dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Bednarka 25 X 4 mm - 1 kg to 1,28 m albo 1 m to 0,781 kg
    Bednarka 30 X 4 mm - 1 kg to 1,04 m albo 1 m to 0,962 kg
    Bednarka 30 X 3,5 mm - 1 kg to 1,20 m albo 1 m to 0,833 kg
    Jak tu @mac_612 napisał że bednarka kosztuje 8 zł za m to na podstawie powyższych danych które podałem możesz sobie dokładnie wyliczyć, a cena miedzi na złomie oscyluje około 20 zł więc nie wiem za ile ta miedź możesz kupić że ma być to opłacalne.
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    To kliknij podziękuj!
    Napewno nie kupiłbym wiecej jak stlowej. Nie zapomnij tylko o pionach. Ale tak jak napisał henrykow przelicz czy warto. Uziom fundamentowy to bardzo dobry uziom, nie ma sensu go poprawiać.
    Liczyłem to tak:
    stal 30x4 - 1kg~1m, potrzeba 70m w cenie 8zł, czyli 560 zł (pomijam piony, ale to pewnie z 5m starczy, chyba, że trzeba więcej niż jeden)
    miedź 5x10 - 1kg~2m, jakby potrzeba tyle samo, czyli 70m w cenie 20 zł, to daje 700zł
    tylko, że myślałem, że miedzi potrzeba mniej metrów, już przy 56 metrach, cena wychodzi taka sama

    Jeżeli jednak miedzi nie można użyć mniej metrów to rzeczywiście może szkoda zachodu, chociaż bez wątpienia miedź jest lepsza, choć mało używana, bo droga.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Jak przypilnujesz ciągłości zbrojenia (dość upierdliwe), to wystarczy ci to co na piony + jakiś poziomy odcinek do połączenia ze zbrojeniem.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 15-04-2021 o 20:37

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.275
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Jak przypilnujesz ciągłości zbrojenia (dość upierdliwe), to wystarczy ci to co na piony + jakiś poziomy odcinek do połączenia ze zbrojeniem.
    A podasz modele i cenę tych akcesoriów, do łączenia miedzi ze stalą zbrojeniową, żeby nie zeżarła tego korozja?
    To zapewnienie ciągłości to spawanie zbrojenia?

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A podasz modele i cenę tych akcesoriów, do łączenia miedzi ze stalą zbrojeniową, żeby nie zeżarła tego korozja?
    To zapewnienie ciągłości to spawanie zbrojenia?
    Oho, Pan wszystkowiedzący się pojawił. Nie nie podam, świetnie buszujesz po internecie na pewno sam znajdziesz.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.275
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Oho, Pan wszystkowiedzący się pojawił.
    Jakbym wiedział, to bym nie pytał. Mieszanie miedzi ze stalą to Twój pomysł. Nie potrafisz go rozpisać?

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakbym wiedział, to bym nie pytał. Mieszanie miedzi ze stalą to Twój pomysł.
    Oj nie bądź taki skromny. Łączenie stali z miedzią to nie mój pomysł, w tym wypadku aż taki rozrzutny nie jestem. Zawsze można odpuścić łączenie że zbrojeniem i wsadzić rurę miedziana do studni.. A sorry ten pomysł nie dość, że głupi to jeszcze nie mój.. Stal z miedzią łączy się na wiele sposobów, w tym wypadku najprościej zastosować przekładkę/połączenie nierdzewne.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.275
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Stal z miedzią łączy się na wiele sposobów, w tym wypadku najprościej zastosować przekładkę/połączenie nierdzewne.
    Styk stali węglowej z nierdzewką to słaby pomysł.



    Źródło i więcej info
    Dobrego na połączenie miedzi ze stalą węglową nie znam. Myślałem, że czegoś nowego się dowiem... A tu zgadula.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nierdzewka_rdzewka.jpg
Wyświetleń:	422
Rozmiar:	29,6 KB
ID:	454884  

  8. #28

    Domyślnie

    Ja bym Ci radził zbudować uziemienie z bednarki i połączyć ją dodatkowo z prętami. Bednarka jest dużo bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne niż miedź. Jeżeli zdecydujesz się jednak na tą linkę miedzianą to możesz osprzęt łączeniowy kupić też w wersji miedziowanej. Są szpilki miedziowane, a do nich jest również cały osprzęt miedziowany. Ciebie pewnie najbardziej będą interesowały żuki. Pamiętaj żeby wszystkie miejsca które będziesz nimi łączyć były czyste pozbawione patyny, którą miedź się pokrywa. Po połączeniu musisz takie połączenie też zabezpieczyć żeby patyna nie powstała w miejscu połączenia. Kiedyś była taka taśma denza, możesz też zasmarować takie połączenie lepikiem na zimno. Osobiście bym wybrał bednarkę ze względu na większą wytrzymałość mechaniczną jak również ryzyko powstania patyny w miejscach połączenia miedzi. Bednarkę możesz także spawać dzięki czemu masz możliwość łączenia jej np. ze zbrojeniem.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Styk stali węglowej z nierdzewką to słaby pomysł.
    Ba napiszę Ci więcej. Stal węglowa nawet bez styku z nierdzewna rdzewieje(górny lewy kwadracik dołączonej przez Ciebie tabelki)! W powietrzu atmosferycznym... Dobrego połączenia dwóch stali czarnych, też domyślam się że nie znasz. Zapewne to dla Ciebie szok.
    Instalacje z tego materiału do pracy na świeżym powietrzu są pokrywane Innym materialem np cynkiem, miedzią, farbą.. Ale spokojnie, jak się ją (stal czarna) otuli betonem, to przeżyje Ciebie i pewnie jeszcze nie jedno pokolenie takich zgaduli.
    Dowiedziałes się czegoś? Kliknij podziękuj!
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 16-04-2021 o 08:06

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.275
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Ale spokojnie, jak się ją (stal czarna) otuli betonem, to przeżyje Ciebie i pewnie jeszcze nie jedno pokolenie takich zgaduli.
    http://korbet.pl/badania-chemiczne-b...w-konstrukcji/

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    No, a coś w związku z tematem?
    Rozumiem, że duma Ci nie pozwala kliknąć podziękuj, mimo że dowiedziałeś się jak zabezpieczamy stal czarną przed korozją, oraz w jaki sposób możemy łączyć różne metale? Wszak tego wcześniej nie wiedziałeś (mimo że sam miałeś o tym materiały).

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612
    Ale spokojnie, jak się ją (stal czarna) otuli betonem, to przeżyje Ciebie i pewnie jeszcze nie jedno pokolenie takich zgaduli.
    Tylko że dochodzi jeszcze jedna sprawa - konserwacja miejsca styku beton-powietrze. To jest bardzo ważne, a kolega zapomina o tym wspomnieć.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Tylko że dochodzi jeszcze jedna sprawa - konserwacja miejsca styku beton-powietrze. To jest bardzo ważne, a kolega zapomina o tym wspomnieć.
    Tematem wątku jest "Bednarka miedziana". Ale skoro kolega uważa, że warto wspomnieć o sposobie zabezpieczenia miesca styku ławy fundamentowej (!) z powietrzem, to chętnie poczytamy.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.275
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    No, a coś w związku z tematem?

    Łącząc różne metale trzeba bardzo uważać (bezpieczniej unikać). Beton nie jest skutecznym zabezpieczeniem przed korozją galwaniczną.

    Materiał uziomu
    Na uziom zalewany betonem wystarczają wyroby ze stali węglowej gołej, która w betonie nie koroduje, bo przecież nie korodują gołe pręty zbrojeniowe. W razie użycia wyrobów ze stali cynkowanej dochodzi do korozji galwanicznej, jeżeli w tym samym środowisku elektrolitycznym wilgotnego betonu znajduje się zbrojenie ze stali gołej. Powstają ogniwa galwaniczne cynk/żelazo o łącznym potencjale elektrochemicznym ok. 0,4 V (tabl. 4), będące źródłem prądu degradującego powłokę cynku. Po jej zniszczeniu proces ustaje; nie stanowi on żadnego zagrożenia, jedynie świadczy, że stosowanie stali cynkowanej na uziomy zatopione w betonie niczemu nie służy. Natomiast wyroby ze stali cynkowanej bądź ze stali nierdzewnej są potrzebne na przewody przyłączeniowe wyprowadzone z betonowego fundamentu do połączenia uziomu z główną szyną wyrównawczą (GSW) budynku, z mostkiem dylatacyjnym i/lub z przewodami odprowadzającymi piorunochronu.

    Tyle dr Musiał w tym temacie.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Łącząc różne metale trzeba bardzo uważać (bezpieczniej unikać). Beton nie jest skutecznym zabezpieczeniem przed korozją galwaniczną.
    ....
    Tyle dr Musiał w tym temacie.
    Wiedziałem, że świetnie buszujesz w internecie. I odkryłeś, że łączenie różnych metali powoduje korozje galwaniczną. Jak na kogoś, kto jeszcze wczoraj nie wiedział jak polączyć różne metale ze sobą robisz postępy. To teraz chyba już wiesz dlaczego stosuje się przekładki ze stali nierdzewnej aby taką korozje ograniczać.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.275
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Jak na kogoś, kto jeszcze wczoraj nie wiedział jak polączyć różne metale ze sobą robisz postępy.
    Nie brylujesz z logiki. Nadal nie mam pojęcia jak połączyć miedź ze stalą czarną. Wiem, że proponowane przez Ciebie wsadzanie pomiędzy nierdzewki to zły pomysł.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nadal nie mam pojęcia jak połączyć miedź ze stalą czarną.
    Proponuję ruszyć się sprzed komputera i obejrzeć instalacje miedziane w jakiejś instalacji co z kotłem i stalowymi grzejnikami w instalacji otwartej. Naczytasz się teorii i wszystko było by ok, gdybyś dobre wnioski wyciągał. Z tabeli którą podałeś twoim tokiem myślenia nie można połączyć dwóch stali czarnych, co oczywiście jest bzdurą. Myślałem że sam znajdziesz gotowe rozwiązania, ale Ty szukasz tam problemów gdzie ich nie ma. przykład gotowych rozwiązań: https://cbm-technology.com.pl/pl/pliki-pobrania-artykuly-badania-certyfikaty-filmy-szkoleniowe/pliki-do-pobrania/katalogi-produktow/

    Jeśli umieszczone w gruncie uziomy mają połączenie ze stalą w betonie, powinny być wykonane z miedzi, ze stali pokrytej miedzią lub ze stali nierdzewnej.

    W podobny sposób problem ten został przedstawiony także w normie PN-HD 60365-5-54 [3] w punktach 542.2.5 oraz C.4, zgodnie z treścią których stali ocynkowanej nie wolno stosować na uziomy sztuczne łączone z uziomem fundamentowym, a dla zapewnienia dostatecznie długiej żywotności systemu uziemiającego należy stosować elementy wykonane ze stali nierdzewnej lub innej dobrze zabezpieczonej przy pomocy odpowiednich prefabrykowanych powłok chroniących przed wilgocią, czyli np.: stali pomiedziowanej elektrolitycznie.

    Z tego wynika, że jako materiały na uziomy sztuczne w gruncie, łączone z uziomem fundamentowym, należy zatem stosować wyłącznie:

    stal nierdzewną,
    stal pomiedziowaną
    lub miedź.

    źródło
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 17-04-2021 o 20:27

  18. #38

    Domyślnie

    Dobra, trochę się pokłóciliście, ale w sumie coś się dowiedziałem.

    Bednarki miedzianej do betonu nie warto robić, szkoda kasy.
    Bednarka ze stali czarnej to najlepsze rozwiązanie jako uziom sztuczny.
    Ocynk w tym przypadku też nie jest najlepszym rozwiązaniem.
    Miedzi warto użyć jako pion do połączenia bednarki z instalacją. Łączenie to najlepiej wykonać w betonie. Pytanie czym to w końcu połączyć? Przypomnę, miedź ma wymiary 5x10 mm, a stal pewnie 30x3 lub jakaś podobna taśma. Tylko proszę o konkretną odpowiedź. Połącz tym lub tamtym.
    Czy trzeba zabezpieczyć miedź przy wyjściu z betonu, jak tak to czym?

  19. #39

    Domyślnie

    Dodam że temperatura topnienia miedzi jest o pół tysiąca stopnia niższa niż stali. Ja wolałbym jednak stalową miedziowaną czy dobrze ocynkowaną. W końcu jak pieprznie w nia piorun to wytrzyma te kilka milisekund dłużej niż miedziana.

    Zatem jeśli się uparłeś to zrób odpowiedni przekrój z kilku tych miedzianych pręcików

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja bym jej jednak nie łączył w betonie. Z betonu wyszedłbym bednarką ponad gruntem, nawet w elewacji, zrobił skrzynkę rewizyjną w elewacji, a w niej złącze kwadratowe z nierdzewki i z przekładką.
    W płycie nie zrobiłem kratownicy, wiec do połaczeń wyrównawczych dospawałem się do zbrojenia po lekkim podkuciu. Prowizorka, ale lepsza niż nic.
    Uziom otokowy z miedzi, bednarka miedziana wchodzi od dołu do skrzynki, łączy się tam z bednarką stalową i miedzianymi zwodami odgromówki. Stal odseparowana przekładką z nierdzewki. Na złączach póki co nic się nie dzieje, a w razie czego można łatwo oczyścić i skręcić.

    Jeśli chodzi o temperatury, to może i owszem, ale nie bez powodu normy podają minimalne przekroje dla LPS danej klasy i nie bez powodu miedź ma mniejsze od stali mimo niższej temepratury topnienia.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony