dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    agresst123

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-460
    Posty
    23

    Domyślnie Rekuperacja kiedy uruchomić jak wentylować bez ?

    Witam,
    Mam pytanie z pozoru banalne ale nie jestem do końca pewny czy dobrze robię. Mam dom w którym wykonano wszystkie instalacje , tynki ,wylewki. Bez ocieplenia dachu i elewacji. Nie mam zainstalowanej centrali ręku. Wszystkie kanały zaślepione. Zastanawiam się kiedy jest odpowiedni moment na uruchomienie rekuperacji. W trosce o centrale chciałbym poczekać do zakończenia prac wykończeniowych przynajmniej tych generujących dużo kurzu i brudu ( gładzie ,zabudowy gk itd) . Martwi mnie tylko jak zadbać o odpowiednie wentylację do tego czasu. Czy samo rozszczelnienie lub uchylenie okien wystarczy ? Aktualnie posiadam tylko jeden pion wentylacyjny w kotłowni.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Najrozsądniej wstrzymaj się z otwieraniem kanałów do końca prac, aby nie zabrudzić ich pyłem. Jak ktoś przebywa na budowie to otwieraj okna, często rób przeciągi. Jeśli masz możliwość (masz budowę zabezpieczoną) to je rozszczelnij, przy czym jeśli budowa jest nie pilnowana, to lepiej miej zamknięte, W trakcie gdy ja się budowałem to przez takie uchylone okno wlamano się.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    U mnie wykończeniówka odbywała się zimą. Trochę się kurzyło, mieszanie klejów do płytek, kręcenie płyt GK. Gładzie były na mokro, ale niektóre miejsca trzeba było dotrzeć na sucho.

    We wszystkich skrzynkach anemostatów wywiewnych, zmontowałem dodatkowe filtry z tkaniny filtracyjnej jak do rekuperatora w formie czapeczek krasnoludków.
    Kosztowało grosze, a kurz, który miałby się osadzić w kanałach w jakimś stopniu zatrzymało.

    Tu przykładowy, sto razy droższy: https://allegro.pl/oferta/anemostat-...uct&bi_m=reco&
    Ostatnio edytowane przez cezary.pl ; 16-04-2021 o 23:43
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agresst123 Zobacz post
    Czy samo rozszczelnienie lub uchylenie okien wystarczy ? Aktualnie posiadam tylko jeden pion wentylacyjny w kotłowni.
    Nie wystarczy. Wystrugaj albo kup filtry stożkowe do anemostatów i kup używaną centralę jak boisz się o nową. Na czas prac pylących wyłączaj wentylację - bo stożki błyskawicznie się zatkają.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wystarczy.
    Dlaczego?
    Ja przez całą wykończeniówkę nie miałem centrali. Nic się nie stało.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    agresst123

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-460
    Posty
    23

    Domyślnie

    Może przedstawię trochę danych. Dom malutki parter 55 m 2 piętro/poddasze 40 m 2 . Na poddaszu uchylone dwa okna w ścianie szczytowej + 4 okna dachowe + wyłaz dachowy który jest praktycznie zaraz pod kalenica. Na parterze drzwi zewnętrzne własnej roboty wiatr hula przez nie aż miło + uchylone 3 okna. W budynku ,, czuć '' przeciągi. Nie ma jeszcze ocieplenia poddasza także poprzez paroprzepiszalna membranę dachowa wilgoc ma ujście . Dlaczego taki ,, system '' nie spełni roli wentylacyjnej

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał agresst123 Zobacz post
    Witam,
    Mam pytanie z pozoru banalne ale nie jestem do końca pewny czy dobrze robię. (...)
    Włączaj bez obaw. kiedy będziesz pylił to wyłączysz na dłużej. Możesz zamontować stożkowe filtry w anemostatach. Do tego jak najcześciej rób przeciąg w domu. Kilka razy dziennie na 10-15min.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Dlaczego?
    Ja przez całą wykończeniówkę nie miałem centrali. Nic się nie stało.
    Ja miałem odpalony w czasie wygrzewania - i musiałem wygrzewać drugi raz. Jak nie miałem włączonej wentylacji, to ze stropu woda kapała i miałem miejsca, gdzie wierzchnia warstwa tynku spuchła i odpadła (coś jak gładź).
    Otwarcie okien przy braku kominów WG spowoduje przewiew tylko w określonych warunkach pogodowych. A parkieciarzowi współczułem jak kleił nawet przy rekuperacji chodzącej na maksa.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał agresst123 Zobacz post
    Może przedstawię trochę danych. Dom malutki parter 55 m 2 piętro/poddasze 40 m 2 . Na poddaszu uchylone dwa okna w ścianie szczytowej + 4 okna dachowe + wyłaz dachowy który jest praktycznie zaraz pod kalenica. Na parterze drzwi zewnętrzne własnej roboty wiatr hula przez nie aż miło + uchylone 3 okna. W budynku ,, czuć '' przeciągi. Nie ma jeszcze ocieplenia poddasza także poprzez paroprzepiszalna membranę dachowa wilgoc ma ujście . Dlaczego taki ,, system '' nie spełni roli wentylacyjnej
    Skoro "czuć" przeciąg to widać, że wentylacja działa. Niestety, jak tylko się ociepli to ta wentylacja może przestać działać. Zamiast ryzykować zasyfienie kanałów wstaw np w "drzwiach zewnętrznych własnej roboty" tego typu wentylator w formie nawiewu, lub w którymś oknie na poddaszu jako wywiew.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony