dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Lightbulb Grzałka elektryczna do bojlera Kospel

    Witam,

    Planuję ogrzewać wodę w istniejącym bojlerze grzałką elektryczną. Jako że nie znam się za bardzo na budowie bojlerów to prosiłbym o radę od doświadczonych użytkowników w tej sprawie, żeby nie kupować w ciemno i zobaczyć, że `a może będzie pasować`.
    Nie znam dokładniej marki bojera, ale bo wyglądzie wydaje mi się, że jest to Kospel WP 140l.
    Znalazłem taką grzałkę, która niby pasuje do tego bojlera: Grzałka 6/4 2000W z termostatem.

    1. Czy ktoś może potwierdzić czy taka grzałka będzie pasować?
    2. Jak wygląda taka wymiana? Na moje oko będzie tutaj trzeba spuścić wodę z bojera, odkręcić śrubę pod licznikiem (strzelam, że to jest dobre miejsce) i wkręcić grzałkę (nie ogarniam hydrauliki ale obstawiam że coś takiego będę w stanie zrobić sam)
    3. Kojarzycie urządzenie które będzie mi pilnowało taryfy nocnej w G12W i monitorowało zużycie prądu przez grzałkę?

    Z góry dziękuję za każdą pomoc.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210410_095539.jpg
Wyświetleń:	387
Rozmiar:	69,7 KB
ID:	454777Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210410_095638.jpg
Wyświetleń:	288
Rozmiar:	81,7 KB
ID:	454778

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak wg danych ten zbiornik może posiadać grzałkę elektryczną z gwintem zewnętrznym 1 i 1/2".
    Aby ją zamontować należy spuścić wodę z wnętrza.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210410_095539.jpg
Wyświetleń:	392
Rozmiar:	66,9 KB
ID:	454780
    Najlepiej jest pozakręcać wodę zimną dopływ i odpływ ciepłej z zasobnika oraz odkręcić filtr wody - akurat jest okazja go oczyścić - oraz korek zaznaczony - tym wypuścić wodę do granicy gdzie będzie można odkręcić zaślepkę w której miejsce chcesz wkręci grzałkę.

    Aby kontrolować zużycie energii przez grzałkę możesz zamontować coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	27384.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	77,5 KB
ID:	454781
    Obciążenie do 3,6kW i cena do 50 zł stanowi pewną alternatywę do odczytu zużycia energii elektrycznej przez podłączoną grzałkę.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tak wg danych ten zbiornik może posiadać grzałkę elektryczną z gwintem zewnętrznym 1 i 1/2".
    Aby ją zamontować należy spuścić wodę z wnętrza.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210410_095539.jpg
Wyświetleń:	392
Rozmiar:	66,9 KB
ID:	454780
    Najlepiej jest pozakręcać wodę zimną dopływ i odpływ ciepłej z zasobnika oraz odkręcić filtr wody - akurat jest okazja go oczyścić - oraz korek zaznaczony - tym wypuścić wodę do granicy gdzie będzie można odkręcić zaślepkę w której miejsce chcesz wkręci grzałkę.

    Aby kontrolować zużycie energii przez grzałkę możesz zamontować coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	27384.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	77,5 KB
ID:	454781
    Obciążenie do 3,6kW i cena do 50 zł stanowi pewną alternatywę do odczytu zużycia energii elektrycznej przez podłączoną grzałkę.
    Wielkie dzięki za pomoc. Zauwazylem że pomyliłem miejsce w którym można włożyć grzałkę, bo po prawej stronie jest chyba anoda magnezowa czyli po lewej stronie będzie miejsce na grzałkę. Problem w tym że jest to przy ścianie, więc nie mam jak się tam dostać. Więc tutaj będę musiał zdjąć cały bojlera, zamontować i zmontować ponownie, zgadza się?

    Mam jeszcze pytanie, czy jest sens grzać wodę w nocy na G12w czy lepiej zostać na G11 i grzać w dzień z nadwyżki fotowoltaiki?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    No to masz problem z tą grzałką - trudno jest pozostawić sobie takie urządzenie( które może "nagle przestać działać" )bez możliwości obsługi i kontroli a wymagane jest to zdjęcie takiego zbiornika.

    Szczerze: zamienił bym miejscami anodę z grzałką anodę kupił bym tytanową i zastosował redukcję 1i1/2 na odpowiednią - a grzałkę zakupił o średnicy wejścia elektrody magnezowej( tam jest zapewne 1 cal).

    Co do energii daj sobie spokój ze zmianą taryfy tylko dlatego, że chcesz grzać nadwyżką taki zbiornik - rozliczenie i tak tych taryf jest "powiedzmy problematyczne" pozostał bym przy G11.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    No to masz problem z tą grzałką - trudno jest pozostawić sobie takie urządzenie( które może "nagle przestać działać" )bez możliwości obsługi i kontroli a wymagane jest to zdjęcie takiego zbiornika.

    Szczerze: zamienił bym miejscami anodę z grzałką anodę kupił bym tytanową i zastosował redukcję 1i1/2 na odpowiednią - a grzałkę zakupił o średnicy wejścia elektrody magnezowej( tam jest zapewne 1 cal).

    Co do energii daj sobie spokój ze zmianą taryfy tylko dlatego, że chcesz grzać nadwyżką taki zbiornik - rozliczenie i tak tych taryf jest "powiedzmy problematyczne" pozostał bym przy G11.
    Z tym masz rację, za każdym razem zdejmować zbiornik to by był problem. Czyli w tym rozwiązaniu z tego co rozumiem:
    1. Kupuje anodę tytanową żeby pasowała z lewej strony, czyli przykładowo anoda na 1 cal będzie w miejscu grzałki na 1 1/2 cała.
    2. Kupuje grzałkę na 1cal.
    3. Spuszczam wodę i zamieniam miejscami anodę z grzałką.
    4. Czyszcze przy okazji filtrbl wody
    5. Zakładam bojler i wszystko gra.

    Wiem, że opisałem to łopatologocznie ale amator musi sprawdzić czy rozumienie jest poprawne.
    A tak z ciekawości, dlaczego grzałka w miejsce anody nie wchodzi w grę? Rozumiem że pełni ona ważną funkcję ale praktycznie z tego co rozumiem jest to możliwe.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak, bardzo krótko napisane a pracy więcej. Wiesz o czym piszesz więc myślę że dla Ciebie to nie będzie problem
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tak, bardzo krótko napisane a pracy więcej. Wiesz o czym piszesz więc myślę że dla Ciebie to nie będzie problem
    Zrozumiałem aluzje. Dzięki za poradę, myślałem że sprawa będzie łatwiejsza ale wygląda na to że skorzystam z usług profesjonalisty.

    Chyba że istnieje jeszcze inna alternatywa, np. dostawienie osobnego zbiornika z grzałką, podłączonego do bojlera.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    Zrozumiałem aluzje. Dzięki za poradę, myślałem że sprawa będzie łatwiejsza ale wygląda na to że skorzystam z usług profesjonalisty.

    Chyba że istnieje jeszcze inna alternatywa, np. dostawienie osobnego zbiornika z grzałką, podłączonego do bojlera.
    Żadna aluzja tylko stwierdzenie. Nie każdy podejmie się samodzielnie takiej pracy.
    Jest alternatywa, tylko dużo droższa.
    Niewielki zbiornik w nim grzałka, wejście i wyjście woda ze zbiornika głównego poprzez pompę do małego z grzałką z małego z powrotem do dużego. Wyłącznik termiczny ustawiony na temp.49-53*C. Po osiągnięciu takiej temp. pompa stop, grzałka off.
    Coś na zasadzie przepływowego podgrzewacza i układu cyrkulacji.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Żadna aluzja tylko stwierdzenie. Nie każdy podejmie się samodzielnie takiej pracy.
    Jest alternatywa, tylko dużo droższa.
    Niewielki zbiornik w nim grzałka, wejście i wyjście woda ze zbiornika głównego poprzez pompę do małego z grzałką z małego z powrotem do dużego. Wyłącznik termiczny ustawiony na temp.49-53*C. Po osiągnięciu takiej temp. pompa stop, grzałka off.
    Coś na zasadzie przepływowego podgrzewacza i układu cyrkulacji.
    Wracam po czasie do tematu. Stwierdziłem, że i tak bojler będzie przez rok, może dwa to będę dogrzewał grzałką którą umieszczę w miesce anody magnezowej aby nie zdejmować bojlera. Znalazłem taką, aby gwint 3/4 cala pasował: https://egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-do-...%2C-TURBO/1301
    Czy taka grzałka da radę i będzie mi pasowała w miejsce tej anody?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wszystko zależy od gwintów - jeśli są identyczne będzie pasowała - tylko ta moc - 2kW to trochę jakby mało dla takiego zbiornika.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    IMO trochę mało wody zagrzejesz, bo grzałka w połowie zasobnika.
    Moc i 500W starczy, żeby ogrzać w taniej strefie ze 3x te 70l.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    728

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtyla Zobacz post
    Wracam po czasie do tematu. ...
    Czy taka grzałka da radę i będzie mi pasowała w miejsce tej anody?
    Podlinkowana grzałka ma prawie 60cm długości. Podobnie anoda magnezowa, która ma zdaje się 66cm. Patrząc na zdjęcie Twojego bojlera, to do wymiany i tak będziesz musiał zdjąć go ze ściany.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  13. #13

    Domyślnie

    Bojler ma 5 lat. Ta grzałka to tymczasowe rozwiązanie aby ogrzewać CWU fotowoltaika. Później wymienię go na pompę ciepła. Nie ma potrzeby zdejmowania bojlera, na zdjęciu anoda jest z prawej strony i jest do niej dostęp.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony