dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Parterówka vs poddasze użytkowe - porady, argumenty

    Cześć,

    Jesteśmy na etapie zakupu działki 12 arów(mamy fajną upatrzoną, dogadujemy temat). Media w granicy działki przy drodze asfaltowej. Wjazd na działkę od zachodu. Tyle tytułem wstępu.

    W jednym wątku pisałem już o domu, pewien projekt mamy już wstępnie wybrany ale jak wiadomo im głębiej w las tym ciemniej. Okazuje się, że większość ludzi na tym forum czy też na jakiejś grupie na FB buduje/poleca domy parterowe. Głównym argumentem jest "tańszy w budowie" oraz "nie trzeba chodzić po schodach".

    Mam 2 realne, 2020/2021 kosztorysy od znajomych co budują parterówki, porównuję to z budowami ludzi na grupach "Balsamowce" etc. i szczerze mówiąc to nie widzę jakiś większych różnic. Mowa o domu 130-140m^2

    Argument o schodach do mnie mocno przemawia ale z drugiej strony czy to poddasze/piętro nie jest jednak nieco bardziej odizolowane od tego co się dzieje na dole? Np. dzieci mają tam swoją enklawę a dorośli na dole. Teście mojej żony mają po 70+, mieszkają w domu z poddaszem od 15 lat i sobie chwalą. Przeprowadzili się z bloków. Ja również mieszkam w blokach na 3 piętrze.

    Mamy 3 dzieci, aktualnie kończymy porządkować finanse tak, aby w przyszłym roku zaciągnąć kredyt na budowę domu. Dużo czytam na temat budowy, sam lata temu pracowałem w hurtowni mat-bud więc wiele pamiętam i mam jeszcze "kontakty". Wiele razy bywałem na budowach z materiałami.

    Podsumowując:
    ja jestem już prawie przekonany do parterówki ale moja żona nie. Jak ktoś ma ochotę mi coś wytknąć albo poradzić to bardzo proszę. Marudy również zapraszam.
    Ostatnio edytowane przez chicoPL ; 09-04-2021 o 09:09 Powód: Dodałem info o metrażu

  2. #2

    Domyślnie

    Koszty bardzo podobne. Jeśli chodzi o funkcjonalność to parterówka.
    Najlepszym pomysłem jest parterówka z możliwością adaptacji poddasza. Przy 3 dzieci jest duża szansa że nie wszystkie wyfruną z gniazdka.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Zabrakło info o wielkości planowanego domu. Domek taki do 120 m2 to zdecydowanie tylko parter, ale taki 150 i więcej to zdecydowanie poddasze.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Zabrakło info o wielkości planowanego domu. Domek taki do 120 m2 to zdecydowanie tylko parter, ale taki 150 i więcej to zdecydowanie poddasze.
    Bardzo ważne w sumie a zapomniałem: 130-140m^2. Wyedytowałem 1 post.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał chicoPL Zobacz post
    Bardzo ważne w sumie a zapomniałem: 130-140m^2. Wyedytowałem 1 post.
    Walczyłbym o parterowy.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał chicoPL Zobacz post
    Argument o schodach do mnie mocno przemawia ale z drugiej strony czy to poddasze/piętro nie jest jednak nieco bardziej odizolowane od tego co się dzieje na dole? Np. dzieci mają tam swoją enklawę a dorośli na dole. Teście mojej żony mają po 70+, mieszkają w domu z poddaszem od 15 lat i sobie chwalą. Przeprowadzili się z bloków. Ja również mieszkam w blokach na 3 piętrze.
    To jest kwestia gustów i przyzwaczajeń. Nie wiem czy nasze gusta ci pomogą, ale ja preferuję parter i taki też wybudowałem, metraż zbliżony. Nie użytkuje z poddaszem, więc to tylko refleksja z odwiedzania takich domów, ale tak będzie bardziej odizolowane. Tyle tylko, ze dla mnie to plus, który nie ma mocy przesądzić o skreśleniu parterówki.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #7

    Domyślnie

    Mam poddasze ze względu na wymiary działki (front 20m) ale stwierdzam, że na starość (czyli za jakieś 20-25 lat) przydałby się parterowy
    Ściany: Porotherm; Styropian grafit 0,031 gr.20cm; Podłogi: parter styropian grafit 0,030 gr. 12cm, piętro styropian grafit 0,030 gr. 6cm; Dach: 25cm PUR, 100% OP, PC Panasonic seria J 7kW; Rekuperacja Zehnder Q350 VV PL TR Basic

    Prośba od znajomego - dziękuję za pomoc
    https://pomagam.pl/37c4ym

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

  9. #9

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Czy czasami teście Twojej żony to nie Twoi rodzice? Dobrze ze zwróciłeś uwagę na dzieci. Ja mam tylko jedno ale mój znajomi kupił mieszkanie dwu poziomowe i to była pierwsza rzecz która zaczęła przeszkadzać. Wcześniej dzieci były na wyciągnięcie ręki a teraz wracają do domu „siema-siema” i do góry. Tyle je widział do kolacji.
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 10-04-2021 o 07:01

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony