dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie Instalacja ok 10kWp za 20kpln

    Jako, że Polacy mają się podczas kryzysu lepiej, niż przed nim i dysponują większą ilością gotówki
    Więcej: https://biznes.radiozet.pl/News/Rzad...ecej-pieniedzy
    Postanowiłem to wykorzystać i wydać te bezproduktywnie leżące pieniądze. Z góry założyłem jak największą instalacje za ok. 20000zł, co przy moich rocznych rachunkach za prąd w okolicach 2800zł powinno się zwrócić w okolicach 7lat. Ewentualne dopłaty dodatkowo mogą skrócić ten okres.
    Przedsięwzięcie rozpocząłem od szukania informacji w Internecie, na forach (oczywiści i FM).
    Początkowo chciałem kupić, ba miałem już zapłaconą instalacje ok. 8kWp ze strony https://www.solarne.info. Niestety ww firmę dopadła kwarantanna i termin realizacji wydłużył się do nieakceptowanego przeze mnie czasu. Firmę muszę pochwalić za wsparcie, kontakt jak i bezproblemowy szybki zwrot pieniędzy.
    Pozostało mi skompletowanie instalacji samodzielnie co wydaje mi się wyszło nienajgorzej.
    Panele Amerisolar 31szt x320W – 11400pln
    Elementy montażowe – 3200pln
    Falownik Sofar 10000tl - 4300pln
    Do tego kable i zabezpieczenia, 7 szpilek do uziemienia konstrukcji. Całośc prawie dobiła do zakładanej przeze mnie kwoty.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	70,8 KB
ID:	454748Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	46,5 KB
ID:	454749Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	59,7 KB
ID:	454750Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	46,0 KB
ID:	454751
    Najwięcej czasu zajął montaż stelaży. Szlifowanie prawie 80 dachówek, przykręcenie prawie 200 wkretów 8x120mm trzymających uchwyty do krokwi zajęło mi 3dni i muszę przyznać, że to najtrudniejsza część pracy.
    Jak widać instalacja podzielona na dwa stringi. 14paneli ze strony południowo – wschodnej i 17szt, na południowo-zachodniej. Strona wschodnia instalacji to powód dla którego kupiłem okazyjnie ten falownik SOFAR
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5 (Kopiowanie).jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	93,7 KB
ID:	454752
    45kg kawał urządzenia. Malkontenci zwrócą uwagę na wysokie napięci załączania - 350V, ale takie napięcie bez trudu osiąga 11-12 kupionych przeze mnie paneli. Dużo ważniejszym wg mnie parametrem jest zakres pełnej mocy mppt – również od 350V, a jest to wartość mniejsza jak w dwa numerki mniejszym falowniku sofar 8.8 ktl-x. Naprawdę jestem bardzo zadowolony z tego zakupu.
    Instalacja montażowa na dachu posiada osobne uziemienie dwoma szpilkami o długościach 4,5m i 6m, a instalacja w budynku wraz z zabezpieczeniami SPD jest połączona z uziomem fundamentowym. Kable DC 6mm2 falownik podpięty 5x10mm2, a budynek z rozdzielni do licznika 5x16mm2.

    Podsumowując montaż paneli to nie jest z pewnością praca łatwa lekka i przyjemna - potrafię zrozumieć ceny w okolicach 3500-4000pln/kWp. Zapewne profesjonalna, kilkuosobowa ekipa zrobiła by to znacznie szybciej. Pozostaje kwestia papierologi, potrzebnych uprawnień ( z tym akurat nie mam problemu).
    Pierwsze testy instalacji wypadły pomyślnie, czekam w tej chwili na wymianę licznika.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 09-04-2021 o 12:33

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Najwięcej czasu zajął montaż stelaży.
    Podsumowując montaż paneli to nie jest z pewnością praca łatwa lekka i przyjemna - potrafię zrozumieć ceny w okolicach 3500-4000pln/kWp. Zapewne profesjonalna, kilkuosobowa ekipa zrobiła by to znacznie szybciej. Pozostaje kwestia papierologi, potrzebnych uprawnień ( z tym akurat nie mam problemu).
    Pierwsze testy instalacji wypadły pomyślnie, czekam w tej chwili na wymianę licznika.

    wśród tych co takie rzeczy robią sami - Pełen podziw i szacunek dla wykonanej pracy
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Jakie roczne zapotrzebowanie na prąd, ale pewnie połowa by starczyła?.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pitrekkk Zobacz post
    Jakie roczne zapotrzebowanie na prąd, ale pewnie połowa by starczyła?.
    7MWh - pewnie by nie starczyła.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony