dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarecki111

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    03-013
    Posty
    90

    Domyślnie Czy poliwęglan daje jakikolwiek cień?

    Witam,

    Chcę zadaszyć taras i to na czym zależy mi najbardziej to realny cień.

    U wszystkich znajomych u których byłem i był poliwęglan właściwie nie odczuwam jakby był jakikolwiek daszek nad moją głową. Jest po prostu gorąco. Niby nie wali to słońce prosto w oczy ale nie daje to przyjemnego cienia. CO innego w altanach gdzie jest podbitka/nadbitka i na to blacha.

    Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii?

  2. #2

    Domyślnie

    Twoje zdanie ci nie wystarczy?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    daje niewielki cień, bo nie jest idealnie przeźroczysta, więc część światła odbija - tym więcej im bardziej dymiona płyta.

    Ale to raczej oczywiste, że pod poliwęglanem będzie gorąco, skoro to materiał stosowany do budowy szklarni.
    I jeszcze bardziej oczywiste, że mniej lub bardziej przejrzysty materiał nie da cienia tak głębokiego jak materiał całkowicie nieprzepuszczalny dla światła

    Więc nie bardzo rozumiem jaki jest sens twojego wpisu?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-04-2021 o 00:05

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Ja nie rozumiem Twojego postu, wiesz że poliwęglan nie spełnia Twoich oczekiwań -nie zacienia, jak ktoś Ci napisze że zacienia to go kupisz? Po co to pytanie?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarecki111

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    03-013
    Posty
    90

    Domyślnie

    Pytałem o Wasze doświadczenia. Są różne poliwęglany więc może ktoś np. był zadowolony z 16mm mlecznego a z 100mm dymionego brązowego nie albo na odwrót. Być może ktoś ma złe doświadczenia z trzaskami, temperaturą, czyszczeniem. Być może ktoś wymienił to na coś innego lub nie. To forum nazywa się "wymiana doświadczeń".

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To może jednak warto było inaczej zadać pytanie? Bardziej precyzyjnie?

    np. "czy mocno dymiona płyta poliwęglanowa da cień i nie będzie nagrzewać tarasu"
    ***


    Dlaczego zależy ci na poliwęglanie, skoro miałeś okazję przekonać się u znajomych jak to działa?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-04-2021 o 11:37

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarecki111 Zobacz post
    Być może ktoś ma złe doświadczenia z trzaskami
    Co jestem u znajomych to bardzo mnie drażnią te trzaski, co chwilę, dużo i głośno.
    Im nie przeszkadza, ja bym nie dał rady. Mają komorowy, grubość nie wiem pewnie ok. 16-20mm.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarecki111

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    03-013
    Posty
    90

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    To może jednak warto było inaczej zadać pytanie? Bardziej precyzyjnie?

    np. "czy mocno dymiona płyta poliwęglanowa da cień i nie będzie nagrzewać tarasu"
    ***


    Dlaczego zależy ci na poliwęglanie, skoro miałeś okazję przekonać się u znajomych jak to działa?

    Nie zależy mi. Po prostu rozważam. Wykonawcy mówią że 95% zadaszeń z tarasów robią z poliwęglanu. Zastanawiam się za co ludzie tak go kochają skoro nie spełnia jednej z podstawowych funkcji. Skłaniam się ku blasze na rąbek stojący i pod to nadbitka.

    Po prostu chciałem się dowiedzieć czy są tu zadowoleni posiadacze poliwęglanu, którzy są zadowoleni. Ja znam raczej takich, którzy mówią że to nie nie daje żadnego cienia i takie tez sa moje odczucia

  9. #9

    Domyślnie

    Mam taras od południowej strony, przykryty poliwęglanem komorowym, transparentnym. Sam w sobie nie zacienia i o to mi chodziło. Jesienią, zimą mam nasłonecznienie. Latem podwieszam siatkę zacieniającą i jest OK.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarecki111 Zobacz post
    Nie zależy mi. Po prostu rozważam. Wykonawcy mówią że 95% zadaszeń z tarasów robią z poliwęglanu. Zastanawiam się za co ludzie tak go kochają skoro nie spełnia jednej z podstawowych funkcji.
    Bo jest po prostu tani i lekki (czyli też tańsza konstrukcja). I czasem jednak przydaje się, że nie zacienia a chroni od deszczu/wiatru.
    Choć komorowy wygląda tandetnie. Jeśli już poliwęglan to wyłącznie droższy lity mleczny.
    Na ostre słońce można rozwinąć od spodu tkaninę zacieniającą (takie łączone rozwiązanie lepsze niż sama markiza).

    Oczywiście najlepsze, najtrwalsze rozwiąznie to solidna konstrukcja i blacha albo dachówka. Ewentualnie system z ruchomymi lamelami jako dach, ale to nie są tanie rzeczy.
    Ale jak jest długie gorące lato to wszędzie jest gorąco, wówczas żadne zadaszenie nie zastąpi rozłożenia się w cieniu sporego drzewa.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarecki111 Zobacz post
    Nie zależy mi. Po prostu rozważam. Wykonawcy mówią że 95% zadaszeń z tarasów robią z poliwęglanu. Zastanawiam się za co ludzie tak go kochają skoro nie spełnia jednej z podstawowych funkcji. Skłaniam się ku blasze na rąbek stojący i pod to nadbitka.

    Po prostu chciałem się dowiedzieć czy są tu zadowoleni posiadacze poliwęglanu, którzy są zadowoleni. Ja znam raczej takich, którzy mówią że to nie nie daje żadnego cienia i takie tez sa moje odczucia
    Mam część tarasu pokryte takim trapezowymi płytami z tworzywa dymionymi -jestem zadowolony z tego. Nie daje cienia ale nie o to mi chodziło.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarecki111 Zobacz post
    Zastanawiam się za co ludzie tak go kochają skoro nie spełnia jednej z podstawowych funkcji.
    Z prostego powodu - nie zacieniają okien (a co za tym idzie - salonu) a chronią przed deszczem.
    Więc spełnia podstawową funkcję dla ludzi, którym nie zależy na cieniu.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Drodzy, jeśli już dyskutujemy o poliwęglanie to może i ja się wtrące ponieważ planuję zadaszenie z tego tworzywa.
    Taras mam od zachodu. Okno tarasowe 2,40 x 2,40. Nie chciałbym zacieniać okna, ponieważ nie po to inwestowałem w tak duże okno, żeby później robić nad nim dach z dachówki. Myślę, więc o poliwęglanie, ale tak naprawdę ciężko znaleźć w jednym miejscu wszystkie za i przeciw jego stosowania. Oto moje wątpliwości:
    1. Czy można wybrać taki rodzaj tworzywa, który przepuszcza promienie słoneczne, ale nie oślepia? To zdjęcie, które załączyłem prezentuje takie rozwiązanie.
    2. Czy koszt zadaszenia poliwęglanem jest większy niż zadaszenie powiedzmy dachówką?
    3. Czy śnieg spadający z dachu nad tarasem może uszkodzić poliwęglan - jaka jest jego trwałość.
    4. Jak sprawuje się poliwęgla po kilku latach? Czy matowieje, zachodzi brudem, wypacza się etc.
    5. Czy z Waszego doświadczenia lepiej, żeby taki taras został wykonany kompleksowo przez jedną ekipę czy najczęściej jest tak, że konstrukcję wykonuje jedna firma, a zadaszenie inna?

    Prosiłbym aby wypowiedzieli się osoby ,które mają takie rozwiązanie i podzielili się swoją opinią

    Myślę nad dokładnie takim rozwiązaniem. Śmiało możecie skomentować czy Waszym zdaniem się to sprawdzi. Zamiast drewna na podłodze chciałbym użyć desek kompozytowych.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	1006
Rozmiar:	21,3 KB
ID:	454871

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zachodzi brudem

  15. #15

    Domyślnie

    Jak ma być jasno -to poliwęglan. Zaleta taka że UV blokuje i kilka procent słońca, a nawet z dylatacjami -strzela podczas nagłych zmian temperatur, np gdy słońce zajdzie za chmurę.
    Jak ma być w lecie chłodniej -to inny materiał w białym kolorze bądź innym odbijającym promienie.

  16. #16

    Domyślnie

    Żagle se rozwieście, a nie takie maraszące się ustrojstwa.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie

    Mam z tego czegoś zrobione domek grilowy. Nie strzela aż tak mocno pod warunkiem zabudowy z użyciem specjalnych gum pod płytę . Cień jakiś tam jest ale bardziej nazwałbym to rozmazaniem słońca choć porównując z dachówką to nie mamy o czym dyskutować. Może płyta mleczna bardziej zacienia tego nie wiem. Co do nagrzewania to zeszłoroczne lato ukazało,że jak jest 30 na zewnątrz to w środku jest ciepło i to bardzo,ale ja mam całe domek właśnie zrobiony w poliwęglanie i słońce wali z każdej strony,za to wieczorem można fajnie posiedzieć.Jesienią wystarczy parasol włączyć i można siedzieć do rana. Cena poliwęglanu wcale nie jest tania,dodatki robią robotę.Nic nie zachodzi mi zielonym więc nie wiem skąd opinia ,że to się brudzi....bardziej się kurzy.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w mojej okolicy pewnie pokryłoby się sadzą z pieców węglowych.

  19. #19

    Domyślnie

    Może się wypowiem, bo zajmuje sie montażem poliwęglanu od ponad 10 lat. Jeśli chodzi o cień to nie po to zaklada się poliwęglan, ewentualnie można założyć brązowy, dymiony i on już w pewnym stopniu taką funkcję spełni, głównym jego zadaniem jest własnie przepuszczanie światla, a nieprzepuszczanie wody, deszczu.
    Jeśli chodzi o "strzelanie" i zachodzenie brudem to bardzo dużo zależy od montażu, są specjalne uszczelki, profile, taśmy które płytę zabezpieczają przed brudem, trzaskami itp.
    Poliwęglan z jednej strony posiada filtr UV więc prawidłowo zamontowany powinien posłużyć przez co najmniej 10-15 lat. Montaż powinien też się odbywać w systemie pływającym, nie kręcimy przez poliwęglan a używamy profili dociskowych z zachowaniem dylatacji pomiędzy plytami i wtedy mniejsza szansa, że będzie strzelać. Duży wpływ ma też drewno jakiego użyjemy do zbudowania konstrukcji, jeśli ono mocno pracuje to razem z nim poliwęglan. Lepiej spisują się konstrukcje aluminiowe.
    Przez te lata wiele widziałem fuszerek, każdemu wydaje się ze to łatwo zamontować, a później właśnie jest przeświadczenie że to kiepski materiał. Prawda jest taka, że jest mało ludzi którzy znają ten materiał i wiedzą jak podejść do montażu.

  20. #20

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o wytrzymałośc na śnieg to każdy materiał się uszkodzi jeśli z dachu spadnie na niego kilkadziesiąt lub nawet set kg śniegu z lodem, po to montuje się stopery na dachu.
    I ostatnia rzecz, poliwęglan rzeczywiście działa jak soczewka i jest pod nim ciepłej ale najwięcej odczuwa się to w zamkniętych i niskich pomieszczeniach że świetlikami. Na tarasach jest przewiew i tego praktycznie nie czuć.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony