dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Domek letniskowy nieco większy od 35mkw

    Chciałbym postawić domek letniskowy żeby okresowo zamieszkiwać na działce, dobrze jakby dało się w przyszłości docieplić żeby móc też przebywać zimą. Przymierzałem się wstęp do domku w rozmiarze do 35mkw, ale jakkolwiek bym nie zaplanował rozkładu pomieszczeń, to brakuje mi odrobiny metrażu. Ideałem na moje potrzeby byłoby 45mkw. Pomijając koszty materiałów na zbudowanie większego domku, martwią się formalności związane z pozwoleniem na budowę i późniejszymi kosztami. Potrzebuję porady w który kierunek iść.
    1. wybudować domek na zgłoszenie 35kw z antresolą/antresolami
    2. wybudować domek na zgłoszenie 35kw dobudować budynek gospodarczy na spiżarnię/kuchnię/składzik lub awaryjną sypialnie dla gości.
    3. wybudować domek 40-45mkw na pozwolenie na budowę

    O ile wady i zalety opcji 1/2 potrafię oszacować, to opcja 3 jest dla mnie zagadką. Szacuję że koszt biurokracji to ok 1000zł, a koszt formalnego projektu budynku to 2000-3000zł, czy coś jeszcze? Martwi mnie to czego nie wiem, a wynika pośrednio z wymagań prawnych albo budowlanych.
    Czy budynek od razu musi być ocieplony albo mieć "lepsze" okna lub fundamenty, albo od razu być "gotowy"? Chciałbym ograniczyć koszty, postawić jak najmniej na pierwszy rzut i stopniowo samemu wykańczać wnętrze typu ścianki wewnętrzne, łazienka, instalacje, etc.
    Z mediów mam prąd i wodę w drodze, sąsiedzi używają szamb bezodpływowych, gazu brak. Działka lekko pochyła, w najgorszym miejscu 1m spadku na 10m.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na pozwolenie na budowę będziesz musiał spełnić WT 2021, co może być zbyt kosztowne jak na budynek okazjonalnie zamieszkiwany.
    Akurat koszty dokumentacji to pryszcz.

    Jeśli jesteś sprawny (strome schody) to domek z antresolą.
    A jeśli planujesz gości to po prostu dwa domki - drugi może być mniejszy, tylko sypialnia z łazienką.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    na pozwolenie na budowę będziesz musiał spełnić WT 2021, co może być zbyt kosztowne jak na budynek okazjonalnie zamieszkiwany.
    Akurat koszty dokumentacji to pryszcz.
    Czyli jak rozumiem warunki techniczne dotyczy też domków letniskowych zamieszkiwanych okresowo, a nie wyłącznie domów mieszkalnych?

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jeśli jesteś sprawny (strome schody) to domek z antresolą.
    Mam też tę obawę, teraz jestem sprawny, ale na stare lata nie wiadomo, z drugiej strony, antresola może być tylko dla gości, wtedy można kuchnio-salon na dole odciążyć o kanapy dla gości.
    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A jeśli planujesz gości to po prostu dwa domki - drugi może być mniejszy, tylko sypialnia z łazienką.
    Oddzielny domek dla gości wykluczam, byłby nieużywany przez większość roku, a podatki trzeba płacić. Ale czy "drugi" domek nie podpada pod prawo o zgłoszenie, czy nie wymaga spełnienia warunków technicznych dla budynków?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    WT teoretycznie nie obowiązują dla budynków rekreacji indywidualnej.
    Ale kiedy jest tam ogrzewanie, to podpada pod zał 2 WT (jest opisane, ze "dotyczy wszystkich rodzajów budynków")
    https://architektura.info/prawo/waru...noscia_energii

    Jeśli budujesz dom większy niż 35 m2 to nie musisz się przejmować antresolą i mieć albo porterówkę albo poddasze.

    drugi domek - na każe 500m2 budynek do 35 m2. Wiec zależy od wielkości działki.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    WT teoretycznie nie obowiązują dla budynków rekreacji indywidualnej.
    Ale kiedy jest tam ogrzewanie, to podpada pod zał 2 WT (jest opisane, ze "dotyczy wszystkich rodzajów budynków")
    https://architektura.info/prawo/waru...noscia_energii
    Czyli w przypadku budynków rekreacyjno-letniskowych standardowo nie muszę się tym martwić?

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jeśli budujesz dom większy niż 35 m2 to nie musisz się przejmować antresolą i mieć albo porterówkę albo poddasze.
    Właściwie to moje pierwszy pytanie było tego typu. Czy jeśli buduje domek letniskowy > 35mkw to muszę się martwić warunkami technicznymi dla typowych budynków mieszkaniowych. Jeśli nie to różnica w kosztach jest równa z grubsza kosztom materiałów za powiększony metraż i kosztom pozwolenia na budowę i formalnego projektu. Czy tak?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    musisz się martwić WT tylko jeśli będzie on ogrzewany.

    Co do kosztów - o ile nie wpadniesz pod WT 2021, to tak

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony