dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Dogrzewanie CWU prądem Junkers ZBS 16/83 S-2

  1. #1

    Domyślnie Dogrzewanie CWU prądem Junkers ZBS 16/83 S-2

    Witam,
    Posiadam piec kondensacyjny Junkers ZBS 16/83 S-2 z zasobnikiem warstwowym 83l.
    Obecnie jestem na etapie dobierania wielkości instalacji fotowoltanicznej. Zastanawiam się nad możliwością grzania CWU za pomocą prądu.
    Najprostszą sprawą by było dołożenie grzałki elektrycznej do zasobnika-obawiam się że w moim piecu nie jest to możliwe.
    Drugą opcją jaką zakładam jest wstawienie małego (ok 40-60l) bojlera elektrycznego przed piecem aby tłoczył już podgrzaną wodę do pieca. Piec by się załączał tylko jak ciepła woda w bojlerze by się skończyła.
    Czy jest to możliwe i czy nie będzie negatywnie wpływało na piec?

  2. #2
    Ekspert marki BOSCH - zapraszamy do Forum eksperckiego na górze Forum Muratora. Czekamy na Wasze pytania, udzielamy się w wątkach.

    Domyślnie

    Witam,

    Dołożenie grzałki do zasobnika nie jest możliwe. Kocioł może pracować na wodzie wstępnie podgrzanej przez kocioł elektryczny. Może to powodować szybsze zakamienienie wymiennika płytowego.

    Pozdrawiam,
    Konsultant Bosch Termotechnika

  3. #3

    Domyślnie

    Witam.
    Mam prośbę o wyjaśnienie pewnej kwestii związanej z CWU.
    Mam taki sam piec, czy pokrętło od CWU służy do ustawienia minimalnej temperatury wody w zasobniku czy do ustawienia temperatury wody wypływającej z kranu?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wody w zasobniku, to zasobnik warstwowy więc woda praktycznie jest o tej samej temperaturze przez cały czas wypływu.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli temperatura wody wypływającej z kranu jest ustawiana gdzie indziej, tak?
    Pytam bo ustawiłem wartość na tym pokrętle jakiś czas temu i nie ruszałem i woda wypływająca z kranu była ciepła. Na wiosnę tego roku wymieniłem zbiornik przeponowy 5L na wodzie zimnej (wysłużył się) i jakby od razu woda wypływajaca z kranu zrobiła się bardziej ciepła (pomiar termometrem ok. 42-43 stopnie - nie narzekam bo reszta rodzinki mówi że nareszcie mają odpowiednio ciepłą wodę).
    Wg ustawień z instrukcji wartość min na pokrętle to 10 stopni a zaznaczona kropka to ok. 60 a koniec to ok 70 stopni. Wg tego moje ustawienie to tak ok.30 stopni i stąd moje pytanie o powiązanie tego pokrętła z temp wody wypływającej z kranu.
    Temoeratura podgrzewania to jak zauważyłem ok. 55-56 stopni.
    Może ktoś podrzuci fotkę ze swoim ustawieniem tego pokrętła?
    Załaczam foto.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zbs.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	456527
    Ostatnio edytowane przez robikon70 ; 16-05-2021 o 10:57

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wiesz,jak czytam to naprawdę mnie rozbawiłeś. Ustala się w sposób jaką oczekujesz i potrzebujesz CWU. Masz piec z górnej półki i boisz się kręcić pokrętłami? Dodatkowo masz wmontowany regulator pogodowy i bodajże dodatkowy do drabinki i nie masz komfortu ciepłej wody.
    Każdy zapewne w tych piecach ma różnie ale zbliżone bo po co grzać wodę powyżej 55*C skoro i tak jest zbyt gorąca.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A u mnie jest tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1621168563644.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	63,9 KB
ID:	456530
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Wiesz,jak czytam to naprawdę mnie rozbawiłeś. Ustala się w sposób jaką oczekujesz i potrzebujesz CWU. Masz piec z górnej półki i boisz się kręcić pokrętłami? Dodatkowo masz wmontowany regulator pogodowy i bodajże dodatkowy do drabinki i nie masz komfortu ciepłej wody.
    Każdy zapewne w tych piecach ma różnie ale zbliżone bo po co grzać wodę powyżej 55*C skoro i tak jest zbyt gorąca.
    Przepraszam, że pytanie dla ciebie oczywiste, jednakże ja ten dom niedawno kupiłem i dla mnie to trochę nowe doświadczenie z tym ustawieniami (wcześniej tego typu rozterk nie miałem)
    Dzięki za fotkę.
    Ostatnio edytowane przez robikon70 ; 16-05-2021 o 18:29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony