dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 100
  1. #1

    Unhappy Uziom otokowy miedziowany czy ocynkowany? A może uziom pionowy?

    Dzień dobry, chciałbym się poradzić mądrzejszych ode mnie w sprawie sposobu wykonania układu uziemienia ochronnego.
    Pewien dom parterowy jest w budowie, aktualnie stan surowy otwarty. Z pewnych przyczyn nie został wykonany uziom fundamentowy.
    Naczytałem się, ile mogłem, ale dalej nie mam pewności. Najlepszym i nieprzesadnym wydaje mi się uziom poziomy z bednarki stalowej miedziowanej o długości ok. 54 m dookoła domu, jednak z wynajmem koparki jest to koszt aż ok. 1800 zł.
    Taniej byłoby wykonać uziom miedziowany pionowy. O ponad połowę taniej poziomy z bednarki ocynkowanej.

    Czy pionowy miedziowany byłby z jakiegoś powodu gorszy? Jak wykonać połączenia między poszczególnymi prętami?

    Głębokość przemarzania teoretycznie 1 metr. Grunt piaszczysty, na kilkudziesięciu centymetrach zaczyna się twardszy, bardziej gliniasty. Ile lat mógłby przetrwać uziom poziomy ocynkowany? Czy opłaca się dopłacać do miedziowanego?

    Wymiary domu: 7,85 x 11,05 m + taras.
    Układ sieci TN-C-S, trzy fazy, moc przyłączeniowa 16 kW, przyłącze kablowe.

    Proszę o poradę.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Oj, będzie się działo bo taki temat to woda na młyn wielu forumowiczów uważających się za speców od uziemień.
    Ja mam tylko małe pytanie - dom nie będzie miał piorunochronu ?

  3. #3

    Domyślnie

    Może coś nowego się od nich dowiem.

    Nie będzie miał piorunochronu. Z obliczeń wynika, że nie potrzebuje. Wysokość 5,62 m, dookoła zabudowany.

  4. #4

    Domyślnie

    Nic nie będzie się działo.
    Zapraszam do PN-HD 60364-5-54:2011 - wersja polska.
    155 złociszy i cała wiedza na talerzu.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Wiedza zawarta w normach jest raczej do zrozumienia przez fachowców z danej dziedziny, natomiast autor tematu raczej nim nie jest.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Autorze tematu - PN zamówiona, w weekend przeczytasz i po problemie Powodzenia !
    Realna rada - zamawiasz ekspertyzę/poradę u inż. elektryka ale tylko specjalisty od instalacji w bud. 1-rodz. Koszt pewnie 2 x niż za tą PN, ale zapewniam, że zaoszczędzisz sporo czasu i zł. Oczywiście zaraz ktoś (pewnie Elpapiotr) napisze, że to moja autoreklama. Niestety na odległość nie doradzam, tylko po wizji lokalnej czyli w obrębie mojego miasta.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Ja pi.... inż. ekspert elektryk z ub, ekspert od instalacji elektrycznych, ekspertyza za 75zł (z dojazdem oczywiście i fakturą) nie mylić z poradą Normalnie ten kraj mnie ciągle zaskakuje.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 13-04-2021 o 21:36
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Ja pi.., ale kiepskie IQ, aby sądzić, że to 2 x mniej. Więcej !
    Kilka miesięcy temu moja córka miała pewien problem budowlany. Mogłaby opisać go na tym forum i oczekiwać porad mądrzejszych lub głupszych, niestety tych drugich byłoby więcej. Zamiast tego wezwała inż. budownictwa. Przyjechał, obejrzał, wydał opinię i wziął za to odpowiedzialność. Problem został rozwiązany. Skasował właśnie 300, - A córka wróciła do swojej pracy i mogła spokojnie zająć się tym na czym się zna. Niech każdy pracuje i zarabia w swojej dziedzinie. Czy forumowy / internetowy doradca bierze za cokolwiek odpowiedzialność ? Wy - zadający pytania w strategicznych sprawach swojej budowy sądzicie, że wszelcy liderzy forum to specjaliści w danej dziedzinie opłacani przez Muratora ? Jeśli tak to jesteście naiwni.
    Forum może być fajne w zakresie np jaki kolor trawy polecacie itp
    Tematy typu : jak wykonać uziom, jaki zastosować ogranicznik, jakie przewody do bramy to jednak są poważniejsze.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Realna rada - zamawiasz ekspertyzę/poradę u inż. elektryka ale tylko specjalisty od instalacji w bud. 1-rodz. .
    Co to za magiczna specjalizacja? Specjalista od instalacji w budynkach jednorodzinnych? Wybitna specjalizacja

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    marcin225 - a jaką Ty specjalność reprezentujesz ? Forumowy omnibusik ? Spec od gumowych dzwonków ? A może układacz przewodów czyli taki "elektryk" od instalacji z jakimi mam czasami do czynienia i po nich poprawiam. Nie rozumiesz specjalizacji w dzisiejszym świecie, nawału informacji, ciągle nowych produktów itp itd, Dalej nie będę tłumaczył, bo i tak nie pokapujesz. Dodam tylko, że pewien projektant od sieci SN i WN jak ma wykonać projekt z zakresu domku lub małej firmy to konsultuje to ze mną, bo "Piotrek przecież ty się na tym lepiej znasz "
    Zatem dalej udzielajcie "porad" na pytania odnośnie uziomów, kabli i ... Ja się wyłączam, bo to jednak nie moja bajka. Szkoda mojego czasu - zlecenia czekają.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Chłopie co Ty bredzisz ?jakiej specjalizacji nie rozumiem? Specjalisty od domków jednorodzinnych? Nie ma chyba prostszej elektryki niż właśnie w domkach... Zazwyczaj to instalacje robią tam Janusze bądź Piotery elektryki Tacy co to nie mają umiejętności bądź możliwości wejścia na naprawdę duży budynek gdzie nad dupą stoi Ci kilku inspektorów i ogarnięty inwestor z batem w postaci kar wszelakich. Tam nie pobajasz sobie jak przed właścicielem domku bo szybko zostanie zweryfikowana wiedza...

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Wracając do tematu:
    Zwykły ocynk bez betonu nie ma sensu. Z miedziowaną trzeba się obchodzić jak z jajkiem - głębsza rysa i korozja. Lepiej przemyśl sobie kilka pionowych uziomów z nierdzewki - połączonych paskiem nierdzewki ( można kupić na metry) . Zawrotna kwota nie wyjdzie, a wcale nie więcej niż cena koparki, którą podałeś

    Jednak i tak bez pomiaru tego się nie obejdzie.

    PS. Nie licz na to, że tutejsze zakompleksione leśne dziadki z sepu i z innych lasów cokolwiek Ci powiedzą. Więcej Ci namieszają i zasieją wątpliwości niż wyjaśnią. Także przykro mi, ale daj sobie spokój z szukaniem tu info. Elektrodę i inne tego typu fora też sobie odpuść - to taki sam grajdołek.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat
    Dodam tylko, że pewien projektant od sieci SN i WN jak ma wykonać projekt z zakresu domku lub małej firmy to konsultuje to ze mną, bo "Piotrek przecież ty się na tym lepiej znasz "

    Humor satyra.
    A domino nie lepszy!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Zapraszam do PN-HD 60364-5-54:2011 - wersja polska.
    155 złociszy i cała wiedza na talerzu.
    Dziękuję, ale zdążyłem przeczytać istotniejsze fragmenty 43 z 48 stron za 19,95 zł w czytelni i nie dowiedziałem się niczego nowego.

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Realna rada - zamawiasz ekspertyzę/poradę u inż. elektryka ale tylko specjalisty od instalacji w bud. 1-rodz.
    Dziękuję za poradę.

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Wy - zadający pytania w strategicznych sprawach swojej budowy sądzicie, że wszelcy liderzy forum to specjaliści w danej dziedzinie opłacani przez Muratora ?
    Kto by chciał za to płacić?

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Wracając do tematu:
    Zwykły ocynk bez betonu nie ma sensu. Z miedziowaną trzeba się obchodzić jak z jajkiem - głębsza rysa i korozja. Lepiej przemyśl sobie kilka pionowych uziomów z nierdzewki - połączonych paskiem nierdzewki ( można kupić na metry) . [...]

    Jednak i tak bez pomiaru tego się nie obejdzie.

    PS. [...] Także przykro mi, ale daj sobie spokój z szukaniem tu info.
    Bardzo dziękuję za poradę.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Zwykły ocynk bez betonu nie ma sensu.
    Że niby ocynk w betonie ma sens?

    Niestety, w przeciwieństwie do stali nieocynkowanej, powłoka cynkowa na zbrojeniu koroduje w roztworze cieczy porowej betonu przy pH ≥ 13,3 [17] – rysunek 5. Korozja powłoki cynkowej zachodzi również, gdy odczyn cieczy porowej spadnie poniżej pH = 11,4. Dla porównania inicjacja procesów korozyjnych na stali zbrojeniowej bez powłoki rozpoczyna się przy nieco wyższym pH = 11,8 [12] – rysunek 6. Stan pasywny powłoki cynkowej utrzymuje się wyłącznie w stosunkowo
    wąskim przedziale pH = 11,5–13,2 [17, 5]. Dla porównania pasywacja zbrojenia bez powłoki zachodzi przy pH > 11,8, bez górnego limitu wartości pH – por. rysunek 6.

    źródło

    U Musiała tez jest co nieco o bezsensowności ocynku w betonie.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    (..)
    Tak, bednarka ocynkowana jako uziom otulona betonem ma sens (rzeczywiście należy dodać, że chodzi o beton odpowiedniej klasy). Ochłoń i przeczytaj tytuł tego opracowania, a później jego całość.
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 16-04-2021 o 23:22

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Tak, bednarka ocynkowana jako uziom otulona betonem ma sens (rzeczywiście należy dodać, że chodzi o beton odpowiedniej klasy). Ochłoń i przeczytaj tytuł tego opracowania, a później jego całość.
    Skoro nie znasz i nie wystarczyło zasugerować przeczytanie to zacytuję dr Musiała:

    Materiał uziomu
    Na uziom zalewany betonem wystarczają wyroby ze stali węglowej gołej, która w betonie nie koroduje, bo przecież nie korodują gołe pręty zbrojeniowe. W razie użycia wyrobów ze stali cynkowanej dochodzi do korozji galwanicznej, jeżeli w tym samym środowisku elektrolitycznym wilgotnego betonu znajduje się zbrojenie ze stali gołej. Powstają ogniwa galwaniczne cynk/żelazo o łącznym potencjale elektrochemicznym ok. 0,4 V (tabl. 4), będące źródłem prądu degradującego powłokę cynku. Po jej zniszczeniu proces ustaje; nie stanowi on żadnego zagrożenia, jedynie świadczy, że stosowanie stali cynkowanej na uziomy zatopione w betonie niczemu nie służy. Natomiast wyroby ze stali cynkowanej bądź ze stali nierdzewnej są potrzebne na przewody przyłączeniowe wyprowadzone z betonowego fundamentu do połączenia uziomu z główną szyną wyrównawczą (GSW) budynku, z mostkiem dylatacyjnym i/lub z przewodami odprowadzającymi piorunochronu.


    Jaka niby klasa przed tym chroni?

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    @Kaizen ochłoń, czepnąłeś się jakiegoś zjawiska trzeciego rzędu, które może tam występuje, ale nie ma żadnego (pomijalnego) znaczenia dla trwałości tego uziomu.

    Dodatkowo w tym wywodzie Musiała chodzi raczej o wielkie budynki (przemysł, hale bloki), gdzie lepiej pospawać zbrojenie niż dokładać bednarkę. W przypadku domu jednorodzinnego jest 50-70mb ław, a cena bednarki to 7-8zł/. !? Poza tym ocynk w betonie można łatwo połączyć z odczepami z nierdzewki.
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 17-04-2021 o 11:07

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    @Kaizen ochłoń, czepnąłeś się jakiegoś zjawiska trzeciego rzędu, które może tam występuje, ale nie ma żadnego (pomijalnego) znaczenia dla trwałości tego uziomu.
    I to nadaje sensu wywalaniu kasy na ocynk? Bo nie szkodzi? Ale też w niczym nie pomaga. To może lepiej pozłacaną bednarkę dać, jak to ma sens? Tylko jaki?

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I to nadaje sensu wywalaniu kasy na ocynk? Bo nie szkodzi?
    Lepiej dać bednarkę ocynkowaną niż nie dawać żadnej. W ten sposób łatwiej wykonać prawidłowy uziom fundamentowy. Poza tym bednarka czarna nie jest tak łatwo dostępna na lokalnych składach budowlanych, a i do wyjścia z ławy taka czarna się nie nadaje. Różnica w kosztach jest pomijalna.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony