dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie System rur do wody uzytkowej

    Czesc wszystkim,

    Zastanawiamy sie ze znajomym jaki bylby najlepszy system rur do starego domu. Obecnie sa tam rury stalowe, ktore zarosly juz kamieniem i konieczna jest ich wymiana. Z posrod dostepnych rozwiazan mamy:
    1. Polipropylen - zgrzewanie zapewnia trwale polaczenie, wiec jest male ryzyko awarii i mozna wszystko otynkowac
    2. PEX - tutaj istnieja 2 warianty - na zlaczkach zaprasowywanych lub na rozdzielaczu. W 1 przypadku zlaczka moze zawiezc i ciezko moze byc zlokalizowac awarie, w 2 mamy jednolita rure, ale w starym domu moze byc problemem wrzucenie duzej ilosci rur w miejsce starej instalacji.
    3. Polibutylen - podobno najzdrowszy aczkolwiek dostepny jest chyba tylko system na szybkozlaczkach. Producent daje niby 25 lat gwarancji, ale wlasnie - ktos probowal?

    W co waszym zdaniem najlepiej teraz pojsc podczas remontu starego domu?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał belliash Zobacz post
    Polibutylen - podobno najzdrowszy aczkolwiek dostepny jest chyba tylko system na szybkozlaczkach. Producent daje niby 25 lat gwarancji, ale wlasnie - ktos probowal?
    Tak, ja próbowałem.
    Gdybyś się zdecydował na Nueva Terrain, to daj znać, bo na jedną rzecz trzeba uważać.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Mam PB na szybkozłączkach od chyba siedmiu lat, nie ma żadnych problemów.
    Dodatkowo, wszystkie łączenia mam w skrzynkach rewizyjnych, więc w razie czego do wszystkich łączeń jest pełny dostęp, może u ciebie też się tak da zrobić.

  4. #4

    Domyślnie

    Rzeczywiscie jest sens pchac sie w PB zamiast PP? Znajomego jednak bardziej przekonuje sysem zgrzewany niz zaciskany/skrecany, a na PEXa z rozdzielaczem niestety nie ma miejsca. Stad dylemat - PP czy PB?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    PP - R Stabi i po sprawie , lepsze parametry, cieńsza ścianka
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Tak, ja próbowałem.
    Gdybyś się zdecydował na Nueva Terrain, to daj znać, bo na jedną rzecz trzeba uważać.
    Na co trzeba uważać?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7

    Domyślnie

    Trzeba uważać czy kupujesz oryginał z Hiszpanii czy kupujesz "promocyjnie".
    Ja zwróciłem te wszystkie promocyjne rury i kazałem dostawcy wymienić na te produkowane w Hiszpanii.
    Te promocyjne mają słabszą giętkość. Są zbyt sztywne.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Hmm, jak to sprawdzić? Te kształtki i rury są opisane?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9

    Domyślnie

    Tak, oczywiście.
    Te hiszpańskie mają napis Made in Spain.
    Rury mają szereg napisów, m.in. zaznaczone są długości, jak na kablach od prądu.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie wiem, czy widziałeś ich cennik, ale te promocyjne to są chyba tylko te w odcinkach 200 m. Hiszpańskie oryginały nie występują w takich długościach.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Czekam na odzew ze strony szkoleniowca czy tam handlowca Nuevy. M.in. chcę zadać pytanie, jak to możliwe, że PB można zostawić na mrozie i nie spuszczać wody. A skoro jednak można, bo jest dobrym terrmoizolatorem, to dlaczego jednocześnie polecają go do ogrzewania podłogowego. Umiesz wyjaśnić ten paradoks?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12

    Domyślnie

    Nie jest takim dobrym izolatorem. Normalnie dajesz otuliny tak jak wszędzie.
    Rura podobno ma możliwość rozszerzenia się o te 10-12%, żeby pomieścić lód.
    Nalałem wody do tej rurki i zamknąłem z obu stron i zostawiłem na rok na polu. Chyba nic się nie stało.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Szukam informacji nt wyroku, jaki zapadł po aferze COX w USA. Niby chodziło o złączki, ale znalazłem też takie informacje:
    What Causes Polybutylene Pipes to Leak?Evidence suggests that certain treatment compounds in municipal water (e.g. chlorine and chloramine) can cause polybutylene pipes to degrade and deteriorate from the inside out.


    Eventually, this deterioration can result in cracks, leaks, and bursts.
    Czyli PB powoli, ale jednak reaguje z chlorem i się łuszczy. Dalej:
    How long do Polybutylene pipes usually last? Poly-B Life ExpectancyAlthough Polybutylene piping may last up to 30 years, many polybutylene plumbing systems fail in as early as ten years.


    Due to the nature of water, we strongly urge homeowners with Polybutylene piping to replace their piping systems before they find out the hard way that their PB pipes are no longer suitable.
    Any plumbing system can fail at any time. However, Polybutylene is considered a far higher risk than other materials like copper or PEX.
    Z pewnością do wody higienicznej użyję rur PEX z wkładką alu, PB biorę pod uwagę w kotłowni, do zasilenia rozdzielaczy i grzejników. Nie mniej, wolałbym nie mieć problemów z chemią, którą przecież użyję do zabezpieczenia instalacji CO.

    edit: Jeszcze to:
    Polybutylene pipes have been debated for years due to their tendency to fail and cause property damage. The chemicals in public water systems, such as chlorine and fluoride, may contribute to polybutylene pipe failures.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 30-11-2023 o 22:54
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14

    Domyślnie

    O ile dobrze kojarzę, to ilość chloru w wodzie miejskiej w Polsce nie powinna mieć żadnego wpływu.
    Tam to była jakaś ekstremalna sytuacja z tym chlorem.
    Na pewnym zamkniętym forum było to krótko wyjaśnione.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Chodziło o reakcję chloru z żywicą acetalową, z której zrobiono złączki. Mi chodzi jednak o działanie chloru i fluoru w czasie np 20 lat, bo generalnie na wielu stronach o hydraulice piszą, że PB wchodzi z nimi w reakcję. Czasem dochodzi do pęknięcia rury, a czasem wręcz tworzy się dziura! W USA i Kanadzie była i w sumie dalej jest wielka akcja wymiany PB na PEXa, firmy ubezpieczeniowe nie chcą w ogóle ubezpieczać domów z PB w instalacji. Jakoś tłumaczenie Nuevy, że cyt. "chodzi o pieniądze" jest dla niewystarczające, bo co? Lobby PEXowe wygryzło producentów rur z PB?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16

    Domyślnie

    Nie jestem na 100% pewien, ale wynalazcą PB i PEX jest ta sama osoba.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Więc? Raz jej wyszło a raz nie?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #18

    Domyślnie

    Tu trochę informacji.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	467200

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.445
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Toteż powtórzę: na przytoczonych przeze mnie stronach są opisy i nawet zdjęcia popękanych rur PB. To mnie niepokoi.

    A p. Zembrowski nie rozróżnia uszczelek od kształtek.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony