dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Topologia gwiazdy

    Dzień dobrym

    Jestem w trakcie budowania domu. Za moment będzie rozprowadzana instalacja elektryczna. Na chwilę obecną system inteligentego nie będzie pewnie montowany(wszystko zależy od finansów), ale chciałbym aby instalacja została zrobiona w taki sposób, aby w przyszłości można było łatwo dostosować ją do systemu inteligentnego domu. Instalację będę robił sam. Mam doświadczenie jak zrobić taka instalację w tradycyjny sposób np bezpuszkowym. Tutaj aby taką instalację łatwo można było rozbudować o systemy inteligentnego domu, należało by ją rozprowadzić w topologii gwiazdy. W związku z tym mam kilka pytań jak to najlepiej zrobić, aby w początkowej fazie uruchomić to w klasycznej formie, bez modułów inteligentnego domu. Chciałbym aby moduły w przyszłości zostały zainstalowane do rolet, oświetlenia, ogrzewania, rekuperacji, bramy wjazdowej, bramy garażowej, alarmu.

    W związku z tym kilka pytań jak rozprowadzić przewody:
    1. Rolety - od każdej rolety do rozdzielnicy powinien zostać ułożony kabel YDY 4x1.5 mm2. Co z włącznikami? Czy do każdego powinien zostać poprowadzony kabel utp czy jakiś inny? Jak to w początkowej fazie połączyć w rozdzielnicy?
    2. Oświetlenie - wiem że do każdego puntu świetlnego trzeba poprowadzić przewód 3x1.5 mm2 do rozdzielnicy. Co z włącznikami światła? Wiem, że od każdego włącznika należy poprowadzić przewód do rozdzielnicy. Jaki przewód tam poprowadzić? Jak powinna wyglądać instalacja dla włączników schodowych i krzyżowych? I jak to połączyć w rozdzielnicy?
    3. Czy do pompy ciepła oraz rekuperatora wystarczy poprowadzić od rozdzielnicy przewód internetowy utp?
    4. Rozumiem, że brama garażowa i wjazdowa powinny mieć swoje osobne zasilanie, a dodatkowo powinien do nich zostać doprowadzony przewód UTP do sterowania?
    5. Czy do instalacji alarmowej wystarczy doprowadzić od rozdzielnicy 2 przewody UTP?
    6. Co jeszcze powinienem wziąć pod uwagę przy rozprowadzaniu instalacji?

  2. #2

    Domyślnie

    ="romek510"2. Oświetlenie - wiem że do każdego puntu świetlnego trzeba poprowadzić przewód 3x1.5 mm2 do rozdzielnicy. Co z włącznikami światła? Wiem, że od każdego włącznika należy poprowadzić przewód do rozdzielnicy. Jaki przewód tam poprowadzić? Jak powinna wyglądać instalacja dla włączników schodowych i krzyżowych? I jak to połączyć w rozdzielnicy?
    Nie do każdego punktu ośw. 3x1,5. Niektóre potrzebują 4x1,5 mm2. Od każdego łącznika odpowiednia ilość. Łączenie w rozdzielnicy szynowymi złączkami np. wago.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 24-04-2021 o 06:51
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nie do każdego punktu ośw. 3x1,5. Niektóre potrzebują 4x1,5 mm2. Od każdego łącznika odpowiednia ilość. Łączenie w rozdzielnicy szynowym złączkami np. wago.
    Mógłbyś podpowiedzieć lub dać jakiś schemat jak takie włączniki łączyć za pomocą złączek szynowych?

  4. #4

    Domyślnie

    Proszę bardzo - oto przykłady :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Listwy 1.jpg
Wyświetleń:	244
Rozmiar:	41,4 KB
ID:	455041Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Listwy 2.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	33,5 KB
ID:	455042Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Listwy 3.jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	103,1 KB
ID:	455043Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Listwy 4.jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	455044

    Jeżeli ktoś zna zasadę łączenia przewodów w dawnej CPR-ce, nie będzie miał problemu.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony