dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie Wnęki na rozdzielacz podłogówki i rozdzielnicę elektryczną a stosowanie nadproży?

    Cześć! Zamawiam właśnie nadproża na ściany działowe na otwory drzwiowe i tak się zastanawiam... Będę miał rozdzielacz podłogówki na 11-12 obwodów (ok. 840x550 mm) i rozdzielnicę elektryczną myślę taką na 144 moduły (650x1100 mm, topologia gwiazdy, pod automatykę). Będę je instalował w ścianie działowej z silki, która to ściana akurat ma 24 cm grubości. I tak myślę, ze zamiast kuć po wymurowaniu to w tych wnękach mógłbym murować z 12-tki to bym miał 12 cm wnękę.

    No i pytanie moje, czy na takie wnęki trzeba stosować nadproża nad nimi i co jak wymuruję za dużą tę wnękę jak ją wtedy sensownie zmniejszyć, trzeba by pewnie podmurowywać spowrotem plastrami bloczka...

    Na budowach gdzie nie byłem to czy to działowa czy to nośna z ytonga akurat to fleksem wycinali wnęki i dziękuję, bez żadnych nadproży po prostu jest pocieniona ściana i wsadzona rozdzielnica czy rozdzielacz.

    Pozdrawiam!
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2021-04-9 o 07.25.24.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	3,1 KB
ID:	454740  

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć. Nidy nie stosowałem nadproży przy montażu rozdzielnic podtynkowych. Jeżeli będziesz stawiał ścianę i połączenie pustaków wypadnie ci po środku wnęki hmm to myślę, że wówczas ja osobiście bym wkleił w środek zwężenia ceownik tak by zapewnić podparcie dla szerszych pustaków czyli takie właśnie nadproże. Jeżeli kabelki umieścisz w dolnej części ściany na wysokości ocieplenia posadzki to od dołu do samej rozdzielnicy pozostaw sobie zwężone o szerokości ok 20 cm właśnie na te kabelki i przewody. Po co potem ciąć, kuc i wycinać.
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 09-04-2021 o 12:41

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Cześć. Nidy nie stosowałem nadproży przy montażu rozdzielnic podtynkowych. Jeżeli będziesz stawiał ścianę i połączenie pustaków wypadnie ci po środku wnęki hmm to myślę, że wówczas ja osobiście bym wkleił w środek zwężenia ceownik tak by zapewnić podparcie dla szerszych pustaków czyli takie właśnie nadproże. Jeżeli kabelki umieścisz w dolnej części ściany na wysokości ocieplenia posadzki to od dołu do samej rozdzielnicy pozostaw sobie zwężone o szerokości ok 20 cm właśnie na te kabelki i przewody. Po co potem ciąć, kuc i wycinać.
    Czyli zamiast nadproża dać ceownik np. 60x40x3 ? Wtedy następny bloczek 24 oparłby się na bloczku 12 i na ceowniku 6 cm i byłaby przerwa między bloczkiem a ceownikiem 6 cm. W sumie ciekawy pomysł. Będę musiał skonsultować z kierownikiem. Ewentualnie nacięty ceownik 120x60x3 żeby miał jakieś otwory z lewej i prawej strony otworu żeby przepchnąć jakieś kable do góry.

  4. #4

    Domyślnie

    Zawsze takie pomysły warto skonsultować z kierownikiem który bierze odpowiedzialność za budowę. Myślę, że pomysł ciekawy i nie wykluczone, że sam go zastosuje kiedy nadejdzie właściwy moment. Powodzenia w budowie!

  5. #5

    Domyślnie

    Piękne teorie.
    Praktyka mówi że chyba jeszcze nikt nigdy nie dał nadproża w takiej sytuacji. I jeszcze nic się nie zawaliło z powodu takiej wnęki.

    Ale murowanie z 12 wydaje się rozsądnym pomysłem, chociaż pierdzielenia się z tym dużo

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Piękne teorie.
    Praktyka mówi że chyba jeszcze nikt nigdy nie dał nadproża w takiej sytuacji. I jeszcze nic się nie zawaliło z powodu takiej wnęki.

    Ale murowanie z 12 wydaje się rozsądnym pomysłem, chociaż pierdzielenia się z tym dużo
    Czasem zdarzają się wyjątki potwierdzające regułę.
    1) przykład wieńca wnęki pod rozdzielacz

    2) przykład wieńca wnęki pod rozdzielnicę podtynkową


    Pewnie wieńce nie były potrzebne (w sensie można było zrobić z pełnego bloczka a potem wykuć, albo zmniejszyć grubość ścianki, żeby wyszła wnęka), ale będę spał spokojniej.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 14-04-2021 o 08:00

  7. #7

    Domyślnie

    No właśnie. Wszystko zależy od tego jak duża ma być to wnęka. Pisząc o ceowniku zakładałem, ze łączenie pustaków wypadnie w środku wnęki np. na połączeniu dwóch pustaków czyli wnęka nie za duża. Jeżeli to ma wyglądać jak na zdjęciach to faktycznie trzeba to zabezpieczyć belkami konstrukcyjnymi. Istotna jest jeszcze sprawa czy jest to ściana działowa czy nośna. KB będzie wiedział co z tym zrobić.

  8. #8

    Domyślnie

    Wnęki muruje się z 12 o ile wiesz jakie wymiary ( często jest to na architekturze)
    Skrzynki do 50 cm robi się bez wzmocnienia, powyżej jak jest nisko nad podłogą to też nic, jak wyżej pod stropem to nadproże.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony