dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 100
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Różnica w kosztach jest pomijalna.
    Za to różnica w ilości spamu od kolegi Kaizen znacząca...

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Lepiej dać bednarkę ocynkowaną niż nie dawać żadnej.
    To ma być uzasadnienie twierdzenia:
    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Zwykły ocynk bez betonu nie ma sensu.
    ?

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Różnica w kosztach jest pomijalna.
    Minimalne pole przekroju bednarki ocynkowanej to 90mm2, gołej w betonie (tylko gołej) 75mm2.
    Różnica w cenie to 14,25 - 8,95=5,3zł/mb,
    37% IMO jest bardzo daleko od "pomijalne"

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Za to różnica w ilości spamu od kolegi Kaizen znacząca...
    Sprawdź definicję spamu. Zgłoś (taki trójkącik z wykrzyknikiem pod postem) - może moderator zgodzi się z Twoją oceną.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ma być uzasadnienie twierdzenia:
    To ma być uzasadnienie tego co napisałem.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Minimalne pole przekroju bednarki ocynkowanej to 90mm2, gołej w betonie (tylko gołej) 75mm2.
    Różnica w cenie to 14,25 - 8,95=5,3zł/mb,
    37% IMO jest bardzo daleko od "pomijalne"
    Metr bednarki ocynkowej kupisz za 8zł lub mniej. Ale zapomniałem, że Ty tylko z wiedzy internetowej korzystasz to proszę bednarka
    Cena jest taka, że nie ma o co kruszyć kopii..
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 17-04-2021 o 18:05 Powód: ort

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Metr bednarki ocynkowej kupisz za 8zł lub mniej. Ale zapomniałem, że Ty tylko z wiedzy internetowej korzystasz to proszę bednarka
    Cena jest taka, że nie ma o co kruszyć kopii..
    Podaj ceny dwóch rodzajów z tego samego sklepu.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Może jeszcze kawę Ci zrobić? Kliknij i sprawdź.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 17-04-2021 o 18:36

  6. #26

    Domyślnie

    Zrób uziom otokowy z bednarki ocynkowanej 30x4. W narożnikach wbij pręty i połącz je z bednarką na żuki. Zasmaruj te żuki potem lepikiem na zimno. Uziemienie będzie jak to lalunia. Przemarzanie gruntu nie ma znaczenia. Pręty pionowe wbija się po to żeby zapewnić kontakt uziemienia (otoku) z gruntem wilgotnym w razie susz. To tak najprościej rzecz ujmując. Korozją nie przejmuj się, uziom spokojnie wytrzyma dziesięciolecia. Te uziomy fundamentowe niby są niezniszczalne ale nie ma też możliwości kontroli ich stanu technicznego. Pamiętaj, że tak czy inaczej z uziomu fundamentowego trzeba wyjść bednarką i jej część tak czy inaczej będzie w gruncie.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Przy możliwości wykonania uziomu fundamentowego, wykonanie uziomu otokowego mija się z celem. Uziom fundamentowy przewyższa praktycznie pod każdym względem uziom otokowy - stabilnością, skutecznością, ułatwieniem ekwipotencializacji, żywotnością i ceną.

    edit,
    Dotychczasowa dyskusja zmyliła mnie jeśli chodzi o stan budynku. W takim razie zgadza się z postem wyżej - rób uziom otokowy.

    Kto w tym temacie poruszył kwestie ocynku w betonie? Aaa, Pan wiedza z internetu..
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 17-04-2021 o 19:43

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Może jeszcze kawę Ci zrobić? Kliknij i sprawdź.
    Kliknąłem. Ale ten sprzedawca ma tylko jedną bednarkę w ofercie. Sam specjalnie szukałem sklepu z obydwoma rodzajami - i znalazłem. Wyniki podałem.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kliknąłem. Ale ten sprzedawca ma tylko jedną pozycję w ofercie. Sam specjalnie szukałem sklepu z obydwoma rodzajami - i znalazłem. Wyniki podałem.
    Ojej nie ma gołej bednarki? To zamiast tej ocynkowanej za niecałe 7zł trzeba kupić tą z Twojego sklepu za ponad 8.
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Lepiej dać bednarkę ocynkowaną niż nie dawać żadnej. W ten sposób łatwiej wykonać prawidłowy uziom fundamentowy. Poza tym bednarka czarna nie jest tak łatwo dostępna na lokalnych składach budowlanych, a i do wyjścia z ławy taka czarna się nie nadaje. Różnica w kosztach jest pomijalna.
    Tak pozatym to przez Ciebie robimy ot.

  10. #30
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Zrób uziom otokowy z bednarki ocynkowanej 30x4. W narożnikach wbij pręty i połącz je z bednarką na żuki. Zasmaruj te żuki potem lepikiem na zimno. Uziemienie będzie jak to lalunia. (,,,) .
    10 lat i korozja będzie jak to lalunia, a z uziomu nic nie zostanie. Jeśli otok bez betonu to raczej miedziowana, ale z czuciem, aby nie naruszyć powłoki (ewentualnie szpilki z nierdzewki zamiast otoku).

    W przypadku ocynku w betonie przejście do rozdzielni można zrobić z nierdzewki lub tego samego ocynku, ale trzeba część nieokrytą betonem zabezpieczyć antykorozyjnie (np guma do podwozi samochodowych). A uziom jak najbardziej można kontrolować.. choćby przez pomiar. Korozji bednarki ocynkowanej to nie trzeba się bać jak się to zrobi w betonowej ławie, w gołej ziemi ocynk to loteria - poleży może 30 lat, a może 5.


    Cytat Napisał mac_612
    Dotychczasowa dyskusja zmyliła mnie jeśli chodzi o stan budynku. W takim razie zgadza się z postem wyżej - rób uziom otokowy.

    Kto w tym temacie poruszył kwestie ocynku w betonie? Aaa, Pan wiedza z internetu.
    Dokładnie przeczytanie pierwszego postu naświetla temat. Człowiek nie zrobił uziomu fundamentowego, więc się teraz drapie z otokiem. Stąd mu napisałem, że otok z ocynku bez betonu nie ma sensu, ale w tym momencie wszedł Kaizen cały na biało uzbrojony w artykuły z internetu.... nie czytając nawet pierwszego posta....

    Otok lub szpilki to wiadomo, tylko byle nie z bednarki ocynkowanej zasypanej ziemią...
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 17-04-2021 o 21:35

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Pamiętaj, że tak czy inaczej z uziomu fundamentowego trzeba wyjść bednarką i jej część tak czy inaczej będzie w gruncie.
    Z uziomu fundamentowego to się wychodzi wypustem uziemiającym ze stali nierdzewnej. Oczywiście na dużych inwestycjach gdzie fuszerki się nie odbierze.
    Ogólnie fajnie to się czyta a już najlepiej jak w temat wchodzi Kajzen Ekspert od wszystkiego, znawca pomp ciepła (nigdy nie posiadał), ekspert od elektryki, profesor w dziedzinie kabli... O fotowoltaice też wie najwięcej mimo że koło panela nie stał nigdy pewno

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    10 lat i korozja będzie jak to lalunia, a z uziomu nic nie zostanie.

    Otok lub szpilki to wiadomo, tylko byle nie z bednarki ocynkowanej zasypanej ziemią...
    Bednarka szybciej "zgnije" na powietrzu aniżeli w ziemi. Korozji sprzyja nie tylko wilgoć ale i tlen który pod ziemią jest w mniejszym stężeniu aniżeli na powierzchni.
    Przykład pierwszy lepszy z brzegu który zapewne niejeden z forumowicz doświadczył to np metalowe słupki ogrodzeniowe, na powierzchni skorodowane na wylot a pod ziemia jeszcze w dobrej kondycji. Można to zauważyć przy ich wymianie na nowe.

  13. #33
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Bednarka szybciej "zgnije" na powietrzu aniżeli w ziemi. Korozji sprzyja nie tylko wilgoć ale i tlen który pod ziemią jest w mniejszym stężeniu aniżeli na powierzchni.
    Przykład pierwszy lepszy z brzegu który zapewne niejeden z forumowicz doświadczył to np metalowe słupki ogrodzeniowe, na powierzchni skorodowane na wylot a pod ziemia jeszcze w dobrej kondycji. Można to zauważyć przy ich wymianie na nowe.
    Słupek ogrodzeniowy w większości przypadków jest zakotwiony w betonie, a nie w ziemi. Porównujemy otok w ziemi i w betonie, a nie słupki. Uziom robi robotę bo jest w ziemi, a nie w powietrzu...

    Da się rozmyć ten temat jeszcze bardziej???? Myślałem, że bajdurzenia Kaizena nikt nie przebije, jednak da się,,,

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Słupek ogrodzeniowy w większości przypadków jest zakotwiony w betonie, a nie w ziemi. Porównujemy otok w ziemi i w betonie, a nie słupki. Uziom robi robotę bo jest w ziemi, a nie w powietrzu...

    Da się rozmyć ten temat jeszcze bardziej???? Myślałem, że bajdurzenia Kaizena nikt nie przebije, jednak da się,,,
    Bajdurzenie jest to że po 10 latach bednarką ocynkowana leżąca w ziemi zgnije. A w zasadzie to w jakimś rodzaju piasku, iłu czy gliny. Ggdyby tak było jak piszesz to kto by robił uziomy z bednarki ocynkowanej? Rzeczywistość jest zgoła inna więc nie rozumieniem skąd te wnioski wysnułeś.
    Co do słupków to nie waż e czy w betonie czy w ziemi poniżej gruntu gdzie utrudniony jest dostęp tlenu stal nie koroduje tak szybko jak na powierzchni.

  15. #35

    Domyślnie

    Nie widziałeś ?
    To obejrzyj, bo ja już wymianiałem na kolejne ... 15-20 lat.

    https://www.google.com/search?q=bedn...tL2dAheou4-EmM
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    W podobnym temacie:
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Jeśli umieszczone w gruncie uziomy mają połączenie ze stalą w betonie, powinny być wykonane z miedzi, ze stali pokrytej miedzią lub ze stali nierdzewnej.

    W podobny sposób problem ten został przedstawiony także w normie PN-HD 60365-5-54 [3] w punktach 542.2.5 oraz C.4, zgodnie z treścią których stali ocynkowanej nie wolno stosować na uziomy sztuczne łączone z uziomem fundamentowym, a dla zapewnienia dostatecznie długiej żywotności systemu uziemiającego należy stosować elementy wykonane ze stali nierdzewnej lub innej dobrze zabezpieczonej przy pomocy odpowiednich prefabrykowanych powłok chroniących przed wilgocią, czyli np.: stali pomiedziowanej elektrolitycznie.

    Z tego wynika, że jako materiały na uziomy sztuczne w gruncie, łączone z uziomem fundamentowym, należy zatem stosować wyłącznie:

    stal nierdzewną,
    stal pomiedziowaną
    lub miedź.

    źródło

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Biorąc pod uwagę koszty robocizny i kłopot prz wymianie u sobie zrobiłem wszystko z miedzi. Nie wyobrażam sobie ryć trawnika i kostki za 15 lat.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #38
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Biorąc pod uwagę koszty robocizny i kłopot prz wymianie u sobie zrobiłem wszystko z miedzi. Nie wyobrażam sobie ryć trawnika i kostki za 15 lat.
    100% miedzi czy miedziowanej ??

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    100% miedzi. Tak jak cała odgromowka.
    75mb wyszło 2.5k.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nie widziałeś ?
    To obejrzyj, bo ja już wymianiałem na kolejne ... 15-20 lat.

    https://www.google.com/search?q=bedn...tL2dAheou4-EmM
    Jak bednarkę ktoś dal za płytko a widać na niektórych fotkach ze jest ona ułożona w warstwie powierzchniowej to nie co się dziwić że ją korozja pogrążyła.
    Kiedyś znajomemu pomagałem uporządkować kupioną działkę z warsztatu i domku który był przeznaczony do rozbiórki i wyciągnięta między innymi bednarka (otok) z ziemi była dobra. Grunt na tej działce to jakieś 20-30 cm czarnej ziemi a potem piasek, piasek i piasek, bednarka była na głębokości dobrego metra.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony