dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Question Zalewanie działki przez wody opadowe z drogi

    Dzień dobry wszystkim,

    Jestem na etapie budowy domu jednorodzinnego na działce, którą kupiłem 3-4 lata temu. Przed rozpoczęciem budowy rzadko odwiedzałem tamte okolice i nie były mi znane wszystkie lokalne problemy. Niedawno wyszło na jaw, że w zasadzie wszyscy okoliczni mieszkańcy mają problem z wodami opadowymi i roztopowymi z drogi.
    Moja działka przylega do drogi gminnej, asfaltowej. Nie wiem kiedy dokładnie wykonano nawierzchnię ale wygląda na jakieś 10 lat. W każdym razie projektant nie przewidział żadnej "obsługi" wody - droga nie ma rowów melioracyjnych, kratek, korytek, niczego. W efekcie po większych opadach i podczas roztopów drogą płynie strumyk, który wdziera się na niektóre działki, w tym moją. Niektórzy sąsiedzi zabezpieczyli się własnymi krawężnikami ale to tylko "przepycha" wodę dalej, do kolejnych sąsiadów. Woda wpływa na moją działkę i nie wiem co mogę z tym zrobić. Nie mogę jej puścić dalej ponieważ poniżej naszej działki jest kolejny dom...
    Dodam jeszcze, że pod drogą biegnie kanalizacja sanitarna ale brak jest nitki na deszczówkę, do której można byłoby wpuścić deszczówkę.
    Wydaje mi się, że takie rzeczy powinny być rozwiązywane przez zarządcę drogi jednak zanim się zwrócę z tym do gminy chciałem prosić o opinię czy rzeczywiście mogę domagać się wykonania odprowadzenia wody, do kogo kierować swoje żale i w jakiej formie.


    Będę bardzo wdzięczny za radę lub podzielenie się podobnymi doświadczeniami.

    Pozdrawiam,
    Piotr

  2. #2

    Domyślnie

    Właściciel działki (w tym wypadku drogowej) ma obowiązek zagospodarować wody opadowe na swoim terenie. Nie wolno utwardzać terenu, aby spuścić wodę na działki przylegające.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki @Lew2, ale w jaki sposób skutecznie to wyegzekwować? Nie chciałbym popełnić tutaj błędu i przycisnąć gminę/zarządcę drogi.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem jak to zrobić ale uważam, że dobrze byłoby taką sprawę sformalizować na papierze jakims operatem wodnoprawnym aby wodę opadową z drogi naturalnie przelać dalej jakimś kanałkiem skoro to w tej chwili tez tak się odbywa. Może pod ziemią, może nad ziemią, może podnieżć teren odpowiednio ale zgodnie z opracowaną dokumentacją aby nikt z urzędników Ci nic nie zarzucił (chyba poza niezadowoleniem sąsiadów).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony