dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Czy starczy nam na budowę? Projekt willa rodzinna 2

    Witam,

    przychodzę z pytaniem ponieważ jesteśmy kompletnie zieloni.
    Mamy w planach budowę projektu Willa rodzinna 2 - https://www.mgprojekt.com.pl/willa-rodzinna-2
    Chcemy wziąć kredyt na 400 tysięcy, działkę już mamy na własność bez kredytów.
    Czy taka kwota nam wystarczy? Na pewno chcemy zejść trochę z kosztów - stop żelbetowy zmienić na vector lub filigran albo srewno, bo poddasze będzie nieużytkowe. Jeden komin dla kominka też chcemy usunąć.

    Czy realnie w tych pieniądzach damy radę go postawić?
    Co jeszcze możemy zmienić aby ciąć koszty?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Przy dużej dyscyplinie wydatkowej i części pracy własnej jesteś w stanie postawić w tej kwocie ten dom w stanie deweloperskim. Na wykończeniówkę i zagospodarowanie działki w tej kwocie bym już raczej nie liczył.

    Pustka nad salonem na pewno komplikuje ten dom pod względem konstrukcji i ocieplenia.
    Potrzebujesz 4 pokoi? Nie lepiej byłoby 3 a większe?
    Ten drugi komin zostawiasz po co?
    Wiem, ze każdy ma inne gusta, ale z zewnątrz ten dom jest paskudny. Takie lata 90-te pełną gębą....
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 16-04-2021 o 20:11
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3

    Domyślnie

    Tu nie ma pustki nad salonem, pełen strop a komin drugi nie zostanie w ogóle.
    O gustach się nie dyskutuje - niemniej dziękuję za odpowiedź!

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Tak jak wyżej pisał Nurek,przy dużej dyscyplinie wydatkowej te 4 stówki stykna.
    I ważną uwagę zapodal przy okazji, jeśli nie chcecie kominka to po co wogole kominy ? Zlikwidować je na etapie adaptacji.
    Strop polecam drewniany, bo to najtańsza opcja na parterówkę i poddasze nieużytkowe.
    A przy okazji, nie dalej jak dzisiaj taki post popełniłem,myślę, że się przyda:
    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jaki typ drewna to powinno być ujęte w projekcie, podobnie jak klasy stali czy betonu.
    Są to kwestie konstrukcyjne i nie ma tu pola do "oszczędzania".
    Oszczędzanie i to prawdziwe zaczyna się od analizy projektu gotowego,jak ktoś taki kupuje i rozebranie go na czynniki pierwsze.
    Służę przykładem, jednym z wielu:

    1.W projekcie miałem ściany z BK i na to 15cm izolacji
    Koszt 1m2 takiej ściany w 2012r wynosił ok.76zl.
    Policzyłem, że taniej będzie jak zamienie BK na silikat 18cm i dam na to 20cm styro z jak najniższą lambda.
    Tak się stało, koszt 1m2 takiej ściany wychodził wtedy 43zl i nie dość, że miałem ścianę "cieplejszą" to kilka tys.zl zostało w kieszeni i to jeszcze zanim wbiłem pierwszą łopatę

    2.W projekcie miałem izolację stropu z wełny, przeliczylem, że taniej i cieplej będzie jak zamiast wełny użyje styropianu. Tak się właśnie stało i podobnie jak w punkcie wyżej, kilka tys.zl zostało w kieszeni i to jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

    3.W projekcie miałem 2 kominy i ogrzewanie ekogroszkiem. Wiedząc, że nie będzie u mnie w domu syfu z węgla, architekt w czasie adaptacji "wymazał" jeden komin a z kotłowni zrobił pralnio-suszarnie.
    I znowu kilka tys.zl zostało w kieszeni zanim rozpocząłem kopanie fundamentów

    4.W projekcie miałem fundament lawowy,po przeliczeniu wyszło, że taniej będzie zrobić izolowana płytę fundamentową. Tak się właśnie stało i to też na etapie adaptacji.

    5.Reszta oszczędności,przynoszących wymierne tys.zl to kwestia szukania, porównywania,produktów, technologii itp.

    I te "oszczędności" nie tylko nie przyniosły pogorszenia standardu a wręcz przeciwnie, znacznie podniosły standart budowanego domu

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    W mojej opinii bardzo, bardzo cięzko w tych pieniądzach.
    Chyba, że usuniesz dworkowość, zostanie prosta bryła, zrezygnujesz też z tych sufitów katedralnych z półokrągłych okien i pewnie z paru innych rzeczy.
    Dodatkowo będziesz kilkukrotnie oglądał każdą wydaną złotówkę, wszystkie ceny negocjował a ekipy szukał aż do cenowego skutku to może jakaś mała szansa jest.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #6
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    W mojej opinii bardzo, bardzo cięzko w tych pieniądzach.
    Chyba, że usuniesz dworkowość, zostanie prosta bryła, zrezygnujesz też z tych sufitów katedralnych z półokrągłych okien i pewnie z paru innych rzeczy.
    Dodatkowo będziesz kilkukrotnie oglądał każdą wydaną złotówkę, wszystkie ceny negocjował a ekipy szukał aż do cenowego skutku to może jakaś mała szansa jest.
    A to jest fakt, nie zerknąłem na tył domu a widzę, że faktycznie, półkoliste naświetlenia będą kosztowały tyle co całość okien w domu
    Ta "dworkowosc" od frontu można by wytłumaczyć ale od zadku to będzie kosztowało majątek

  7. #7

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolajn_xoxo Zobacz post
    .
    Karlajn...masz rację

  9. #9

    Domyślnie

    Koszmarny projekt. Może komuś się podobać na tych doskonałych wizualizacjach, ale w realu, przy zastosowaniu niskiej klasy tynków i wykonawstwa, to będzie tragedia. W tych pieniądzach, pod klucz, przy wykończeniu własnym , marne szanse z tymi rozwiązaniami.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wywal te daszki, zdobienia elewacji, zrewiduj stolarkę, zmień dach i strop na lekki na wiązarach i samorób (prawie wszystko własnymi rękami) może się zmieści.

    Nie zapomnij też o przyłączach, ogrodzeniu, geodecie (kilka razy), formalnościach i innych "drobiazgach". Nie tylko prace budowlane muszą być zrobione, żeby się wprowadzić.

    Edyta.
    Sam projekt jakiś nie przemyślany.
    Sypialnia dla dwóch osób 10,17 m2? To nie tylko ciasnota - wstawisz szafę i nie będzie gdzie laptopa postawić, toaletki czy krzesła wcisnąć, żeby dało się przejść. Ale też mała kubatura czyli mały bufor i znaczący wzrost stężenia CO2 w czasie aktywności fizycznych nawet, jak projekt rekuperacji to uwzględni i będzie więcej rur (a zazwyczaj nie uwzględnia i każda sypialnia wg projektu jest wentylowana tak samo).
    Okna tak rozłożone, że w żadną stronę świata nie da się dobrze postawić. Cztery sypialnie, czyli dla 5 osób - a tylko w jednej łazience można się umyć?
    Pustka to komplikacja w termoizolacji. Przy parterówce ze stropem na całości rozwijasz wełnę z rolki na stropie (tanio i skutecznie) - i temat z głowy. Tu powierzchnia izolacji robi się duża i skomplikowana, jak ze ścian nie zrobić mostków. Ta pustka też komplikuje więźbę - nie da się ładnie po prostokącie podeprzeć dachu słupami. Dach połamany - też koszty.

    Porównaj z Arosa II - mniejszy, a IMO zdecydowanie bardziej funkcjonalny. I w budowie tez powinien wyjść znacząco taniej. Do przemyślenia zmiana dachu na kopertowy - ale przy wiązarach robiących też za strop dwuspadowy wyjdzie najtaniej ze wszystkich możliwych rozwiązań.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-04-2021 o 13:57

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Rada nr 1: Mając 400 tyś wybiera się projekt wybitnie oszczędnościowy w budowie a nie najładniejszy.
    Rada nr 2 (najważniejsza): Wybierając projekt niech wasze oczy spędzą 20 razy więcej czasu na oglądaniu rzutu domu niż na wizualizacjach elewacji.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ...Sypialnia dla dwóch osób 10,17 m2? To nie tylko ciasnota .... Ale też mała kubatura czyli mały bufor i znaczący wzrost stężenia CO2 w czasie aktywności fizycznych nawet,....
    Najwyżej sobie uchyli okno na te dwie minuty
    Co ty masz z tym stężeniem CO2?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Najwyżej sobie uchyli okno na te dwie minuty
    Co ty masz z tym stężeniem CO2?
    Uchylane okno? Przecież to same wady wg kajzena. Najlepiej to zamurować co się da.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    281

    Domyślnie

    Jeśli ceny będą dalej rosły tak jak teraz to 400 będzie ciężko. Dużo zależy do lokalizacji, bo nawet 50 czy 100 km robi różnice. Są lokalne bańki cenowe w okolicach dużych miast, szczególnie jeśli chodzi o robociznę. Określ też co chcesz mieć za te 400 tys - to ma być do kuchni, łazienki i mebli, do ogrodzenia, do stanu dew?
    Weź też pod uwagę, że przed wbiciem łopaty idzie 10-20 tys na formalności i uzbrojenie. Największa oszczędność to dobry wybór projektu, potem jedyne większe kwoty może ci wygenerować tylko twoja własna praca.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Najwyżej sobie uchyli okno na te dwie minuty
    Dla mnie to był zbytni dyskomfort nie tylko zimą i nie otwierałem.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolajn_xoxo Zobacz post
    Tu nie ma pustki nad salonem, pełen strop
    Jak nie ma jak jest? Na wiz jest i na rzutach.


    Cytat Napisał karolajn_xoxo Zobacz post
    Na pewno chcemy zejść trochę z kosztów - stop żelbetowy zmienić na vector lub filigran albo srewno,
    Od lat monolit wychodzi najtaniej. Więc chyba chcesz dołożyć. Vectora cen nie znam, srewno nie znam systemu, ale filigrana odradzam, znam widziałem budowałem ani szybko ani tanio.

    Ma być taniej to dźwigary na płytki, ma być tanio dźwigary na gwoździe lub wkręty

    Edit: dopisałem wkręty, bo sobie przypomniałem że teraz "majstry" to nie potrafią młotka trzymać -to cytat z jednego majstra starszej daty.
    Ostatnio edytowane przez jajmar ; 23-04-2021 o 00:26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony