dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 68 z 68
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jak wywalasz tego funboxa, to kabel się zwalnia i do niego podłączasz własny router. Jak mają być dwa urządzenia, to muszą być dwa kable.
    Przecież mowa o routerze w garażu. To Ci się zwolni jak wsadzisz router za router?

  2. #62
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Przecież mowa o routerze w garażu. To Ci się zwolni jak wsadzisz router za router?
    Ja widzę pytanie o modem, ew. modem z funkcją routingu (czyli gateway bardziej):
    Ile jest rozsądnie doprowadzić kabli UTP cat.6 od miejsca instalacji modemu światłowodowego od dostawcy internetu (np. z garażu) do mojego switch,a w mini serwerowni, który rozdziela dostęp do internetu na wszystkie pokoje?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #63

    Domyślnie

    Przecież odnosiłem się do Twojej odpowiedzi do innego, nota bene, zacytowanego przez Ciebie akapitu.

  4. #64

    Domyślnie

    W sumie ciekawa dyskusja się rozwinęła, dziękuję za aktywny udział.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jak wywalasz tego funboxa, to kabel się zwalnia i do niego podłączasz własny router. Jak mają być dwa urządzenia, to muszą być dwa kable.
    Zaintrygował mnie wątek IPTV, bo nigdy nie korzystałam i chciałabym się poradzić.

    Obecnie mam w mieszkaniu internet światłowodowy, w dzierżawę modem z 1 wejściem dla światłowodu i 1 wyjściem ethernet. Ethernet mam dołączony do prywatnego routera: 4 wyjścia ethernet i wbudowany router Wifi, przez co mogę korzystać z internetu na wielu urządzeniach. Podobną wizję mam na podłączenie internetu w domu: modem światłowodowy w garażu, router/switch w mini serwerowni.

    Jak się podłącza IPTV do domu? Czy wykupując abonament na IPTV, otrzymany dekoder można podłączyć do ethernetu np. ze swtich,a w mini serwerowni czy to dostawca telewizji kładzie przez posesję swój kabel do IPTV i to do tegoż kabla kategorycznie musi być podłączony dzierżawiony dekoder IPTV? U mnie w okolicy światłowód rozprowadziła mała firma, nie jakiś potentat telekomunikacyjny jak Orange. Zastanawiam się czy na czyjejś infrastrukturze można abonować komercyjną IPTV np. z Orange.
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 25-10-2022 o 22:54

  5. #65
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.401
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Obecnie mam w mieszkaniu internet światłowodowy, w dzierżawę modem z 1 wejściem dla światłowodu i 1 wyjściem ethernet. Ethernet mam dołączony do prywatnego routera: 4 wyjścia ethernet i wbudowany router Wifi, przez co mogę korzystać z internetu na wielu urządzeniach. Podobną wizję mam na podłączenie internetu w domu: modem światłowodowy w garażu, router/switch w mini serwerowni.
    Bardzo słusznie.
    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Jak się podłącza IPTV do domu? Czy wykupując abonament na IPTV, otrzymany dekoder można podłączyć do ethernetu np. ze swtich,a w mini serwerowni czy to dostawca telewizji kładzie przez posesję swój kabel do IPTV i to do tegoż kabla kategorycznie musi być podłączony dzierżawiony dekoder IPTV? U mnie w okolicy światłowód rozprowadziła mała firma, nie jakiś potentat telekomunikacyjny jak Orange. Zastanawiam się czy na czyjejś infrastrukturze można abonować komercyjną IPTV np. z Orange.
    Tego niestety Ci nie powiem, pytaj w Orange i lokalnych dostawców Internetu. Ostatnio u znajomej widziałem Internet podłączony tak, że nie mogłem zrozumieć idei przyświecającej instalatorowi. Doszedłem do wniosku, że dali abonentowi takie urządzenia jakie tanio kupili na rynku wtórnym i zlepili z tego funkcjonalną sieć.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Aż mnie podkręciliście , sprawdziłem co ja kupiłem bo nie miałem pewności i znalazłem : w 2015 kupiłem 300 m UTP kat 6 , wszystko poszło pod tynk.
    Co bym zrobił dzisiaj inaczej ? :
    1. Wyprowadzenie kabli do kotłowni ( napisałem wyżej) - urządzenia takie jak inwertery , PC, czujniki/mierniki lub inne urządzenia do mierzenia ( RaspPI np. Domoticz czy inne)
    2. Puszczenie dodatkowych kabli ( dwóch) do bramy ( dzisiaj mam Coax przez który kombinuje jak puścić ethernet do dodatkowej kamery)
    3. Puszczenie po dwa (może nawet 3) kable do salonu ( dzisiaj stoi 10 portowy switch)
    3. Kable na strychu, dzisiaj jeszcze nie potrzebuje ale kto to wie
    4. Kabel do rzutnika ( mój 10m kabel nie daje rady z 4K , już nic z tym nie zrobię bo zatynkowane , żona by mnie zabiła )
    5. Kable do kuchni - dzisiaj >>jeszcze<< nie potrzebuje bo mam WI-FI ale widzę coraz więcej zakłóceń jak się sąsiedzi budują ....

    Jedynie nie widzę (jeszcze ) potrzeby kabli w łazience
    Co do przewodu COAX pomyśl nad takim rozwiązaniem: xCOAX3-SET
    Ostatnio edytowane przez santini ; 26-10-2022 o 09:07 Powód: błąd

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Obecnie mam w mieszkaniu internet światłowodowy, w dzierżawę modem z 1 wejściem dla światłowodu i 1 wyjściem ethernet. Ethernet mam dołączony do prywatnego routera: 4 wyjścia ethernet i wbudowany router Wifi, przez co mogę korzystać z internetu na wielu urządzeniach. Podobną wizję mam na podłączenie internetu w domu: modem światłowodowy w garażu, router/switch w mini serwerowni.
    Nie bardzo rozumiem ideę rozdzielania urządzeń aktywnych tych instalacji na dwie lokalizacje. Generalnie najlepszym, najbardziej praktycznym układem jest poprowadzenie zarówno kabli od wszelkich urządzeń (gniazdek) w domu, jak i kabli (czy to miedzianych, czy światłowodowych) z usługami od dostawców do jednego punktu (szafy). W takiej konfiguracji praktycznie nie ma ryzyka, że coś będzie nie pasować, że braknie jakiegoś kabla, że czegoś się nie przewidziało itd. Wszelkie zmiany w takiej instalacji ograniczają się do przełączenia paru kabelków w jednej szafie. Jest to też rozwiązanie "czyste" pod takim względem, że po domu nie walają się po meblach żadne dodatkowe pudełka zbierające kurz i nie plączą zbędne kable.
    Nie ma też problemu z IPTV, bo wtedy bez znaczenia jest czy dostawca wymaga wpięcia dekodera do dedykowanego portu w jego routerze, czy też do dowolnego portu w switchu - wszystko i tak dzieje się w jednej szafie.

    Jeśli plany umieszczenia routera w jakimś innym miejscu wynikają z chęci zapewnienia dobrego pokrycia sygnałem WiFi to to najlepiej rozwiązać poprzez zamontowanie w centralnym punkcie domu (np. na suficie) jakiegoś porządnego accesspointa, doprowadzić od niego skrętkę do szafy teleinformatycznej i w szafie wpiąć ją tam gdzie się chce. W dużych lub specyficznych domach mogą być tak czy siak wymagane np. dwa AP, bo jeden router (szczególnie taki dostarczany przez usługodawcę) i tak nie da rady zapewnić wszędzie dobrego sygnału.

    Różni dostawcy usług mają różne rozwiązania i układ typu "modem w garażu, router gdzie indziej" nie zawsze są do zastosowania. Są firmy, które bazują na osobnym ONT (terminal światłowodowy) i z niego wychodzą już Ethernetem do osobnego routera, a są takie, gdzie dostaniesz router z wbudowanym portem światłowodowym. Są też rozwiązania, gdzie światłowód wchodzący do domu będzie podłączony do konwertera, który przerzuci sygnał na kabel koncentryczny, a ten dopiero zostanie podłączony do modemo-routera kablowego (DOCSIS). Np. UPC stosowało (stosuje) takie rozwiązania. Mało tego - np. na sieciach budowanych w ramach dofinansowań mogą być równolegle stosowane co najmniej dwa rozwiązania, zależnie od wybranego dostawcy usług.

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał santini Zobacz post
    Co do przewodu COAX pomyśl nad takim rozwiązaniem: xCOAX3-SET
    Dzięki , trochę drogie (500+ ) ale znalazłem tańsze i udało mi się wynegocjować od człowieka który nie używał (czyli nowe) za 200 zł , będę działać
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony