dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie Brak izolacji pionowej fundamentu? Czy warto ocieplić.

    Witajcie. Myślałem nad ociepleniem fundamentu i po odkopaniu okazało, się że chyba nie ma izolacji pionowej? Nie widac tam żadnej folii ani papy, jak również koloru czarnego (chyba, że z czasem stracił na intensywności barwy). Zastanawiam się wgl. czy warto robić odkopy, aby zaizolować fundament i jeszcze dodatkowo ocieplić. Pytanie czy takie ocieplenie da różnice w rachunkach za ogrzewanie. Grzyba i pleśni w domu nie ma, prócz 1 dolnego naroża w pokoju- tam trochę się pojawiło ostatnio. Dom z 1998 roku, ja jestem właścicielem od ponad roku.
    Ponadto, mam pytanie - czym (jakim materiałem) wyrównać dolną część domu, przed nałożeniem nowego tynku (oczywiście po zdarciu starego)?
    Zdjęcia:

    https://ibb.co/kSLXb7v
    https://ibb.co/3cr1WVZ
    https://ibb.co/1v4JrT0



  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Zdjęcia takie sobie. Wg mnie te fundamenty sa lane w grunt, tam nie ma żadnych izolacji przeciw wodnych i cieplnych , dlatego ich nie widać. Jak to zaizolować? Odkopać kawałkami, oczyścić, otynkować izolować. Czy warto sam musisz sobie odpowiedzieć, może zrób OZC.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Jeśli gdzieś niżej nie ma izolacji poziomej, do której można nawiązać pionową to taka sama pionowa hydroizolacja nie ma sensu.
    Skoro w jednym miejscu powstały warunki do rozwoju pleśni, to ocieplić fundamenty warto. Albo mocniej grzać (wyższe rachunki) tak aby wyeliminować warunki powstawania pleśni (tempertura punktu rosy).
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  4. #4

    Domyślnie

    Odkopałbym na głebokość 60, 90 lub 120cm (zalezy od poziomu gruntu) i ocieplił XPSem 5cm z użyciem kleju (cementowy lub nawet z pianki jak wygodniej). Będzie ciepło a sam XPS pełni pewną rolę bezpośredniej ochrony przed wilgocią. Na to oczywiście siatka powyżej gruntu i koniecznie folia kubełkowa poniżej gruntu.
    To trochę amatorskie podejście, ale uważam że proste i wystarczające biorąc pod uwagę nierówności fundamentu.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    Tylko czy jest sens i potrzeba robić taką izolację i ocieplenie. Myślałem właśnie o xps. Dodam, że dom NIE jest podpiwniczony, a nawet prócz kotłowni i korytarza - na lekkim podwyższeniu, bo trzeba wejść po 2 stopniach.
    A jak sprawdzić czy jest izolacja pozioma? Po dokładniejszym sprawdzeniu fundamentu i osuszeniu, jest zdecydowanie szary beton.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał punisher20 Zobacz post
    A jak sprawdzić czy jest izolacja pozioma? Po dokładniejszym sprawdzeniu fundamentu i osuszeniu, jest zdecydowanie szary beton.
    Izolacja pozioma to najczęściej papa. Na foto widzę chyba pas wystającej papy. Od tego miejsca wzwyż możesz wyprowadzić hydroizolację pionową (napierw cały cokół wysmarowałbym izolacją mineralną typu szlam elastyczny a potem masą mitumiczną od papy do poziomu terenu). Aczkolwiek nie wiem czy uda się szczelnie powiązać pionową z poziomą, bo ta papa to tak trochę wisi w powietrzu bez podparcia w postaci ławy. No i należy włożyć pracę w przygotowanie podłoża, oczyszczenie, skucie luźnych elementów, etc.
    Zawilgocenie ściany w pomieszczeniu i warunki wykwitu grzyba obstawiam, że biorą się z problemu kondensacji pary wodnej z powietrza niż z podciągania kapilarnego wilgoci z gruntu. Aby przedziwdziałać kondensacji należy jakoś podnieść temperaturę ściany przy podłodze. Ocieplenie fundamentu bardzo w tym pomaga. Skupiłbym się na ociepleniu fundamentu do strefy przemarzania w Twoim regionie.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    To w takim razie, czy optymalne (skuteczne, ale ekonomicznie i czasowo nie zbyt obciążające) będzie rozwiązanie: oczyścić, zagruntować i pokryć jakąś izolacją płynną, powyżej izolacji poziomej (i kilka centymetrów poniżej, żeby się pokryły dobrze), a następnie przykleić 5 cm XPS i na koniec tynk dekoracyjny? Takie działanie po całym obwodzie domu.

  8. #8

    Domyślnie

    Trudno doradzić nie widząc nierówności ścian fundamentowych.
    Gdyby były równe -to można teoretyzować.
    Wg mnie najważniejsze jest ocieplenie i drenaż.
    Nawet gdyby fundament stał w wodzie to drenaż spowoduje, że woda szybko zejdzie i z czasem obeschnie.
    Jak nierówności nie są za wielkie a chcesz solidnie to myjką ciśnieniową wyczyścić i masa dwuskładnikowa na to jakaś dobra np Botament BM92 najpierw pędzlem a potem pasuje szpachlą ale to gęste jak smoła w płynie.
    Żadne mazidła za 30zł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony