dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1

    Domyślnie Wszyscy są przeciwko - kto ma rację - ogrzewanie foliami/matami a wodna podłogówka

    Witam serdecznie wszystkich
    Przybyłem do Państwa z problemem, na który mam nadzieję uda się Wam zaradzić.
    Co wybrać?
    1. 9,99kw fv na dachu, rekuperacja, klima, ogrzewanie na prąd (folie grzewcze z sufitu i maty grzejne z podłogi - te drugie tylko w łazienkach), woda podgrzewana w kotle w boilerze 250l (też na prąd).
    2. 9,99kw fv na dachu, rekuperacja, klima ogrzewanie podłogowe wodne w rurkach (też na prąd-w domu nie ma gazu)
    3. 9,99kw fv na dachu, rekuperacja, klima ogrzewanie podłogowe wodne w rurkach na gaz (musiałbym robić przyłącz bo specjalnie to odpuściłem myśląc o prądzie)

    Chciałem aby dom miał niskie koszty użytkowania (oczywiście liczyłem się z tym, że na dzień dobry trzeba więcej wrzucić).

    Dane potrzebne do szerszego spojrzenia znajdują się poniżej
    dom z poddaszem użytkowym, pow uż 95m2 a pow całkowita 120m2. Ściany z pustaka ceramiki 25cm, z zewnątrz ocieplone będą wełną (nie wiem jeszcze jaka grubość, czekam na opinię ekipy oraz znajomego zajmującego się tym). Dach dwuspadowy wschód zachód z bachodachówki - dach cały odeskowany. Okna 7kom veka 82 softline 3szyb 4mm każda z ciepłymi parapetami. Dach ocieplony będzie również wełną.

    Wymarzyłem sobie taką sytuację: na dachu panele 9,99kw, w domu reku+klima+standardowe urządzenie domu typu tv, komputery itp itd. W moim idealnym świecie chciałem ogrzewać dom tylko za pomocą prądu (folie/maty). Wodę w kotle w boilerze 250l też na prąd. Płyta na poziomie 0 miałaby być ocieplona 10cm styrobeton, 5cm styropian i 5cm wylewka anhydryt. Strop miałby być ocieplony 10cm styrobeton i 5anhydryt. Plan był taki że w całym domu prócz łazienek byłoby ogrzewanie foliami z sufitu (rs), w łazienkach maty w podłodze (też rs). W mojej głowie ilość prądu produkowana z instalacji fv miałaby wystarczyć na ogrzanie domu (wg sprzedającego rs, 4,5kw to zapotrzebowanie do ogrzania +20 przy -20 na zewnątrz), ogrzanie wody w boilerze i sprzęty działające w domu i teoretycznie to co bym nadprodukował w wiosnę/lato i jesień odebrałbym w zimę.
    Wszystko fajnie pięknie ale czy to ma sens i czy to się dodaje/sumuje?

    Elektryk mi mówi żebym zrobił podłogowe wodne bo pole elektromagnetyczne, czytam :
    http://www.foliagrzewcza.com.pl/graf...a_grzewcza.pdf
    https://redsnake.pl/wp-content/uploa...ki_badania.pdf
    nie jestem elektrykiem więc się na tym nie znam, ale zdanie w podsumowaniu jako, że
    "zmierzone natężenia pola są wielokrotnie mniejsze od wartości dopuszczalnych w środowisku" oznacza dla mnie że jest ok.
    Mówię kb o moich planach, ten mi mówi żebym olał fv bo to pic na wodę i zdzierstwo i szedł w gaz. Czytam dalej o ogrzewaniu podczerwienią, zdrowe, nie unosi kurzu, promieniowanie dalekie nie wpływa na oczy itp, że grzeje tylko skórę. Z drugiej strony już któraś osoba mi mówi żebym dał sobie z tym spokój.

    Aktualnie mam ostatni moment na decyzję w jakim kierunku iść i mam mętlik w głowie. Czy idąc całkowicie w prąd to instalacja da radę? Czy zjedzą mnie rachunki za prąd? Czy to ogrzewanie w ogóle działa czy to tylko chwyt marketingowy? Czy może to majstry (fakt faktem że i elektryk i kb to leciwe dziadki ale w branży siedzą od 30-40lat więc doświadczenie mają) są zacofane? Może to ja źle myślę i w głowie to tylko ładnie wygląda a rzeczywistość jest inna?

    Pomocy

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Maty i podłogówki akumulacyjne odradzam a może po prostu konwektory elektryczne ?

    Dlaczego nie bierzesz pod uwagę ogrzewania klimatyzacją a tylko chłodzenie? Ja bym wbrał wariant 1 ale bez foli
    a dlaczego odradza Pan folie i maty?
    konwektory wystają a nam zależy na pustych ścianach
    nie wiedziałem, że jest taka opcja nawet czy koszty instalacji jak i użytkowania oraz kwestia wydajności są porównywalne do folii/mat/podłogówki ?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jakie OZC?
    Jakie masz napięcia na poszczególnych fazach gdy słońce mocno świeci?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-04-2021 o 14:32

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowcio1994 Zobacz post
    Witam serdecznie wszystkich
    Przybyłem do Państwa z problemem, na który mam nadzieję uda się Wam zaradzić.
    Cóż...podejrzewam, że będziesz miał jeszcze większy mętlik w głowie

    Trochę mało tych opcji ogrzewania, chyba że niektóre z góry odrzucasz.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post

    Maty polecałbym do łazienek , mam i to się sprawdza.
    a folie ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie OZC?
    Jakie masz napięcia na poszczególnych fazach gdy słońce mocno świeci?
    nie mam wyliczonego ozc oraz napięc, mam póki co sso i to co pisałem wyżej to plany - w zależności od tego na co się zdecyduję dobierane będą następne rzeczy , mam w projekcie wykazane wszelkie parametry liczone przez biuro projektowe z którego kupowałem projekt, spróbuję dodać zdjęcia z projektu

  7. #7

    Domyślnie

    przy próbie wrzucenia zdjęcia wyskakuje komunikat "Założenie grupy nie powiodło się. Naciśnij 'wstecz' by powrócić do formularza. " dlatego udostępnie zdjęcia z dysku google https://drive.google.com/drive/folde...FL?usp=sharing

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Cóż...podejrzewam, że będziesz miał jeszcze większy mętlik w głowie

    Trochę mało tych opcji ogrzewania, chyba że niektóre z góry odrzucasz.
    Skupiam się na opcji ogrzewania wykorzystującej do tego prąd produkowany przez instalację fv. Mam stan sso i nie mam podciągniętego gazu więc ta opcja też odpada. Nie mam komina (w Krakowie już jest zakaz palenia w kominku więc to tylko kwestia czasu jak przejdzie to na gminy sąsiadujące). Dużo alternatyw nie zostało

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Po co ci instalacja PV 10kW? Czy liczyłeś ile energii z niej wyprodukujesz przy uwzględnieniu kierunku? To może być 9-10MW na rok, a zapotrzebowanie masz na połowę z tego, czyli inwestujesz kasę w darmową energię dla ZE.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    opcja 2 ale kable w akumulacyjnej wylewce będą lepsze.
    Instalacja 9,9 moze być za duża. Casami lepiej optymalizować Pv bod tanią taryfę jeśli sprzedawca prądu pozwala.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Po co ci instalacja PV 10kW? Czy liczyłeś ile energii z niej wyprodukujesz przy uwzględnieniu kierunku? To może być 9-10MW na rok, a zapotrzebowanie masz na połowę z tego, czyli inwestujesz kasę w darmową energię dla ZE.
    Wychodziłem z założenia (bardzo proszę mnie wyprowadzić z błędu jeżeli tak jest, wydawało mi się że względnie logicznie do tego podchodzę a przynajmniej tak mi to w głowie wyglądało, nie znam się na tym i wiedzę opierałem na artykułach na www, targach oraz forach internetowych), że:
    -dach wschód zachód nie będzie pracował cały czas, dlatego produkcja prądu będzie już na wstępie na mniejszym poziomie
    -z roku na rok sprawność paneli spada a ogrzewanie elektryczne, sprzęty pobierające prąd itp, spadać raczej nie będą a z biegiem czasu będą rosły bo dziecko/dzieci będą dorastały itp.
    -niewiadoma przyszłość rozliczania wyprodukowanej energii, im większa moc instalacji tym więcej wyprodukowanego prądu i tym mniejszy ewentualny pobór z ze

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Po co ci instalacja PV 10kW? Czy liczyłeś ile energii z niej wyprodukujesz przy uwzględnieniu kierunku? To może być 9-10MW na rok, a zapotrzebowanie masz na połowę z tego, czyli inwestujesz kasę w darmową energię dla ZE.
    Skąd takie ząłożenia?
    W przeciętnym domu bytowe 3000
    CWU 3000 COP1
    CO klima plus COP1 3000.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    opcja 2 ale kable w akumulacyjnej wylewce będą lepsze.
    Instalacja 9,9 moze być za duża. Casami lepiej optymalizować Pv bod tanią taryfę jeśli sprzedawca prądu pozwala.
    przepraszam za głupie pytanie, jaka jest różnica między kablami a folią (akumulacyjna wylewka to anhydryt tak?)

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowcio1994 Zobacz post
    Skupiam się na opcji ogrzewania wykorzystującej do tego prąd produkowany przez instalację fv.
    Nie da się, bo gdy potrzebujesz grzać prądu produkujesz nic albo tyle co nic.
    Jak liczysz na darmowy magazyn przechowujący prąd przez rok ze stratami 20% to tak masz w tej chwili. Jak się rano obudzisz już mogą kWh przepadać po trzech miesiącach.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    1. Primo ultimo najważniejsze jest dobre docieplenie domu bo z niego będziesz miał największe korzyści bez względu na system grzewczy. Daj najwięcej ile możesz w szczegolosci na dach i sciany. Jeżeli wykonawca mówi 15 cm na sciany daj 20 albo i 25, to samo na dach.
    2. Stolarka okienna i drzwiowa to samo.
    Jak już masz dobrze docieplony dom i rekuperacje każdy system grzewczy będzie tani w eksploatacji. Czy zrobisz maty, czy konwektorki jeden pies jezeli masz foto na dachu i 2 strefową taryfe. Wybieraj to co daje największy komfort. Z mojego doświadczenia odradzam jakiekolwiek systemy nadmuchowe do domu ( brzęczy, buczy, wieje) A polecam podłogówkę

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowcio1994 Zobacz post
    przepraszam za głupie pytanie, jaka jest różnica między kablami a folią (akumulacyjna wylewka to anhydryt tak?)
    Przegapiłem anahydryt lepiej zastąpić betonem lepiej akumuluje ciepło. Kable zalewasz w betonie i beton zbiera ciepło na długie godziny
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie da się, bo gdy potrzebujesz grzać prądu produkujesz nic albo tyle co nic.
    Jak liczysz na darmowy magazyn przechowujący prąd przez rok ze stratami 20% to tak masz w tej chwili. Jak się rano obudzisz już mogą kWh przepadać po trzech miesiącach.
    Nie bierzesz pod uwagę auto konsumpcji umnie strata spada do ok 15%
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    1. Primo ultimo najważniejsze jest dobre docieplenie domu
    Votum separatum. Najważniejsza jest rekuperacja - to ponad 30kWh/m2 oszczędności w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Żadne docieplenie powyżej minimum wymaganego prawem nie przyniesie takich oszczędności.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nie bierzesz pod uwagę auto konsumpcji umnie strata spada do ok 15%
    Owszem, autokonsumpcji nie uwzględniam w liczeniu "sprawności" akumulatora - bo te kWh do niego nie trafiają.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Votum separatum. Najważniejsza jest rekuperacja - to ponad 30kWh/m2 oszczędności w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Żadne docieplenie powyżej minimum wymaganego prawem nie przyniesie takich oszczędności.
    reku będzie, w sumie to i ocieplenie i reku będzie takie jak trzeba

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony