dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 68
  1. #1

    Domyślnie Instalacja telewizyjna, internetowa i CCTV

    Witam,
    jestem przed elektryką.
    Wstępnie poukładałem informację ale mam kilka watpliwości.

    Instalacja telewizyjna. Rozumiem, że doprowadzam 4 kable z satelity do switcha i potem już od switcha idę kablem do pokoju z gniazdkiem tam gdzie chce? Talerz będzie pewnie cyfry albo jakiegoś innego operatora. Oczywiście kable do telewizji naziemnej też poprowadzę.

    Internet. Sytuacja wygląda następująco. W mojej okolicy nie ma światłowodu ale operator zatrzymał się jakieś 300m od mojego domu. Z tego co wiem od gminy będzie szedł w naszą stronę więc trzeba przygotować dom pod światłowód. Czyli najlepiej wypuścić światłowód poza dom, a jak to zrobić w domu?
    Cała rozdzielnie multimedialno-telewizyjną planuję zrobić na stryszku. Dysponuję ktoś tym schematem?
    Czy do sieci domowej Lan, którą też chce zrobić dać skrętkę UTP czy FTP a może U/FTP? Kabel do cat 6 np od Bitnera. Internet chciałbym aby był dystrybuowany jednocześnie poprzez LAN jak i WiFi

    Kamerki. Planuję kilka kamerek na zewnątrz domu.

    Czy może ktoś dysponuję schematem jak to ładnie połączyć w całość i jakich kabli najlepiej byłoby użyć ?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    TU masz schematy tv:
    https://www.dipol.com.pl/przyklady_i...m_schematy.htm

    Jak chcesz mieć sygnał RTVSAT w każdym pokoju to pociągnij 5 koncentryków od miejsca gdzie będą anteny do rozdzielni multimedialnej - tam dasz multiswitcha - wszystko na tych schematach masz.

    Nie wiesz jaki światłowód wypuścić poza dom a jaki prowadzi operator. Najlepiej puść rurę poza ogrodzenie w którą potem zaciągną światłowód w docelowe miejsce gdzie będzie router.
    Też wszystko zależy ile tych punktów internetu po przewodzie chcesz mieć. Jaki dom... Raczej wifi ze strychu nie pokryje całego domu więć gdzieś będzie trzeba dodać Access Point np Ubiquiti . .Skrętkę cat 6 ciągnij od miejsca gdzie będzie router do wszystkich pkt docelowych i ewentualnie tam gdzie będzie miał być AP. Może być UTP . To wszystko radziłbym umieścić w szafie RACK.

    Kamery zależy jakie będziesz chciał jak IP to wystarczy skrętka do każdej . Jak analogowe to koncentryk + coś do zasilenia (2 żyły) i ewentualnie do obrotu kamerami obrotowymi (2 żyły potrzebne).

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    TU masz schematy tv:
    https://www.dipol.com.pl/przyklady_i...m_schematy.htm

    Jak chcesz mieć sygnał RTVSAT w każdym pokoju to pociągnij 5 koncentryków od miejsca gdzie będą anteny do rozdzielni multimedialnej - tam dasz multiswitcha - wszystko na tych schematach masz.

    Nie wiesz jaki światłowód wypuścić poza dom a jaki prowadzi operator. Najlepiej puść rurę poza ogrodzenie w którą potem zaciągną światłowód w docelowe miejsce gdzie będzie router.
    Też wszystko zależy ile tych punktów internetu po przewodzie chcesz mieć. Jaki dom... Raczej wifi ze strychu nie pokryje całego domu więć gdzieś będzie trzeba dodać Access Point np Ubiquiti . .Skrętkę cat 6 ciągnij od miejsca gdzie będzie router do wszystkich pkt docelowych i ewentualnie tam gdzie będzie miał być AP. Może być UTP . To wszystko radziłbym umieścić w szafie RACK.

    Kamery zależy jakie będziesz chciał jak IP to wystarczy skrętka do każdej . Jak analogowe to koncentryk + coś do zasilenia (2 żyły) i ewentualnie do obrotu kamerami obrotowymi (2 żyły potrzebne).
    Dziękuje Marcin za pomoc
    Ok, telewizja jest dla mnie zrozumiała.
    Co do tego neta - rozumiem że kabel światłowodowy wystawić poza dom i w środku przed tynkami go odpowiednio rozprowadzić? Punktów po przewodzie chce mieć 5. Po jednym do pokoju.
    Plan był taki żeby pociągnąć do racka na strychu światłowód, spiąć go z jakim switchem z którym przejdę na skrętkę i od tego switcha skrętki do pokojów i do salonu i tam w salonie ustawiłbym router do wifi. Czy tak też może byc ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    Co do tego neta - rozumiem że kabel światłowodowy wystawić poza dom i w środku przed tynkami go odpowiednio rozprowadzić? Punktów po przewodzie chce mieć 5. Po jednym do pokoju.
    Plan był taki żeby pociągnąć do racka na strychu światłowód, spiąć go z jakim switchem z którym przejdę na skrętkę i od tego switcha skrętki do pokojów i do salonu i tam w salonie ustawiłbym router do wifi. Czy tak też może byc ?
    Światłowód idzie od operatora do routera, po domu nie rozprowadzasz światłowodu już tylko skrętkę np cat 6.

    Nie ciągnąłbym światłowodu na Twoim miejscu po domu bo raz że nie wiesz jaki (to nie kable elektryczne , że sobie połączysz ze sobą i będzie działać - musiałbyś od operatora uzyskać informację jaki ma być wpierw) a dwa, że są delikatne i może ktoś uszkodzić. Generalnie radziłbym jakoś to skanalizować rozsądnie żeby potem ten światłowód sobie wciągnąć od studzienki operatora do miejsca docelowego.

    Tak jak ty piszesz nie może być, bo to usługodawca dostarcza router do którego wpina światłowód i dopiero z tego routera wychodzisz na switch skrętką.

  5. #5

    Domyślnie

    Zgadza się, nie chce rozprowadzać pod domu światłowodu. Chodzi o to żeby potem nie było problemu z wciągnięciem światłowodu do domu, a rozdzielnie całą chcę zrobić na strychu bo tam mam kupe miejsca. To co się da chciałbym ukryć w tynku czy wylewce żeby potem nie pruć wszystkiego

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    Zgadza się, nie chce rozprowadzać pod domu światłowodu. Chodzi o to żeby potem nie było problemu z wciągnięciem światłowodu do domu, a rozdzielnie całą chcę zrobić na strychu bo tam mam kupe miejsca. To co się da chciałbym ukryć w tynku czy wylewce żeby potem nie pruć wszystkiego
    No to puść rurkę 32 pod elewacją w bruździe na strych (Potem pilnuj żeby przy kołkowaniu się nie wpierdolili w nią ). W linii prostej sobie potem na ten strych światłowód wciągną. na dole można puszkę dać w gruncie np taką jak do odgromówki żeby rewizje zrobić i od niej w lini prostej za ogrodzenie w arocie 40.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Kamery zależy jakie będziesz chciał jak IP to wystarczy skrętka do każdej . Jak analogowe to koncentryk + coś do zasilenia (2 żyły) i ewentualnie do obrotu kamerami obrotowymi (2 żyły potrzebne).
    Chciałabym przy okazji dopytać o przewodową instalację internetową. Na piętrze planowałam w pokojach dziecięcych doprowadzić skrętkę i wstawić gniazdo w ścianie, bo jednak wifi jest zawodne. Sęk w tym, że router światłowodowy mam zlokalizowany w garażu. Czy skrętkę z każdego pokoju trzeba dociągnąć do tego routera w garażu czy może wystarczy zgrupować skrętki z pokojów w pomieszczeniu nad garażem, tamże zamontować switch i dalej switch pojedynczą skrętką podłączyć pod ten router światłowodowy np. przez sufit w garażu? Ma to sens?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Będzie działać.
    Jaki planujesz router? Wystarczyłoby portów żeby wpiąć wszystkie gniazdka? Czy będzie dodatkowy switch także na dole?
    Poprowadź też skrętki do Access point na górę i na dół.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jaki planujesz router? Wystarczyłoby portów żeby wpiąć wszystkie gniazdka? Czy będzie dodatkowy switch także na dole?
    Tego jeszcze nie wiem, zależy co dostawca internetu dzierżawi w ramach umowy abonenckiej. Zakładam, że może być też jakiś modem światłowodowy, wtedy klient sam sobie rozszerza sieć dostępu w budynku (access pointy, gniazdka sieciowe w ścianach spięte w switch). Czy tak to wygląda w praktyce? Prośbą o komentarz, jeśli się mylę.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Poprowadź też skrętki do Access point na górę i na dół.
    Dzięki za wskazówkę, wpisałam sobie na listę.

    Przy okazji chciałam dopytać czy klasa skrętki do rozłożenia instalacji internetowej i monitoringu kamer ip może być ta sama? Internet w domu UTP-6, a do kamer?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Czy skrętkę z każdego pokoju trzeba dociągnąć do tego routera w garażu czy może wystarczy zgrupować skrętki z pokojów w pomieszczeniu nad garażem, tamże zamontować switch i dalej switch pojedynczą skrętką podłączyć pod ten router światłowodowy np. przez sufit w garażu? Ma to sens?
    Lepszy centralny switch. Łatwiej zarządzać i serwisować. Jednym UPS obskoczysz całą sieć włącznie z urządzeniami POE (fakt, AP czy kolejne routery możesz tak zasilać - ale dalej IMO lepiej to traktować jako wyjście awaryjne), NAS, monitoring itd. jak ich zasilacze będą w tym samym miejscu.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Na piętrze planowałam w pokojach dziecięcych doprowadzić skrętkę i wstawić gniazdo w ścianie, bo jednak wifi jest zawodne.
    Zastanów się czy nie potrzebujesz w innych miejscach , wydawało mi się że wystarczy mieć w każdym pokoju kable ale do głowy mi nie wpadło aby mieć w ....kotłowni , a tam mam wstawiony Inwerter który ma tylko RJ45, musiałem to spiąć siecią Mesh. Podobnie w garażu czuje ze by mi się przydało.
    Do tego w 4 pokojach musiałem postawić switche bo okazało się że jedno gniazdko to za mało ( TV, Amplituner, Xbox, BlueRay, komputer, itd.) a wtedy kiedy planowałem siec nie były jeszcze popularne inteligentne lodówki, pralki , suszarki itd ....
    Rutery WiFi na noc wyłączam
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.291

    Domyślnie

    Odnośnie światłowodu, kup mikrorurkę i doprowadź ją do punktu, gdzie będzą urządzenia sieciowe. Przyjdzie net to chłopaki wdmuchną światłowód. Jeszcze jeszcze druga rzecz, czy będzie szedł ziemią czy napowietrznie. Jeśli ziemią możesz od razu zakopać. U mnie właśnie idzie światłowód ok 100m w mikrorurce a potem napowietrznie przez działkę rodziców przez budynki.

    Sieć rób na kat6. Skrętkę doprowadź w każde pomieszczenie, nawet ja będzie się wydawało, że teraz nie potrzebujesz. Jeśli planujesz trochę więcej to możesz dać przy oknach do sterowania roletami, w salonie, w kuchni i w każdym pokoju dałbym jak u siebie po 2 szt najmniej ale nie obok siebie a na 2-3 ścianach. Nie wiadomo jak na przyszłość będzie ustawienie sprzętu. Wszystko niech się schodzi w jednym miejscu. Możesz dać switch -8-16 lub więcej portowy. I tak pod niego podpinasz modem lub router.

    Dobrą praktyką jest postawienie szafy rackowej rozsądnie to min. 12U. Tam upakujesz sieć, rejestrator, multiswitch od telewizji. W planowanym miejscu tv daj 2 kable antenowe. Podobnie w pokojach jak będziesz robił skrętkę. Koniecznie daj również skrętkę do rozdzielni, nawet 2szt niech będzie na przyszłość. Daj również skrętkę na strych, czasami i tam może się przydać.

    Pod monitoring również dajesz skrętkę. I tak masz jeden kabel z zasilaniem POE i transmisję.

    Jeśli planujesz alarm, również doprowadź skrętkę pod szafkę.
    Ostatnio edytowane przez cob_ra ; 17-10-2022 o 08:40
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Co to za multiswitch do TV?

    Generalnie jak są możlwości to poprowadzenie skrętek gdzie tylko się da jest dobrym pomysłem.
    U siebie zrobiłem średnio po 4 skrętki do każdego pokoju. Wszystko w kategorii 7, ale kat 6 w zupełności wystarczy - podejrzewam, że to kwestia czasu kiedy 10Gbe zawita pod strzechę.

    Szafa rack jak najbardziej przydatne urządzenie, do tego zewnętrzne AP w optymalnych miejscach w domu. Wiele osób uważa, że kabel to przeżytek i wifi wystarczy. Ale w domu z silki, lanym stropem, 5GHz traci bardzo dużo na przegrodach. Na 2.4Ghz nie ma tragedii, ale prędkości są o wiele gorsze. Głupia synchronziacjha telefonu raz na miesiąc wymaga niepostykanej cierpliwości
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Moje przemyślenia i rady:
    # fajnie mieć UTP cat. 6, a jeszcze lepiej cat. 7. Zastanów się jednak, czy potrzebujesz/wykorzystasz taką przepustowość sieci. Obecnie 1 Gb/s jest dla wielu nieosiągalne/nieekonomiczne z uwagi na dostępność usługi/koszt. Pamiętaj, że kabel to pikuś. Porównaj koszt sprzętu (switch etc.) dla wyższych cat. Koszt zaprawienia 50 końcówek cat. 5e vs cat. 6/7 też będzie inny.
    # pomijam sensowność (koszt, sprzęt) kładzenia światłowodu w domu ...
    # zastanowić się nad poprowadzeniem pary skrętki pod każde gniazdko.
    # gniazdko dać do każdego pomieszczenia gdzie jest/planuje się korzystać ze sprzętu łączącego się z WAN. Na pewno salon, każdy pokój, ew. kuchnia, pomieszczenie techniczne.
    # poprowadzić kable na każdą kondygnację (również na nieużytkowe poddasze).
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Moje przemyślenia i rady:
    # fajnie mieć UTP cat. 6, a jeszcze lepiej cat. 7. Zastanów się jednak, czy potrzebujesz/wykorzystasz taką przepustowość sieci. Obecnie 1 Gb/s jest dla wielu nieosiągalne/nieekonomiczne z uwagi na dostępność usługi/koszt. Pamiętaj, że kabel to pikuś. Porównaj koszt sprzętu (switch etc.) dla wyższych cat. Koszt zaprawienia 50 końcówek cat. 5e vs cat. 6/7 też będzie inny.
    # pomijam sensowność (koszt, sprzęt) kładzenia światłowodu w domu ...
    # zastanowić się nad poprowadzeniem pary skrętki pod każde gniazdko.
    # gniazdko dać do każdego pomieszczenia gdzie jest/planuje się korzystać ze sprzętu łączącego się z WAN. Na pewno salon, każdy pokój, ew. kuchnia, pomieszczenie techniczne.
    # poprowadzić kable na każdą kondygnację (również na nieużytkowe poddasze).
    A czy do domowej instalacji internetowej trzeba kłaść skrętkę ekranowaną czy bez ekranu wystarczy? Pytam, bo nie mam doświadczenia. Sprzedawca w sklepie wspomniał, że jeśli skrętka będzie szła koło przewodów z prądem to mogą być zakłócenia z sieci i trzeba stosować z ekranem. U mnie elektryk przewiduje podwójne gniazdka do internetu w 1-dnej ramce z gniazdami prądowymi, np. zasilić laptop i też wpiąć kabel do internetu do ściany. Czy tutaj ekran jest konieczny?

    Do jakich usług internetowych skrętka UTP-5 może nie wystarczyć (braknie przepływności) ? Nie mam kompletnie rozeznania, a widzę, że w wątku są sensowne wskazówki. Telewizja VOD, filmy 4K online, jakieś gry dla dzieci przez platformę STEAM, czy to może przekroczyć przepływność UTP-5?

    Poradzi ktoś?
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 17-10-2022 o 13:07

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.291

    Domyślnie

    Owczar Ja u siebie robiłem 6kat bo prawie 8 lat temu to było i tak przerost. Teraz stwierdzam, że 5kat by wystarczyła. Mam po światłowodzie 100Mbit i jeszcze nie brakuje mi prędkości.

    Multi, tak do TV....sat+naziemna+radio. Ale teraz bym odpuścił. Dostawca internetu ma wszystko w pakiecie i zastanawiam się nad zdjęciem sat+naziemna a i tak muszę kupić tuner i padnie już na DAB. Chociaż sat mam jako TNK na kartę więc płacę i oglądam głównie zimą. Latem nie ma czasu na TV tak samo rodzina. Teoretycznie przez miesiąc nie miałem TV i to był najlepszy czas w domu....Dla mnie kabel to kabel. Nikt z zew nie wejdzie w wewnętrzną sieć. Wiem staroświeckie podejście.

    Przez ostatnie 8 lat jak nie mam kontaktu z it wiele się zmieniło. Ale pisałem ze swojego doświadczenia. Teraz za wiele bym nie zmienił. To co jest jest dla mnie optymalne.

    Jedynie w kwestii alarmu można pokusić się o bardziej rozbudowane rozwiązania.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    (...)Dobrą praktyką jest postawienie szafy rackowej rozsądnie to min. 12U. Tam upakujesz sieć, rejestrator, multiswitch od telewizji. (...)
    Pytanko odnośnie rejestratora.
    Czy skrętki z kamer mają wchodzić do rejestratora czy do switcha?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.291

    Domyślnie

    U mnie skrętka idzie do patach panela i do switch poe. Ale możesz zarobić rj-tki i wpiąć do switcha poe.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Pytanko odnośnie rejestratora.
    Czy skrętki z kamer mają wchodzić do rejestratora czy do switcha?
    Jak kamery PoE, to do switcha PoE lub rejestratora z PoE. Ale takie rejestratory są znacznie droższe i jak padnie coś, to większy koszt wymiany.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    A czy do domowej instalacji internetowej trzeba kłaść skrętkę ekranowaną czy bez ekranu wystarczy? Pytam, bo nie mam doświadczenia. Sprzedawca w sklepie wspomniał, że jeśli skrętka będzie szła koło przewodów z prądem to mogą być zakłócenia z sieci i trzeba stosować z ekranem. U mnie elektryk przewiduje podwójne gniazdka do internetu w 1-dnej ramce z gniazdami prądowymi, np. zasilić laptop i też wpiąć kabel do internetu do ściany. Czy tutaj ekran jest konieczny?

    Do jakich usług internetowych skrętka UTP-5 może nie wystarczyć (braknie przepływności) ? Nie mam kompletnie rozeznania, a widzę, że w wątku są sensowne wskazówki. Telewizja VOD, filmy 4K online, jakieś gry dla dzieci przez platformę STEAM, czy to może przekroczyć przepływność UTP-5?

    Poradzi ktoś?
    Połóż zatem dla świętego spokoju ekranowaną FTP . Osobiście jednak nie spotkałem się z sytuacją żeby był jakieś zakłócenia od przewodów (kiedyś bardzo często były natomiast zakłócenia po przewodach telefonicznych jeśli szły obok prądowych stąd może ten mit powielany przez kolejnych znawców).

    Obecnie skrętka kat. 5e spokojnie wystarczy do każdej dostępnej zwykłemu człowiekowi usługi.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony