dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kszychu

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Na północ od Krakowa
    Posty
    4

    Question Szukam porad w sprawie budowy domu parter z poddaszem

    Cześć,

    Posiadam działkę, na której chcę zbudować dom parter + poddasze zamieszkałe - na taki projekt uparła się moja kobieta, nie przegadam.

    W założeniach dom ma:
    Powierzchnia zabudowy
    121,35 m²
    Powierzchnia podłóg
    185,98 m²

    Nad garażem, który jest w bryle jest 20m2 strychu ocieplonego, który jak określa projekt "pod adaptację", czyli wychodzi wg mnie ~140m2 użytkowej

    Dom bez piwnic.

    Usytuowanie geograficzne: na południe największe przeszklenia(fix + okno HST).

    Planowane systemy:

    1. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
    2. CO i CWU pompa ciepła powietrze-woda ~9 kW, beczka 250l, moze jakiś bufor?
    3. Wszędzie podłogówka, garaż i "kotłownia" nieogrzewane

    Budulce:
    1. Ściany BK + styro 20 cm raczej grafit
    2. Dachówka cementowa lub blacha na rąbek
    3. Ławy fundamentowe + bloczek betonowy - ocieplenie ścian XPS
    4. Tynki cementowo-wapienne - prawdopodobnie bez gładzi, tylko grunt + farba

    Wykończenie:
    1. Kuchnia i łazienki - tańsze sprzęty jak Bosch, Whirpool, żadnych cudów, zabudowa na wymiar
    2. Pokoje/sypialnie - meble Ikea, bez szału
    3. Panele winylowe/marketowe + płytki również
    4. Drzwi wejściowe - metalowe, wewnętrzne Porta ale bez szaleństw
    5. Będziemy szukać ekipy pod ciepły montaż stolarki okiennej
    6. MOŻE rolety na dole

    Co będziemy robić we własnym zakresie:
    - rozplantowanie działki, wykopy pod ławy, zasyp fundamentu - mamy swoje koparki
    - wykopanie pod szambo
    - gruntowanie, malowanie
    - podłogi panelowe, listwowanie
    - bruzdowanie pod elektrykę
    - okablowanie tele(internet, kamery)
    - podstawowe narzędzia i elektronarzędzia budowlane mam

    Pytanie:
    Czy wybuduję i wykończę jakimś takim standardem ten dom za jakieś 420k PLN? Tyle mi wychodzi jak liczę 140m2 * 3000 zł.

    Na przyłącze prądu i wody, papiery, geodetę, badanie geotechniczne gruntu - zakładam dodatkowe 30k PLN.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kszychu Zobacz post
    Powierzchnia podłóg
    185,98 m²

    Nad garażem, który jest w bryle jest 20m2 strychu ocieplonego, który jak określa projekt "pod adaptację",

    Czy wybuduję i wykończę jakimś takim standardem ten dom za jakieś 420k PLN? Tyle mi wychodzi jak liczę 140m2 * 3000 zł.
    Budujesz 185,98+20=205,98 to mnożysz przez kasę.

    3 tyś/m2 wg mnie już dawno za mało.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    raczej 600 tyś

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kszychu Zobacz post
    Cześć,

    Posiadam działkę, na której chcę zbudować dom parter + poddasze zamieszkałe - na taki projekt uparła się moja kobieta, nie przegadam.

    W założeniach dom ma:
    Powierzchnia zabudowy
    121,35 m²
    Powierzchnia podłóg
    185,98 m²

    Nad garażem, który jest w bryle jest 20m2 strychu ocieplonego, który jak określa projekt "pod adaptację", czyli wychodzi wg mnie ~140m2 użytkowej

    Dom bez piwnic.

    Usytuowanie geograficzne: na południe największe przeszklenia(fix + okno HST).

    Planowane systemy:

    1. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
    2. CO i CWU pompa ciepła powietrze-woda ~9 kW, beczka 250l, moze jakiś bufor?
    3. Wszędzie podłogówka, garaż i "kotłownia" nieogrzewane

    Budulce:
    1. Ściany BK + styro 20 cm raczej grafit
    2. Dachówka cementowa lub blacha na rąbek
    3. Ławy fundamentowe + bloczek betonowy - ocieplenie ścian XPS
    4. Tynki cementowo-wapienne - prawdopodobnie bez gładzi, tylko grunt + farba

    Wykończenie:
    1. Kuchnia i łazienki - tańsze sprzęty jak Bosch, Whirpool, żadnych cudów, zabudowa na wymiar
    2. Pokoje/sypialnie - meble Ikea, bez szału
    3. Panele winylowe/marketowe + płytki również
    4. Drzwi wejściowe - metalowe, wewnętrzne Porta ale bez szaleństw
    5. Będziemy szukać ekipy pod ciepły montaż stolarki okiennej
    6. MOŻE rolety na dole

    Co będziemy robić we własnym zakresie:
    - rozplantowanie działki, wykopy pod ławy, zasyp fundamentu - mamy swoje koparki
    - wykopanie pod szambo
    - gruntowanie, malowanie
    - podłogi panelowe, listwowanie
    - bruzdowanie pod elektrykę
    - okablowanie tele(internet, kamery)
    - podstawowe narzędzia i elektronarzędzia budowlane mam

    Pytanie:
    Czy wybuduję i wykończę jakimś takim standardem ten dom za jakieś 420k PLN? Tyle mi wychodzi jak liczę 140m2 * 3000 zł.

    Na przyłącze prądu i wody, papiery, geodetę, badanie geotechniczne gruntu - zakładam dodatkowe 30k PLN.
    Ile!???

    Ileż masz tych metrów jak chodzi o media?

    Geolog 700 zl, papiery to jest standard i wyjda w sumie ok. 2500 adaptacja, projekt 2,5-4 tyś zł.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kszychu

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Na północ od Krakowa
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    raczej 600 tyś
    Będę się musiał zmieścić w kwocie o 100k PLN mniejszej Budowę zaczynam myślę 2022, najpóźniej 2023. Liczę na to, że ceny stali i styropianu nieco opadną(wiadomo, że będzie drożej niż było i to se ne vrati)

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Ile!???

    Ileż masz tych metrów jak chodzi o media?

    Geolog 700 zl, papiery to jest standard i wyjda w sumie ok. 2500 adaptacja, projekt 2,5-4 tyś zł.
    Projekt z reku z Archonu ~4k PLN, adaptację liczę na kolejne 4k. Prąd blisko, woda też. Wykopy własne. Tu może policzę jakieś tymczasowe ogrodzenie typu siatka leśna + używane stemple, wiertnica oraz blaszak.

    Serio uważacie, że na niewielki dom z poddaszem użytkowym bez piwnic trzeba aż 600-650k(bez działki i ogrodu oczywiście)? Obserwuję grupę na FB, w której ludzie budują ten i wariacje tego projektu od 2020 do teraz i mimo olbrzymich jak wszyscy twierdzą podwyżek. ceny są o przynajmniej 100 do 150k PLN niższe(lub tak sobie ludzie wmawają) Ja analizuję ceny robocizny z mojej okolicy od przynajmniej pół roku, prowadzę excela z tym i wahania są minimalne. Jedne ceny -3-4% inne +6%.

    A co do pozostałych założeń i planów coś warto jeszcze dorzucić czego nie napisałem? Chodzi mi tu o systemy/technologię.

  6. #6
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kszychu Zobacz post
    Będę się musiał zmieścić w kwocie o 100k PLN mniejszej Budowę zaczynam myślę 2022, najpóźniej 2023. Liczę na to, że ceny stali i styropianu nieco opadną(wiadomo, że będzie drożej niż było i to se ne vrati)



    Projekt z reku z Archonu ~4k PLN, adaptację liczę na kolejne 4k. Prąd blisko, woda też. Wykopy własne. Tu może policzę jakieś tymczasowe ogrodzenie typu siatka leśna + używane stemple, wiertnica oraz blaszak.

    Serio uważacie, że na niewielki dom z poddaszem użytkowym bez piwnic trzeba aż 600-650k(bez działki i ogrodu oczywiście)? Obserwuję grupę na FB, w której ludzie budują ten i wariacje tego projektu od 2020 do teraz i mimo olbrzymich jak wszyscy twierdzą podwyżek. ceny są o przynajmniej 100 do 150k PLN niższe(lub tak sobie ludzie wmawają) Ja analizuję ceny robocizny z mojej okolicy od przynajmniej pół roku, prowadzę excela z tym i wahania są minimalne. Jedne ceny -3-4% inne +6%.

    A co do pozostałych założeń i planów coś warto jeszcze dorzucić czego nie napisałem? Chodzi mi tu o systemy/technologię.
    Za 3tys.zl(prawie) za m2 pow.uz. to ja budowałem 10 lat temu i to moim zdaniem było tanio jak na standart domu i własnych prac włożonych a do tego parterówkę a nie poddasze użytkowe.
    Dzisiaj z tego co czytam dobija do 6tys.zl/m2...

    Co do technologi,jeśli chcesz zejść pon. 400tys.z(wątpię),to parter że stropem drewnianym.
    Strop monolityczny, schody, instalacja WM,wykończenie poddasza,dachu robią cenę i tu masz tą stówkę drożej,trochę przesadzone ale kupę kasy wydasz więcej.
    Przelicz cenę m2 ściany na gotowo porównując takie same U ściany, gwarantuje, że znajdziesz znacznie taniej niż BK+styro.
    Zastanowiłbym się nad płytą fundamentową ale przy założeniu, że robi Ci to ekipa od SSO,może wyjść taniej niż tradycyjny fundament.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 20-04-2021 o 11:06

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kszychu

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Na północ od Krakowa
    Posty
    4

    Domyślnie

    6k PLN za m2? czyli za tak prosty dom wg tego przelicznika mam zapłacić 1,2kk PLN? Czekam na wstępne wyceny SSZ.

    Z tego co wiem to Artur chodzi Ci o silikat 18cm + styro?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Te 3k PLN to licz za deweloperski.
    A jakie płytki, meble, dywany, flakoniki kupisz to sam oszacuj.
    W tych 3k nie będzie nic poza obrysem domu. Na ogrodzenie, bruk licz kolejną kasę.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kszychu Zobacz post
    Czy wybuduję i wykończę jakimś takim standardem ten dom za jakieś 420k PLN? Tyle mi wychodzi jak liczę 140m2 * 3000 zł.
    Mi bez garażu i przy systemie grzewczym o kilkadziesiąt tysięcy tańszym wychodzi >5kzł/m2 PU (oczywiście bez działki). W tym ogrodzenie tylko frontowe (pozostałe zrobili wcześniej sąsiedzi).

  10. #10
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kszychu Zobacz post
    Z tego co wiem to Artur chodzi Ci o silikat 18cm + styro?
    Kiedyś to był najtańszy i wg mnie zarazem najlepszy zestaw na ścianę

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kszychu

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Na północ od Krakowa
    Posty
    4

    Domyślnie

    OK, po Waszych opiniach i komentarzach zacząłem przeglądać projekty parterówek. Z tego co póki co widzę to taka parterówka 140m2 kosztuje w większości projektów nawet z tej samej pracowni więcej niż "mój" projekt. Jak to możliwe skoro ma być taniej? Czyżby parter + poddasze miało zaniżone koszty? Ale wewnątrz jednej pracowni projektowej(jak mi się wydaje jednej z większych na rynku)?

    Nie jest to takie proste jak się z pozoru wydaje dlatego tym bardziej dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

  12. #12
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kszychu Zobacz post
    OK, po Waszych opiniach i komentarzach zacząłem przeglądać projekty parterówek. Z tego co póki co widzę to taka parterówka 140m2 kosztuje w większości projektów nawet z tej samej pracowni więcej niż "mój" projekt. Jak to możliwe skoro ma być taniej? Czyżby parter + poddasze miało zaniżone koszty? Ale wewnątrz jednej pracowni projektowej(jak mi się wydaje jednej z większych na rynku)?

    Nie jest to takie proste jak się z pozoru wydaje dlatego tym bardziej dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    TV kłamie
    Mój projekt:
    http://www.wybieramydom.pl/projekty_...m-garazem.html

    Był przez biuro Horyzont(właściciel)wyceniany o wiele więcej niż mnie wyniósł SSZ,i to przy moim "ulepszeniu" czyli zwiększeniu znacznie izolacji ścian, podłóg i stropu,cieplejszych okien itp. w stosunku do projektu.
    I tak jak pisałem wyżej, z projektu gotowego został jedynie szkielet bo praktycznie wszystko zmieniłem tam, od fundamentów po dach i tu tkwi tajemnica taniego budowania
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 21-04-2021 o 19:10

  13. #13

    Domyślnie

    Chcę doradzić, aby po naprawie zaoszczędzić dużo energii, musisz skorzystać z usług białej instalacji, jest to bardzo wygodne i szybko wszystko [spam] zainstalują ich wykwalifikowani mistrzowie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-07-2021 o 22:28

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kszychu Zobacz post
    Cześć,


    W założeniach dom ma:
    Powierzchnia zabudowy
    121,35 m²
    Powierzchnia podłóg
    185,98 m²
    /.........................................../
    Czy wybuduję i wykończę jakimś takim standardem ten dom za jakieś 420k PLN? Tyle mi wychodzi jak liczę 140m2 * 3000 zł.
    .
    Cześć
    odpowiedź brzmi NIE.
    Za 420 może Ci się uda zrobić deweloperski.

    Buduję podobny.
    SSZ wyjdzie 250, elektryka 15, tynki 30, przyłącza 10 (mam w granicy działki), ocieplenie podłogi i stropu 20, wylewka z 5, ocieplenie 35, CO z kotłem ze 40, woda koło 10, gaz z 10.
    420 stuknięte i nie ma deweloperskiego

    zostaje 30 łazienki, 30 kuchnia, 30 podłogi, 10 drzwi wewnętrzne, 10 drzwi zewnętrzne, 10 kostka, 60 ogrodzenie , 10 taras

    Liczone dużo roboty własnymi siłami, materiały średnia półka.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony