dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Z czego wykonać ściany - bloczek vs silikat

    Dzień dobry,

    Świeżo zarejestrowałem się na forum, bo muszę podjąć decyzję, a mam dużo wątpliwości.
    Pierwotnie założone zostało, że ściany zewnętrzne murowane bloczkiem komórkowym 24 cm gęstość 500 + 15 cm wełny. Ze względu na wykończenie elewacji, żeby się wszystko dobrze zgrywało, są miejsca, gdzie ściany zewnętrzne mają być z bloczka grubość 20 cm + 15 cm wełny.
    Ściany nośne wewnętrzne - bloczek 20 cm, ścianki działowe - bloczek 11,5 cm.

    Zacząłem trochę więcej czytać i zacząłem obawiać się o izolację akustyczną ścian zewnętrznych oraz o akustykę wewnątrz domu.

    Ściany zewnętrzne muszą zostać z bloczka, zastanawiam się, czy nie dać gęstszego?

    Ściany nośne wewnątrz - też gęstsze?

    Ściany działowe - zostawić bloczek 11,5 lub wymurować z porothermu lub zmienić na silikat (trzeba będzie zmienić uzbrojenie stropu) ?

    Zależy mi na optymalizacji izolacji termicznej (przy ścianach zewnętrznych) oraz akustycznej.
    Okolica raczej cicha, nie ma ruchliwej ulicy, samoloty nie latają.

    Z góry dziękuję.
    Ostatnio edytowane przez DDDddd ; 19-04-2021 o 11:52

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Myślę , że już samo zastosowanie wełny wygłuszy bardziej budynek niż gęstość ścian . Twój wybór bloczka komórkowego 24 cm o gęstość 500 to dobry wybór i bym przy nim pozostał.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Myślę , że już samo zastosowanie wełny wygłuszy bardziej budynek niż gęstość ścian . Twój wybór bloczka komórkowego 24 cm o gęstość 500 to dobry wybór i bym przy nim pozostał.
    Dziękuję za odpowiedź. Myślę, że zostanę z bloczkiem 24 cm gęstość 500 + 15 cm wełny.
    Ściany działowe będą z silikatu.

    Największe wątpliwości mam odnośnie ścian zewnętrznych z bloczka 20 cm + 15 cm wełny. Czy to nie będzie zbyt mała izolacja termiczna?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał DDDddd Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Myślę, że zostanę z bloczkiem 24 cm gęstość 500 + 15 cm wełny.
    Ściany działowe będą z silikatu.

    Największe wątpliwości mam odnośnie ścian zewnętrznych z bloczka 20 cm + 15 cm wełny. Czy to nie będzie zbyt mała izolacja termiczna?
    A tego nie masz przeliczone? Tak sobie wymyśliłeś i się pytasz?
    Sprawdź wykonując obliczenia dla projektu jak bardzo wpłynie grubość izolacji na straty ciepła. Dobierz odpowiednią izolację licząc zyski i straty. To najlepiej.
    Ja mam 20cm styropianu grafitowego czy to dużo? W obliczeniach wyszło że najbardziej ekonomicznie. A i tak dom określony mianem "energooszczędny"
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Stoję przed podobnym dylematem. Byłem jeszcze nie dawno przekonany do silikatu, ale im więcej zgłębiam temat tym bardziej skłaniam się ku betonowi komórkowemu na ściany nośne (tradycyjna ława fundamentowa - na płycie może pokusiłbym się na te silikaty). Działówki prawdopodobnie silikat.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ja zmieniłem tylko jedno , ściany z bloczka z betonu komórkowego - natomiast ściany działowe w pomieszczeniach poza sypialniami z cegły ceramicznej pełnej.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Stoję przed podobnym dylematem. Byłem jeszcze nie dawno przekonany do silikatu, ale im więcej zgłębiam temat tym bardziej skłaniam się ku betonowi komórkowemu na ściany nośne (tradycyjna ława fundamentowa - na płycie może pokusiłbym się na te silikaty). Działówki prawdopodobnie silikat.
    Czemu na płytę silkaty?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Bo nie ma wówczas mostka fundament-ściana.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Bo nie ma wówczas mostka fundament-ściana.
    Mniejsze obciążenie dla płyta silka vs gazobeton jednak nie jest lepsze ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Co płycie przeszkadza obciążenie ?
    To się liczy, to się zbroi i zalewa...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Co płycie przeszkadza obciążenie ?
    To się liczy, to się zbroi i zalewa...
    @fotohobby masz w stopce silikat, możesz powiedzieć coś więcej z doświadczenia, budował byś ponownie z silikatu?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    @tomasziolkowski, silikat wiele osób z forum ma (ja też), wielu chwali dla innych to neutralna kwestia.
    A jaki jest? biały, ciężki, masywny, akumulacyjny, akustyczny, ...
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    @fotohobby masz w stopce silikat, możesz powiedzieć coś więcej z doświadczenia, budował byś ponownie z silikatu?
    Tak.
    @giman napisał dlaczego.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14

    Domyślnie

    Ja właśnie mam zagwostke BK czy Silkat. Płyta projektowana pod Silkat oczko 15cm drut 12 dwie siatki góra dół takie same. Dom parterowy więc w sumie bez różnicy większej jeski chodzi o obciążenie

  15. #15
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    Ja właśnie mam zagwostke BK czy Silkat. Płyta projektowana pod Silkat oczko 15cm drut 12 dwie siatki góra dół takie same. Dom parterowy więc w sumie bez różnicy większej jeski chodzi o obciążenie
    Jeśli miałbym budować drugi dom to też byłyby silikaty
    Wad nie mają za to same zalety jak już wyżej pisano.

  16. #16

    Domyślnie

    Wiem, mają sporo zalet. Jednak jedną istotną wadę - dużo gorsze parametry cieplne. Czy nie będzie dużej ucieczki ciepła do gruntu przez posadzkę, przez ściany szczytowe, przez mostki przy oknach?
    Planuję budowę domu parterowego o powierzchni użytkowej 152 m.kw.plus garaż 43 m.kw. Koszt płyty fundamentowej przy takiej powierzchni zabudowy byłby ogromny, stąd decyzja o tradycyjnych ławach.
    Działówki będą na 100% z silikatu a nośne - nie wiem.

  17. #17
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Wiem, mają sporo zalet. Jednak jedną istotną wadę - dużo gorsze parametry cieplne. Czy nie będzie dużej ucieczki ciepła do gruntu przez posadzkę, przez ściany szczytowe, przez mostki przy oknach?
    Planuję budowę domu parterowego o powierzchni użytkowej 152 m.kw.plus garaż 43 m.kw. Koszt płyty fundamentowej przy takiej powierzchni zabudowy byłby ogromny, stąd decyzja o tradycyjnych ławach.
    Działówki będą na 100% z silikatu a nośne - nie wiem.
    Owszem, do gruntu bez płyty będzie mostek termiczny ale to tylko mostek a nie most,temp. pod domem to średnio 5-8st.C także straty energii nie będą aż takie wysokie.
    A ściany ? 2cm więcej styro niż na BK zalatwia sprawę a po zastosowaniu bloczka silikatowego o gr.18cm mamy na lepszą izolację aż 6cm więcej niż w przypadku 24cm bloczka z BK a i tak m2 ściany z grubszą izolacją będzie tańszy niż gdyby był to BK.
    Przy oknach zero problemu, okna wysuwa się bez kosztów w warstwę ocieplenia na 3cm i styro na ramę.
    Jeszcze co do mostka do gruntu, można zastosować np. Isomur,ja jednak zrobiłem płytę pomimo parterówki i 200m2 pow.zabudowy i wcale płyta nie wyszła tak drogo.
    Warunkiem jest budowa jej przez ekipę do SSO a nie przez obcą firmę.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Z silikatu 24cm lub 12cm mam wszystkie ściany. Głownie ze względu na akumulację. Potem akustyka, neutralność itd. Mam płytę fundamentową.
    Z BK zrobię tylko szczyty na nieużytkowym poddaszu
    Ocieplenie to 20cm co da mi współczynnik U ściany na poziomie 0.15W/m2K

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony