dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Membrana na pas podrynnowy, czy nadrynnowy?

    Witam,

    czy ktoś z Was ma membranę wywinięta na pas podrynnowy? Czyli skropliny z membrany kapią za rynną i ociekają po desce czołowej. Pytanie, jak duże jest to zjawisko? Woda się leje czasami, czy czasami coś tam kapnie, czy skropliny to rzadkość? Chyba zdecyduję się na membranę na pasie podrynnowym. Ma to więcej zalet niż wad. Jedyna wada, że mogą porobić się zacieki na desce czołowej. Za to przez cały rok mam pełną wentylację dachu bez względu na warunki pogodowe. Może nawlić śniegu do rynny i zatkać wróblówkę i tak może sobie leżeć śnieg aż do wiosny. Nie ma to kompletnego znaczenia. Dach dalej jest wentylowany przez szczelinę podrynnową. Z membraną wywinięta na pas nadrynnowy już robi się problem. Zatkana wróblówka śniegiem, czy to liściami w dłuższej perspektywie czasu to zaczyna się robić gnój na dachu. Za to skropliny lecą do rynny - chyba jedyna zaleta.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Po pierwsze dach tak jak i rynny należy serwisować czyli okresowo przeglądać i jak zaistnieje taka potrzeba czyścić.
    Po drugie rynna nie jest barierą śniegową czyli nie powinna zbierać śniegu z dachu.
    Po trzecie w jakim celu chcesz wentylować dach zimą?
    Po czwarte folia t kiepski materiał na krycie wstępne.
    Po piąte tj wody na kryciu wstępnym nie powinno być dużo, jej ilość zależy od ilości nawianego śniegu.
    Po szóste krycie wstępne powinno wyprowadzać skropliny do rynny ale wyprowadzenie na pas podrynnowy nie jest błędem.
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    1. Fajnie jak ktoś serwisuje rynny. Jestem wręcz przekonany, że prawie nikt tego nie robi i nie będzie robić. Do czasu, aż coś się przypcha...
    2. Tak, rynna nie jest barierą śniegową, ale nie uniknie się zawiania śniegiem rynny przy dużych opadach, zamieciach, itd. Tak było tej zimy. Jak dach dobrze ocieplony to ten śnieg trochę poleży.
    3. Chyba dach powinien być wentylowany przez cały rok? Tym bardziej w okresie zimowym, gdzie mamy dużą wilgoność powietrza.
    4. Niestety, nie będzie pełnego deskowania, więc nie może być papy bitumicznej. Pozostaje membrana.
    5. Latem nie robią się skropliny pod blachodachówką?
    6. Obie metody wyprowadzenia membrany na pasie podrynnowym i nadrynnowym nie są błędem, ale wyprowadzenie membrany na pas podrynnowy chyba jest bardziej korzystniejsze?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Witam,

    czy ktoś z Was ma membranę wywinięta na pas podrynnowy? Czyli skropliny z membrany kapią za rynną i ociekają po desce czołowej. Pytanie, jak duże jest to zjawisko? Woda się leje czasami, czy czasami coś tam kapnie, czy skropliny to rzadkość? Chyba zdecyduję się na membranę na pasie podrynnowym. Ma to więcej zalet niż wad. Jedyna wada, że mogą porobić się zacieki na desce czołowej. Za to przez cały rok mam pełną wentylację dachu bez względu na warunki pogodowe. Może nawlić śniegu do rynny i zatkać wróblówkę i tak może sobie leżeć śnieg aż do wiosny. Nie ma to kompletnego znaczenia. Dach dalej jest wentylowany przez szczelinę podrynnową. Z membraną wywinięta na pas nadrynnowy już robi się problem. Zatkana wróblówka śniegiem, czy to liściami w dłuższej perspektywie czasu to zaczyna się robić gnój na dachu. Za to skropliny lecą do rynny - chyba jedyna zaleta.
    mam wprawdzie nie membranę ale papę "wyprowadzoną" na pas podrynnowy, rzeczywiście ze dwa razy w zimie pojawiły się "zacieki" na desce czołowej w wyniku topnienia nawianego przez wiatr drobnego śniegu pod dachówki - ale nie wygląda to źle, wręcz ma pewien urok ))

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli zjawisko skroplin na membranie/papie to głównie zawiany i topniejący śnieg? Latem przy dużej wilgotności, albo po burzy jak wyjdzie słońce to nie robią się skropliny?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    3. Chyba dach powinien być wentylowany przez cały rok? Tym bardziej w okresie zimowym, gdzie mamy dużą wilgoność powietrza.
    Im niższa temperatura tym powietrze suchsze! Zimą nie ma potrzeby wentylowania dachu. Istotne okresy dla wentylacji dachu to wiosna i jesień. W tych okresach następują raptowne spadki temperatur powodujące kondensację (skraplanie) pary wodnej. Wentylacja służy odprowadzeniu nadmiaru pary wodnej co minimalizuje kondensację. Natomiast latem szczególnie gdy dach jest pokryty blachodachówką, wentylacja powoduje schłodzenie przestrzeni pomiędzy blachodachówką a kryciem wstępnym. Jest to bardzo istotne szczególnie gdy krycie wstępne jest wykonane folią dachową. A tak na koniec serwisowanie (czyszczenie) rynien można robić samemu! Każdy rozsądny właściciel domu jesienią powinien to zrobić! Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Czyli zjawisko skroplin na membranie/papie to głównie zawiany i topniejący śnieg? Latem przy dużej wilgotności, albo po burzy jak wyjdzie słońce to nie robią się skropliny?
    ja nie spotkałem się z takim zjawiskiem poza zimą - w lecie dach obsługiwał potężne gwałtowne opady - zero zacieków na desce

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Im niższa temperatura tym powietrze suchsze! Zimą nie ma potrzeby wentylowania dachu.
    Akurat mam stację pogody w domu. Zimą, o ile te ostatnie zimy można nazwać zimami a raczej okresem przejściowym jesienno-wiosennym to praktycznie non-stop wilgotność powietrza była ponad 70%, często ponad 80%. W tym roku była prawdziwa, krótka zima, ale to raczej anomalia raz na 10 lat. Prawdziwe, długie zimy skończyły się w pierwszej połowie lat '90.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    ja nie spotkałem się z takim zjawiskiem poza zimą - w lecie dach obsługiwał potężne gwałtowne opady - zero zacieków na desce
    Tylko, Ty masz dachówkę. Podobno przy dachówce, czy to ceramiczna, czy betonowa nie tworzą się tak mocno skropliny. Sytuacja jest niby trochę inna przy blachodachówce. Ile w tym prawdy to nie wiem.

  10. #10

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    pozwolę sobie podpiąć się pod temat, żeby też nie powielać wątków.

    Robię drewniane zadaszenie na auto. Dach jest deskowany. Na deskach będzie membrana. Czy montując pas nadrynnowy powinno być:
    1) deska-membrana-pas-kontrłata,
    2) czy może deska-pas-membrana-kontrłata?

    e. dach będzie kryty blachodachówką.
    Ostatnio edytowane przez pepexy ; 15-04-2021 o 12:55

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Zdecydowanie wersja 2. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Zdecydowanie wersja 2. Pozdrawiam.
    a czym montuję pas do deskowania? Wkrętami? Czy membrana przykrywa te wkręty, czy wkręty są niżej?

    I czym mocuję membranę na pas? Jakąś taśmą się przykleja? Bo rozumiem, że do deskowania zszywkami, ale na pas?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Pas nadrynnowy można mocować papiakami, po da papiaki na jeden dwumetrowy odcinek obróbki. Folię do obróbki można przykleić specjalistycznym silikonem dekarskim. Nie mocować folii zszywkami do desek! Jak najmniej dziur. Folia podobnie jak papa trzymana jest kontrłatami. Folia na pasie nadrynnowym trzymana jest wkrętami mocującymi wróblówkę. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  14. #14

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za wsparcie. Widząc, że mam do czynienia z ekspertem, pozwolę sobie podążyć
    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Pas nadrynnowy można mocować papiakami, po da papiaki na jeden dwumetrowy odcinek obróbki. Folię do obróbki można przykleić specjalistycznym silikonem dekarskim. Nie mocować folii zszywkami do desek! Jak najmniej dziur. Folia podobnie jak papa trzymana jest kontrłatami. Folia na pasie nadrynnowym trzymana jest wkrętami mocującymi wróblówkę. Pozdrawiam.
    czyli tak: deska-pas-membrana-wróblówka-kontrłata? A czy jak tylko przykleję silikonem bez wróblówki też będzie ok?

    I jeszcze pytanie o "drugą stronę". Blacha dochodzi do muru ocieplonego styropianem. Czy trzeba podcinać styropian i dawać obróbkę blaszaną, czy może jest obróbka, która nie wymaga wcinania w styropian (bez ząbka). Boję się niszczyć ocieplenie.

    e. i jeszcze słowem wyjaśnienia- wiem, że pytania najprostsze i wziąłbym fachowców, ale to jest 30m2 dachu i żaden "nie ma czasu"... Panowie od stawiania konstrukcji widać, że z blachą mało pracują (raczej gont)
    Ostatnio edytowane przez pepexy ; 15-04-2021 o 20:41

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Wróblówka zapewnia wlot powietrza a więc jest niezbędnym elementem na dachu. Może jej nie być ale to wymaga odpowiedniego wykonania okapu tak aby wlot powietrza był zapewniony. Obróbka ściany tak jak komina i okna połaciowego musi się składać z dwóch obróbek! Jednej związanej z połacią i drugiej związanej ze ścianą. Wcinka obowiązkowa. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Na pas podrynnowy czy nadrynnowy - oba rozwiązania są dobre o ile są wykonane poprawnie.
    Sam skłaniam się na pas podrynnowy, dla mnie to bardziej naturalne ułożenie membrany niż podnoszenie jej na pas nadrynnowy (wówczas łatwiej o błędy wykonawcze m.in. skutkuące powstawaniem zastoin na membranie).
    Krycie wstępne odpowiada za szczelność całego dachu i tu pełne deskowanie z papą to z pewnością trwalsze rozwiązanie. Jeśli pokrycie wierzchnie tradycyjnymi dachówkam - lepiej pełne deskowanie. Ale blachodachówki czy blacha na rąbek zapewniają lepszą szczelność niż dachówka, nie powinno być problemu z wdmuchiwaniem deszczu czy śniegu. Wówczas membrana jest też OK. Jeśli ma być jednak pod dachówką to powinna być o jak najniższej przesiąkliwości.
    Membrany lepiej nie przyklejać do pasa wcale (woda i tak spłynie) niż zrobić to nieumiejętnie. Blacha ma dużą rozszerzalność termiczną i takie klejenie się wcześniej czy później pozrywa.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    ... na pas podrynnowy, dla mnie to bardziej naturalne ułożenie membrany niż podnoszenie jej na pas nadrynnowy (wówczas łatwiej o błędy wykonawcze m.in. skutkuące powstawaniem zastoin na membranie).
    ...membrany lepiej nie przyklejać do pasa wcale (woda i tak spłynie) niż zrobić to nieumiejętnie. Blacha ma dużą rozszerzalność termiczną i takie klejenie się wcześniej czy później pozrywa.
    Ewentualne błędy wykonawcze nie mogą warunkować rozwiązań. Należy zlecać roboty profesjonalnym firmom. Najczęstsze błędy wykonawcze na dachu to właśnie wykonanie okapu i obróbka komina. Niepodklejenie warstwy krycia wstępnego do pasa nadrynnowego będzie skutkować kapilarnym podciąganiem wody. Rozszerzalność cielna blachy nie skutkuje uszkodzeniem warstwy krycia wstępnego. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marc3co

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    okolice Płocka
    Posty
    30

    Domyślnie

    Ja wywinąłem membranę na pas podrynnowy. Według mnie rozwiązanie prostsze do wykonania i bardziej logiczne. Dach z blachy na rąbek stojący montowany jesienią - na razie nie ma zacieków na pasie podrynnowym, a już kilka razy były widoczne kropelki (system działa). Membranę przykleiłem na taśmę samoprzylepną dedykowaną do tego celu przez producenta membrany, dodatkowo trzymają ją wieszaki od rynny. Owocnego wyboru.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał marc3co Zobacz post
    Ja wywinąłem membranę na pas podrynnowy. Według mnie rozwiązanie prostsze do wykonania i bardziej logiczne.
    Że prostsze to fakt ale, że bardziej logiczne? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Że prostsze to fakt ale, że bardziej logiczne? Pozdrawiam.
    Przy małym spadku < 40% OBOWIĄZKOWO NA PAS PODRYNNOWY, wtedy nie ma tzw. kieszeni i nie stoi woda,
    Po mnie nie ma poprawek

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony