasy nie mam. I co to jest ten wyłącznik samoczynny, to chyba jakaś nowość, ja znam tylko S-ki.

  9. #9

    Domyślnie

    Proszę bardzo.
    Mamy na dzień dzisiejszy PN-HD 60364-5-52:2011, niestety wersja angielska.
    Mpżemy posiłkować się wczesniejszymi, publikacjami w necie itd.
    Przewód o określonym przekroju i długości oraz sposobu ułożenia ma obciążalność prądową długotrwałą w pewnym zakresie, czyli do ...
    Ale jest on zabezpieczony wyłącznikim samoczynnym, według domsat - 20 A.
    Z charakterystyki czasowo-prądowej wynika, że może on być obciążony od 1,13 do 1,45 wartości znamionowej, do godziny czasu.
    A to już poważna sprawa, bo mamy do czynienia z wielkością 29 A.
    Wytrzyma ten twój 2,5 mm2 taki prąd?
    Widzisz różnicę, czy zamieścić charakterystyki, byś się zapoznał.

    PS.
    Byłem na robocie. To była poważna sprawa. Zamontowałem 2 kinkiety i wymieniłem 3 gniazdka. Cały dzień mi zeszło, ale zarobiłem parę złotych, bo ostatnio to już kiepsko było i nawet wczoraj to musiałem w Biedronce przy kasie odłożyć parę zakupów, gdyż zabrakło mi gotówki.
    Nooo, przy takim tempie to nic dziwnego, że kasy brakuje.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Dzięki za szybką reakcję. Wiedziałem, że Elpapiotr siedzi całą sobotę przy klawiaturze. Ja musiałem pracować, a że wolno to szło to wina reumatyzmu. Co do przewodów - to one się przepalą ? No nie przypuszczałem ! A może będzie pożar ? Ja siłę 2,5 mm kw to zwykle zabezpieczam 25 A. No, ale już nie będę tego robił. Całe życie człowiek się uczy.

  11. #11

    Domyślnie

    Następne naiwne pytanie laika.
    Słyszał o degradacji izlacji, o pogorszeniu się jej parametrów?
    No to kolejna lekcja do odrobienia.
    PS. Ja też pracuję, ale tyle, ile chcę i kiedy chcę. W końcu nie muszę, będąc na emeryturze.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    No to gratuluję tej sytuacji. To komfort tak sobie siedzieć przez cały dzień przy klawiaturze. Można też sprawdzić co nowego w normach. Pasjonujące zajęcie.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Może pasjonująca ta emerytura nie jest jak i klepanie w klawiaturę ale przynajmniej nie kompromitujące
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat
    No to gratuluję tej sytuacji. To komfort tak sobie siedzieć przez cały dzień przy klawiaturze. Można też sprawdzić co nowego w normach. Pasjonujące zajęcie.
    Jasne. Można przy tym zarobić i dorobić przy okazji. No i pośmiać się przy tym. To naprawdę zdrowe, i reumatyzmu nie można się nabawić.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie

    Tak personalnie to elapiotr zawsze wyśmiewa doradzanie kogokolwiek tylko nigdy sam niczego nie doradza, a przepraszam zadzwoń po elektryka...

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ag2a
    Tak personalnie to elapiotr zawsze wyśmiewa doradzanie kogokolwiek tylko nigdy sam niczego nie doradza, a przepraszam zadzwoń po elektryka...
    Klamiesz. Ja tak nie piszę. Ja odsyłam do publikacji, norm, książek itd.
    No i w sumie - czego oczekujesz?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony