dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 68
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    ad 4 możesz wyjaśnić, bo nie rozumiem
    .
    Mam 10m kabla HDMI do rzutnika na suficie ( sam rzutnik też podpięty pod sufit) ale od początku miałem z nim problemy. O ile na HD (720p) jeszcze działa to już FHD (1080p) czy UHD (4K) praktycznie nie działa. Próbowałem różnych urządzeń do HDMI (wzmacniacze , extendery itp) z marnym skutkiem, jedyne co zadziało to konwerter HDMI>ethernet>HDMI ale nie mam już szansy go położyć ( dlatego napisałem że warto go położyć jeśli planujesz rzutnik) . Dzisiaj używam bezprzewodowego połączenia ale to niestety dodatkowa kasa .
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Po co się ograniczać z tymi ilościami , dajmy od razu 20 UTP Co znaczy 2x światłowód? 2 włókna?
    Pamiętaj, że po strukturze można puścić dzisiaj niemal wszystko, włącznie z audio i wideo. Dodałbym do tego drugie tyle gniazd zasilających.

    Światłowód w postaci 2x kompletny przewód dwukierunkowy, czyli 4 włókna.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Światłowód w postaci 2x kompletny przewód dwukierunkowy, czyli 4 włókna.
    Co znaczy przewód dwukierunkowy? Po co Ci te 4 włókna?

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Co znaczy przewód dwukierunkowy? Po co Ci te 4 włókna?
    Bo koszt takiego przewodu jest znikomy w stosunku do ew. naprawy, gdyby doszło do jego uszkodzenia.

    Pytasz jeszcze o dwukierunkowy.
    Krosować światło lepiej w szafce rack niż z tyłu zestawu TV, konsola, audio, domowe kino, komputer itp.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 19-10-2022 o 08:32
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Bo koszt takiego przewodu jest znikomy w stosunku do ew. naprawy, gdyby doszło do jego uszkodzenia.

    Pytasz jeszcze o dwukierunkowy.
    Krosować światło lepiej w szafce rack niż z tyłu zestawu TV, konsola, audio, domowe kino, komputer itp.
    Pytam o dwukierunkowy bo jak żyje nie słyszałem takiego pojęcia dot. światłowodu.
    Rozumiem, że chcesz lecieć niewiadomo ile metrów patchcordem z szafy rack do docelowego urządzenia? (które w tym przypadku będzie routerem operatora)

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Pytam o dwukierunkowy bo jak żyje nie słyszałem takiego pojęcia dot. światłowodu.
    Rozumiem, że chcesz lecieć niewiadomo ile metrów patchcordem z szafy rack do docelowego urządzenia? (które w tym przypadku będzie routerem operatora)
    Chodzi mi o to, żeby nie plątać przewodów za TV czy szafką, tylko zejść do racka, również z routerem operatora czy jakimkolwiek innym urządzeniem/łącznicą itp. Dwukierunkowo, czyli tam i z powrotem, a 4 włókna, bo jeśli zechcemy podłączyć np komputer z kartą FO, to będzie ona pracować na dwóch włóknach.

    To nie jest nie wiadomo ile metrów, tylko dokładnie tyle samo co skrętka (czyli pewnie 20-30m w przeciętnym domu). To się robi raz i po temacie. To jest tylko moje zdanie, ale zamiast wchodzić w wymagające kategorie skrętki lepiej położyć światłowód, a zwykłe łącza postawić na cat6. O reszcie przewodów zapomnieć, chyba, że wyraźnie producent wymaga np określony przewód magistralowy. Przewody strukturalne powinno się kłaść w peszłach albo arotach, jeśli mają być zamurowane, zalane betonem itd. Dzięki temu mamy niezwykle uniwersalną strukturę.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Nie robi się tak jak Ty piszesz i nikt nie jedzie z patchcordem kilkadziesiąt metrów z szafy rack do salonu. Są 2 opcje:
    1- mamy router w szafie rack i tam dajemy światłowód a po domu rozprowadzamy normalnie z niego skrętke
    2 - dajemy router w miejscu gdzie będzie tv, dekoder i reszta sprzętów , prowadzimy światłowód (niech będą te 4 włókna aczkolwiek w tym przypadku bezsensu) i zakańczamy taką np puszką: https://www.dipol.com.pl/puszka_abon...kowa_L5304.htm w niej spawamy potrzebną ilość pigtaili i idziemy dalej zwykłym krótkim patchcordem do routera . Z niego już skrętki do urządzeń

    To co Ty proponujesz to ja się z takim rozwiązaniem jeszcze nie spotkałem.

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jeśli światłowód ma służyć tylko i wyłącznie do Internetu, to też bym żadnych dodatkowych włókien nie kładł. Opisuję rozwiązanie, pozwalające na ukrycie urządzeń sieciowych w jednym miejscu, urządzeń użytkowych w dowolnym innym miejscu w dowolnym późniejszym czasie. To tak jak z "domem inteligentnym", gdzie automatyka jest w rozdzielni, a do każdego obwodu doprowadza się osobny przewód z tej rozdzielni.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja wyszedłem z założenia, że kable kładziemy na całe życie, a technologia się zmienia, urządzenia i wykorzystanie sieci także.

    Teraz przez sieć mamy TV, kopie zapasowe, backupy itd. Jeśli ktoś używa tylko do internetu to i 5e wystarczy. Ja się przygotowałem pod 10Gb za kilka lat.
    Kilka lat temu, kiedy 100Mb było standardem, większość pukała się w czoło, jak ktoś budował sieć 1Gb. W dobie dysków SSD już teraz sieć jest najwęzszym gardłem do backupów czy transmisji multimediów.

    Jednak zawsze jest jakieś ale - każdy musi zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę potrzebuje teraz i za kilka lat. Całą sieć robiłem sam i zarabiałem wszystkie kable cicho kląc pod nosem. Gdybym miał to zlecić komuś, sypnąć $ za sieć kategorii 6, której możliwości nigdy nie wykorzystam, to nie ma żadnego sensu.

    Warto też tutaj wspomnieć, że są kable 5e miedziane, ale są też miedziowane i sama jakość kabla oraz jego izolacji będzie miała znaczenie.
    Co do zakłóceń od przewodów zasilających - nie wiem, bo nie robię takich sieci na co dzień, ale u siebie zadbałe o odstępu na długich odcinach, na małych biegną bliżej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Gdybym miał to zlecić komuś, sypnąć $ za sieć kategorii 6, której możliwości nigdy nie wykorzystam, to nie ma żadnego sensu.
    Jakbyś zlecił komuś innemu, to mógłbyś zażądać protokołu odbioru i wydruku z miernika dla tych 10 Gb/s, dla każdego jednego łącza. No chyba, że sam dla siebie taki miernik pożyczyłeś i zrobiłeś pomiary. Jeśli masz cat7, to tym bardziej trzeba takie pomiary wykonać.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie robiłem pomiarów. To sieć na użytek domowy Jak kiedyś będzie potrzeba wykoirzystania jej możliwości, to będę mierzył. Z kablami w ścianie nic już nie zrobię, a keystone zawsze można poprawić
    Przewody Draka, w większości puszczone w osobnych korytkach, pod tynkiem są tylko przy gniazdkach.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie rozumiem. Patchcord łączy dwa gniazda od strony "czoła" - czyli ma dwie wtyczki i taki kabelek lepiej kupić gotowy albo być gotowym na niepewność patchcorda zaciskanego. Patchcordy zazwyczaj wykonuje się z linki.

    Sieć strukturalną wykonuje z drutu i każdy przewód kończy się gniazdem po jednej i drugiej stronie. W gniazdach są takie małe nożyki, w które wciska się każdą żyłę drucianego przewodu.

    Są też wtyczki z takimi nożykami, ale do nich nie potrzeba zaciskarki.
    Przez patchcord myślałem że masz na myśli krótkie odcinki, 25-300 cm. Jeśli miałbym kupować wszystkie, gotowe odcinki i nie ciągnąć kabla ze szpulki to nie wiem, czy 3x więcej $$$ by mi wystarczyło.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Przez patchcord myślałem że masz na myśli krótkie odcinki, 25-300 cm. Jeśli miałbym kupować wszystkie, gotowe odcinki i nie ciągnąć kabla ze szpulki to nie wiem, czy 3x więcej $$$ by mi wystarczyło.
    Dalej się nie rozumiemy. Kable ze szpulki są z drutu i są do kładzenia struktury, terminowanej gniazdami, wykonywanej na miejscu (nie z gotowych odcinków). Wtyczki są w gotowych patchcordach o długościach od 0,5m do, sam nie wiem, 25m? Patchcordy powyżej 5m są w zasadzie przeznaczone do bezpośredniego łączenia ze sobą urządzeń aktywnych, ponieważ zakłada się, że długość przewodu w strukturze może mieć do 90m, a cały odcinek od urządzenia do urządzenia może mieć max. 100m.

    To jest patchcord:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	j21002.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	461804

    A to jest schemat odcinka od urządzenia do urządzenia, poprzez dwa patchcordy i sieć strukturalną:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	461805
    Chyba wszystko jasne
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Dalej się nie rozumiemy. Kable ze szpulki są z drutu i są do kładzenia struktury, terminowanej gniazdami, wykonywanej na miejscu (nie z gotowych odcinków). Wtyczki są w gotowych patchcordach o długościach od 0,5m do, sam nie wiem, 25m? Patchcordy powyżej 5m są w zasadzie przeznaczone do bezpośredniego łączenia ze sobą urządzeń aktywnych, ponieważ zakłada się, że długość przewodu w strukturze może mieć do 90m, a cały odcinek od urządzenia do urządzenia może mieć max. 100m.

    To jest patchcord:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	j21002.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	461804

    A to jest schemat odcinka od urządzenia do urządzenia, poprzez dwa patchcordy i sieć strukturalną:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	461805
    Chyba wszystko jasne
    Cyt.:
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Może źle napisałem: robi się, ale nie jest to zgodne ze sztuką. W czasach królowania cat 5/5e można było zaciskać przewody, bo i wymagania transmisyjne dla takich przewodów nie były wysokie. Problem jest taki, że styki w zaciśniętej wtyczce po wyjęciu z zaciskarki bardzo powoli zaczynają się odginać. Styki powinny się wciąć w żyły, a nie je "miażdżyć". Po pewnym czasie, zwłaszcza gdy wyciąga się i wkłada wtyczkę w gniazda, pojawia się mikroprzerwa między żyłą i stykiem i wtyczka traci parametry. Taka terminacja jest niepawidłowa. Już nie chcę wspominać, że sam obróbki przewodu (ściągnięcie izolacji zewnętrznej bez naruszenia wewnętrznej, docięcie żył na równą długość) i zaciśnięcia jest najczęściej niedbały.
    Po prostu należy korzystać z gotowych patchcordów, które są naprawdę tanie.
    Też mi się wydawało jasne dopóki nie pisałeś by zamiast kabla z szpulki kłaść patchcordy - a tak to zrozumiałem (wszak położony w podłodze/ścianie kabel trzeba do czegoś podłączyć) Pisałeś o niepoprawnym montażu przez zagniatanie, a gniazdka ze skrętką jak zakładasz? Ja tak:
    https://www.youtube.com/watch?v=xkx7d5ZRpCc
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 21-10-2022 o 13:51
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Cyt.:


    Też mi się wydawało jasne dopóki nie pisałeś by zamiast kabla z szpulki kłaść patchcordy - a tak to zrozumiałem (wszak położony w podłodze/ścianie kabel trzeba do czegoś podłączyć) Pisałeś o niepoprawnym montażu przez zagniatanie, a gniazdka ze skrętką jak zakładasz? Ja tak:
    https://www.youtube.com/watch?v=xkx7d5ZRpCc
    Korzystać z gotowych patchcordów zamiast je wykonywać, a nie zamiast przewodów strukturalnych

    Jeśli masz na na filmie, to masz dobrze.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #56

    Domyślnie

    Mam dodatkowe pytanie:

    Zakładam, że dostawca internetu poprowadzi do mojego budynku światłowód z ulicy, modem/router światłowodowy zamontuje w garażu i z tego modemu doprowadzę sygnał kablem UTP cat.6 do switch,a albo routera wifi w jakimś centralnym punkcie domu. Tam będzie taka mini serwerowania. W pokojach gniazdka internetowe będą podłączone do switcha w serwerowni.

    Ile jest rozsądnie doprowadzić kabli UTP cat.6 od miejsca instalacji modemu światłowodowego od dostawcy internetu (np. z garażu) do mojego switch,a w mini serwerowni, który rozdziela dostęp do internetu na wszystkie pokoje? Myślałam, żeby doprowadzić co najmniej 2 kable: główny + awaryjny (luźny, niepodłączony). Ma to sens?

    Czy telewizję internetową i tzw. czysty internet (gry, serwisy internetowe) rozdziela się na dwa odrębne kable? Wtedy by wyszło 3 kable UTP cat. 6 doprowadzone do centralnego swticha: 1-szy na internet, 2-gi na telewizję przez internet, 3-ci luźny awaryjny. Prośba o poradę czy to ma sens.
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 25-10-2022 o 14:00

  17. #57

    Domyślnie

    Trudno jest cokolwiek z tych pytań zrozumieć.

    Do garażu gdzie będzie modem i switch doprowadzą Ci światłowód. I co dalej z tym chcesz zrobić? Kable zawsze warto mieć na zapas.

    Internet TV, to zależy od dostawcy, ale zakładałbym 2 minumum.

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Mam dodatkowe pytanie:

    Zakładam, że dostawca internetu poprowadzi do mojego budynku światłowód z ulicy, modem/router światłowodowy zamontuje w garażu i z tego modemu doprowadzę sygnał kablem UTP cat.6 do switch,a albo routera wifi w jakimś centralnym punkcie domu. Tam będzie taka mini serwerowania. W pokojach gniazdka internetowe będą podłączone do switcha w serwerowni.

    Ile jest rozsądnie doprowadzić kabli UTP cat.6 od miejsca instalacji modemu światłowodowego od dostawcy internetu (np. z garażu) do mojego switch,a w mini serwerowni, który rozdziela dostęp do internetu na wszystkie pokoje? Myślałam, żeby doprowadzić co najmniej 2 kable: główny + awaryjny (luźny, niepodłączony). Ma to sens?
    Ma to sens.
    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Czy telewizję internetową i tzw. czysty internet (gry, serwisy internetowe) rozdziela się na dwa odrębne kable? Wtedy by wyszło 3 kable UTP cat. 6 doprowadzone do centralnego swticha: 1-szy na internet, 2-gi na telewizję przez internet, 3-ci luźny awaryjny. Prośba o poradę czy to ma sens.
    Nie rozdziela się, nie ma to żadnego sensu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post

    Nie rozdziela się, nie ma to żadnego sensu.
    Żeby jeszcze operatorzy się kierowali sensem. Jak będziesz chciał wywalić funboxa od Orange i wstawić własny router, to ciekaw jestem jak to zrobisz na jednym kablu.

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Żeby jeszcze operatorzy się kierowali sensem. Jak będziesz chciał wywalić funboxa od Orange i wstawić własny router, to ciekaw jestem jak to zrobisz na jednym kablu.
    Jak wywalasz tego funboxa, to kabel się zwalnia i do niego podłączasz własny router. Jak mają być dwa urządzenia, to muszą być dwa kable.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony