dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 37 z 37
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Czytaj uważnie. "Podczas chłodzenia". Jeszcze raz zacytuję bo masz słabszy dzień..
    zastanów się jak do tego co napisałeś ma się element rozprężny i gdzie on się znajduje podczas pracy klimatyzatora w trybie chłodzenia. Może wtedy zrozumiesz dlaczego Twoje zdjęcie podczas grzania są za przeproszeniem gówno warte.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 21-04-2021 o 00:23

  2. #22
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał JakubŁ Zobacz post
    I jeszcze raz chciałbym powrócić do słów Arturo1972
    Pozdrawiam
    Jakub
    Błędne-pompy ciepła p-w mają określony minimalny przepływ czynnika czyli wody w rurkach podłogówki, jeśli przepływ zejdzie pon.tego poziomu pompa wywala błąd i się wyłącza.
    Taka sytuacja nastąpi jak siłownik wyłączy Ci pętle czy kilka pętli podłogówki bo stwierdzi, że już nie trzeba grzać.
    Szkodliwe-pompa będzie "taktowała" czyli włączała się i wyłączała pod dyktando siłowników, jest to szkodliwe dla samej pompy czyli głównie sprężarki.
    Bezsensowne-jak już wyżej pisano, siłowniki czy regulatory temp. w nowych domach nie mają racji bytu bo reakcja czyli obniżenie czy podwyższenie temp. pokojowej z racji dużej bezwładności domu i jego niskich strat energii nastąpi za kilka czy kilkanaście godzin.
    Dalszego bezsensu z tym związanego przy wyrzuceniu kasy w błoto za sterowniki pokojowe chyba nie muszę dalej rozwijać

  3. #23

    Domyślnie

    Witam
    Dalszego bez sensu z tym związanego przy wyrzuceniu kasy w błoto za sterowniki pokojowe chyba nie muszę dalej rozwijać
    Rozumiem. Nie ma sensu sterowanie podłogówka. Brzmi logicznie.
    A teraz chłodzenie klimakonwektorami. Czynnik przepływa cały czas przez klimakonwektory a ilość odbieranego ciepła regulowana jest przez siłę nawiewu? Czy regulowana jest też ilość czynnika przepływającego przez wymiennik w klimakonwektorze?
    Pozdrawiam
    Jakub

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ale podłogówka + klimakonwektory to faktycznie zły pomysł (tak odebrałem większość odpowiedzi)?
    Mam parterówkę i 100% podłogówki, ale strych duży i czasem nachodzi mnie fantazja na adaptację na cele użytkowe, myślałem tam wstawić klimakonwektory a nie podłogówkę (właśnie żeby trochę osuszać/"chłodzić"), zapewne na górze dodatkowy buforek na lodową, żeby warunek wielkości zładu wody spełnić i tyle. Czy jednak nie i tyle.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    A z czego wynika potrzeba doprowadzenia 4 rur (para grzejąca i para chłodząca)? Przecież robi się jedno albo drugie. nie może iść tymi samymi? Chodzi o ich przekroje, izolacje, ...?
    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ale podłogówka + klimakonwektory to faktycznie zły pomysł (tak odebrałem większość odpowiedzi)?
    Mam parterówkę i 100% podłogówki, ale strych duży i czasem nachodzi mnie fantazja na adaptację na cele użytkowe, myślałem tam wstawić klimakonwektory a nie podłogówkę (właśnie żeby trochę osuszać/"chłodzić"), zapewne na górze dodatkowy buforek na lodową, żeby warunek wielkości zładu wody spełnić i tyle. Czy jednak nie i tyle.
    Cztery rury upraszczają układ. Odpada Ci wymiennik woda-glikol(woda lodowa), projektujesz osobną instalacje dla chłodzenia i osobną dla grzania.
    Podlogówka i klimakonwektory to nie jest zły pomysł, zwłaszcza jak adaptujesz poddasze na którym z róznych wzgledów nie zrobionao ogrzewania podłogowego. Ale jak rozważasz klimakonwektory jako uzupełnienie ogrzewania podłogowego (np w celu chłodzenia) to mocno konkurencyjna do ich instalacji jest instalacja klimatyzacji.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 22-04-2021 o 13:46

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.080
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT SYSTEMÓW GRZEJNIKOWYCH Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Grzejniki: Ścienne REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR; Wewnątrzścienne - INSIDE; Niskotemperaturowe E-VENT www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE + WNP

    Domyślnie

    Urządzeniami znacznie tańszymi, prostszymi i zupełnie wystarczającymi dla niewielkiego schładzania pomieszczeń są klimakonwektory dwururowe lub grzejniki rewersyjne.Dla przytłaczającej większości użytkowników do grzania i chłodzenia wystarczy zwykła, dobrze zaizolowana przed roszeniem, instalacja wodna.
    Kto powiedział, że instalacja chłodząca musi koniecznie zawierać glikol? To nieprawda.
    Po co woda lodowa?
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Po co woda lodowa?
    to jest medium które opisujesz tutaj:
    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    .Dla przytłaczającej większości użytkowników do grzania i chłodzenia wystarczy zwykła, dobrze zaizolowana przed roszeniem, instalacja wodna.
    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Kto powiedział, że instalacja chłodząca musi koniecznie zawierać glikol? To nieprawda.
    Nikt nie napisał, że koniecznie musi. Ale tak jest bezpieczniej dla parownika.
    Ale zgadzam się, że dla prostych układów, można zastosować klimakonwektory dwururowe. Zwłaszcza dla pomp ciepła z pracą rewersyjną (wspólne źródło ciepła-chłodu). Osobne układy mają sens gdy do chlodzenia uzywamy osobnych chillerów.

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.080
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT SYSTEMÓW GRZEJNIKOWYCH Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Grzejniki: Ścienne REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR; Wewnątrzścienne - INSIDE; Niskotemperaturowe E-VENT www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE + WNP

    Domyślnie

    OK.
    Dobrze prezentować całe spektrum możliwych rozwiązań. Poczynając od najprostszych, najtańszych, na rozbudowanych i drogich kończąc...
    Prócz PC istnieją także GWC.
    Rozwiązanie dla niektórych: chłodzić pomieszczenia można nawet wymiennikiem koszowym zanurzonym w studni.

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Cztery rury upraszczają układ. Odpada Ci wymiennik woda-glikol(woda lodowa), projektujesz osobną instalacje dla chłodzenia i osobną dla grzania.
    Podlogówka i klimakonwektory to nie jest zły pomysł, zwłaszcza jak adaptujesz poddasze na którym z róznych wzgledów nie zrobionao ogrzewania podłogowego. Ale jak rozważasz klimakonwektory jako uzupełnienie ogrzewania podłogowego (np w celu chłodzenia) to mocno konkurencyjna do ich instalacji jest instalacja klimatyzacji.
    Dzięki. To trochę uspokaja, ze to dobry kierunek. Myślałem o czymś absolutnie prostym.
    Mam PC PW obecnie podpięte pod 2 rozdzielacze każdy po 8 pętli podłogówki. Na strychu byłby trzeci rozdzielacz do kilku klimakonwektorów.
    PC PW byłaby wytwornicą wody lodowej.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #30

    Domyślnie

    Witam,

    Widzę, że się wywiązała ciekawa, merytoryczna dyskusja. To mnie cieszy.
    Przyglądając się wypowiedziom dochodzę do wniosku, że jeśli klimakonwektory to proste, w miarę tanie rozwiązania mają sens. Oczywiście układy takie nie mają wydajności klimatyzacji. Tak jak pisze mac_612
    Zwłaszcza dla pomp ciepła z pracą rewersyjną (wspólne źródło ciepła-chłodu).
    . Układy bardziej rozwinięte czyli klimakonwektory 4 rurowe + wytwornica wody lodowej zapewne są konieczne w pomieszczeniach biurowych gdzie ilość ciepła do odebrania jest znacząco wyższa.
    To teraz jeszcze jedno pytanie techniczne. Czy dobrym pomysłem jest podłączenie nawiewu wentylacji mechanicznej do klimakonwektora? Np takiego jak na rysunku
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2021-04-22 212929.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	10,3 KB
ID:	455022
    Czy polecilibyście jakieś konkretne klimakonwektory z ciągłym sterowaniem wentylatorów? Ewentualnie producenta gdzie stosunek ceny do jakości jest na niskim poziomie?

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał JakubŁ Zobacz post
    To teraz jeszcze jedno pytanie techniczne. Czy dobrym pomysłem jest podłączenie nawiewu wentylacji mechanicznej do klimakonwektora?
    Ogólnie to panuje przekonanie, że łączenie wentylacji z ogrzewaniem czy chłodzeniem nie jest zalecane. Trzeba mieć świadomość, że są to systemy o skrajnie różnych przepływach powietrza i ciężko jest to zbilansować. Po drugiej stronie oceanu, gdzie mają znacznie większe doswiadczanie w systemach powietrznych można znaleźć wiele opracowań.
    Sam na dniach (mam nadzieje) będe uruchamiał podobny system u siebie w domu (połaczenie rekuperacji z pompą ciepła wlhp).

    Jezcze coś dla kolegi któremu się wydaje:
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 22-04-2021 o 22:07

  12. #32

    Domyślnie

    Witam

    Oczywiście mam tą świadomość iż to zupełnie inne przepływy. Za podłączeniem przemawia jedynie ilość wylotów powietrza w pomieszczeniu. Lubię czystość i porządek na ścianach i suficie.
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Sam na dniach (mam nadzieje) będe uruchamiał podobny system u siebie w domu (połaczenie rekuperacji z pompą ciepła wlhp).
    Taką, czyli połączenie wyjścia z rekuperacji w obieg podgrzewania czy chłodzenia powietrza?
    Masz u siebie klimakonwektory?

    Pozdrawiam
    Jakub

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał JakubŁ Zobacz post
    Taką, czyli połączenie wyjścia z rekuperacji w obieg podgrzewania czy chłodzenia powietrza?
    Masz u siebie klimakonwektory?
    b
    Tak jak napisałem będzie to WLHP czyli taka pompa powietrze-woda tylko odwrotnie Taka klimatyzacja kanałowa monoblock w której skraplacz będzie chłodzony glikolem z dolnego źródła "normalnej" pompy gruntowej. Wspólne kanały nawiewne z wentylacją. Nie jest to rozwiazanie które bede polecał, raczej taka ciekawostka, wykonane niewielkim kosztem chłodzenie całego domu. Jak uruchomię to zdam relacje.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Tak jak napisałem będzie to WLHP czyli taka pompa powietrze-woda tylko odwrotnie Taka klimatyzacja kanałowa monoblock w której skraplacz będzie chłodzony glikolem z dolnego źródła "normalnej" pompy gruntowej. Wspólne kanały nawiewne z wentylacją. Nie jest to rozwiazanie które bede polecał, raczej taka ciekawostka, wykonane niewielkim kosztem chłodzenie całego domu. Jak uruchomię to zdam relacje.
    Sorki nie doczytałem co to WLHP. Teraz rozumiem. Pytanie, jaki przepływ będzie generowany przez PC? On się będzie sumował z tym z rekuperatora? Jeśli tak to sumaryczne powietrze będzie nawiewane do pomieszczeń przez te same anemostaty co bez WLHP dostarczają świeże powietrze?
    Zainteresowałeś mnie tym pomysłem. Jestem ciekawy jak to się u Ciebie sprawdzi.
    Jakie masz dolne źródło ciepła?

    Pozdrawiam
    Jakub

  15. #35

    Domyślnie

    Hm...
    WLHP będzie podłączona pod podłogowkę? Tego jeszcze nie rozumiem

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    O
    Cytat Napisał JakubŁ Zobacz post
    Hm...
    WLHP będzie podłączona pod podłogowkę? Tego jeszcze nie rozumiem
    Podłogowe to osobny układ hydrauliczny - górne źródło pompy gruntowej. A dolne źródło - wymiennik poziomy- wypełnione glikolem jest wspólne dla obu pomp. I tak, gdy klimatyzacja będzie "zrzucać" do ziemi ciepło z pomieszczeń, tak gruntowa będzie mogła pobierać z niego energię np do ogrzewania CWU.
    Wentylacja i klimatyzacja mają wspólne kanały nawiewne zwymiarowane do przepływów klimatyzacji, a oddzielne wywiewne. Strumienie się łączą tuż przed pompą ciepła. Układ analogiczny jak na ilustracji która wcześniej pokazałem. Na pewno szczerze opiszę jak to będzie działać. Jednostka kanalowa ma 11kW mocy chłodniczej, a dobrze ocieplony domek 120m2.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Jednostka kanalowa ma 11kW mocy chłodniczej, a dobrze ocieplony domek 120m2.
    Teraz już wszystko jasne. Czyli układ dwóch pomp ciepła Przy takiej mocy chłodniczej i dobrej izolacji domu wg mnie powinno całkiem dobrze chłodzić.
    A co z np. łazienkami, też jest tam dostarczane schłodzone powietrze?
    Jaką przewagę nad klimakonwektorami ma ten układ?

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony