dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Montaż paneli

    Witam. Przymierzam się do zakupu paneli i mam jedno pytanie. Mój dom ma niemalże płaski dach dwuspadowy. Zgłosiłem się do kilku firm z prośbą o wycenę montażu fotowoltaiki. Dwie z nich przedstawiły mi projekt, na którym konstrukcja paneli nie jest przykręcana do dachu (u mnie papa i deski), ale przytrzymują ją bloczki betonowe. Co o takim rozwiązaniu myślicie? Niby firma daje na to gwarancje, że wiatr nie porwie. Jak to jest z montażem na wkręty, czy zdarzają się zacieki po czymś takim? Będę wdzięczny za opinie.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Rób na trójkątach, które mocowane są do dwugwintów.

  3. #3

    Domyślnie

    Chodzi mi tylko o to, czy konstrukcja powinna być przykręcana do krokwi, czy wystarczą bloczki betonowe

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    System balastowy jest teoretycznie bez kręcęnia. Niech Ci napiszą do jakiej siły wiatru zapewniają stabilność konstrukcji/niech dają specyfikację techniczną.

  5. #5

    Domyślnie

    Oni mówią, że dają na to gwarancję.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Daszek można dociążyć bloczkami betonowymi?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Dach ma 40 lat i jest z desek i papy. Kąt nachylenia według moich obliczeń, to 3,25. Dlatego pytam, bo nie wiem
    Ostatnio edytowane przez pietre ; 10-04-2021 o 09:22

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietre Zobacz post
    Dach ma 40 lat i jest z desek i papy. Kąt nachylenia według moich obliczeń, to 3,25. Dlatego pytam, bo nie wiem
    Te deski na czym się opierają? Na drewnianych belkach?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Tak, na krokwiach

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Jak są krokwie to system balastowy jest bez sensu. Szczególnie na takim starym dachu.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietre Zobacz post
    Tak, na krokwiach
    Sprawdź nośność tych krokwi i całej konstrukcji dachu oraz ścian na których opiera się konstrukcja dachu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Sprawa prosta.

    Jeśli firma daje ci gwarancje(w sumie pisałem, ale powtórzę), to niech wyjaśni jaki system zostanie zamontowany - nie ma jednego - do tego ile bloczków na jeden panel i jakie warunki wietrzne ma to wytrzymać.
    Widziałem już takie co wszystko fajnie, da rade, a pod spodem, małym druczkiem; do 70km/h(jak czasem wieje/gdzie mieszkasz to sobie odpowiedz sam).

    J.w ci napisali.
    Jeśli drewno zdrowe, to jaki sens dociążać ten daszek(jedne bloczek około 25kg), plus śnieg, plus daszek które swoje lata ma.

    Dwugwint, trójką, panel... nic mądrzejszego nie wymyślisz, tylko sprawdź jaka jest jakoś drewna.
    Zobacz na oko czy nie ma robaka, czy nie jest spróchniałe, wywierć parę otworów cienkim wiertełkiem i zobacz co "wychodzi" ze środka.
    Ja bym sie upierał przy tej opcji, a jak nie chcieliby zrobić szukałbym innych instalatorów..

    Co zrobisz, Twoja decyzja.
    Ostatnio edytowane przez Pitrekkk ; 15-04-2021 o 13:41

  13. #13

    Domyślnie

    Właśnie była ekipa i powiedzieli, że będą robić balastowo, bo nie wiedzą, gdzie idą krokwie pod papą i nie będą ryzykować. Trochę się boję, czy wiatr tego nie porwie i czy dach to wytrzyma

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ssss

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    asd
    Kod pocztowy
    22-222
    Posty
    32

    Domyślnie

    U mnie jest podobny temat, mam jednospadowy dach o niskim nachyleniu dechy/papa, będę montować dwa rzędy wschód/zachód. Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak zamontować żeby było ok. Balast wykluczyłem od początku, czy dwugwinty takie jak do blachodachówki będą ok? Miałyby być najpierw wkręcone a na to trójkąty nakrętka/profil/nakrętka? Czy ta gumeczka wystarczająco zabezpieczy przed przeciekaniem jeżeli w tym miejscu będzie stała woda (stary dach, ileś warstw pappy- góry i doliny).
    U mnie jest jeszcze jeden problem - murek dookoła a chciałbym podnieść konstrukcję tak żeby była jak najbliżej strony zachodniej bo od wschodniej mam zacienienie, a także tylko wtedy zmieszczę 9 dużych paneli w rzędzie- zachodziłyby na murek. Zastanawiałem się jeszcze żeby przerzucić jakieś stalowe profile od lewej do prawej i do nich przykręcić konstrukcję, wtedy w ogóle nie ruszałbym połaci. Tylko jak duże te profile musiałyby być żeby znieść ciężar - same panele ~600kg + konstrukcja ~100kg.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	h.png
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	2,0 KB
ID:	457649
    Ostatnio edytowane przez Ssss ; 14-08-2021 o 21:00

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony