dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Dodatkowa rozdzielnica w kotłowni

    Zaczynam rozprowadzać elektryke w domu i zastanawiam się nad kwestia dodakowej rozdzielnica w kotłowni. Główna rozdzielnica bedzie umieszczona w garażu. W piwnicy znajduje się natomiast kotłownia, w której będzie pompa ciepła, rekuperator, przylacze do pompy ze studni. W związku z tym zastanawiam się czy lepiej zrobić osobna mala rozdzielnicy do której poprowadze kabel 5x6 lub 5x10 z głównej rozdzielnicy a następnie z niej rozprowadze obwody.

    Czy takie rozwiązanie ma sens czy lepiej wszystko ciągnąć bezpośrednio z głównej rozdzielnicy?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Odradzam wykonywanie w domkach podrozdzielnic, tylko jedna rozdzielnica. Zaraz oczywiście napiszą klepacze klawiatur a dlaczego, a ja mam 3 i jest ok. Odpowiedź - selektywność i funkcjonalność instalacji.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat
    Odpowiedź - selektywność i funkcjonalność instalacji.
    No to się teraz musisz wytłumaczyć.
    Dlaczego selektywność występuje przy jednej, ale nie ma jej przy kilku rozdzielnicach, że o funkcjonalności nie wspomnę.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Odradzam wykonywanie w domkach podrozdzielnic, tylko jedna rozdzielnica. Zaraz oczywiście napiszą klepacze klawiatur a dlaczego, a ja mam 3 i jest ok. Odpowiedź - selektywność i funkcjonalność instalacji.
    No kurczę - zaskoczyłeś mnie - ja mam 4 i jest ok
    (Dom cała instalacja wewnętrzna), (piętro techniczna - sterowanie), (ogród - zewnętrzna + Bramy, domofony, fontanna itp) i (instalacje FV, agregat, ups, garaż)
    Jakoś nie wyobrażam sobie wrzucenie tego w jedną!!! i jeszcze zrobić z tego funkcjonalną?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał romek510 Zobacz post
    Czy takie rozwiązanie ma sens czy lepiej wszystko ciągnąć bezpośrednio z głównej rozdzielnicy?
    Ma sens.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał romek510 Zobacz post
    ....
    Czy takie rozwiązanie ma sens czy lepiej wszystko ciągnąć bezpośrednio z głównej rozdzielnicy?
    Ma to sens.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Rób rozdzielnicę w kotłowni osobną. Nie zapomnij tylko ochronnika odpowiedniego tam zamontować. Co Ty tam za odbiory masz że chcesz 5x10 mm2 dawać?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Rób rozdzielnicę w kotłowni osobną. Nie zapomnij tylko ochronnika odpowiedniego tam zamontować. Co Ty tam za odbiory masz że chcesz 5x10 mm2 dawać?
    Dom jest duzy. W kotłowni będzie pompa ciepła około 16-18kw do tego pompa głębinowa wody, rekuperator i pewnie coś dojdzie o czym teraz nie pomyslałem. Robię dom dla siebie na lata i chciałbym, żeby było to zrobione dobrze. Co do grubości kabla to się nadal zastanawiam czy ciągnać 5x6 czy 5x10.

    Jaki przekrój kabla najlepiej zastosować?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Moje rozdzielnie połączone są ce sobą 5x6 mm2 (jednak największe obciążenie występuje w rozdzielni głównej gdzie dochodzi 5x10mm2 z licznika) - ale to w większości domów tak jest.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10

    Domyślnie

    Można tak zrobić i będzie jak najbardziej dobrze. Stosowanie takich lokalnych rozdzielnic jest bardzo częstą praktyką. Wyobraź sobie ile przewodów z takiej kotłowni trzeba by ciągnąć do rozdzielnicy głównej budynku i to czasami przez całą chałupę. A tak masz 1 przewód i ważniejsze odbiorniki podpinasz już lokalnie. Termin selektywności związany jest z selektywnym zadziałaniem wyłączników nadprądowych. Bez dokładnej wiedzy o docelowym obciążeniu bardzo trudno ją zachować.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Wiedziałem z góry, że zaraz odezwą się forumowi klepacze klawiatur. Domek to nie fabryka i z rozdzielnicą główną i oddziałowymi. Autorze tematu - rób jak chcesz, to Twoja instalacja.

  12. #12

    Domyślnie

    He, he, sam jesteś klepacz i nie potrafisz odpowiedzieć i wytłumaczyć, dlaczego tak a nie inaczej.
    Napisał co wiedział, a że nic nie wie, to wyszło jak wyszło.
    Klep dalej swoje mundrości.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Wiedziałem z góry, że zaraz odezwą się forumowi klepacze klawiatur. Domek to nie fabryka i z rozdzielnicą główną i oddziałowymi. Autorze tematu - rób jak chcesz, to Twoja instalacja.
    Napisałem na forum po poradę. Ogarniam trochę temat elektryki ale ekspertem nie jestem. Nie upieram się przy żadnym rozwiązaniu. Zapytałem czy zrobienie w taki sposób jest ok. Pan twierdzi że to nie poprawne i ma Pan do tego prawo. Prosiłbym jednak o argumentację czemu nie. Co do funkcjonalności to z mojej perspektywy wydaje mi się że wygodniej jest jeśli cala elektryka i zabezpieczenia są pod ręką i nie trzeba latać garaz piwnica, Góra dół jak cos jest nie tak. Ale może się mylę i jeśli tak to proszę o sensowne argumenty czemu tak jest.

    Co do selektywności nie do końca rozumiem to pojęcie. I muszę się tutaj doszkolić, więc się nie wypowiem ale liczę że wyjaśni Pan czemu w taki sposób jest źle a ciągnąć wszystko z rozdzielnicy ok.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Autorze tematu - proszę na [email protected] podać mi swój adres mail. Tu dalej nie będę nic pisał, bo cokolwiek ktoś coś sensownego napisze to zaraz się odezwą klepacze klawiatur, internetowe mądrale i forumowe omnibusiki z nadmiarem wolnego czasu.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał romek510 Zobacz post
    Napisałem na forum po poradę. Ogarniam trochę temat elektryki ale ekspertem nie jestem. Nie upieram się przy żadnym rozwiązaniu. Zapytałem czy zrobienie w taki sposób jest ok. Pan twierdzi że to nie poprawne i ma Pan do tego prawo. Prosiłbym jednak o argumentację czemu nie. Co do funkcjonalności to z mojej perspektywy wydaje mi się że wygodniej jest jeśli cala elektryka i zabezpieczenia są pod ręką i nie trzeba latać garaz piwnica, Góra dół jak cos jest nie tak. Ale może się mylę i jeśli tak to proszę o sensowne argumenty czemu tak jest.

    Co do selektywności nie do końca rozumiem to pojęcie. I muszę się tutaj doszkolić, więc się nie wypowiem ale liczę że wyjaśni Pan czemu w taki sposób jest źle a ciągnąć wszystko z rozdzielnicy ok.
    Poprawne wykonanie instalacji to zero biegania do rozdzielnicy, Poprawnie wykonana instalacja to brak sytuacji że coś jest nie tak. Nie ma znaczenia czy zrobisz jedną rozdzielnicę czy ich kilka, Pod rozdzielnice sprawdzają się w szczególnych przypadkach.
    Co do selektywności to domsat też nie rozumie ale pisze co wie. Na S-ach selektywnośc to mrzonka w naszych realiach, zwłaszcza jeśli chodzi o zwarcia.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat
    Autorze tematu - proszę na [email protected] podać mi swój adres mail. Tu dalej nie będę nic pisał, bo cokolwiek ktoś coś sensownego napisze [w domyśle - domsat (przypisek mój)] to zaraz się odezwą klepacze klawiatur
    Dobry żart tynfa wart.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 11-04-2021 o 08:39
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarkSchmit Zobacz post
    Ma sens, kwestią jest jedynie dobrze zrobiona rozdzielnia tak by nie było syfu
    Dzieki za radę w takim razie jakiej grubości poprowadzić przewód do kotłowni? Będzie tam pompa ciepła 12 lub 16 kw, pompa wody, rekuperator i pewnie coś jeszcze o czym zapomniałem.

  18. #18

    Domyślnie

    Musisz znać max pobór energii elektrycznej przez urządzenia np. grzałki w pompie ciepła (tam powinny być też zalecenia dot. przewodu). Domniemam, że to 3fazowe połączone w trójkąt ale bez odrobinę teorii to doradzać można tylko przewody 'z solidnym zapasem' np. 5x10 albo i grubsze.
    A może tam (w instrukcji) pisać że dać 4mm2

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Poprawne wykonanie instalacji to zero biegania do rozdzielnicy, Poprawnie wykonana instalacja to brak sytuacji że coś jest nie tak. Nie ma znaczenia czy zrobisz jedną rozdzielnicę czy ich kilka, Pod rozdzielnice sprawdzają się w szczególnych przypadkach.
    Co do selektywności to domsat też nie rozumie ale pisze co wie. Na S-ach selektywnośc to mrzonka w naszych realiach, zwłaszcza jeśli chodzi o zwarcia.
    Jeśli w instalacji nie musisz sięgać do rozdzielnicy, gdy doprowadzisz do zwarcia, to raczej nie jest to poprawnie wykonana instalacja...

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Jeśli w instalacji nie musisz sięgać do rozdzielnicy, gdy doprowadzisz do zwarcia, to raczej nie jest to poprawnie wykonana instalacja...
    A umiesz czytać ze zrozumieniem? To była odpowiedź na " Co do funkcjonalności to z mojej perspektywy wydaje mi się że wygodniej jest jeśli cala elektryka i zabezpieczenia są pod ręką i nie trzeba latać garaz piwnica, Góra dół jak cos jest nie tak."
    Jak zrobisz zwarcie to i tak na 90% będziesz zapitalał do złącza pomiarowego z zabezpieczeniem przedlicznikowym. Jak często zdarza Ci się robić zwarcia w domu?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony