dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 48
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Kable grzeją beton i podłogę a ta nagrzewa powietrze konwekcyjnie. Natomiast folia działa jak IR czyli nagrzewa obiekt nie powietrze jak jesteś w zasięgiu wlączonej foli to odczuwasz ciepło ale powietrze się nie nagrzewa, jesteś jak jajko w inkubatorze.

    Wylewka nie musi być z anhydrytu i też bedzie akumulowała ciepło
    z tego co mi tłumaczyli w rs to ogrzewanie nad którym się zastanawiam to ogrzewanie, które będąc zamontowane na suficie, promieniowaniem podczerwonym ogrzewa podłogę/wylewkę i potem to oddaje ciepło ogrzewając pokój. Dodatkowo wyczytałem, że promieniowanie podczerwone te długofalowe wpływa na podgrzewanie cząsteczek wody w organizmie ale tylko w warstwie naskórka przez co odczuwa się ciepło.
    Folia grzewcza Red Snake 400W - 15,1 m2
    Mata grzejna 1,5m2 170W zasilana jednostronnie
    Mata grzejna 5m2 170W zasilana jednostronnie
    tyle materiału wchodzi na mój dom przy powierzchni użytkowej 95m2.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie da się, bo gdy potrzebujesz grzać prądu produkujesz nic albo tyle co nic.
    Jak liczysz na darmowy magazyn przechowujący prąd przez rok ze stratami 20% to tak masz w tej chwili. Jak się rano obudzisz już mogą kWh przepadać po trzech miesiącach.
    czyli wszystko zależy od tego na co wpadnie nasza wladza tak? w sensie w tym przypadku zdając się całkowicie na prąd z instalacji fv przy obecnym założeniu ze odbieram do roku to plan się spełnia, w przypadku gdy zaczną coś grzebać w ustawie to mogę się obudzić z palcem w dupie tak?

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.927

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowcio1994 Zobacz post
    Skupiam się na opcji ogrzewania wykorzystującej do tego prąd produkowany przez instalację fv. Mam stan sso i nie mam podciągniętego gazu więc ta opcja też odpada. Nie mam komina (w Krakowie już jest zakaz palenia w kominku więc to tylko kwestia czasu jak przejdzie to na gminy sąsiadujące). Dużo alternatyw nie zostało
    Pompa ciepła też jest na prąd a posiadając takową potrzebujesz o wiele mniej paneli na dachu, lub dochodzisz do wniosku, że ci się nie opłacają, skoro mało za energię płacisz
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowcio1994 Zobacz post
    reku będzie, w sumie to i ocieplenie i reku będzie takie jak trzeba
    To te fotki co wrzucałeś wrzuć do kosza i zamów OZC wg rzeczywistych założeń (nie normowych).
    Cytat Napisał kowcio1994 Zobacz post
    Folia grzewcza Red Snake 400W - 15,1 m2
    Mata grzejna 1,5m2 170W zasilana jednostronnie
    Wrzuć "redsnake" w szukajkę i klikaj w sygnaturkę.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Pompa ciepła też jest na prąd a posiadając takową potrzebujesz o wiele mniej paneli na dachu, lub dochodzisz do wniosku, że ci się nie opłacają, skoro mało za energię płacisz
    nie wiem w jakim przedziale oscylują koszty pompy (koszt samej pompy+przeglądy itp itd), koszty niecałych 10kw na dachu to 33-40tys (dostałem np ofertę na falownik Solis - 3P10K-4G oraz Panel monokrystaliczny JA SOLAR JAM72S20-455W (Half-Cut) SILVER FRAME 21 sztuk z okablowaniem, montażem, zabezpieczeniami i zgłoszeniem za 33 200, ofertę na instalację fotowoltaiczną o mocy 9,555kWp)

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    1. Primo ultimo najważniejsze jest dobre docieplenie domu bo z niego będziesz miał największe korzyści bez względu na system grzewczy. Daj najwięcej ile możesz w szczegolosci na dach i sciany. Jeżeli wykonawca mówi 15 cm na sciany daj 20 albo i 25, to samo na dach.
    2. Stolarka okienna i drzwiowa to samo.
    Jak już masz dobrze docieplony dom i rekuperacje każdy system grzewczy będzie tani w eksploatacji. Czy zrobisz maty, czy konwektorki jeden pies jezeli masz foto na dachu i 2 strefową taryfe. Wybieraj to co daje największy komfort. Z mojego doświadczenia odradzam jakiekolwiek systemy nadmuchowe do domu ( brzęczy, buczy, wieje) A polecam podłogówkę
    Co do izolacji pełna zgoda. Ale jeśli mówisz o grzaniu czy podgrzewaniu klima to nawet najtańsze jednostki są daleko od wad, które napisałeś, no może prócz ruchu powietrza (to w koncu ogrzewanie nadmuchowe) Nie mówię ze to jest super hit ale nie można go ganić.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Co do izolacji pełna zgoda. Ale jeśli mówisz o grzaniu czy podgrzewaniu klima to nawet najtańsze jednostki są daleko od wad, które napisałeś, no może prócz ruchu powietrza (to w koncu ogrzewanie nadmuchowe) Nie mówię ze to jest super hit ale nie można go ganić.
    nie wiem na ile w tym jest prawdy ale w sprawie ruchu powietrza to w przypadku folii z sufitu, nie ma czegoś takiego jak podnoszenie kurzu z podłogi czy jakoś tak, podobno jest to dobre dla alergików (którym niestety jestem, córa pewnie też)

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ujmę to dyplomatycznie
    Załącznik 454854
    sprzątać trzeba - fakt niezaprzeczalny
    tak wrzuciłem temat ponieważ o tym czytałem, a że się na tym nie znam a Wy tak to uznałem że to dobre miejsce

    co do działania podobnego do sauny, nie wiem z czego wynika różnica w tym co piszecie tu na forum a z tym co zostało mi przedstawione przez rs, w sensie nie podejrzewam, że Wy okłamujecie mnie, a nie wierzę też w to że dając gwarancję itd, rs okłamywał by mnie w kwestii działania tego systemu. W sensie gdyby okłamywali mnie, to okłamywaliby innych - w końcu wyszło by to na jaw i byłaby g-noburza.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Kto jest bardziej wiarygodny? Ja który ogrzewam dom prądem od 17 lat i NICZYM nie handluję, czy handlarz łowca łosi?
    dlatego się dziwię, Ty nie masz interesu w tym żeby mi wciskać kit, a ich interes zależy od tego czy sprzedadzą mi swoje produkty czy nie, ale udzielając mi gwarancji do których jako klient mam prawo, jeżeli będzie coś nie tak jak miało być, albo to poprawiają albo zwrot kasy plus koszty na które mnie narazili - o ile to tak na prawde działa

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    zapytaj się naszej forumowej Brazy ona ma panele sufitowe na podczerwień i wiem że przed nimi miała problem z ogrzewaniem. https://forum.muratordom.pl/showthre...oczyska/page17
    nie wiem czy to jest to samo, to co mi proponuje rs to schowane jest pod kartongipsem a tamto wygląda jak duża płaska lampa (chodzi mi o to że tamto schowane jest w suficie tak jakby a to jest wystawione poza sufit)

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowcio1994 Zobacz post
    Co wybrać?
    1. ... ogrzewanie na prąd (folie grzewcze z sufitu i maty grzejne z podłogi - te drugie tylko w łazienkach), woda podgrzewana w kotle w boilerze 250l (też na prąd).
    2. .... ogrzewanie podłogowe wodne w rurkach
    3. ... ogrzewanie podłogowe wodne w rurkach na gaz (musiałbym robić przyłącz bo specjalnie to odpuściłem myśląc o prądzie)

    ... Okna 7kom veka 82 softline 3szyb 4mm każda z ciepłymi parapetami. Dach ocieplony będzie również wełną.
    ... Płyta na poziomie 0 miałaby być ocieplona 10cm styrobeton, 5cm styropian i 5cm wylewka anhydryt. Strop miałby być ocieplony 10cm styrobeton i 5anhydryt.
    Pomocy
    Ja bym Ci radził dać zdecydowanie lepsze ocieplenie, bo grubości dla podłogi i stropu, jeśli to mają być izolacje zewnętrzne dla domu, to jest żart. Poczytaj o aktualnych normach na ocieplenie przegród budynku.
    Sam akurat wykańczam domek i zdecydowanie poszedłem w wodne ogrzewanie podłogowe. Dlatego, że mogę je zasilić ciepłem z dowolnego źródła. Na razie ma być bufor wodny i prąd w nocnej taryfie, ale nic nie stoi na przeszkodzie dołożyć inne źródło ciepła. Gdy w podłodze będą kable, wtedy jesteś skazany na prąd.
    Okna ciepłe, ale pomyśl nad ich montażem w warstwie ocieplenia, a nie tylko ciepłe parapety.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 16-04-2021 o 10:14
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowcio1994 Zobacz post
    nie wiem czy to jest to samo, to co mi proponuje rs to schowane jest pod kartongipsem a tamto wygląda jak duża płaska lampa
    Jak schowane to nie panele IR. To co to planujesz mieć?
    Może pisząc folie miałeś na myśli zwykłe elektryczne kabelki oporowe "ubrane" w folię do grzania bezpośredniego bez akumulacji. Pewnie można takie dać na sufit albo w podłogę w warstwę kleju, itp.

    PS
    Nie wiem jak w ogóle można rozważać panele IR jako główne "ogrzewanie" domu. Absurd jakiś.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Ja bym Ci radził dać zdecydowanie lepsze ocieplenie, bo grubości dla podłogi i stropu, jeśli to mają być izolacje zewnętrzne dla domu, to jest żart. Poczytaj o aktualnych normach na ocieplenie przegród budynku.
    Sam akurat wykańczam domek i zdecydowanie poszedłem w wodne ogrzewanie podłogowe. Dlatego, że mogę je zasilić ciepłem z dowolnego źródła. Na razie ma być bufor wodny i prąd w nocnej taryfie, ale nic nie stoi na przeszkodzie dołożyć inne źródło ciepła. Gdy w podłodze będą kable, wtedy jesteś skazany na prąd.
    Okna ciepłe, ale pomyśl nad ich montażem w warstwie ocieplenia, a nie tylko ciepłe parapety.
    nie wiem jak ma się izolacja stropu do kwestii ogrzewania, rozumiem, że chodzi o izolację dachu - możliwe że źle to zostało napisane wcześniej, w tej sytuacji izolacja stropu miałą być pod instalację reku czyli wymagane rurki 75mm, ocieplenie dachu to kwestia prawdopodobnie 30cm wełny (ew. 25)
    montaż okien w warstwie oświetlenia czyli zrównanie lica okna z licem wełny to (według wykonawcy) ogromne koszty, owszem niweluje się mostek termiczny ale koszty wzrastają o 50%, Okno będzie wysunięte do lica ściany i mostek termiczny który powstanie jest przeze mnie względnie akceptowany :/

    Wiem, że ogrzewanie wodne zasilane ma ten plus że może być zasilane wszystkim - czyli gazem. Ja gazu nie mam. Nie wiem jak ma się kwestia zużycia prądu do ogrzania domu ogrzewaniem wodnym na prąd a ogrzewaniem elektrycznym czytaj folie/maty. Zdaje sobie sprawę że jestem skazany na prąd ale chcę być skazany na prąd. Robię 10kw paneli z optymalizatorami na dachu i kwestia tego, że nie będę miał w domu instalacji gazowej, przyłącza gazowego, rachunków za gaz i przynajmniej teoretycznego zagrożenia ze strony gazu - mi odpowiada. Pytam o kwestię wyboru ogrzewania na prąd. Co lepsze. Dlaczego. Czy to zadziała.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jak schowane to nie panele IR. To co to planujesz mieć?
    Może pisząc folie miałeś na myśli zwykłe elektryczne kabelki oporowe "ubrane" w folię do grzania bezpośredniego bez akumulacji. Pewnie można takie dać na sufit albo w podłogę w warstwę kleju, itp.

    PS
    Nie wiem jak w ogóle można rozważać panele IR jako główne "ogrzewanie" domu. Absurd jakiś.
    tak jak pisałem, takie coś dostałem
    ELEMENT GRZEWCZY
    Folia grzewcza Red Snake 400W - 15,1 m2
    Mata grzejna 1,5m2 170W zasilana jednostronnie
    Mata grzejna 5m2 170W zasilana jednostronnie
    z rozmowy przeprowadzonej na zoomie wynikało że są to folie na podczerwień IR
    możesz wyjaśnić czemu tak uważasz? (absurd ogrzewania ir jako główne źrodło)

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Promieniowanie IR grzeją promienniki - jak Słońce.
    Kiedy matę grzewczą, przykryjesz warstwą wykończeniową podłogi (ściany) to działa jak kable grzewcze, czy wodna podłogówka.
    Przewodzenie a później promieniowanie + konwekcja.
    Słońce też nie grzeje, kiedy staniesz pod zadaszeniem.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowcio1994 Zobacz post
    tak jak pisałem, takie coś dostałem
    ELEMENT GRZEWCZY
    Folia grzewcza Red Snake 400W - 15,1 m2
    Mata grzejna 1,5m2 170W zasilana jednostronnie
    Mata grzejna 5m2 170W zasilana jednostronnie
    z rozmowy przeprowadzonej na zoomie wynikało że są to folie na podczerwień IR
    możesz wyjaśnić czemu tak uważasz? (absurd ogrzewania ir jako główne źrodło)
    Przyjęło się (przynajmniej ja tak tego używam i raczej większość na forum), że przez ogrzewanie na podczerwień rozumie się promienniki IR (czyli coś co wspomniana firma ma pod nazwą produktową Ecosun). Te folie mogą nazywać "podczerwone" w końcu promieniowanie cieplne jest promieniowaniem podczerwonym więc folia nagrzeje rigips czy coś innego i ten materiał będzie promieniował ciepłem. Ale w mojej opinii wprowadzają zamęt w terminologii.

    Ale widzę, ze podoba ci się, firma prawie cię przekonała.
    Poproś o namiary na realnego klienta, który ze 2-3 zimy przeżył, podjedź i pogadaj.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #37
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Proth

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam, podepnę się pod temat autora, ponieważ jestem na tym samym etapie i szukam rozwiązania. Wyceniałem elektryczne ogrzewanie w konkurencyjnej firmie Termofol i co do mat grzewczych one nie grzeją podczerwienią, ponieważ musiałyby być odsłonięte. Przykrywając je np. drewnianą podłogą stawiasz przegrodę i nie ma to prawa działać tak, jak opisują to sprzedawcy. Możesz to sprawdzić zadając im pytanie odnośnie zasłaniania promiennika IR czy będzie grzał tak samo. Wtedy w odpowiedzi zaczną się trochę mieszać. Folie grzewcze grzeją podobnie jak maty grzewcze. Jedyna różnica między nimi to materiał, który zostanie na nich położony. Maty grzewcze wykańczamy płytkami, a folie panelami i deskami (jeśli są na podłogach).
    Ja rozważam również, tak jak pisał kolega gondoljerzy zastosowanie bufora i grzałek elektrycznych. Koszt montażu taki sam jak mat i folii. Jedyny minus tego rozwiązania to konieczność znalezienia dodatkowego miejsca na postawienie bufora. Tego miejsca nie wymagają maty. Jeśli maty się nie sprawdzą wtedy szykuje się generalny remont, bo posadzki trzeba rozebrać, wyciągnąć kable i zacząć od nowa. Przy buforze i grzałkach można swobodnie podpiąć inne źródło ciepła np. kocioł gazowy lub PC.
    Z drugiej strony powiem Ci, tak jak mówią mi, "To jest twój dom i wybierz co chcesz, bo sam będziesz się z tym potem męczył:". Jeśli jesteś zdecydowany w 100% na folie i maty to tego się trzymaj. Ja niestety dalej mam mieszane uczucia co do mat, ponieważ jeśli nie wypali, tak jak to reklamują sprzedawcy to co wtedy? A jeśli miałbym wodne z elektryczną grzałką to można się jeszcze jakoś ratować innym systemem grzewczym.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowcio1994 Zobacz post
    nie wiem jak ma się izolacja stropu do kwestii ogrzewania, rozumiem, że chodzi o izolację dachu - możliwe że źle to zostało napisane wcześniej, w tej sytuacji izolacja stropu miałą być pod instalację reku czyli wymagane rurki 75mm, ocieplenie dachu to kwestia prawdopodobnie 30cm wełny (ew. 25)
    Napisałeś dużo, ale to mnie się pomylił strop z dachem. Do rekuperacji są też rurki 50mm, sam będę takie stosował, żeby jak najmniej tracić na wysokości piętra.

    Cytat Napisał kowcio1994 Zobacz post
    Wiem, że ogrzewanie wodne zasilane ma ten plus że może być zasilane wszystkim - czyli gazem. Ja gazu nie mam. Nie wiem jak ma się kwestia zużycia prądu do ogrzania domu ogrzewaniem wodnym na prąd a ogrzewaniem elektrycznym czytaj folie/maty. Zdaje sobie sprawę że jestem skazany na prąd ale chcę być skazany na prąd.
    Ilość energii zużytej na ogrzewanie dla mat/kabli w porównaniu do wodnej podłogówki będzie taka sama. Różna może być cena energii, ale Ty zakładasz panele na dach, więc ...
    Rozumiem, że nie chcesz gazu. Jednak sporym optymizmem jest zakładanie, że w przyszłości ceny prądu będą nadal niskie, a warunki dla prosumentów nadal tak samo korzystne. Mój ojciec zainstalował w latach 90-tych kocioł na olej opałowy. Wtedy olej był dość konkurencyjny cenowo. Teraz to chyba najdroższe źródło ciepła.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Ilość energii zużytej na ogrzewanie dla mat/kabli w porównaniu do wodnej podłogówki będzie taka sama.
    Półprawda. Dzięki wytwarzaniu ciepła tam, gdzie jest potrzebne i zupełnie niezależnemu sterowaniu poszczególnych obwodów nie ma niepotrzebnego grzania np. pomieszczenia technicznego czy korytarza czy przegrzewania pomieszczeń przez to, że mają większe zyski słoneczne czy bytowe.

    Straty do gruntu też są mniejsze - bo nie prowadzisz dobiegów w warstwie ocieplenia (jakbyś nie chciał przegrzewać korytarzy ratując się wpuszczeniem dobiegów niżej - "dobiegi" kabli czy mat nie grzeją).

    Dla przykładu można wcześniej włączyć i później wyłączyć ogrzewanie łazienek z małą mocą. Przy wodnej podłogówce, jak źródło ciepła nie schodzi np. poniżej 3kW jak za oknem jest +10*C, zamknięcie pozostałych obwodów (czy to ręcznie, czy za pomocą drogiej automatyki z siłownikami do każdej pętli) niewiele pomoże - co najwyżej wykończy źródło ciepła taktowaniem i/lub pompę oporami przy zamkniętej większości pętli.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-04-2021 o 01:11

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Półprawda. .......
    Przy wodnej podłogówce, jak źródło ciepła nie schodzi np. poniżej 3kW jak za oknem jest +10*C, zamknięcie pozostałych obwodów (czy to ręcznie, czy za pomocą drogiej automatyki z siłownikami do każdej pętli) niewiele pomoże - co najwyżej wykończy źródło ciepła taktowaniem i/lub pompę oporami przy zamkniętej większości pętli.
    Na wszystko masz opracowania, podaj zródła statystyczne tych rewelacji.
    Z mojej strony na kilkaset zamontowanych pomp elektronicznych Wilo i klkadziesiąt zamontowanych sterowan strefowych nie miałem dotyczcas ani jednego zgloszenia dotyczacego uszkodzenia pompy obiegowej, zadnego zgloszenia uszkodzenia kotła gazowego, pompy ciepła, o buforze z grzałkami nie wspomne bo tam nie ma czesci ruchomych. Uszkodzen zwiazanych z wykonczeniem zródła grzewczego taktowaniem. Bardzo chetnie zapoznam z danymi które o takich uszkodzeniach mówią.
    Oczywiscie zawsze mozna stwierdzic ze moj przykład nie jest reprezentatywny, ale innych danych nie posiadam, ale nie wykluczam ze posiaidasz je Ty. W kazdym razie moja praktyka tego nie potwierdza i dla mnie jest to tylko straszenie potencjalnych uzytkowników.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony