dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła głębinowa a ogrzewanie gazowe co lepsze.?

    Witam ostatnio czytałem że ogrzewanie pompą ciepła jest nieopłacalne i bardziej opłaca się grzać gazem. Jaka jest prawda?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukas198820 Zobacz post
    Witam ostatnio czytałem że ogrzewanie pompą ciepła jest nieopłacalne i bardziej opłaca się grzać gazem. Jaka jest prawda?
    Podstaw sobie ceny dla gazu i PC i policz.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...9-I-POLICZ-SAM!

  3. #3
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukas198820 Zobacz post
    Witam ostatnio czytałem że ogrzewanie pompą ciepła jest nieopłacalne i bardziej opłaca się grzać gazem. Jaka jest prawda?
    Prawda jest głębinowa
    Musisz znać szyfr czyli podstawy matematyki ze szkoły podstawowej.
    Widać, nie nabyłeś takowej wiedzy to będzie Ci ciężko złamać ten szyfr...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 09-04-2021 o 01:42

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukas198820 Zobacz post
    Witam ostatnio czytałem że ogrzewanie pompą ciepła jest nieopłacalne i bardziej opłaca się grzać gazem. Jaka jest prawda?
    Najtaniej kradzionym drewnem lub węglem za 900zeta
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  5. #5

    Domyślnie

    "Głębinowa", czyli jak rozumiem, gruntowa z kolektorem pionowym, na pewno będzie wychodzić taniej w eksploatacji od gazu. Zastanawiać się nad kosztami można w przypadku pompy, w której dolnym źródłem jest powietrze (ten rodzaj jest aktualnie najpopularniejszy i najtańszy).

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukas198820 Zobacz post
    Witam ostatnio czytałem że ogrzewanie pompą ciepła jest nieopłacalne i bardziej opłaca się grzać gazem. Jaka jest prawda?
    Jeśli zamontujesz pc pw w cenie instalacji gazu, to pc powietrzna będzie lepszym rozwiązaniem.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Jeśli zamontujesz pc pw w cenie instalacji gazu, to pc powietrzna będzie lepszym rozwiązaniem.
    Co za nią przemawia, pomijając kwestię, że jest ekologiczna, i że nie trzeba się martwić o tankowanie zbiornika z gazem (przy braku dostępu do sieci gazowej)?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Co za nią przemawia, pomijając kwestię, że jest ekologiczna, i że nie trzeba się martwić o tankowanie zbiornika z gazem (przy braku dostępu do sieci gazowej)?
    Spójrzmy do projektu Jantar 2 ver A. Projektant na C.O. i C.W.U przewidział roczne zużycie 1700m3 gazu, po 2 zł wychodzi 3400zł. Jak drożej (a tak było) to odpowiednio więcej. Pompą ciepła wychodzi koszt prądu około 1200-1500 zł na rok, który sobie możesz jeszcze obniżyć choćby PV. Koszt inwestycji w przypadku nowego domu podobny-przy PW nie musisz robić przyłącza gazowego, instalacji gazowej, komina. Sumarycznie daje ci to samo. A prąd i tak musisz doprowadzić do działki.
    Ostatnio edytowane przez maciejos36 ; 12-04-2021 o 07:23
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Co za nią przemawia, pomijając kwestię, że jest ekologiczna, i że nie trzeba się martwić o tankowanie zbiornika z gazem (przy braku dostępu do sieci gazowej)?
    Każdy ma inne podejście.
    U mnie gaz leci po drugiej stronie drogi, przyłącze ryczałt, bo odległość się mieści.
    Mimo wybrałem tanią pc, która została włączona 30 marca 2020r.
    Za ten sezon do teraz na samo CO zużyłem 2115kWh. Uwzględniając pracę pompy w drogiej kilka godzin, plus grzałka 2kW przez 5 godzin w tym sezonie, do teraz kosztowało mnie to 645zł.
    Pompa tania w cenie marketowego śmieciucha 5 klasy, lub w cenie kotła gazowego kondensacyjnego. Plus dodatkowe rurki do wpięcia się pod istniejącą instalację CO opartą na kotle elektrycznym.
    Ile wytrzyma taka pc?
    Uwzględniając moje obecne ceny prądu w taniej, to przy wymianie jednostki, wystarczą 3-4 lata.
    Z gazu 1kWh obecnie wychodzi około 20gr. Więc nawet w stosunku do gazu, koszt inwestycji jest 50%, a użytkowanie tego nośnika droższe.
    Jednak to sobie musi każdy sam przeliczyć i wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #10
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Co za nią przemawia, pomijając kwestię, że jest ekologiczna, i że nie trzeba się martwić o tankowanie zbiornika z gazem (przy braku dostępu do sieci gazowej)?
    Jest nie tylko ekologiczna ale ekonomiczna również
    W eksploatacji może być znacznie tańsza niż gaz.

  11. #11

    Domyślnie

    A ile kosztuje gruntowa pompą ciepła. Szacuje ze jakieś 30-40 tys. Zgodzicie się? Można znalezc cos taniej?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukas198820 Zobacz post
    A ile kosztuje gruntowa pompą ciepła. Szacuje ze jakieś 30-40 tys. Zgodzicie się? Można znalezc cos taniej?
    A dolne źródło chcesz pionowe, poziome, koszowe? Trochę pracy własnej czy wszystko zlecone? Jaka moc?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #13
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukas198820 Zobacz post
    A ile kosztuje gruntowa pompą ciepła. Szacuje ze jakieś 30-40 tys. Zgodzicie się? Można znalezc cos taniej?
    8 kw na gotowo w firmie konceptus cop 4,5 murowany ,dofinansowanie na pc z 3 plusami to ok 15 tys zł .

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    8 kw na gotowo w firmie konceptus cop 4,5 murowany ,dofinansowanie na pc z 3 plusami to ok 15 tys zł .
    Czy chodzi o tę samą firmę, która na swojej stronie ma cennik i zaczyna się on od 33 300 a kończy na 91 200?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony