dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    staszek-

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    56-485
    Posty
    23

    Domyślnie Wynajem gruntu pod fotowoltaikę

    Dzień dobry - szukam opinii o opłacalności wynajmu ziemi pod fotowoltaikę. Zacząłem się zagłębiać w temat, jednak chciałbym mieć opinię z pierwszej ręki. Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Słaba opcja najczęściej deklarują chęć wynajmu na 29 lat i dają Ci za to około 11000zł rocznie, jednak problem jest innego typu po 29 latach zostajesz z tym wszystkim na polu i sam musisz ogarnąć utylizację sprzętu i doprowadzenie pola do stanu pierwotnego. Firma rocznie z ha ziemi ma około 395k zł rocznie jest to różne od regionu u mnie w tych zachodnich okolicach gdzie tego słońca jest więcej tak mniej więcej kształtują się ceny a niestety jako Sołtys co raz odbieram takie telefony aby zdobyć kontakt jednak to co powiedziałem na początku skutecznie deklasuje większość firm.
    Ważne są jeszcze kwestie czy na działce jest linia ŚN bo takie moce trzeba wpiąć w coś innego niż siłę i 400V.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3

    Domyślnie

    czy cena jaką podajesz jest za 1h gruntu z przeznaczeniem na fotowoltaikę w planie zagospodarowania, czy bez takiego planu?

  4. #4

    Domyślnie

    w planie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Z tego co się dawniej orientowałem podatek zwykle płaci właściciel działki.
    Dadzą powiedzmy 10-12 tyś, ale sam podatek to nawet 8tyś.
    parter+ poddasze 130m ogrzewanej podłogi (+64m nieogrzewana piwnica). ściany 20 styro, dach 18 piana +7 styro, nad piwnicą tylko 5cm styro, okna 3 szybowe, vitocal 7.5kW+ 2x80m, reku vitovent 300, pv 9,75kWp

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    staszek-

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    56-485
    Posty
    23

    Domyślnie

    Ostatnio właśnie dzwonili do mnie, bo chcieli wydzierżawić 40 ha na 20 lat. Jak jednak jest tak jak mówicie to chyba zrezygnuję z takiego "zarobku".

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    332

    Domyślnie

    Cytat Napisał staszek- Zobacz post
    Ostatnio właśnie dzwonili do mnie, bo chcieli wydzierżawić 40 ha na 20 lat. Jak jednak jest tak jak mówicie to chyba zrezygnuję z takiego "zarobku".
    Inaczej nie bedzie. Nawet jak firma X zobowiaze sie do utylizacji paneli to pewnie po 19 latach nagle zbankrutuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Jedna firma kupiła we wsi grunt nie wiem za ile bo to nie moje pole, mają wpięcie do Śn i DC kolei nie wiem co z tym zrobią ale kupili to 2 lata lemu i nic z tym nie zrobili. Do dnia dzisiejszego. Firma która wydzierżawiła grunt w ubiegłym roku postawiła stelarze, ogrodziła, i zatrudniła stróża jednak paneli jak nie było tak nie ma, pole 2,2ha stoi w konstrukcji bez 1 panela.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Słaba opcja najczęściej deklarują chęć wynajmu na 29 lat i dają Ci za to około 11000zł rocznie, jednak problem jest innego typu po 29 latach zostajesz z tym wszystkim na polu i sam musisz ogarnąć utylizację sprzętu i doprowadzenie pola do stanu pierwotnego. Firma rocznie z ha ziemi ma około 395k zł rocznie jest to różne od regionu u mnie w tych zachodnich okolicach gdzie tego słońca jest więcej....
    Ile trzeba zamontować paneli aby mieć 395k zł rocznie i przychodu czy zysku?
    Jakie są koszty takiej instalacji i roczne koszty eksploatacji, ochrony itp. ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    Piszę co wiem i co widziałem. Koszty każdy sobie policzy 2200 zł/kWp via 1 ha ziemi.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #11

    Domyślnie

    Mi kiedyś też chcieli wcisnąć. Przysłali umowę do wglądu i znalazłem kruczek. Piszą, że zaczynają płacić dopiero jak panele już będą stały. A zanim je zamontują to i może minąć 10 lat. Pytanie jednak czy ja bym mógł tę ziemię nadal uprawiać? Takie "zarabianie" nie dla mnie

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    staszek-

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Pcim
    Kod pocztowy
    56-485
    Posty
    23

    Domyślnie

    Ja umowy nie dostałem do przeczytania, ale chyba nawet nie będę się próbował dalej zagłębiać.

  13. #13

    Domyślnie

    To chyba też zależy od firmy. W mojej umowie ktora dostalem jest zapis że mogę normalnie uprawiać ziemię dopóki nie staną tam panele. Jeśli nie stanie na polu nic do 5 lat, umowa dzierżawy jest automatycznie unieważniania.
    Do tego kwestie podatku do gminy również pokrywa firma na podstawie nakazu który im przesyłam.
    Co do problemu z utylizacja, zostaje to po stronie firmy, z zaznaczeniem że mają na to czas do roku po zakończeniu okresu dzierżawy.

  14. #14

    Domyślnie

    Pytanie czy po tym czasie firma nadal będzie istnieć i zostaniesz z przestarzałymi panelami, które może być tak że sama będziesz musiała tirami wywieść "gdzieś" bo na wysypisku pewnie tego nie wezmą. Zastanawiam się co po 20-30 latach z pola będzie się nadawała do użytku hektolitry chemii do mycia paneli, spłynie na polę. Ja to sobie wejdę z karcherem i poleje wodą i będą czyste jednak na takich farmach często próżno szukać wody a jeśli już to kopana studnia znacznie zarzelazowiona.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Piszę co wiem i co widziałem. Koszty każdy sobie policzy 2200 zł/kWp via 1 ha ziemi.
    Gdzie Ty masz takie ceny 2.200 zł/kWp ? Ile tych kWp postawisz na 1 ha?
    Kosztów eksploatacji, ochrony i konserwacji nie liczysz?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16

    Domyślnie

    A co nie kupisz sprzętu za 2,2k zł na 1kWp? A na ha ziemi upchniesz prawie 1MWp
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Pytanie czy po tym czasie firma nadal będzie istnieć i zostaniesz z przestarzałymi panelami, które może być tak że sama będziesz musiała tirami wywieść "gdzieś" bo na wysypisku pewnie tego nie wezmą. Zastanawiam się co po 20-30 latach z pola będzie się nadawała do użytku hektolitry chemii do mycia paneli, spłynie na polę. Ja to sobie wejdę z karcherem i poleje wodą i będą czyste jednak na takich farmach często próżno szukać wody a jeśli już to kopana studnia znacznie zarzelazowiona.
    Od kiedy to panele myje się karcherem i silnymi detergentami, które to mają zjałowieć grunt?.
    Chyba że nie mówimy tu o myjce ciśnieniowej, a o Karcherze do mycia okien.
    Ostatnio edytowane przez Pitrekkk ; 15-04-2021 o 15:18

  18. #18

    Domyślnie

    Jeśli mogę spytać i jeśli chcesz zdradzić - jaka firma ma u Ciebie postawione panele? I ile czasu przed montażem trzeba było przestać cokolwiek robić na tym kawałku ziemi?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pitrekkk Zobacz post
    Od kiedy to panele myje się karcherem i silnymi detergentami, które to mają zjałowieć grunt?.
    Chyba że nie mówimy tu o myjce ciśnieniowej, a o Karcherze do mycia okien.
    Od czasu kiedy firma montująca panele tego nie robi, i nie ma tego w warunkach grawancji. Ja jestem spokojny pv nam od 6 lat i opłaty za prąd mam... tak dokładnie tam.
    Czym lepiej umyć te panele niż wodą pod ciśnieniem? Dokładnie tak mniej wody więcej chemii.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Od czasu kiedy firma montująca panele tego nie robi, i nie ma tego w warunkach grawancji. Ja jestem spokojny pv nam od 6 lat i opłaty za prąd mam... tak dokładnie tam.
    Czym lepiej umyć te panele niż wodą pod ciśnieniem? Dokładnie tak mniej wody więcej chemii.
    Nie używa się silnych detergentów, a płyn do mycia szyb.
    Tak samo nie myjka ciśnieniowa, a karcher do okien.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony