dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Question Opłacalność większej instalacji PV oraz Rozliczenia z firmą Tauron.

    Witam Serdecznie!
    Chciałbym zapytać o dwie kwestie i mam nadzieje, że tutaj na forum znajdę kogoś kto mi to w prosty sposób wyjaśni, bo szukam od kilku dni i jak coś znajdę to chyba nie rozumiem o co chodzi, ale jestem aż tak głupi...

    Biorę udział w programie gdzie mam przyznaną dotację na 4,5kWp gdzie dotacja to 4200zł netto za kWp. + koszty niekwalifikowane chyba tylko monitoring wysyłanej i odbieranej energii np PV Monitor + jakieś haracz do gminy ok 1000zl. Więc zakładam że w 2500-3000zł dopłaty za całość się to zamknie.

    Rozważam od razu większą instalację około 8-9kWp z racji, że dom ogrzewam PC. Koszt grzania pompą w okresie np. Październik - Kwiecień wychodził mi przez dwa ostatnie sezony kolejno 680zł / 880zł. Taryfa G12w Grzeję głównie w taniej taryfie + w mroźniejsze dni dodatkowo jakieś 15-20% również w droższej. Zapotrzebowanie domu na prąd wychodzi w skali roku około 3000kWh ( jeszcze nie mieszkamy pełny rok by to potwierdzić na 100% ).

    Teraz pytania:
    1. Brać te 4,5kWp czy tam troszkę więcej czy dołożyć około 15-18 tys do instalacji 8-9kWp zakładając zużycie PC w granicach 4500-5000kWh? Jest to opłacalny interes, bo mi z obliczeń wychodzi, ze raczej nie do końca...?

    2. Ktoś mi wytłumaczy jak Tauron rozlicza tą taryfę? PV produkują prąd głównie w godzinach szczytowych więc naprodukowana energia będzie tylko do wykorzystania w godzinach szczytowych czy w tych nocnych również będę mógł skorzystać z tej energii wyprodukowanej w dzień np. w celu ogrzewania mieszkania w nocy? No i analogiczna sytuacja w weekend - czy prąd naprodukowany w weekend będzie mógł być wykorzystany również przez w godzinach szczytowych? Dodam że stawki za prąd tutaj się znacznie różnią u mnie 66gr vs 20gr.
    Nigdzie nie modę znaleźć konkretnej odpowiedzi na ten temat.

    3. Zakładając, że zostaję przy instalacji 4,5kWp, nie zmieniam nawyków i dalej grzeję w godzinach 22-6 będzie to również dobra opcja? Ktoś tak może korzysta i ma taryfę G12w czy wszyscy przy panelach zmieniają na G11? Dla mnie G11 jest mało opłacalne, jestem nauczony korzystać ze zmywarki w nocnych godzinach, pranie i suszarka, sprzątanie, pieczenie itp. robię głównie w nocy lub w weekend i większość czasu w domu spędzamy w weekendy.

    Z góry dziękuję dobrej duszy, która mi doradzi a zwłaszcza wytłumaczy jak to jest z tym Tauronem bo to już jest trochę magia...

    Pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie lokalizacja Bielsko.
    Sprawdzam teraz z tego co mam na fakturze i szczytowa 68gr i nocna 25gr.
    Taryfa G11 55gr jest po aktualnych cenach. Tak przy okazji wyszło że w umowie z 2018r płacę więcej niż jest aktualnie w cenniku.

    Wybrałem G12w bo grzejąc PC 24h wychodzi i tak taniej niż na G11.

    Zakładając że za pompę zapłacę rocznie nawet 1500zl to taka dodatkową instalacja za te np. 18000zl wróci mi się powiedzmy po 10-12 latach... Czy to aby na pewno jest opłacalne?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Zakładając że za pompę zapłacę rocznie nawet 1500zl to taka dodatkową instalacja za te np. 18000zl wróci mi się powiedzmy po 10-12 latach... Czy to aby na pewno jest opłacalne?
    Bez przesady jest jeszcze zużycie bieżące na potrzeby bytowe więc spokojnie taka instalacja zwróci Ci się w przeciągu 6-max 7 lat.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Bez przesady jest jeszcze zużycie bieżące na potrzeby bytowe więc spokojnie taka instalacja zwróci Ci się w przeciągu 6-max 7 lat.
    No to ja chyba tego nie umiem obliczyć albo nie pojmuje pewnych kwestii stąd to złe spostrzeganie. Pozostaje mi wierzyć na słowo.

    Szkoda ze instalatorzy nie umieją mi wytłumaczyć tego wszystkiego i powiedzieć uczciwie czy mi się to opłaca czy nie i jaka decyzję najlepiej pojąć.

    Jak już pisze chciałbym zapytać jeszcze jakie rozliczenie w Tauronie najlepiej wybrać? Teraz mam odczyt co pół roku o prognoza na tej podstawie.

    Ma znaczenie od kiedy zaczyna się okres rozliczeniowy? Jeśli dobrze rozumiem to przy dobrze dobranej instalacji nie ale przy mniejszej i PC chyba lepiej by zaczynał on się np. w marcu / kwietniu?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    No to ja chyba tego nie umiem obliczyć albo nie pojmuje pewnych kwestii stąd to złe spostrzeganie. Pozostaje mi wierzyć na słowo.

    Szkoda ze instalatorzy nie umieją mi wytłumaczyć tego wszystkiego i powiedzieć uczciwie czy mi się to opłaca czy nie i jaka decyzję najlepiej pojąć.

    Jak już pisze chciałbym zapytać jeszcze jakie rozliczenie w Tauronie najlepiej wybrać? Teraz mam odczyt co pół roku o prognoza na tej podstawie.

    Ma znaczenie od kiedy zaczyna się okres rozliczeniowy? Jeśli dobrze rozumiem to przy dobrze dobranej instalacji nie ale przy mniejszej i PC chyba lepiej by zaczynał on się np. w marcu / kwietniu?
    Na Tauronie się nie znam, to dla odmiany się nie wypowiem

    Co do cen, to nieco nie kumam Twojej matematyki, bo piszesz, że masz rachunek za PC za cały sezon 680-880 zł, a jednocześnie piszesz o 4500-5000 kWh. To daje cenę 15 gr za 1 kWh - nawet w G12 nie ma takich cen. Zakładając 25 groszy, wychodzi 2700-3500 kWh. To dosyć spore rozbieżności. Ale pomijając to, wychodzi powiedzmy zaokrąglając 2000 zł rachunek za całość, czyli przy 21 kpln za PV masz 10,5 roku zwrotu. Do tego odliczasz 18 kpln od podatku - przy stawce 17% to jest jakieś 3kpln, czyli cała instalacja będzie kosztować 18+3-3 = 18 kpln/2 kpln (roczne rachunki) = 9 lat zwrotu. Oczywiście pi razy drzwi. Czy się opłaca - sam sobie musisz odpowiedzieć.

    Jeśli chodzi o okres rozliczeniowy - nie ma żadnego znaczenia. I tak masz 12 m-cy na odebranie energii. Jak wystartujesz z PV w październiku to i tak będziesz pół roku w plecy, bo przez zimę są niskie uzyski.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  6. #6

    Domyślnie

    @mitch - może nie do końca czytelnie dopisałem bo miałem na myśli bardziej sezon grzewczy. Kwoty podałem z przedziału październik - kwiecień. Dopiero mieszkam w mieszkaniu 2 miesiące i wcześniej w okolicach kwietnia / mają wyłączałem PC dlatego nie mam miarodajnego zużycia za całe 12 miesięcy. Zakładam z zapasem zużycie na poziomie 4500-5000kWh. Październik - do końca marca z ciepła wodą od dwóch miesięcy wyszło 3600kWh więc porównując zużycie np z lutego 740kWh a marca 500kWh śmiem twierdzić że w okresie letnim zużycie jest praktycznie znikome i dałem sobie ten zapas 1000-1500kWh.

    Wiem, że to jest nie do policzenia dokładnie ale nie mam wyboru jakoś muszę to policzyć w przybliżeniu.

    Te 17% o których piszesz - masz na myśli kwotę która mogę odliczyć sobie w zeznaniu podatkowym z tytułu termomodernizacji?

    Przy wkładzie około 15000 po odliczeniu ulgi i rachunkach 2000-2500zl. z tego co tak teraz znów liczę faktycznie powinna się wrócić w okresie +/- 7 lat.

    Pytanie zasadnicze dochodzi - czy ja mogę liczyć na to, że takie panele będą pracować przez te 20-25 lat czy to raczej tylko teoria i upiększanie danych przez producentów?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post

    Te 17% o których piszesz - masz na myśli kwotę która mogę odliczyć sobie w zeznaniu podatkowym z tytułu termomodernizacji?
    Tak.
    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Przy wkładzie około 15000 po odliczeniu ulgi i rachunkach 2000-2500zl. z tego co tak teraz znów liczę faktycznie powinna się wrócić w okresie +/- 7 lat.
    Tak.
    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Pytanie zasadnicze dochodzi - czy ja mogę liczyć na to, że takie panele będą pracować przez te 20-25 lat czy to raczej tylko teoria i upiększanie danych przez producentów?
    No jak załatwisz szklaną kulę, to ja wezmę fusy po herbacie i zaczniemy wróżyć Nikt nie wie, jak będą wyglądać panele mono z generacji 300W i więcej za 20 lat. Patrząc po ostatnich 2-3 latach, nie zapowiada się źle.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Wydaje mi się ze za 10 lat będa panele po 1 kW i to dobrych cenach i wymiana obecnych nie będzie warta nawet pisania postu na forum.
    A jakiś sensowny ekonomicznie powód, dla którego osoba prywatna miałaby wymieniać moduł, który ledwo co się zwrócił? Gospodarstwo domowe to nie działalność gospodarcza, gdzie jak się zamortyzuje, to czym prędzej się szuka kolejnych kosztów.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Gwiazdoor

    Tauron dla swoich prosumentów w taryfach z serii G12x stosuje rozliczenie metodą proporcjonalną w proporcji zużycia zarejestrowanej przez licznik.

    Czyli nie ważne kiedy wprowadziłeś do sieci nadwyżki - i tak liczy się stosunek zużytej energii w poszczególnych strefach.

    Ty masz większość poboru w taniej taryfie, więc nie jest tak źle.

    Najlepiej jak jest całe pokrycie we własnej energii, ale wtedy nie ma znaczenia czy to G11, czy inna G.

    Wybierz rozliczenie roczne - jeśli nic nie zmienili, to będzie ono na 31 grudnia.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #10

    Domyślnie

    @vr5

    Czyli jeśli w dzień zostanie mi nadprodukcji np. 5kWh to w godzinach nocnych mogę wykorzystać te 5kWh i zostaną one rozliczone jako 20% ceny ( i tutaj pytanie po jakiej cenie zostaną rozliczone - tańszej nocnej bo w nocy pobrane czy droższej dziennej bo w dzień wyprodukowane)?

    Jeśli tak to jest jak myślę i zostanie rozliczone po tańszej cenie to nadal przy PV opłaca mi się mieć G12W... W Tauronie ciężko się coś dowiedzieć, nikt nie umie tego wytłumaczyć bym zrozumiał, albo sami nie wiedzą do końca.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    @vr5

    Czyli jeśli w dzień zostanie mi nadprodukcji np. 5kWh to w godzinach nocnych mogę wykorzystać te 5kWh i zostaną one rozliczone jako 20% ceny ( i tutaj pytanie po jakiej cenie zostaną rozliczone - tańszej nocnej bo w nocy pobrane czy droższej dziennej bo w dzień wyprodukowane)?

    Jeśli tak to jest jak myślę i zostanie rozliczone po tańszej cenie to nadal przy PV opłaca mi się mieć G12W... W Tauronie ciężko się coś dowiedzieć, nikt nie umie tego wytłumaczyć bym zrozumiał, albo sami nie wiedzą do końca.
    Z tych 5 kWh wprowadzonych do sieci możesz wykorzystać 4 kWh i nie ma to znaczenia, czy w tej nocy po dniu w którym ją wprowadziłeś, w dzień, czy za miesiąc lub później, ale ważne że w końcu po 12 miesiącach od rozliczenia energia niewykorzystana przepada.
    G12W opłaca Ci się mieć gdyż masz dobrą proporcję zużycia odnotowanego przez licznik.

    W Tauronie niczego się nie dowiesz, gdyż rozliczenie proporcjonalne raczej jest niezgodne z prawem, a na pewno jest niezgodne z zasadami księgowości.

    Ci co to rozliczają doskonale wiedzą o co chodzi, na infolinii pewnie nie każdy.
    Jeśli pracownik na infolinii zna zależności jakimi rządzi się rozliczenie proporcjonalne to i tak Ci nie powie, gdyż rozmowy są nagrywane a on raczej nie chce stracić pracy.

    Jeśli będziesz się rozliczał co 6 miesięcy to raczej nie licz że będzie to w marcu i we wrześniu - Tauron więcej "zarobi" stosując rozliczenie na 30 czerwca oraz na 31 grudnia.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jeśli będziesz się rozliczał co 6 miesięcy to raczej nie licz że będzie to w marcu i we wrześniu - Tauron więcej "zarobi" stosując rozliczenie na 30 czerwca oraz na 31 grudnia.
    Podsumowując - Masakra!
    Teraz rozliczam się co pół roku czerwiec / grudzień. Czyli wnioskuję, że zgody na rozliczenie marzec / wrzesień nie mam co liczyć bo z góry narzucają termin rozliczenia.

    Po twoim poście znów się zastanawiam jaki sens ma u mnie instalacja większej ilości paneli skoro według tego co piszesz i tak nie pokryje to mojego zapotrzebowania na ogrzanie budynku PC w zimie.

    Myślałem, że jeśli do sieci wprowadzam zgromadzona energię np. 10.04.2021r to one przepadają po 12 miesiącach czyli rok później, ale skoro rozliczenie jest ostatniego grudnia to od 1 stycznia startuje z czystym kontem?

    Jeśli tak by to miało wyglądać to jak wiadomo uzysk w zimowych miesiącach jest niewielki i za ogrzewanie i tak zapłacę. Chyba że jednak liczy się dzień oddania energii do sieci i każdy kolejny dzień nadprodukcji jest przechowywany przez 12 miesięcy tylko przy rozliczeniu na koniec roku dostaje informacje ile mam jeszcze zapasu czy też dopłaty.

    Czemu to nigdy nie może być prosto, klarownie wytłumaczone?

    Dziekuję Ci, że zainteresowałeś się moim tematem, nikt wcześniej nigdzie nie umiał mi tego nakreślić jak to wygląda bym mógł zdecydować czy warto brać większą instalacje PV.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Gwiazdoor

    Ja jestem zadowolony.

    Po 12 miesiącach, czyli na 1-go stycznia jeśli za mało wyprodukowałeś z PV EE to dopłacasz zgodnie za brakujące kWh z proporcją zużycia w poszczególnych taryfach ( u Ciebie proporcja jest dość korzystna).

    Przecież jeśli będzie brakować to oczywiste, że trzeba zapłacić, ale jedynie za brakujące kWh.

    Jeśli będzie nadwyżka to ta nadwyżka w całości jest do wykorzystania w kolejnych 12 miesiącach.


    Najlepiej brać PV w pełni pokrywającą potrzeby z uwzględnieniem, że 20 (30) procent zostanie oddane zgodnie z Ustawą OZE.

    Przy 100 % pokryciu może się zdarzyć, że raz na kilka lat (mroźna zima) trochę energii zabraknie - wtedy trzeba dopłacić, ale pewnie będą to śmiesznie niskie kwoty.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Może ktoś mnie uświadomi. Te 20 % z odłożonego do "magazynu" czyt. wprowadzonego do sieci prądu jest odbierane przez Tauron na bieżąco czy dopiero po okresie rozliczeniowym ?
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzys_i_aga Zobacz post
    Może ktoś mnie uświadomi. Te 20 % z odłożonego do "magazynu" czyt. wprowadzonego do sieci prądu jest odbierane przez Tauron na bieżąco czy dopiero po okresie rozliczeniowym ?
    To jest wirtualny magazyn - wszystkie firmy, w tym również Tauron wytworzoną energię przekazuje w czasie rzeczywistym do innych odbiorców.

    Prościej - Ty w danej chwili masz nadprodukcję, a u sąsiada grzeje się woda w bojlerze to więcej niż pewne że przynajmniej część tego prądu "powędruje" do niego (jeśli nadprodukcja będzie na tej samej fazie).
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony