dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    evogevo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Pomorskie
    Kod pocztowy
    77-777
    Posty
    5

    Domyślnie GAZ - Instalacja zbiornikowa z zew-wew instalacją w budowanym domu. Projekt/złoszenie

    Dom w budowie, będzie ocieplany pompą ciepła. Postanowiłem dodać kominek gazowy w salonie. Nie ma możliwości podpięcia pod sieć gazową więc postanowiłem wybrać zakopany w ziemi zbiornik 1m3. Wykonawca wykonał projekt budowlany "Budowa instalacji zbiornikowej z podziemnym zbiornikiem na gaz płynny propan V-1,00m2 wraz z przyłączem gazowym i wewnętrzną instalacją gazową w tym budynku."

    Niestety nie przyjęli mi tego projektu w urzędzie bo nie mam tego zawartego w warunkach zabudowy. Pani w urzędzie powiedziała że mam dwie drogi:

    1. butla na zgłoszenie i projekt zew-zew instalacji gazowej bez butli (wtedy niby nie potrzeba ujęcia tego w warunkach zabudowy)
    2. wystąpienie o warunki zabudowy na zew-wew instalację gazową z butlą i po uzyskaniu warunków złożenie projektu (ok. 5mscy cały proces)

    Pierwszy punkt brzmi nawet dobrze ale brzmi to jak jakieś naciąganie prawa i zastanawiam się czy to na pewno przejdzie. Czytając o tym w Internecie sprawa wygląda prosto, mówią tylko o zgłoszeniu i 30dni oczekiwaniu.

    Jak dokładniej wygląda sprawa i czy warto iść ścieżką nr.1? Zależy mi na czasie, chciałbym zamontować kominek przed robotami wykończeniowymi.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Proponuję inaczej podejść do tematu.
    Rozważ zasilanie z butli np. 11 kg umieszczonej w odległości do 3 m od kominka./przewód giętki/
    Zalety.
    - nie wymaga zgód, pozwoleń, projektów, przeglądów itp.,
    - w porównaniu do zbiornika podziemnego rozwiązanie praktycznie bezkosztowe,
    - prawdopodobnie nikt z dostawców gazu nie będzie chciał przyjechać z ilością 500 - 600 litrów propanu, a jeśli nawet to doliczy koszt dostawy,
    - z jaka mocą będzie pracował kominek? 2 - 3 kW? 1 - 2 razy w tygodniu przez 2-3 h? 5 miesięcy w roku? Przy takich warunkach butla 11 kg wystarczy na 2 -3 miesiące, a 7 kg na 1- 2 miesiące.

    Policz wszystko jeszcze raz. 1 kg propanu to ok. 13 kWh

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    evogevo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Pomorskie
    Kod pocztowy
    77-777
    Posty
    5

    Domyślnie

    Rozważałem coś takiego, jednak wizualnie nie będzie mi to pasowało. Kominek pewnie będzie trochę tego gazu zużywał bo będzie dość szeroki (130cm).
    Dodatkowo kominek umieszczony będzie na ścianie o szerokości niecałych 2m, a po prawej i lewej okna do podłogi. Na zewnątrz taras więc nie chcę tego zabudowywać. Koszty butli jestem w stanie ponieść, tylko zastanawiam się jak podejść do pozwoleń/zgłoszeń.

    Minimalna moc cieplna (kw)
    3.2
    Nominalna moc cieplna (kW)
    10.5

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Wracając do początku.
    pkt 1. najprościej. Wykonujesz projekt instalacji zewnętrznej i wewnętrznej oddzielnie.
    .........
    Instalacja zewnętrzna kończy się skrzynką naścienną z reduktorem II stopnia i zaworem odcinającym.
    Najprościej skrzynka miedzy oknami /na tarasie?/. Jeśli w innym miejscu to jak poprowadzisz przewód gazowy przez pomieszczenie mieszkalne?.
    ........
    Co kominem?

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    evogevo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Pomorskie
    Kod pocztowy
    77-777
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Wracając do początku.
    pkt 1. najprościej. Wykonujesz projekt instalacji zewnętrznej i wewnętrznej oddzielnie.
    .........
    Instalacja zewnętrzna kończy się skrzynką naścienną z reduktorem II stopnia i zaworem odcinającym.
    Najprościej skrzynka miedzy oknami /na tarasie?/. Jeśli w innym miejscu to jak poprowadzisz przewód gazowy przez pomieszczenie mieszkalne?.
    ........
    Co kominem?
    To wszystko jest już zaprojektowane tak jak na zdjęciu. Kolor niebieski to okna, kolor czerwony kominek wraz z kominem, jest tam kawałek ściany.


  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Wszystko jasne.
    Wybieraj wariant pierwszy załatwiania sprawy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony