dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie Szambo czy POŚ

    Cześć.
    Przewertowałem trochę wątków ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi, głównie stare wątki. W projekcie moje domku rekreacyjnego jest zaprojektowane szambo 8m3 i na początku nie planowałem tego zmieniać, ewentualnie pojemność. Jakiś czas temu, właściciel sąsiednich działek namawiał mnie na oczyszczalnie. Namawiał to może ze dużo powiedziane bo zajmuje się montażem szamb i oczyszczalni ale w perspektywie dłuższego czasu POŚ bardziej się opłaca. Mam mieszane uczucia bo stan wód gruntowych jest na pograniczu 1,5m pod powierzchnią terenu. Gdybym chciał zmienić na POŚ to muszę wysłać kierownikowi umiejscowienie oczyszczalni a on zgłoszeniem wszystko załatwi. Z drugiej strony szambo powiedzmy 12m3, które będzie o jakieś 2-2,5tys tańsze ale dzwoniąc do najbliższego zakładu komunalnego dowiedziałem się, że wywóz 6m3 kosztuje 250zł ale od przyszłego tygodnia będzie drożej a to pewnie w najbliższym czasie nie jedna podwyżka. Przy takiej pojemności i użytkowaniu domu może raz na dwa lata trzeba będzie wybrać całość.
    Czy w przypadku posiadania POŚ obowiazkiem jest wybieranie zbiornika raz w roku? Jeśli tak to w moim przypadku oczyszczalnie jest zupełnie nie opłacalna. Aha i specjalnie pominąłem jakość oczyszczania zestawów za ok. 3-3m5tys.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli liczysz koszta szamba, a POŚ, to szambo przy 4 osobowej rodzinie musisz wybierać mniej więcej raz w miesiącu. Przemnóż to przez np 2-3 lata i wtedy chyba POŚ Ci się zwraca (nie wiem jakie są koszta POŚ)

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Dziwny ten projekt na 8m3. Z drugiej strony na 12m3 będą potrzebne dodatkowe projekty i wymogi.
    Nie znam nikogo kto robi inne szambo niż 10m3 - czyli maksymalna objętośc przy niewielkiej biurokracji.

    Pozdzwoń po firmach asenizacyjnych, bo 250zł/6m3 brzmi drogo. Ja mam 180zł/10m3.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Cześć.
    Przewertowałem trochę wątków ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi, głównie stare wątki. W projekcie moje domku rekreacyjnego jest zaprojektowane szambo 8m3 i na początku nie planowałem tego zmieniać, ewentualnie pojemność. Jakiś czas temu, właściciel sąsiednich działek namawiał mnie na oczyszczalnie. Namawiał to może ze dużo powiedziane bo zajmuje się montażem szamb i oczyszczalni ale w perspektywie dłuższego czasu POŚ bardziej się opłaca. Mam mieszane uczucia bo stan wód gruntowych jest na pograniczu 1,5m pod powierzchnią terenu. Gdybym chciał zmienić na POŚ to muszę wysłać kierownikowi umiejscowienie oczyszczalni a on zgłoszeniem wszystko załatwi. Z drugiej strony szambo powiedzmy 12m3, które będzie o jakieś 2-2,5tys tańsze ale dzwoniąc do najbliższego zakładu komunalnego dowiedziałem się, że wywóz 6m3 kosztuje 250zł ale od przyszłego tygodnia będzie drożej a to pewnie w najbliższym czasie nie jedna podwyżka. Przy takiej pojemności i użytkowaniu domu może raz na dwa lata trzeba będzie wybrać całość.
    Czy w przypadku posiadania POŚ obowiazkiem jest wybieranie zbiornika raz w roku? Jeśli tak to w moim przypadku oczyszczalnie jest zupełnie nie opłacalna. Aha i specjalnie pominąłem jakość oczyszczania zestawów za ok. 3-3m5tys.
    POŚ opłaca się robić bo jak już wspomnieli moi przedmówcy odchodzi Ci koszt wywozu szamba co najmniej około 160 zł/miesiąc a gdy dojdzie kiedyś do skanalizowania twojej miejscowości nie będziesz ponosił opłat za ścieki.. Zbiornik opróżniasz około raz na dwa lata ze związków stałych a co do wód gruntowych to zapewne masz na myśli POŚ z drenażem rozsądzającym, są inne rodzaje POŚ.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Zbiornik opróżniasz około raz na dwa lata ze związków stałych a co do wód gruntowych to zapewne masz na myśli POŚ z drenażem rozsądzającym, są inne rodzaje POŚ.
    Ale finalnie gdzieś się musi rozsączyć/odpłynąć (chyba, że wyparuje ).
    Ja mam okresowo wody gruntowe mniej niż metr ppt i większość firm nie chciała robić w ogóle lub robić z nasypem/górką.
    Finalnie mam szambo.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Panowie POS z saczkami już zamontowane. Na gotowo 6800 ze wszystkimi potrzebnymi przedłużkami itp. Rury obsypane żwirem po 50cm na wysokość i szerokość, poszło Ok 11ton, osadnik dwukomorowy 3000l. Mam nadzieje ze posłuży. Pan powiedział żebym po sezonie (to dom letni) przepłukać rury drenażowe wkładając szlaufch na powiedzmy 5mb i puścić na maxa wodę tak ze 20 minut. Przy kopaniu dziury pod zbiornik woda pokazała się na 180cm. Na poziomie 70cm ppt piach idealny na wylewki lub tynki

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ale finalnie gdzieś się musi rozsączyć/odpłynąć (chyba, że wyparuje ).
    Ja mam okresowo wody gruntowe mniej niż metr ppt i większość firm nie chciała robić w ogóle lub robić z nasypem/górką.
    Finalnie mam szambo.
    Ale są jeszcze inne rodzaje rodzaje POŚ aniżeli z drenażem rozsączającym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony