dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 100
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nikosiek142

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Orzysz
    Kod pocztowy
    12-250
    Posty
    9

    Domyślnie Żółtodziób buduje dom, jak mu pomóc?

    Witam
    Zacznę od tego, że jestem żółtodziobem w tym temacie
    Planuję wybudować dom jednorodzinny, szukam porady na jakie
    Mniej więcej koszta musze się szykować
    Wiec tak:
    Dom do 120m2 z kotłownia (z poddaszem)
    Dach dwuspadowy
    Brak balkonów i żadnych udziwnień prosta bryła
    3pokoje +1(salon)
    2 łazienki
    Kotłownia
    Szerokość działki 20m (możliwość budowy 3m od płotu)
    Planuje ogrzewanie pompą ciepła oraz założyć rekuperację
    Na jakie mniej więcej koszty musze się szykować orientacyjnie
    Na co powinienem zwrócić uwagę?
    Dodam, że nie mam zamiaru budować z najtańszych materiałów.
    Chciałbym aby było to zrobione porządnie
    Wszystkie prace będą wykonywane systemem zleconym
    Niewielkie prace wykończeniowe będą w systemie gospodarczym.
    Liczę na Wasza pomoc, dzięki

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nikosiek142

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Orzysz
    Kod pocztowy
    12-250
    Posty
    9

    Domyślnie

    Kotłownia na rekuperator i na graty różne środki czystości itp.
    Poddasze użytkowe, większość ludzi mówi o niższych kosztach takiego domu. Druga sprawa dom parterowy na tak wąskiej działki nie bedzie zbyt długi??

  3. #3
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nikosiek142 Zobacz post
    Kotłownia na rekuperator i na graty różne środki czystości itp.
    Poddasze użytkowe, większość ludzi mówi o niższych kosztach takiego domu. Druga sprawa dom parterowy na tak wąskiej działki nie bedzie zbyt długi??
    Nie jest do końca prawdą co mówią ludzie, strop betonowy i schody na poddasze znacznie podrażają Ci budowę domu z poddaszem, tym bardziej, że jest to dom z tych mniejszych.
    Nie mówiąc już o walorach czysto praktycznych i estetycznych.
    Co do szerokość działki to u siebie miałem 22m2 i zmieściłem praktycznie kwadrat 14×14 z garażem w bryle a m2 użytkowej jest 125
    I co najlepsze i o czym mówiłem wyżej, sąsiad obok mający dom z poddaszem o 10m2 większy od mojego jak pierwszy raz wszedł to był w szoku "jaki ten mój dom jest duży" i nie wierzył, że jest mniejszy od jego domu

    Co do kosztów budowy, wszystko zależy na ile ogarniesz tą budowę, począwszy od technologii budowy, materiałów do budowy ich wyszukiwania i zdolności negocjacyjnych przy szukaniu ekip itp.
    Bo jak zlecisz to "jak leci" to koszt budowy będzie spory,jak przygotujesz się do budowy i to Ty będziesz zaskakiwał ekipy to możesz zbic cenę całościowej budowy nawet o 50%.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    720 tys. zł do wprowadzenia się

    PS

    Co ma na celu kotłownia?
    PO co poddasze? Nie prościej porterówka z tańszym dachem i ocielonym stropem lub z braku powierzchni działki piętrówka?
    ILE ?

    Jak dobrze wszystko przemyślisz to w 400tys się zmieścisz.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nikosiek142

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Orzysz
    Kod pocztowy
    12-250
    Posty
    9

    Domyślnie

    Czyli mówicie żeby naprawdę pomyśleć nad parterem.
    Co do firm będę naprawdę dużo czasu im poświęcał aby cena była odpowiednia a robota nie była zła.
    Piszecie ze w ciągu 4 lat cena domu wzrosła o 70 % o.O

  6. #6

    Domyślnie

    Zastanów się nad pompą ciepła, bardzo praktyczne rozwiązanie

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nikosiek142

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Orzysz
    Kod pocztowy
    12-250
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał wincentyzet Zobacz post
    Zastanów się nad pompą ciepła, bardzo praktyczne rozwiązanie
    Jest napisane że planuje

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nikosiek142

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Orzysz
    Kod pocztowy
    12-250
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    zerknij na ten kanał to budowa domu ok 100m2 plus garaż w pomorskim na etapie ssz jest juz 272000 a budowa trwa od roku i jeszcze nie zaczęły się drogie detale.

    Licząc z meblami i podjazdem oraz ogrodzeniem i tak na oko 6000/m2 to jest 720 000 - działka.

    1.Nie chce garażu
    2.nie chce 150m tylko 100-120
    3.On ma konkretne okna, dla mnie za duzo
    4.spojrz ma bryłę ja chciałbym zwykły prostokąt (bo chyba taki jest najtańszy prawda??)
    5.posiadam działkę
    6.z tego co kojarzę to on na niektórych rzeczach nie oszczędzał tylko brał najlepsze, prawda?
    Do tego podjazd i ogrodzenie wszystko jest

  9. #9
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nikosiek142 Zobacz post
    Czyli mówicie żeby naprawdę pomyśleć nad parterem.
    Co do firm będę naprawdę dużo czasu im poświęcał aby cena była odpowiednia a robota nie była zła.
    Piszecie ze w ciągu 4 lat cena domu wzrosła o 70 % o.O
    Ekipy to tylko ułamek kosztów budowy.
    Dużo więcej można zyskać odpowiednio wybierając dom, technologie budowy,materiały użyte do budowy jak ich odpowiednie nabycie
    Tak jak wyżej, parterówka to nie tylko tani strop drewniany,to również zaleta nie izolowania połaci dachu i wykańczania go KG,tylko izolowania stropu i nie koniecznie drogą wełną a tańszym styropianem, to możliwość samodzielnego rozłożenia kanałów wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, co zajmuje dwie soboty i jest proste jak budowa cepa.
    Dalej, same materiału do budowy, kiedyś "fachmany" mówiły, że z silikatow buduje się obory, zaskocz ich i to wybierz a jako wisienkę na torcie, jak im kopary opadną, daj im w rękę bloczek o gr.18cm ,który był swego czasu najtańszym materiałem na ściany.
    Dalej, samo zamawianie materiałów może dać kolosalne oszczędności,ja wysyłałem zapytania po całej Polsce i tak,styro zamawialem w Gdańsku czyli jakieś 600km od siebie, ale zrobiłem to już na cały dom czyli pod płytę, na elewacje i na strop czyli jakieś 120m3,podobnie bloczki na ściany(kieleczczyzna),więźbę(Podhale), dachówki(Pszczyna)itp.Żaden skład budowlany w pobliżu nie był w stanie zejść do takich cen.
    Sama ekipa do SSO była przyjezdna, spod Radomia czyli jakieś 300km ode mnie
    Cytat Napisał Nikosiek142 Zobacz post
    6.z tego co kojarzę to on na niektórych rzeczach nie oszczędzał tylko brał najlepsze, prawda?
    Ja też brałem zawsze najlepsze i tanie
    Np.silikat z grupysilikaty,styro pod płytę EPS200,na ściany grafit 0,031,pompa T-CAP,reku Brookvent, okna z MS okna tytanowe termo,tynk gipsowy Knauf Diamant,dachówki ceramiczna Tondach Stodo12, itp itd
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 08-04-2021 o 11:19

  10. #10

    Domyślnie

    Ja napiszę że swojego doswiadczenia:
    1. Też mam dzialke o szerokości 20m i długośc i 28, więc działka mikro
    2. Mam trudne warunki gruntowe
    3. Chciałem garaż

    W związku z powyższymi zdecydowałam się na dom z poddaszem. Teraz robią dopiero strop, ale już wiem na pewno:
    1. Poddasze to najgorsze co może być. Owszem, czasem nie ma wyboru, albo jest to wybór tylko jako jakiś kompromis.
    2. Schody wcale nie są fajne i zajmują dużo miejsca
    3. Wszelkie roboty żelbetowe są koszmarnie drogie. Prosty przykład. Mój murarz za wymurowanie z silikatowe mkw ściany bierze 60zl. Ale za mb wieńca, słupa, trzpienia (zelbetu ogolnie) bierze 160zl. A żelbetow na poddaszu jest zawsze bardzo dużo.
    4. Parterówka bez stropu będzie (za same mury) znacznie tansza niz porównywalny dom ze schodami. Porównywalny dom z pełnym piętrem (cena za mury) też jest tańszy niż z poddaszem
    5. W przypadku parterowki lub domu z pełnym pietrem sporym kosztem bedzie dach. Bo czesto nie jest dwuspadowy, tylko czterospadowy. A taki dach jest znacznie drozszy ni z prosty dwuspadowy na domu z poddaszem.

    I jeszcze jedno: ja buduje z silikatu 18cm. I mam mieszane uczucia. Co z tego, że silikat 18cm jest tańszy niż silikat 24cm. Ale:
    1. W przypadku silikatu 24cm możesz cofnąć nadproza okienne i masz tam kilka cm na docieplenie pod roletami. W przypadku ściany 18cm nie ma tej możliwości. I zaczyna się kombinatoryka, jak ocieplić rolety. Zostaje montaż okien w ociepleniu (drogo, nieoplacalnie), czy może okna z poszerzeniem (Też drogo, potem to trzeba wykończyć od wewnątrz, plus w przyszłości przy wymianie okien znów trzeba kupić poszerzenia i wykończyć od srodka)
    2. Na ścianie 24cm można kupić kształtki stropowe wieńcowe lub kształtki wieńcowe kolankowe. One trochę kosztują, ale murarz nie będzie musiał robić szalunki ręcznie (A roboty żelbetowe kosztują czas i pieniądze i potem zostają zużyte szalunki z drewna lub płyty I trzeba zapłacić za wywóz smieci).
    W przypadku ściany 18cm albo trudnodistac takie kształtki (wieńca stropowego), albo ich nie ma (wieńca kolankowego).
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 08-04-2021 o 11:24

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nikosiek142

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Orzysz
    Kod pocztowy
    12-250
    Posty
    9

    Domyślnie

    Na wstępie dzięki każdemu kto sie wypowiada za pomoc
    Działkę mam bardzo długa więc nawet
    Jak bedzie długi dom to sie wpasuje w tym nie ma problemu u mnie możliwy jest tylko dwuspadowy.
    Bardzo mnie przekonujecie aby zmienić myślenie na parterowy

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nikosiek142

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Orzysz
    Kod pocztowy
    12-250
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    dopisałem na czerwono
    Działkę mam od wielu lat służy jako rekreacyjna wiec ogrodzenie jest zrobione.
    A podjazd jest bo jest nie interesuje mnie aktualnie inwestycja w jakąś kostkę brukową, aktualnie jest ładnie i naturalnie
    W moim regionie akurat o wykonawców nie jest ciężko jest z czego wybierać. No dobrze blizej 300k, ile może odjąć taka inwestycja w garaż dwustanowiskowy jak ten chłop na filmiku posiada?

  13. #13
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    1. W przypadku silikatu 24cm możesz cofnąć nadproza okienne i masz tam kilka cm na docieplenie pod roletami. W przypadku ściany 18cm nie ma tej możliwości. I zaczyna się kombinatoryka, jak ocieplić rolety. Zostaje montaż okien w ociepleniu (drogo, nieoplacalnie), czy może okna z poszerzeniem (Też drogo, potem to trzeba wykończyć od wewnątrz, plus w przyszłości przy wymianie okien znów trzeba kupić poszerzenia i wykończyć od srodka)
    2. Na ścianie 24cm można kupić kształtki stropowe wieńcowe lub kształtki wieńcowe kolankowe. One trochę kosztują, ale murarz nie będzie musiał robić szalunki ręcznie (A roboty żelbetowe kosztują czas i pieniądze i potem zostają zużyte szalunki z drewna lub płyty I trzeba zapłacić za wywóz smieci).
    W przypadku ściany 18cm albo trudnodistac takie kształtki (wieńca stropowego), albo ich nie ma (wieńca kolankowego).
    Nie znam takich problemów a mam silikat 18cm.
    Okna wysuwałem w warstwę ocieplenia na 3cm,bez przeszkód da się to zrobić i za 0zl.
    Nie ze względu na rolety ale żeby ramy okien były ocieplone.
    Nie miałem też problemu z nadprozami nad oknami, były tam normalne L prefabrykowane.
    Nie mniej wieniec był szalowany i wylewany z gruchy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	42ee5a237086a114gen.jpg
Wyświetleń:	199
Rozmiar:	48,3 KB
ID:	454704
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 08-04-2021 o 11:35

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Nie znam takich problemów a mam silikat 18cm.
    Okna wysuwałem w warstwę ocieplenia na 3cm,bez przeszkód da się to zrobić i za 0zl.
    Nie ze względu na rolety ale żeby ramy okien były ocieplone.
    Nie miałem też problemu z nadprozami nad oknami, były tam normalne L prefabrykowane.
    Nie mniej wieniec był szalowany i wylewany z gruchy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	42ee5a237086a114gen.jpg
Wyświetleń:	199
Rozmiar:	48,3 KB
ID:	454704
    Też mam nadproża prefabrykowane L. Tylko na ścianie 18cm sa one na rowni ze sciana. Na scianie 24cm będą cofniete. Taki szczegół.
    Zresztą sam piszesz o wysunięciu okien. Choćby o te 3cm. A o ile cm można je bezkosztowo wysunąć, to zależy od profilu okiennego i umiejętności dostawcy okien. I nie zawsze jest to 3cm.

    Wieniec. Robocizną jest dziś droga. Plus zostają zużyte szalunki po budowie, z którymi coś trzeba zrobić (zapłacić za wywiezienie).
    W moim przypadku gdybym kupił kształtki wieńcowe prefabrykowane, to wieniec stropowy by mnie kosztował trochę mniej niż szacowany z płyt osb. Takie czasy
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 08-04-2021 o 11:45

  15. #15
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    A o ile cm można je bezkosztowo wysunąć, to zależy od profilu okiennego i umiejętności dostawcy okien.
    A właśnie, dlatego tak jak pisałem wyżej, to inwestor musi być kumaty i to on musi "zaskoczyć" ekipę a nie odwrotnie
    Ja sobie zażyczyłem od razu, przy zamawianiu okien taki wysunięty montaż i takowy miałem przy standardowej cenie
    No może nie do końca standardowej bo zamawialem okna w "promocji zimowej" z dostawą na lato
    Miałem wtedy jak kojarzę -15% a dalsze -15% za wpłatę całości .
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 08-04-2021 o 11:47

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nikosiek142

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Orzysz
    Kod pocztowy
    12-250
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    To masz super że są jeszcze takie miejsca że jest normalnie.
    Interesuję mnie ostateczna cena
    Trochę informacji juz dostaliście panowie.
    Zaczynaliśmy od 720tys. Jak kolega napisał.
    Teraz po odcięciu tylu kosztów jak np. garaż. Na co mogę liczyć na co sie mniej więcej szykować.

  17. #17
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nikosiek142 Zobacz post
    Interesuję mnie ostateczna cena
    Trochę informacji juz dostaliście panowie.
    Zaczynaliśmy od 720tys. Jak kolega napisał.
    Teraz po odcięciu tylu kosztów jak np. garaż. Na co mogę liczyć na co sie mniej więcej szykować.
    Jest prosty sposób na poznanie orientacyjnych kosztów budowy.
    Ceny wszystkich materiałów budowlanych praktycznie masz dostępne w necie. Stwórz sobie wirtualny projekt, będziesz miał konkretne wymiary, domu, ścian, powierzchni.
    Podstaw sobie te ceny pod m2,mb, szt i masz gotowy kosztorys.
    Pozostanie koszt robocizny ale przeglądnij neta, forum i to też znajdziesz.
    Zresztą sam tak przed budowa robiłem w celu porównania kosztów mat.budowlanych.

    Ceny poszły znacznie do góry, ja wybudowałem się w 2013r za 320tys.zl na gotowo ale wtedy to i tak było to tanio w porównaniu do standardu energetycznego w obecnym czasie bo powiedzmy, że mam teraźniejszy standart
    Obecnie myślę, że się nie pomylę jak powiem, że +50% więcej.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 08-04-2021 o 12:06

  18. #18

    Domyślnie

    To ja napiszę że swojej budowy.
    Dom z poddaszem, dwuspadowy dach, 1 okno kolankowe, brak kominow, garaż (nad nim dach plaski). 170 mkw po wszystkich podlogach. Płyta fundamentowa (20cm xps pod plytą), trudne warunki gruntowe, silikat 18cm. Licząc totalnie wszystkie koszty juz po zakupie działki (a wiec projekt, ogrodzenie, wycięcie drzew, 400 ton kruszywa pod płytę i na drogę dojazdową (100mkw), drogie miasto Wrocław, itp) to szacuję koszt budowy SSO na 2,0-2,1 tyś zł za mkw podlogi.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    (...)Podstaw sobie te ceny pod m2,mb, szt i masz gotowy kosztorys.
    Pozostanie koszt robocizny ale przeglądnij neta, forum i to też znajdziesz. (...)
    Znów podam drobny szczegół że swojej budowy. Murarz za ściany parteru policzył robociznę za 190mkw ścian. Materiału (bloczków silikatowych) poszło około 150mkw. Taka drobna różnica. Pan murarz nie odliczał otworów drzwiowych i okiennych, powierzchnię ścian liczył zaokraglajac w górę. Zelbety (Mam podciąg i slup na parterze) podobnie jak nadproża policzył 2x. Raz jako zelbet lub nadproże, drugi raz jako powierzchnię ściany. No, ale ja się z nim umawialem na kwotę za całość.

    To taki szczegół, o którym niekoniecznie się można dowiedzieć patrząc na cenniki wykonawców.

  20. #20
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Znów podam drobny szczegół że swojej budowy. Murarz za ściany parteru policzył robociznę za 190mkw ścian. Materiału (bloczków silikatowych) poszło około 150mkw. Taka drobna różnica. Pan murarz nie odliczał otworów drzwiowych i okiennych, powierzchnię ścian liczył zaokraglajac w górę. Zelbety (Mam podciąg i slup na parterze) podobnie jak nadproża policzył 2x. Raz jako zelbet lub nadproże, drugi raz jako powierzchnię ściany. No, ale ja się z nim umawialem na kwotę za całość.

    To taki szczegół, o którym niekoniecznie się można dowiedzieć patrząc na cenniki wykonawców.
    Dlatego jestem zwolennikiem nie rozdrabniania budowy na drobne czyli brania poszczególnych ludków do fundamentów, murowania, dachu tylko podpisania umowy z firmą, która zrobi SSO od wykopu po rynny.
    Wg projektu za uzgodnioną w umowie cenę.
    Wbrew pozorom bardziej to się kalkuluje ekonomicznie.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony