dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1

    Domyślnie Bednarka miedziana

    Witam, mam możliwość zakupienia przewodu, pręta miedzianego przekrój (5x10 mm) w cenie złomu miedzi. Moje pytanie czy warto taką miedź wykorzystać na bednarkę, czy w jakikolwiek sposób do uziemienia domu. Ile takiego "przewodu" byłoby potrzeba? Metr waży ok. 0,5kg. Jeszcze nie mam fundamentów, będą ławy pewnie, także mogę wybrać tak jak mi najefektywniej. Grunt jest wilgotny.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Materiał na uziom fundamentowy to bednarka stalowa ocynkowana lub czarna. Nie eksperymentuj z Cu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M
    Witam, mam możliwość zakupienia przewodu, pręta miedzianego przekrój (5x10 mm) w cenie złomu miedzi. Moje pytanie czy warto taką miedź wykorzystać na bednarkę, czy w jakikolwiek sposób do uziemienia domu.
    Co znaczy pręta miedzianego 5x10?
    Do uziemienia, a konkretniej, do uziomów pręta o /przekroju 10 mm Cu na pewno nie.
    Patrz PN-HD 60364-5-54:2011 - wersja polska
    Na połączenia wyrównawcze, pojedyncze druty 10 mm2 na pewno tak.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 14-04-2021 o 12:59
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Materiał na uziom fundamentowy to bednarka stalowa ocynkowana lub czarna. Nie eksperymentuj z Cu.
    Coś więcej nt. nie eksperymentowania z Cu? Pytam, bo wydaje mi się, że miedź jest lepszym materiałem przewodzącym. Wiem, że u nas nikt miedzi ze względu na cenę nie wykorzystuje. Z resztą po co robią bednarki miedziowane?

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Co znaczy pręta miedzianego 5x10?
    Do uziemienia, a konkretniej, do uziomów pręta o średnicy/przekroju 10 mm Cu na pewno nie.
    Patrz PN-HD 60364-5-54:2011 - wersja polska
    Na połączenia wyrównawcze, pojedyncze druty 10 mm2 na pewno tak.
    Dokładniej jest to drut miedziany, przekrój 5mm x 10mm czyli 50m2, drut był wykorzystany jako cewka do elektromagnesu. Trochę tego zostało i pójdzie na złom. Pytam czy warto wykorzystać na bednarkę, czy to zły pomysł?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Z resztą po co robią bednarki miedziowane?
    Miedziowanie jest ochronną antykorozyjną tak samo jak cynkowanie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat
    Materiał na uziom fundamentowy to bednarka stalowa ocynkowana lub czarna. Nie eksperymentuj z Cu.
    A to dlaczego, może pan z łaski swojej wytłumaczyć?
    Cytat Napisał Marek.M
    Dokładniej jest to drut miedziany, przekrój 5mm x 10mm czyli 50m2, drut był wykorzystany jako cewka do elektromagnesu. Trochę tego zostało i pójdzie na złom. Pytam czy warto wykorzystać na bednarkę, czy to zły pomysł?
    Jeżeli 50 mm2, to jak najbardziej (patrz tablica 54.1 – Minimalne wymiary uziomów z powszechnie stosowanych materiałów ze względu na korozję i wytrzymałość mechaniczną, gdy umieszczone są w ziemi) -
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Minimalne wymiary.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	70,2 KB
ID:	454831
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    A to dlaczego, może pan z łaski swojej wytłumaczyć?
    Jeżeli 50 mm2, to jak najbardziej (patrz tablica 54.1 – Minimalne wymiary uziomów z powszechnie stosowanych materiałów ze względu na korozję i wytrzymałość mechaniczną, gdy umieszczone są w ziemi) -
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Minimalne wymiary.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	70,2 KB
ID:	454831
    To teraz dalsze pytanie, czy lepiej wsadzić taką miedziana bednarkę do fundamentu czy ułożyć w ziemi? No ile mniej więcej jej byłoby trzeba?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Jeszcze nie mam fundamentów, będą ławy pewnie, także mogę wybrać tak jak mi najefektywniej.
    Nie kombinuj tylko rób uziom fundamentowy. Najlepszy najskuteczniejszy, najtańszy, a na tym etapie jeszcze możliwy.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Cytuję i popieram poprzednika - "Nie kombinuj..."

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Witam, mam możliwość zakupienia przewodu, pręta miedzianego przekrój (5x10 mm) w cenie złomu miedzi..
    Cena 1 kg miedzi to suma ponad 20 zł, masz za dużo pieniążków? Zobacz dla przykładu ile kosztuje mb bednarki albo porównaj aby było bardziej obrazowa ile kosztuje 1 kg bednarki ocynkowanej.

  11. #11

    Domyślnie

    Ja się przy okazji dołączę. Będę robił płytę fundamentową, wszystko izolowane od gruntu XPSem. Zbrojenie w płycie kompozyt, prawie zero stali. Dać tylko bednarkę otokowo?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał L.mArK Zobacz post
    Ja się przy okazji dołączę. Będę robił płytę fundamentową, wszystko izolowane od gruntu XPSem. Zbrojenie w płycie kompozyt, prawie zero stali. Dać tylko bednarkę otokowo?
    Tak - przy okazji prac przy płycie fundamentowej.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Nie kombinuj tylko rób uziom fundamentowy. Najlepszy najskuteczniejszy, najtańszy, a na tym etapie jeszcze możliwy.
    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Cytuję i popieram poprzednika - "Nie kombinuj..."
    Ale czy ja kombinuje? Po prostu pytam, bo miedź mogę mieć taniej. Miedź na pewno jest najlepszym materiałem.

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Cena 1 kg miedzi to suma ponad 20 zł, masz za dużo pieniążków? Zobacz dla przykładu ile kosztuje mb bednarki albo porównaj aby było bardziej obrazowa ile kosztuje 1 kg bednarki ocynkowanej.
    No właśnie po ile jest 1kg bednarki? Taka 30x4 wazy ok. 1kg/m. To co mogę mieć z miedzi (5x10), waży 0,5 kg/m, czyli jeżeli bednarka nie jest dużo tańsza od 10 zł, to miedź wcale nie wychodzi tak źle, a jest na pewno lepszym materiałem

    Ile w ogóle tej miedzi potrzebaby?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Ale czy ja kombinuje? Po prostu pytam, bo miedź mogę mieć taniej. Miedź na pewno jest najlepszym materiałem.


    No właśnie po ile jest 1kg bednarki? Taka 30x4 wazy ok. 1kg/m. To co mogę mieć z miedzi (5x10), waży 0,5 kg/m, czyli jeżeli bednarka nie jest dużo tańsza od 10 zł, to miedź wcale nie wychodzi tak źle, a jest na pewno lepszym materiałem

    Ile w ogóle tej miedzi potrzebaby?
    Robisz uziom fundamentowy naturlny pilnując ciągłości zbrojenia, lub kupujesz bednarkę za cirka 8zł/mb i tworzysz uziom fundamentowy sztuczny. Zapominasz o temacie przez długość istnienia budynku.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Aby był wilk syty i wilk syty, wykorzystaj dostepną miedź jako element uziomu fundamentowego sztucznego.

  16. #16

    Domyślnie

    Czyli nikt nie jest w stanie pomóc? Chodzi mi o ilość potrzebnej miedzi. Ile potrzeba bednarki ocynkowanej takiej np. 30x4? Ile takiej miedzi 5x10, ktoś wie?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Czyli nikt nie jest w stanie pomóc? Chodzi mi o ilość potrzebnej miedzi. Ile potrzeba bednarki ocynkowanej takiej np. 30x4? Ile takiej miedzi 5x10, ktoś wie?
    Nikt nie jest w stanie ci pomóc, bo nikt nie wie jaki masz projekt domu, nikt nie wie jakie bedzie miał fundamenty. W przybliżeniu załóż, że długośc ław da Tobie ilość mb bednarki/miedzi do utworzenia uziomu fundamentowego sztucznego. Do tego dodaj odcinki pionowe, do rozdzielni elektrycznej i ewentualnie do zwodów na narożnikach budynku. Pomogłem?

  18. #18

    Domyślnie

    Trochę pomogłeś. Fundamentu będę miał dookoła, mniej więcej 2*8+2*17 = 50 m plus doklejony garaż 2*6 + 7 = 19m, czyli około 70 mb ławy. Czyli 70mb bednarki, ale uważasz, że miedzianej potrzebuję tyle samo co stalowej?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post

    No właśnie po ile jest 1kg bednarki? Taka 30x4 wazy ok. 1kg/m. To co mogę mieć z miedzi (5x10), waży 0,5 kg/m, czyli jeżeli bednarka nie jest dużo tańsza od 10 zł, to miedź wcale nie wychodzi tak źle, a jest na pewno lepszym materiałem

    Ile w ogóle tej miedzi potrzebaby?
    Bednarka 25 X 4 mm - 1 kg to 1,28 m albo 1 m to 0,781 kg
    Bednarka 30 X 4 mm - 1 kg to 1,04 m albo 1 m to 0,962 kg
    Bednarka 30 X 3,5 mm - 1 kg to 1,20 m albo 1 m to 0,833 kg
    Jak tu @mac_612 napisał że bednarka kosztuje 8 zł za m to na podstawie powyższych danych które podałem możesz sobie dokładnie wyliczyć, a cena miedzi na złomie oscyluje około 20 zł więc nie wiem za ile ta miedź możesz kupić że ma być to opłacalne.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Trochę pomogłeś.
    To kliknij podziękuj!
    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Fundamentu będę miał dookoła, mniej więcej 2*8+2*17 = 50 m plus doklejony garaż 2*6 + 7 = 19m, czyli około 70 mb ławy. Czyli 70mb bednarki, ale uważasz, że miedzianej potrzebuję tyle samo co stalowej?
    Napewno nie kupiłbym wiecej jak stlowej. Nie zapomnij tylko o pionach. Ale tak jak napisał henrykow przelicz czy warto. Uziom fundamentowy to bardzo dobry uziom, nie ma sensu go poprawiać.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony