dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 8
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 155
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Zdecydowanie jestem za budową. Sam taką podjąłem i jestem na końcu SSO.
    Do budowy przygotowywałem się ze dwa lata. Dokształcałem się z technologii i sam tworzyłem całą koncepcję domu. Miałem o tyle fajnie, że ta tematyka faktycznie mnie zainteresowała. Polecam ksiażkę "Hydroizolacje w budownictwie" M. Rokiel, to jest dobry start, bo podstawa to hydroizolacja
    Architekt tylko praktycznie przerysował mój plan. Dobrze przewidzieć taki czas na przemyślenia. Wariantów koncepcji na dom rozrysowałem kilkanaście (przy okazji poznałem trochę programów do modelowania 3D, to też było fajne) i wiem, że dzięki temu lepiej poznałem oczekiwania i potrzeby i możliwości architektury. Filnalny projekt wygląda zupełnie inaczej i dużo fajniej niż gdybym ten rok wcześnieij wybrał na szybko coś co z pozoru mi pasowało.

    Do tego, co pisali inni.
    Własny dom to na pewno większa odpowiedzialność. Ale za tym idzie też i wolność. W bloku, odpada wiele problemów, typu nie przejmujesz się popsutą furtką, bo jest fundusz remontowy i wspólnota/spółdzielnia przysyła majstra. Ale majstra nikt nie nadzoruje i okazuje się, że w ciągu miesiąca to już trzecia naprawa, to masz ochotę sam pójść i w minutę osiem własnoręcznie wymienić całą tą cholerną furtkę na nową... ale nie zrobisz tego, bo to część wspólna.
    Dom pozwala swobodniej kształtować własną przestrzeń. Bliższy kontakt z naturą, lubię grzebać w ogrodzie. Nawet te kilka metrów własnej ziemie w koło chałupy to już jest coś. Nie rozumiem tego, jak ludzie potrafią wybrukować ciagiem takie 300m2 wokół - po co dom jak w koło i tak sam beton?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post

    Mieszkam w domu który musiałem spalić cały sam zrobiłem to
    To gdzie teraz mieszkasz? Choć jak był to Twój dom to mogłeś z nim zrobić co chciałeś ze spaleniem go włącznie

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Takim ludziom radzisz mieszkać z rodzicami, czy brać kredyt na mieszkanie ?
    Dom jest dla wielu spełnieniem marzeń. Polecam.
    Takim osobom radzę kupić mieszkanie używane. W moim dość dużym mieście za 200-250tyś można kupić mieszkanie z rynku wtórnego okolo 50m2 trzy pokoje i to na 5-7lat mlodej rodzinie spokojnie wystarcza. Moim zdaniem młode malzenstwo musi zarabiać min 8-10tyś netto żeby teraz mysleć o budowie domu - ceny metarialow i usług są najwyższe w historii. Koszt postawienia domu ok 120m2 na malej dzialce blisko miasta to min 600-700tyś, choć oczywiscie wielu fantastów napisze na forum że mozna to zrobic za 400tyś. Może i tak , wlasnymi rękami przez kilka lat zaniedbując rodzinę.Tyle że 95% osob pytajac na forum o koszty budowy nie ma pojęcia o budowie a tym bardziej nie ma umiejetnosci żeby budować samemu.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    TNie sądzę, że banki złagodziły wymagania co do zdolności kredytowej i nie złagodziły
    One zawsze były bardzo łagodne.
    Od zawsze tu piszę, ze branie kredytu powyżej 50% "zdolności" to samobójstwo finansowe.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #25
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Takim osobom radzę kupić mieszkanie używane. W moim dość dużym mieście za 200-250tyś można kupić mieszkanie z rynku wtórnego okolo 50m2 trzy pokoje i to na 5-7lat mlodej rodzinie spokojnie wystarcza. Moim zdaniem młode malzenstwo musi zarabiać min 8-10tyś netto żeby teraz mysleć o budowie domu.
    Mam podobne zdanie w tej kwestii.
    I to nie 8-10tys.zl teraz w tym momencie ale przez cały czas trwania kredytu.

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    One zawsze były bardzo łagodne.
    Od zawsze tu piszę, ze branie kredytu powyżej 50% "zdolności" to samobójstwo finansowe.
    Nie koniecznie, kredyt jest dla ludzi myślących
    Ja brałem kredyt hipoteczny na 100% inwestycji, łącznie z działką, ale....
    Ale miałem "bufor" w postaci własnego M,którego nie sprzedałem i nie chciałem, żeby M było traktowane jako tzw. wkład własny czyli z wpisem do hipoteki
    Bez M licząc tylko na pensje nigdy w życiu nie porwałbym się na budowę domu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 16-04-2021 o 14:14

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    @Arturo1972, my o czym innym, pomyliłeś % zdolności kredytowej z wartością kredyt/inwestycja (LTV).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #27

    Domyślnie

    Cactus twoj post dal mi do myslenia.
    Planuje powrot z zagranicy i jak widze oferty pracy po 3-4 k brutto wynagrodzenia to nie wiem czy sie smiac czy plakac .
    Pytanie jest tylko takie kogo stac budowac przy aktualnych cenach bo 600-700 k plus dziala na peryferiach wiekszego miasta to juz prawie 1 000 000 zl za dom 120-130 m

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_26 Zobacz post
    Pytanie jest tylko takie kogo stac budowac przy aktualnych cenach
    3-4k to mniej więcej mediana, więc pewnie stać te 50% powyżej albo te 35% powyżej średniej, kogoś stać bo budów mnóstwo.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_26 Zobacz post
    Cactus twoj post dal mi do myslenia.
    Planuje powrot z zagranicy i jak widze oferty pracy po 3-4 k brutto wynagrodzenia to nie wiem czy sie smiac czy plakac .
    Pytanie jest tylko takie kogo stac budowac przy aktualnych cenach bo 600-700 k plus dziala na peryferiach wiekszego miasta to juz prawie 1 000 000 zl za dom 120-130 m
    i tak to wygląda... ostatnio na forum toczyłem dyskusję w tym temacie - trochę hejtu się na mnie wylało bo ludzie źle odbierają jak im się odbiera marzenia ale podtrzymuje swoje stanowisko - dom do 150 m2 ( w tym garaż) w dobrej jakości materiałach i dobrej jakości wykonania na dobrze skomunikowanej działce (około 10 ar) to 1mln ...

  10. #30
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    i tak to wygląda... ostatnio na forum toczyłem dyskusję w tym temacie - trochę hejtu się na mnie wylało bo ludzie źle odbierają jak im się odbiera marzenia ale podtrzymuje swoje stanowisko - dom do 150 m2 ( w tym garaż) w dobrej jakości materiałach i dobrej jakości wykonania na dobrze skomunikowanej działce (około 10 ar) to 1mln ...
    Marzenia spełnione od 8 lat a Ty się mylisz ponownie.
    Można i za 2mln.wybudowac,kto bogatemu zabroni. Mogę i sprzedać dzisiaj dom za min.1mln.zl,który kosztował w budowie 320tys.zl z bardzo dobrej jakości materiałów,na działce dobrze skomunikowanej w podmiejskiej wsi.
    Ale to nie znaczy, że koszt budowy taki będzie bo to nie jest prawdą.
    Kumaty człowiek potrafi zaoszczędzic budując z dobrych, ba,najlepszych materiałów.

    I gdybym miał wolne 200tys.zl na działkę, to z dużą dozą pewności dzisiaj wybudowalbym obok taki sam domek w podobnych kosztach bo już wiem, że na kilku rzeczach bym przyoszczędzil kilka ładnych tysiączków
    A dom to 118m2 plus garaż i nawet z wiata pod drugie auto
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5034eb442022ad1agen.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	41,2 KB
ID:	454956
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 19-04-2021 o 10:53

  11. #31
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_26 Zobacz post
    Cactus twoj post dal mi do myslenia.
    Planuje powrot z zagranicy i jak widze oferty pracy po 3-4 k brutto wynagrodzenia to nie wiem czy sie smiac czy plakac .
    Pytanie jest tylko takie kogo stac budowac przy aktualnych cenach bo 600-700 k plus dziala na peryferiach wiekszego miasta to juz prawie 1 000 000 zl za dom 120-130 m
    A niby po 2015r to Polska zmieniła się w krainę mlekiem i miodem płynącą
    A emigranci mieli spływać do Ojczyzny jak pszczoły do ulu

    Syn od 5 lat siedzi w Anglii i nawet przez myśl mu nie przejdzie wracać...

    A takie zarobki jak piszesz mają małolaty bez doświadczenia lub pracownicy bez wykształcenia i naturalnym jest, że oni nie myślą o budowie domu.
    Dom to w dalszym ciągu oznaka luksusu i majętności i tak powinno być.
    Dla mniej zamożnych są mieszkania.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 19-04-2021 o 11:01

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A niby po 2015r to Polska zmieniła się w krainę mlekiem i miodem płynącą
    A emigranci mieli spływać do Ojczyzny jak pszczoły do ulu

    Syn od 5 lat siedzi w Anglii i nawet przez myśl mu nie przejdzie wracać...

    A takie zarobki jak piszesz mają małolaty bez doświadczenia lub pracownicy bez wykształcenia i naturalnym jest, że oni nie myślą o budowie domu.
    Dom to w dalszym ciągu oznaka luksusu i majętności i tak powinno być.
    Dla mniej zamożnych są mieszkania.
    O co Ci chodzi z tą Polską ? Jak komuś się w Polsce nie podoba to nikt tu nikogo na siłę nie trzyma (a bywają takie kraje). Nie zamienił bym się z Anglikiem czy innym Belgiem na kraje. Akurat z tego co obserwuje wielu ludziom żyje się coraz lepiej. Chyba że Ty obracasz się w otoczeniu gdzie ludzie przymierają głodem. Są takie sytuacje, nie neguję. Zdaję sobie sprawę że wiele rzeczy jest grubymi nićmi szyte. Kredyty pobrane po szyję. Ale co z tego skoro tak funkcjonuję polityka na całym świecie. Ciesz się że nie urodziłeś się gdzieś na Ukrainie, czy innym Pakistanie i nikt nie strzela do twojej rodziny. Od dekad mieliśmy wpajane poczucie niższości, a ciągłe pisanie jak to w tym kraju jest źle wcale nie pomaga i mija się z prawdą.
    Liczą się fakty. Polska dała mi możliwość znalezienia niezłej pracy, założenia rodziny i zbudowania domu. W Anglii pewnie bym mieszkał w jakimś zagrzybionym bliźniaku z czerwonej cegły jak 90% społeczeństwa, ale za to funty w portfelu do przechlania co weekend.

  13. #33
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Ciesz się że nie urodziłeś się gdzieś na Ukrainie, czy innym Pakistanie i nikt nie strzela do twojej rodziny. Od dekad mieliśmy wpajane poczucie niższości, a ciągłe pisanie jak to w tym kraju jest źle wcale nie pomaga i mija się z prawdą.
    Liczą się fakty. Polska dała mi możliwość znalezienia niezłej pracy, założenia rodziny i zbudowania domu.
    No właśnie urodziłem się w Kraju i w czasie gdzie strzelali do ludzi a ZOMO mnie palowalo, dlatego mogę i mam prawo twierdzić, że czas po 2015r to powrót do komuny i PRL-u,gdzie zachód był wrogiem...
    Między innymi dlatego właśnie już za "dojnej zmiany" syn wyjechał do Anglii bo nie widział i dalej nie widzi perspektyw na "normalny Kraj"...

    A z ciekawości, możesz skonkretyzować komu po 2015r "żyje" się lepiej niż przed ?
    Bo mi "żyje się" znacznie gorzej...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 19-04-2021 o 13:00

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A z ciekawości, możesz skonkretyzować komu po 2015r "żyje" się lepiej niż przed ?
    Bo mi "żyje się" znacznie gorzej...
    Komu lepiej nie wiem, na pewno komuś tak.
    Wiem za to na pewno, że całym tysiącom, setkom tysięcy, masom żyje się tak samo, ani lepiej, ani gorzej.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #35
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Komu lepiej nie wiem, na pewno komuś tak.
    Wiem za to na pewno, że całym tysiącom, setkom tysięcy, masom żyje się tak samo, ani lepiej, ani gorzej.
    Tzn,że nielicznym żyje się gorzej a ja do nich się zaliczam
    Ale nie zarabiałem najniższej krajowej, nie mam bombelkow, nie mam wyprawki szkolnej za to mam ceny wszystkiego rosnące lawinowo od 2015r i to z dnia na dzień

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    No właśnie urodziłem się w Kraju i w czasie gdzie strzelali do ludzi a ZOMO mnie palowalo, dlatego mogę i mam prawo twierdzić, że czas po 2015r to powrót do komuny i PRL-u,gdzie zachód był wrogiem...
    Między innymi dlatego właśnie już za "dojnej zmiany" syn wyjechał do Anglii bo nie widział i dalej nie widzi perspektyw na "normalny Kraj"...

    A z ciekawości, możesz skonkretyzować komu po 2015r "żyje" się lepiej niż przed ?
    Bo mi "żyje się" znacznie gorzej...
    Zachód nigdy nie był naszym przyjacielem. Przed 2015r klepali nas ręką po ramieniu, a później kopali po tyłku. Nigdy nie brali nas na poważnie. Nasza teraźniejsza polityka zagraniczna wygląda słabo, ale nie było w tej kwestii lepiej przed 2015r.
    Mi się żyje lepiej, ale nie jest to zasługa Tuska czy Kaczyńskiego. Póki co da się w tym kraju normalnie żyć i mam nadzieje że tak zostanie. A marudzenie to już mamy we krwi.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    .

    I gdybym miał wolne 200tys.zl na działkę, to z dużą dozą pewności dzisiaj wybudowalbym obok taki sam domek w podobnych kosztach bo już wiem, że na kilku rzeczach bym przyoszczędzil kilka ładnych tysiączków
    A dom to 118m2 plus garaż i nawet z wiata pod drugie auto
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5034eb442022ad1agen.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	41,2 KB
ID:	454956
    Gdybym ci uwierzył to dałbym ci te 200tyś albo nawet 320 i podzielilibyśmy sie zyskiem po polowie Ale prawda jest taka że przez te 8 lat wszystko sie zmienilo w budowlance. Za rzeczy ktore wczesniej płaciłeś 5zł teraz musisz zaplacic często 12. Zwlaszcza jesli chodzi o uslugi. Chyba że zamierzesz sam lać fundament, stawiać mury a potem latać z belkami na konstrukcji dachu.... tylko ile osob tak robi ?

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    GGemini

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-200
    Posty
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Czyli jednak Polska to kraj miodem i mlekiem płynący
    Ale czy aby na pewno ?
    Biorąc kredyt 10 lat temu na 370tys.zl rata miesięczna wynosiła prawie 2tys.zl(po obniżkach stop zeszło do 1,6tys.zl)o znaczy, że w tamtych warunkach zarabialiśmy tyle, że bank nie miał wątpliwości, że po odjęciu kwoty na koszty życia będziemy spokojnie mogli taką ratę spłacać.
    Dzisiaj, kiedy i koszty życia(utrzymania) znacznie wzrosły a i sam kredyt byłby wyższy to żeby otrzymać kredyt naprawdę trzeba dobrze zarabiać, wg mnie jakieś 12-15tys.zl miesięcznie (we dwójkę).
    Do tego dojdą wzrastające stopy procentowe, a dojdą,to rata pofrunie do nieba.
    Od 10 lat nie przypominam sobie jakiejś gwałtownej podwyżki pensji czy ja czy żona, lekko powyżej średniej krajowej ale tak było i 10 lat temu
    Na plodzenie bombelkow żeby otrzymać 500zl w gratisie od jednego to już jesteśmy za poważni ale i ten dodatek się skończy.
    Tylko jednocześnie zarabiając średnią krajową miałeś 10 lat temu 2x3200, a teraz masz 2x 5200. W tym samym czasie inflacja sumarycznie to ok 23%. Wynika z tego, że jednak masz trochę więcej niż 10 lat temu. (Nie uwzględniam tu faktu, że mamy górkę w budowlance, a w 2010 mieliśmy zjazd po bance). Można sobie psioczyć na ten czy inny rząd ale realnie wynagrodzenia w Polsce rosną szybciej niż inflacja.

    Ale oczywiście można sobie pojechać do tego postępowego Zachodu, bo przecież wszędzie lepiej niż u nas. Proponuję Hiszpanię, piękny kraj z super klimatem. Co tam ponad 20% bezrobocia wśród młodych...

    Jeżeli chodzi o budowę. Od początku 2018 szukałem domu do kupna. I tak właśnie myślałem, że oj jest górka oj zaraz spadnie oj jest drogo. Przerażało mnie 800k za dom w dużym mieście. Teraz taki sam kosztuje 1100k. Decyzja o poczekaniu i dozbieraniu nie była najszczęśliwsza.
    Ostatnio edytowane przez GGemini ; 01-05-2021 o 07:48

  19. #39

    Domyślnie

    Mi się wydaje że obecnie trzeba naprawde mieć sporą kasę i spory zapas żeby zacząć budowę. Współczuje osobom ktore mają 2 x 3500zł na rękę i jakimś cudem dostali 400tyś kredytu z banku na budowę na jakiejś najtanszej działce za zadupiu. Taka teraz moda, mieszkania są feeee.

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Mi się wydaje że obecnie trzeba naprawde mieć sporą kasę i spory zapas żeby zacząć budowę. Współczuje osobom ktore mają 2 x 3500zł na rękę i jakimś cudem dostali 400tyś kredytu z banku na budowę na jakiejś najtanszej działce za zadupiu. Taka teraz moda, mieszkania są feeee.
    Aha. Czyli wg Ciebie 7000 zł to za mało żeby zacząć budować mały dom?

    Co do kredytu to bez problemu dostaniesz 400 tyś przy takich dochodach, bo rata będzie 1/6 budżetu.

Strona 2 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony