dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Porotherm vs porotherm profi vs porotherm dryfix

    Witam,
    ściana 2W, grubość muru 25cm. Który z tych trzech systemów byście wybrali?
    Zaznaczam, że tylko z tych trzech. (inna ceramika też nie a tym bardziej BK i silikaty).

    Porotherm 25 P+W zwykły. Murowany na zaprawę z betoniarki lub na zaprawę gotową z worka
    Porotherm 25 profi czyli pustaki już szlifowane. Murowane na specjalną cienkowarstwową zaprawę
    Porotherm 25 dryfix czyli oczywiście też szlifowane ale stawianie na pianie.

    Proszę o opinię. Skłaniałem się już prawie na pewno ku dryfix ale poczytałem sporo i podstawowe zarzuty to niewiadoma co będzie z ową pianą za X lat i to że brak spoiny żadnej i ściania nie pracuje i łatwiej o pęknięcia tynku.

    Będę wdzięczny za Wasze opinie.
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 18-04-2021 o 16:39
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć, pustaki profi i dryfix są identyczne a pod zwykłą zaprawę są niższe chyba o 1cm czyli o grubość warstwy zaprawy. Pustak ma wytrzymałość 15 a zaprawa w zależności jakiej użyjesz 5 lub10. Zaprawa jest w tym przypadku najsłabszym elementem muru. Zadaniem zaprawy albo kleju jest trwałe połączenie ze sobą pustaków. To nie jest łożysko.
    Każdy z tych systemów sprawdzi się idealnie. Najważniejszy jest solidnie wykonany fundsment.
    Tydzień temu skończyłem murować dryfixem. Całość zrobiłem samemu a murowałem po raz pierwszy. Wyszło super, ściany są równiutkie. Myślę, że pod kafle nawet nie trzeba będzie tynkować.
    Pierwsza warstwa musi być położona na zaprawie w idealnym poziomie. Nie jest to żadna sztuka, ale trzeba się do tego przyłożyć.
    Przy kolejnych warstwach trzeba każdy pustak oczyszczyć szczotką z kurzu i jakiś okruchów ceglanych żeby klej dobrze złapał i żeby nie zgubić poziomu.
    Dołączonej piany z pewnością zabraknie mimo, że producent określa zużycie na poziomie 1 puszka na 5 m2. U mnie piany wystarczyło na 1/3 pustaków, dawałem w 3 a nie 2 paskach.
    Dokupiłem pianę Tytan. Jest dużo gorsza od tej oryginalnej pod względem, że po rozłożeniu jej na pustakach bardziej puchnie, nie klei się tak jak Wienerberger i gdy jest mocny wiatr to bez problemu zdmuchnie ją z pustaka. Ale ogólnie trzyma jak diabli, skleiłem nią dla testu słupek z 5 pustaków, można go przewracać na beton i porotherm się kruszy a na połączeniach trzyma.
    Odradzam kupowanie pustaków w rozmiarze 1/3 bo nie przydadzą się do niczego. Do cięcia można użyć ręcznej piły lub tzw lisa albo aligatora. Odpadów praktycznie nie ma. U mnie po 18 paletach była 1 taczka gruzu i 4 całe pustaki.
    Porotherm łatwo chłonie wodę, ale też szybko wysycha. Gdy jest suchy ma kolor taki jasno pomarańczowy a mokry jest brązowy. I na koniec taka ciekawostka: ta cieniutka warstwa kleju bardzo dobrze izoluje kolejne warstwy od wilgoci.
    Tylko pierwsza warstwa pustaków jest mokra od zaprawy i od wody która zbierała się na płycie po deszczu. Dosłownie tylko do wysokości pierwszej warstwy.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję kolego za ten wpis, dużo mi pomógł
    Liczyłeś może zanim zdecydowałeś się na dryfix które rozwiązanie wyjdzie taniej?
    Dryfix jest droższy ale ma pianę w cenie (chyba, że braknie tak jak piszesz) natomiast zwykły porotherm wymaga zaprawy z worka albo betoniarki.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  4. #4

    Domyślnie

    W lutym płaciłem za dryfix chyba 5,40 zł netto. Profi był w tej samej cenie. Zwykły na zaprawie ze sklepu wychodzi dużo drożej. U mnie na 60 mb pierwszej warstwy poszło 30 worków zaprawy. Kolejne warstwy byłyby o połowę cieńsze to i tak wychodzi dodatkowo 150 worków.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja murowalem tzn murarz z E3 500, za m2 wychodziło 5-6 zł taniej jak przy standardowym pustaku. Wytrzymałość 15 i według karty produktu niby ciut cieplejszy ze względu na mniejsza ilość łączeń pionowych. Kupowałem w lutym rok temu i płaciłem koło 7,6 brutto. Porotherm nie jest tak prosty jak BK czy sylikaty i przy długości 500mm ewentualne krzywizny szybko wyjdą. Generalnie jestem zadowolony, murarze cieli pustaki piłą, szybsza robota bo i pustak większy.

  6. #6

    Domyślnie

    jedno licho, bierz to, w czym ekipa czuje się najlepiej.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja robiłbym tradycyjnie na zaprawę. I tak to wszystko będzie potem ocieplone z zewnątrz.

  8. #8

    Domyślnie

    Miałem do wyboru klej czy zaprawa ale na kleju ekipy sie bardziej przykładają bo muszą, gdyż cienka spoina ale też i równe pustaki szlifowane wymagają dokładności. Ja wybrałem jednak zaprawę i to był błąd z racji też tego że trafiłem na bardzo krzywą partię Winenbergera. Niektóre pustaki były dosłownie trapezami i wiele było popękanych albo kruszyły się w rękach. Na naklejce było że towar pierwsza klasa. Potem oglądałem w castoramie to jakieś lepsze były aha i miały inny odcień , nie wiem od czego to zależy, czy jakieś przekręty robią hurtownie i biorą wybraki ....Co do zaprawy to jednak mocne skurczysyństwo, jak robiłem przepusty na kable to ciężko było wykuć na spoinach, nie wiem jak w zaprawie klejowej to wygląda. Porządna zaprawa spaja te pustaki na amen, wycinałem okno to nie dało się w żaden sposób oddzielić później pustaków. Estetyka na klej na pewno lepsza.

  9. #9

    Domyślnie

    Orientowałeś się może czy ekipy budowlane biorą tyle samo za Profi, Dryfix, tradycyjny?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony