dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 63
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    mac_612 Jak radzisz sobie przy budowie takich wymienników z wysokim poziomem wód gruntowych?
    Przy wysokim poziomie wód gruntowych, niestety trzeba zarezerwować większy teren do wykopania takiego dołu i posiłkować się pompą błotną albo trzeba poczekać do okresu, gdy ich poziom jest najniższy (późna jesień/ zima). W trakcie mrozów można to kopać na raty. Wszystko zależy od danych warunków i możliwości. Jak Krzysztof Krawczyk śpiewał "Przyjdzie czas będzie rada".
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 15-04-2021 o 10:10

  2. #22

    Domyślnie

    Nie komentuję więcej . Bo mi tu śmierdzi instalatorami, naciągaczami.
    Powodzenia Panowie.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    mi tu śmierdzi instalatorami, naciągaczami..
    Człowieku nie dość, że wykazałeś się dyletanctwem, to teraz jeszcze mnie obrażasz. Malkontencie, czy gdzieś napisałem, że oferuje jakieś usługi, reklamuje sie? Pokazałem jak za pomocą podstawowych i ogólnie dostepnych materiałów zrobić coś samemu. Dlatego starałem się to dobrze obfotografować i chetnie dziele się doświadczeniem. Dawniej na tym forum było więcej takich tematów, więcej ludzi dzieliło się praktyką. Teraz gro użytkowników to nabite teoretyczną/internetową wiedzą trole, które "znają się" na wszystkim i na niczym.
    Jak coś ci śmierdzi to zmień skarpety. Powodzenia.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Nie komentuję więcej .
    Rozmarzyłem się. Ale to tylko obiecywanki.

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Powodzenia Panowie.
    Ale wróć jak zechcesz. Wcześniej ogarnij, że pół metra to 50cm, to mniej więcej suma krótkiego i długiego boku kartki A4. Spróbuj, nawet ty dasz radę.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    mac_612
    Dzięki za odpowiedź.

    Pytałem, bo na razie moje DZ jest wystarczające, ale różnie może być w przyszłości.
    Swoje, poziome kopałem w 2015 r. po długotrwałej suszy.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Te kosze to bym zrobił ale z 50 m rury i zwiększył ich ilość. Żucanie krążka rury w jedno miejsce to chyba nie rozsądne, duże opory przepływu, dożo glikolu a mały uzysk.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Oczywiście, że najlepiej byłoby mieć meander na całej działce. Ale nie zawsze są możliwości. I taki kosz to nie jest wrzucony krążek rury w jedno miejsce, Swoim rozmiarem zajmuje objętość gruntu zbliżoną do wymiennika spiralnego zrobioną z podobnej ilości rury. Te dwa przykładowe kosze, są wykorzystane jako rozbudowa dolnego źródła w którym juz są trzy wymienniki spiralne po 150m, dlatego właśnie aby nie było znacznych różnic w przepływach są "zaplecione" z takiej ilości rury. Miejsca na działce również było tylko na dwa takie wymienniki.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Rozmarzyłem się. Ale to tylko obiecywanki.


    Ale wróć jak zechcesz. Wcześniej ogarnij, że pół metra to 50cm, to mniej więcej suma krótkiego i długiego boku kartki A4. Spróbuj, nawet ty dasz radę.
    Za stary jestem i z dość duzym bagażem w biznesie aby taki jeden i drugi mnie robił
    Jak piszesz jeden z drugim o głębokości zakopania kosza i chcesz promować produkt który niedługo umrze śmiercią naturalną to rób to prawidłowo Tak jak uczyli na szkoleniach. Kosz zakopany mowa o głębokości 05m poniżej granicy zamarzania .A TU POSZĘ --zrobiona niedbale reklama i po sprawie.
    Fakt koszt reklamy by był wyższy bo trzeba kopać na 4m. Po za tym po zwojach idzie policzyć
    PORAŻKA A stwierdzenie że pokazuję jak zrobić -----Daj chłopie spokój . Wy obaj w parze jak dawniej konie przy żniwach się nawzajem wspieracie SMIECH NA SALI.
    Po za tym jeden założył post a drugi od razu pokazuje jak zrobić i zakopać kosz
    Dzieciaki lub lepiej jeden dzieciak w dwoch osobach.
    TYLE Z MOJEJ STRONY.
    Powodzenia panowie i udanych ŁOWÓW.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 17-04-2021 o 01:28
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    @voymar proszę Cię, gdzie tu widać reklamę? Człowieku zejdź na ziemię. Komuś chce się zrobić testy i porównać dwa rozwiązania a ty to hejtujesz. Wszędzie na forum widzisz sprzedawców usług i produktów. Jesteś taki pewien swego to powiedz ile kosztuje ten kosz i gdzie go kupić? Bo ja tego nie widzę. Sam lubię kupować produkty z półki i o nic się nie martwić. Podziwiam ludzi którzy własnymi rękami i za swoje $$ chcą coś robić i poddawać krytyce, ale niech to będzie merytoryczna dyskusja.
    Twoim celem jest jednak wydaje się sianie zamętu i w taki sposób nabijasz licznik postów

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    TYLE Z MOJEJ STRONY.
    Powodzenia panowie i udanych ŁOWÓW.
    Już obiecywałeś.
    Nie byłem na żadnych szkoleniach, nie zajmuje się tym zawodowo, kosze wykonałem do instalacji moich rodziców, bo wcześniej w sezonie poziome wymienniki maiły temperaturę poniżej zera. Post ja założyłem i zdjęcia ja wkleiłem.
    Twoje objawy mogą wskazywać na zaburzenia percepcji wzrokowej, a także orientacji przestrzennej i lateralizacji. Bardzo często występują one równolegle z zaburzeniami koncentracji uwagi oraz pamięci. Skoro piszesz, że już stary jesteś to niestety nic się z tym zrobić nie da. Jeszcze raz odsyłam Cie do postu #20, tam na jednym ze zdjęć nawet zaznaczyłem 1m aby ułatwić ocenienie wielkości wykopu.
    Cóż, jak dalej widzisz tutaj komercje to pozostaje mi tylko Tobie współczuć.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Już obiecywałeś.
    Nie byłem na żadnych szkoleniach, nie zajmuje się tym zawodowo, kosze wykonałem do instalacji moich rodziców, bo wcześniej w sezonie poziome wymienniki maiły temperaturę poniżej zera. Post ja założyłem i zdjęcia ja wkleiłem.
    Twoje objawy mogą wskazywać na zaburzenia percepcji wzrokowej, a także orientacji przestrzennej i lateralizacji. Bardzo często występują one równolegle z zaburzeniami koncentracji uwagi oraz pamięci. Skoro piszesz, że już stary jesteś to niestety nic się z tym zrobić nie da. Jeszcze raz odsyłam Cie do postu #20, tam na jednym ze zdjęć nawet zaznaczyłem 1m aby ułatwić ocenienie wielkości wykopu.
    Cóż, jak dalej widzisz tutaj komercje to pozostaje mi tylko Tobie współczuć.
    Dzięki za współczucie. Już napisałem Kończę dyskusję, bo widać że tobie zależy na nabijaniu postów i pisaniu tego samego przez parę stron. To jak zrobiliście poziomy wymiennik że trzeba to wymieniać ?Urywam to.
    Z mojej strony koniec w temacie.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 17-04-2021 o 14:17
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    To jak zrobiliście poziomy wymiennik że trzeba to wymieniać ?
    Wymiennk taki na jaki pozwalały warunki - mała działka, na dodatek zagospodarowana. Do tego płytko posadowiony i piaski. Tylko na froncie podwórka zostały dwa trawniki do wykorzystania.

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Już napisałem Kończę dyskusję, bo widać że tobie zależy na nabijaniu postów i pisaniu tego samego przez parę stron.
    Ja nabijam posty i pisze od paru stron to samo?

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Urywam to.
    Z mojej strony koniec w temacie.
    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    TYLE Z MOJEJ STRONY.
    Powodzenia panowie i udanych ŁOWÓW.
    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Nie komentuję więcej . Bo mi tu śmierdzi instalatorami, naciągaczami.
    Powodzenia Panowie.

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Wymiennk taki na jaki pozwalały warunki - mała działka, na dodatek zagospodarowana. Do tego płytko posadowiony i piaski. Tylko na froncie podwórka zostały dwa trawniki do wykorzystania.


    Ja nabijam posty i pisze od paru stron to samo?
    No to już koniec dyskusji, czego nie rozumiesz

  14. #34

    Domyślnie

    Ciekawe rozwiązanie.
    Podaj w przyszłości, pewnie w następnym sezonie grzewczym, jak to się sprawdza.
    Tak z ciekawości, czysto teoretycznie.
    Jakby wykonać 4 takie kosze w odpowiedniej odległości od studni chłonnej oczyszczalni ścieków? W końcu wpada tam średnio 10m3 "wody" miesięcznie.
    Będzie na plus na suchej działce.
    Czysto teoretycznie pytam.
    Dobry temat.
    Plus poleciał.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 25-04-2021 o 17:54
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    .
    Jakby wykonać 4 takie kosze w odpowiedniej odległości od studni chłonnej oczyszczalni ścieków? W końcu wpada tam średnio 10m3 "wody" miesięcznie.
    .
    Na pewno mialo by to korzystny wpływ, teoretycznie, jak dobrze licze, to z takiej ilości wody byłoby ok 8-9kWh energii chłodniczej do odebrania na godzinę. Myślę, że dla takich warunków nie byłoby ryzykiem podpięcie pompy o mocy 7-8kW nawet dla 3000h/sezon.

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cześć mac_612 jak Twoje testy? Masz opomiarowaną tą instalację?

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Na pewno mialo by to korzystny wpływ, teoretycznie, jak dobrze licze, to z takiej ilości wody byłoby ok 8-9kWh energii chłodniczej do odebrania na godzinę. Myślę, że dla takich warunków nie byłoby ryzykiem podpięcie pompy o mocy 7-8kW nawet dla 3000h/sezon.
    Cześć mac_612 podbiję znów temat. Jak tam Twój eksperyment. Udało się zapleść kosze i sprawdzić już w sezonie grzewczym?

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Cześć mac_612 podbiję znów temat. Jak tam Twój eksperyment. Udało się zapleść kosze i sprawdzić już w sezonie grzewczym?
    Aż mi głupio, bo dawno tu nie zaglądałem i nie spodziewałem się że ktoś tu jeszcze zagląda. Kosze są podłączone do instalacji i działają . Wiem miałem je dokładnie opomirować itp, ale wstyd sie przyznać i trochę brakuje czasu, a przydałby sie długookresowy monitoring temperatur z możliwością obserwacji trendów. Jedyne czym mogę się podzielić to obserwacje zachowania układu z chwilowym pomiarem temperatur.
    Kosze zostały podpięte do instalacji już w trakcie sezonu grzewczego październik) i wymienniki poziome już pracowały na temperaturach około-zerowych. Nawet delikatnie szronił się powrót z dz co świadczyło, że pompa już korzysta z ciepła przemiany fazowej wody. Po wpięciu koszy temperatury na dolnym źródle wzrosły o 10-11'stopni i po jednym dniu pracy PC temperatura spadła i ustabilizowała się na ok 6-8'C, ale niezaizolowany rozdzielacz był częściowo oszroniony (powroty z poziomych wymienników). W grudniu miałem tylko kontakt telefoniczny z właścicielem instalacji, znów temperatury wrócił okrakiem na "0". W styczniu temperatura utrzymywała się w okolicy +2'C . Wygląda na to, że kosze oprócz zasilania PC początkowo również regenerowały poziome DZ.
    Co więcej mogę napisać. Widać, że poziome dłużej utrzymuje stałą (stabilną?) temperaturę. Po starcie pompy na wymiennikach koszowych są wyższe temperatury (wysokie dT) , ale wraz z czasem trwania cyklu pracy PC powroty się zrównują z poziomymi, aż w końcu dT spada poniżej pozostałych. Czyli pod tym względem bardziej korzystne są krótkie cykle pracy PC Przypuszczam że dużo, dużo lepiej układ by pracował gdyby kosze były "podlewane" przez jakieś wody gruntowe, a tutaj niestety dosyć suchy, piaszczysty teren.
    Instalacje będe dalej obserwował, ale na tą chwile preferuje poziome wymienniki jako stabilniejsze i łatwiejsze w wykonaniu, a kosze traktuję jako opcje dla ciasnych trudnych działek, najlepiej z obecnym wysokim stanem wód gruntowych.
    Najważniejsze, że instalacja w końcu działa prawidłowo i nie robi bryły lodu pod ziemią
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 04-02-2022 o 23:24

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Dzięki za podzielenie się tym doświadczeniem. W przypadku Twojego klienta to jest niezły mix gdzie występuje poziome DZ i kosze energetyczne. Z tego co piszesz to widzę chyba zbieżność z opiniami @adam_mk gdzie mówił że PC z koszowym DZ powinna pracować w cyklach zamiast pracy ciągłej. Pozwoli to na "przeciążanie" DZ i jego regenerację w interwale przerw między cyklami pracy.

    Interesujący jest też wątek w którym pisałeś że kosze regenerują poziome DZ, jakie zjawisko wg Ciebie tu zachodzi?

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Interesujący jest też wątek w którym pisałeś że kosze regenerują poziome DZ, jakie zjawisko wg Ciebie tu zachodzi?
    Żadnego intrygującego zjawiska tutaj nie było. Po prostu kosze były włączone w trakcie trwania sezonu i zaczęły regenerowac wyeksploatowane, już pewnie zamrożone źródło poziome. Instalacje była modyfikowana w celu poprawy wcześniej niedoszacowanego DZ. W przyszłym sezonie jak wszystko ruszy jednocześnie, takiego efektu pewnie nie zaobserwujemy.
    A instalacje u żadnego mojego klienta, tylko u moich rodziców

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony