dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie Ostrożnie z ID

    Jestem zwolennikiem domoautomatyki, ale ....tu cytat z miesięcznika Elektronik 4/2021 z artykułu o bezpieczeństwie IoT:
    "Kradzież danych... za pomocą żarówki!
    Następnym celem hakerów mogą być inteligentne żarówki.
    Specjaliści, którzy przeanalizowali możliwości w zakresie wykorzystania tych urządzeń przez przestępców, doszli do wniosku, że są spore. W związku z tym bowiem, że mogą się one komunikować ze smartfonami za pośrednictwem podczerwieni, tą samą drogą również hakerzy mogą odczytywać dane z zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem urządzenia mobilnego. Atak ułatwia to, że podłączenie się do smart żarówki nie wymaga zazwyczaj żadnej autoryzacji, więc każda, w tym hakerska, aplikacja mobilna jest w stanie się z nią bez problemu skomunikować.
    W razie zhakowania systemu automatyki domowej można oczekiwać jeszcze innego rodzaju doświadczeń, o czym przekonują się kolejni ich użytkownicy. Przykładem jest historia pary ze Stanów Zjednoczonych. Na skutek wycieku danych uwierzytelniających hakerzy włamali się do sieci Wi-Fi, a potem do instalacji inteligentnego domu na różne sposoby przez jakiś czas ich nękali. Wśród przykrości, na jakie została narażona para, było rozregulowanie termostatu, włączanie głośnej muzyki i emisja komunikatów głosowych nieznanych im osób. "

  2. #2

    Domyślnie

    Podczerwień w telefonie w 2021r i do tego jeszcze do komunikacji z żarówkami? Autorzy tego miesięcznika chyba myślą, że telegazeta to Internet.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    W związku z tym bowiem, że mogą się one komunikować ze smartfonami za pośrednictwem podczerwieni, tą samą drogą również hakerzy mogą odczytywać dane z zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem urządzenia mobilnego.
    Jakie znasz żarówki sterowane podczerwienią?

    Nie chodziło o Zigbee? I news sprzed grubo ponad roku - sporo wtedy było o tym w mediach.


  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    Oczywiście, że są sterowane podczerwienią. Tanie chińczyki oraz taśmy led/ RGB mają sterowniki na pilota podczerwieni. Automatyka domowa steruje osprzętem rtv i oświetleniem poprzez główny węzeł IR nadawczo odbiorczy np Broadlink. Co prawda aktualnie można tanio kupić sterowniki zigbee/443/868Mhz/2,4G itp.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apacer Zobacz post
    Oczywiście, że są sterowane podczerwienią. Tanie chińczyki oraz taśmy led/ RGB mają sterowniki na pilota podczerwieni.
    Pilot powiadasz...
    I to pozwala "odczytywać dane z zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem urządzenia mobilnego."?

    Które konkretnie żarówki? Bo jakoś na Ali nie mogę znaleźć na IR. " ze smartfonami za pośrednictwem podczerwieni," też jest kłopot.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-04-2021 o 02:28

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Człowiek się uczy całe życie i tu dowiedziałem się jak bardzo do przodu poszła technologia IR
    Nie dość, że można odczytywać dane z urządzeń mobilnych , to jeszcze jak radykalnie musiał się zwiększyć zasięg tego IR.
    Ja jak wyjdę do innego pokoju z pilotem to już nie włączę TV a tu proszę nie dość że jest zasięg to jeszcze wrażliwe dane lecą przez te diody IR
    Ciekawe kiedy zrobią bramy sterowane podczerwienią , skoro tak się poprawiło z zasięgiem ))

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    przecież nowsze telefony też maja IR, xiaomi daje prawie w każdym modelu, darmowy soft do obsługi bardzo dużej liczby urządzeń. A zasięg zwiększasz mocą, soczewką i pasmem. Swego czasu miałem na attiny sniffer podczerwieni, wyłączał wszystkie odbiorniki w sklepach w zasięgu

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apacer Zobacz post
    przecież nowsze telefony też maja IR, xiaomi daje prawie w każdym modelu
    Wg tej wyszukiwarki zaledwie <9% modeli dostępnych w Polsce ma IrDA.
    Jakimi żarówkami można tą drogą nimi sterować?

    Świecić oczywiście można IR blasterem wielkiej mocy - ale jak "podsłuchać" komunikację między telefonem a żarówą w domu, żeby ją zhackować?

    Mam broadlinka RM2 mini- i trzeba dosyć blisko i dobrze w niego celować pilotem, żeby "nagrać" sygnał. I tyle - to nie jest komunikacja dwustronna. Jak nagram sygnał, to moge go odtworzyć. Nie mogę wydać innego polecenia, niż zaprogramowałem. Owszem, jak ktoś "podsłucha" - to może mi wyłączyć czy włączyć TV albo klimę. Ale do tego nie trzeba podsłuchiwania - katalog popularnych sprzętów jest w każdej apce. I trudno to nazwać hackowaniem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-04-2021 o 22:04

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony