dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Jakie drewno na więźbę

    Taka sytuacja. Dach 40 stopni, prosty dwuspadowy. Rozpiętość 7,9m, więźba krokwiowo-jetkowa.
    Wg projektu ma być drewno C20 i membrana. Ja chce dac deskowanie. Będzie poddasze użytkowe.

    Pytanie natury finansowej. Drewno na więźbę mokre, ale dużo tańsze, czy jednak szarpać się na suszone komorowo? Cena około 2,5-3 razy wyższa.

    Dom w stanie SSO będzie stał rok więc mokre drewno chyba zdąży podeschnąć?

    Bardziej martwię się, czy jak wezmę mokre drewno, to czy nie pokręci się po latach lub nie zacznie gnic i czy nośność dachu nie zmniejszy się po latach. Bo zaznaczam, planuję deskowanie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Mokre drewno nie nadaje się na więźbę. Drewno C24 powietrzno suche. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Wcale nie jest takie drogie. Dobrze popytaj, porozglądaj. Ja zapłaciłem 1500 netto za drewno suche, strugane. Zawsze możesz teraz zamówić i niech przeleży w tartaku, pewnie wezmą więcej ale nie będzie mokre.

  4. #4

    Domyślnie

    A taki kompromis:
    Więźba z drewna suszonego
    Deskowanie, łaty i kontrlaty z mokrego?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Wcale nie jest takie drogie. Dobrze popytaj, porozglądaj. Ja zapłaciłem 1500 netto za drewno suche, strugane. Zawsze możesz teraz zamówić i niech przeleży w tartaku, pewnie wezmą więcej ale nie będzie mokre.
    Właśnie miałem to napisać po przeczytaniu pytania. drewno powinno być suche ale i strugane z czterech stron wtedy jest pewność że więźba będzie "równa" bo samo drewno suche może być wypaczone i dlatego powinno być strugane aby je wyrównać.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Więźba to nie meble. Oczywiście, że najlepszym rozwiązaniem na więźbę jest drewno suszone i strugane. Zamiast desek Powinny być impregnowane) lepsza płyta OSB (wystarczy grubość 12 mm). Łaty i kontrłaty bez znaczenia choć przy perfekcyjnym wykonaniu łaty suche. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Bardziej martwię się, czy jak wezmę mokre drewno, to czy nie pokręci się po latach
    Możliwe, że pokręci się już w ciągu roku skoro będzie dosychać zmontowane na dachu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Pytanie natury finansowej. Drewno na więźbę mokre, ale dużo tańsze, czy jednak szarpać się na suszone komorowo? Cena około 2,5-3 razy wyższa.
    Można kupić używane stemple budowlane. Z powodzeniem nadadzą się na Twój dach. Sporo zostanie w kieszeni.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dsd.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	454770

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Możliwe, że pokręci się już w ciągu roku skoro będzie dosychać zmontowane na dachu.
    Może nie tyle że w ciągu roku co na pewno po upalnym lecie drewno wyschnie dobrze i gdzie nie gdzie może się wypaczyć i popękać.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Można kupić używane stemple budowlane. Z powodzeniem nadadzą się na Twój dach. Sporo zostanie w kieszeni.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dsd.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	454770
    Chyba w ramach żartu to napisałeś.

  11. #11

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:05

  12. #12

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:04

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja deski na deskowanie zamawiałem w maju. Wszystkie 4mb, wszystkie szerokie na 14cm. Owszem kosztowały 200zl więcej od typowych szalunkowych ale były bez kory i innych niespodzianek. Od czerwca do wrześnie schly w sztaplach pod wiata w tartaku. Taka przyjemność powinni Ci zaproponować w każdym tartaku.
    Teraz wyglądają niemalże tak samo jak po montażu.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja zrobisz deskowanie z drewna mokrego i pokryjesz to papę to po sezonie będziesz miał papę porozrywaną kurczeniem się mokrego drewna a dach będzie wyglądał z dołu ja płot ze sztachet.
    To, że deski wyschną i powstaną szpary to fakt nie mający jednak żadnego wpływu na papę. Papy nie mocujemy papiakami na całej powierzchni a tylko symbolicznie w górnym rzędzie. Papa jest trzymana na połaci przez kontrłaty. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:04

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Tylko pod warunkiem że finałowa powłoka jest robiona od razu a nie za np. rok.
    Nawet jak za rok czy za dwa to z papą nic się nie będzie działo złego. Papa wstępnego krycia wytrzyma spokojnie.

  17. #17

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:04

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Chyba że została przybita na całej powierzchni do mokrego deskowania.
    Deski wysychając rozerwą papę na paski.
    Tak, ale czy każdy tak przybija? W zasadzie to papa trzyma się dzięki kontrlatom więc nie ma sensu jej szpikować gwoździami.

  19. #19

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 24-04-2021 o 17:04

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Do tymczasowego zamocowania papy można zastosować odpadowe deski z budowy. Kontrłatom przez kilka miesięcy też się nic nie stanie. A nawet jak przyjdzie konieczność ich wymiany to jaki to jest koszt?? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony