dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie Czy to możliwe? Podłoga na legarach

    Witam. Pytałem w innym, starym temacie ale nikt się nie pochylił nad moim zapytaniem. A więc jeszcze raz. Wysokość mojej posadzki (styropian+wylewka) to 26cm. Ze względu na dostęp do wełny zastanawiam się czy nie zamienić styropianu i wylewki na podłogę na legarach. Jednak czy istnieje możliwośc położenia tak wysokich legarów? Musiały by mieć ok 26cm wysokości żeby położyć na nich deski podłogowe. Może nie byłby to problem w przypadku drewna KVH czy BSH ale cena... a boję się, że drewno z tartaku w takim rozmiarze powygina się na wszystkie możliwe strony. Wydaje mi się, że mniejszy problem byłby w przypadku kantów np 12x12 albo 10x10. Czy można ułożyć legary w taką hmm kratownicę? Jest wtedy mozliwość kombinacji drewna z tartaku + KVH. Między belki można wtedy poukładać wełnę lub zasypać jakimś granulatem, który wychodzi i tak sporo taniej od styro podłogowego (EPS 100 +/-300zł/m3). Temat do rozważenia czy lepiej tak sobie tzw "siana" ?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Po pierwsze policz wszystko bo u mnie podłoga na legarach i wełna nie różniła się zasadniczo ceną od wylewki. Zaletą jest grubsza izolacja i co za tym idzie cieplejsza podłoga.
    Po drugie tak da się to zrobić, kupujesz bloczki betonowe fundamentowe, tniesz na 3, i na nich dopiero układasz legary o odpowiednio dobranej wysokości. Rozstaw bloczków 60cm. Ja dołożyłem jeszcze cienki styropian pod bloczki. Możesz przykręcić legary do bloczków ja to olałem.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Wiec całość usztywnialy deski podłogowe przykręcane do legarow? Kładłes coś pomiędzy bloczek a legar? Jaki przekrój legarow zastosowałeś?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Wiec całość usztywnialy deski podłogowe przykręcane do legarow? Kładłes coś pomiędzy bloczek a legar? Jaki przekrój legarow zastosowałeś?
    Płyta osb 22mm, Legary 80x60 bezpośrednio na bloczkach.wełna w środek i przybita folia. Osb przykręcone wkrętami konstrukcyjnymi. Na niepodpartych łączeniach płyt dokręcone od spodu kawałki osb w celu usztywnienia (wyraźnie chodziły).
    Legary musisz dobrać pod swoje wymagania wysokościowe ja miałem bloczki 12 cm + styropian 3cm, policz ile potrzeba u ciebie.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Gdybym położył bloczek na 2cm styropianie to zostaje mi legar wysokości 12cm. Jak uważasz jaka będzie optymalna szerokość legara po deskę litą, np sosnowa 20pare mm? I zastanawia mnie ten bloczek. Czy nie lepiej wsadzić kawałki np belek drewnianych o przekroju 12x12. Ty je wykorzystałeś bo Ci zostały z budowy czy taki był zamysł od samego początku?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Gdybym położył bloczek na 2cm styropianie to zostaje mi legar wysokości 12cm. Jak uważasz jaka będzie optymalna szerokość legara po deskę litą, np sosnowa 20pare mm? I zastanawia mnie ten bloczek. Czy nie lepiej wsadzić kawałki np belek drewnianych o przekroju 12x12. Ty je wykorzystałeś bo Ci zostały z budowy czy taki był zamysł od samego początku?
    Standardowy wymiar to 120x60 łatwiej będzie dostać . Deska podłogowa to 27mm ale ja nie zdecydowałbym się na Sosnę, Będzie pracować nawet 10-15 lat po ułożeniu. Dlatego u mnie osb i panele.
    Bloczki planowałem od początku.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Strzeliłem ta sosnę ale kto wie, jeszcze modrzew można dostać w całkiem dobrej cenie. Mam jeszcze sporo drewna z dachu, zobaczę czego najwiecej o do tego dobiorę legary. Dzięki za podpowiedz.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    A jeszcze jedno pytanie. Przeczytałem pare wątków i pojawiła się w nich kwestia dobijania czy dociskania desek pod np roku. Nie rozumiem jakby miał to zrobić skoro deska jest przybita przez pióro lub wpust lub od góry. Czytałem też o ściąganiu desek pasami lub nawet lewarkami. Nie potrafię sobie tego wyobrazić. Wiadomo, że przy układaniu każdą kolejną deskę trzeba dobić. Ale jak to zrobić rok po położeniu?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    A jeszcze jedno pytanie. Przeczytałem pare wątków i pojawiła się w nich kwestia dobijania czy dociskania desek pod np roku. Nie rozumiem jakby miał to zrobić skoro deska jest przybita przez pióro lub wpust lub od góry. Czytałem też o ściąganiu desek pasami lub nawet lewarkami. Nie potrafię sobie tego wyobrazić. Wiadomo, że przy układaniu każdą kolejną deskę trzeba dobić. Ale jak to zrobić rok po położeniu?
    Na siłę, innego wyjścia nie ma. Można też zerwać i ułożyć na nowo. Ale szpary będą obojętnie co zrobisz, deski pracują i prędzej czy później szpary wyjdą znowu. Jeśli nie masz klimatyzacji/kontroli wilgotności nie unikniesz.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.552
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Planuje grzać klimatyzacja, taka podłoga jest napewno mniej akumulacyjna, wiec i komfort powinien się minimalnie podnieść. Mi nie zależy żeby tak podłoga była jak parkiet za 1mln$ bo to dom na wsi i ma mieć swoj klimat.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony