dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Ogrodzenie panelowe na pochyłej działce

    Witam,

    [nieistotny wstęp ]
    Tej zimy sarny pozjadały wszystkie moje graby (ok 450 szt) pod żywopłot więc padła decyzja o ogrodzeniu działki.
    Z racji tego, że na działce planuje się w przyszłości wybudować to nie chciałem robić rozwiązania tymczasowego tylko od razu postawić docelowe rozwiązanie czyli w moim przypadku ogrodzenie panelowe z podmurówką z gotowych prefabrykatów..
    Niestety koszt montażu przez firmy mnie trochę przeraża bo póki co mam oferty typy 9000 zł więc chciałbym sam je zrobić. Gdyby nie było spadku to sprawa byłaby prosta, ale niestety miejscami spadek przekracza 15%.

    [meritum ]
    W skrócie - chciałbym sam wykonać ogrodzenie panelowe z podmurówką z prefabrykatów na pochyłej działce.

    Mam kilka pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi bo poradniki na Internecie dotyczą prostych działek albo nie poruszają kwestii, z którymi mam wątpliwości.

    1. Co robić z prześwitem pod podmurówką, który pojawia się koło słupka niższego. Zakładam, że podmurówka pod słupkiem położonym wyżej musi wystawać zo najmniej 5 cm żeby to jakoś wyglądało więc ten prześwit miejscami się na pewno pojawi.
    a) Dawać w takich miejscach drugą podmurówkę (jedna na drugiej)
    b) Podwyższać teren w miejscu słupka niższego. Ta opcja może nie wchodzić w grę bo odcinek ze sporym spadkiem jest długi więc podwyższając teren pod kolejnymi słupkami może zaowocować metrowym wzniesieniem na ostatnim słupku.
    c) skracać przęsło do długości, w której prześwit się nie pojawia. Widziałem, że niektórzy tak robią, ale czy w tej opcji muszę zamówić już konkretną szerokość czy ciąć na miejscu? Czy przycinając samemu nie spowoduje tego, że po czasie na miejscach cięć pojawi się rdza? Może te miejsca czymś podmalować?

    2. Drugie i ważniejsze pytanie dotyczące słupków. Teść mówił, że beton muszę lać do samego końca bo mi słupek zgnije jeżeli góra będzie przykryta ziemią. Jeżeli tak jest to zastanawia mnie w jaki sposób po osadzeniu słupka mam dać podmurówkę, którą muszę przecież wkopać w ziemię przy słupku położonym wyżej.
    Ja to pierwotnie widziałem w taki sposób:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	słupki.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	21,3 KB
ID:	454853
    Jednak po tym co powiedział teść zacząłem się zastanawiać czy może jest jakiś inny sposób na to? Może tą podmurówkę mam ciąć tak żeby nachodziła na beton wylany pod słupkiem?

    Mam jeszcze mętlik w głowie, więc pewnie pojawi się dużo pytań, ale może jak ktoś z Was też robił ogrodzenie panelowe na pochyłej działce ma te problemy już rozwiązane i jest chętny się podzielić przemyśleniami?

    Z góry dzięki za odpowiedź

  2. #2

    Domyślnie

    Przy montażu paneli na nierównym terenie warto rozważyć użycie słupów umożliwiających przesunięcie panelu w górę lub w dół. Np. w przypadku słupa D-LOX od Betafence po wybraniu odpowiedniego połączenia, panel przytwierdza się do słupa za pomocą listwy. Z kolei słupy Bekafix oraz Bekafix Super również umożliwiają wyrównywanie wysokości dzięki wielu punktom montażu. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od słupa musimy zachować różne wysokości pomiędzy dwoma panelami umieszczonymi na tym samym słupie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	betafence_slup_d_lox_dsc_0563.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	29,2 KB
ID:	456542
    Tu była reklama.

  3. #3

    Domyślnie

    Przy bardzo dużym spadku stosuje się przęsła skośne https://www.wisniowski.pl/images/pro...e_segmenty.png
    podmurówkę https://eurofance.pl/blog/wp-content...-1-800x600.jpg
    albo lecisz równo z terenem. Nie każdemu się to podoba i ciężko zrobić to sensownie.
    https://www.projektoskop.pl/images/m...ym-terenie.jpg

    Jeżeli teren jest zróżnicowany to nie będzie łatwo.
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 06-07-2021 o 07:24

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_Tar Zobacz post
    2. Drugie i ważniejsze pytanie dotyczące słupków. Teść mówił, że beton muszę lać do samego końca bo mi słupek zgnije jeżeli góra będzie przykryta ziemią. Jeżeli tak jest to zastanawia mnie w jaki sposób po osadzeniu słupka mam dać podmurówkę, którą muszę przecież wkopać w ziemię przy słupku położonym wyżej.
    Ja to pierwotnie widziałem w taki sposób:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	słupki.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	21,3 KB
ID:	454853
    Jednak po tym co powiedział teść zacząłem się zastanawiać czy może jest jakiś inny sposób na to? Może tą podmurówkę mam ciąć tak żeby nachodziła na beton wylany pod słupkiem?
    Zastanawiam się dokładnie nad tym samym, przez podmurówkę beton nie może być wylany do końca, co w takiej sytuacji zrobić, jak zabezpieczyć słupek żeby nie stał w ziemi?

    Jedyne co mi przychodzi do głowy to:
    - lać beton do końca i potem ciąć pod to podmurówkę,
    - lać tak żeby podmurówka weszła bez skuwania betonu ale przed założeniem ceowników, słupek dodatkowo zabezpieczyć na wysokości gdzie będzie okryty ziemią, jeżeli tak to czego użyć do zabezpieczenia?
    - użyć łączników betonowych zamiast ceowników? wydaje się że to mogło by trochę poprawić sytuacje ale nadal nie jest idealne rozwiązanie,
    - lać beton powyżej gruntu używając do tego jakiejś formy, wiąże się to z tym że trzeba będzie ciąć dodatkowo podmurówkę,

    Mimo że słupek jest ocynkowany i malowany proszkowo to bez jakiegokolwiek dodatkowego zabezpieczenia może w tamtym miejscu gnić (nawet jeżeli będzie mieć 3mm), robić ogrodzenie na nowo po ledwie kilku latach chyba nikomu się nie uśmiecha, dlaczego nikt o tym nie wspomniał?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Nic Tobie tam nie zgnije bo to nie drewno. Zardzewieć też nie zardzewieje i rdza nie zeżre bo jest ocynk i malowane proszkowo więc jeśli tych warstw nie uszkodzisz to co ma się stać.
    Słupek ma mieć grubość min. 2mm bo problemem nie jest leżakowanie w gruncie ale wilgoć skraplająca się wewnątrz słupka.
    Jest umocowany zabetonowany w chłodnym gruncie a na zewnątrz słońce i 20*C, więc skrapla się co nieco o stąd Teść miał swoją wizję.
    Dlatego najlepiej firmowe słupki 2mm grubości jeśli można to czasem do dostania ocynkowane wewnątrz, nie marketowe po taniości 1,5mm i ogrodzenie nowe co 5 lat
    Jeśli już jesteś taki dokładny to kup sobie formę do łączników podmurówki i po wstępnym obsadzeniu końcówki słupka całość która będzie obsadzona panelami zalewaj z formie.

    Popatrz sobie.
    Dwa klocki o grubości podmurówki i obudowa z płyty OSB.

    https://sprzedajemy.pl/forma-lacznik...332-nr53359717

    Jak będziesz co każde zalewanie smarował formę wazeliną itp to ładnie schodzi.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 12-05-2023 o 07:55
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_Tar Zobacz post
    Tej zimy sarny pozjadały wszystkie moje graby (ok 450 szt) pod żywopłot więc padła decyzja o ogrodzeniu działki.
    Nie chcę cię martwić, ale standardowe ogrodzenie panelowe 1,5m dla dorosłej sarny nie jest żadną przeszkodą
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie chcę cię martwić, ale standardowe ogrodzenie panelowe 1,5m dla dorosłej sarny nie jest żadną przeszkodą
    Nie jest ale bez ogrodzenia po pierwsze pożywienie jest łatwe do zdobycia a po drugie to droga ucieczki jest otwarta. Ogrodzenie zniechęci je na tyle że poszukają innego żywopłotu zmieniając menu lub całkiem stołówkę.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, ogrodzenie już stoi, słupki zalane na taką wysokość że podmurówki nie trzeba będzie skuwać, jeszcze nie podjąłem decyzji czy i jak zabezpieczać słupki przy gruncie. Na pewno odrzuciłem opcje użycia łączników betonowych, forma jak z linku powyżej (plus beton) byłaby idealna ale koszt jest zbyt wysoki i odpada.

    Myślę że pozostaje jedna z dwóch opcji:
    - słupki w miejscu gdzie będą obsypane ziemią zabezpieczyć bitumem / lepikiem,
    - forma w kształcie walca (średnica 18 cm), założona na słupek w miejscu gdzie będzie obsypany ziemią, zalanie jej betonem na wysokość podmurówki i do niej przymocowane ceowniki (beton b30 w workach), trzeba będzie tutaj ciąć podmurówkę i delikatnie panel w miejscu gdzie będą schodki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony