dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie brak kanału grawitacyjnego pod okap, rekuperacja

    Witam, na początku dodam, że nie buduję sam, a deweloper.
    W planie jest przewidziana wentylacja mechaniczna, jedyny pion wentylacji grawitacyjnej jest dla garażu.
    I tutaj rodzi się moje pytanie:
    * naciskać, żeby zrobili jednak pion pod okap, bo jeszcze jest na to czas (tylko pewnie trzeba zmiany w projekcie itd..)
    * wyprowadzać to jakoś inaczej ?
    * używać po prostu okapu w funkcji pochłaniacza (daje to coś w ogóle ? nie mam doświadczenia)

    Co sądzicie ?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ile ludzi tyle opnii. Jak poszukasz na forum to będą długie dyskusje i zwolenników po równo obu rozwiązań.
    Zależy też ile i jak gotujesz. Pomyśl ile obecnie uruchamiasz wyciąg/pochłaniacz.
    Ja mając WM ostatecznie zrobiłem wyciąg. Dziś zrobiłbym pochchłaniacz (tak, tak wiem w tę stronę łątwo przerobić).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie popatrzyłem na neta zanim napisałem na forum. I znalazłem dwie sprzeczne opinie:
    * robić pion grawitacyjny bo pochłaniacz do tylko 20% tego
    * nie robić okapu z wywiewem bo zaburza wentylacje mechaniczna (nic nie wie o tym że odprowadzamy powietrze)

    I zgłupiałem
    Tak naprawdę to ja bym już wolał i to tak zostawić, bez tego pionu z wentylacją mechaniczną - więc może zapytam inaczej? Jak się wg Was sprawdza brak okapu i / lub posiadanie pochłaniacza ?

    Co do gotowania... no to gotowanie raczej w weekendy (czasami coś wieczorem). Ogólnie myślę taka przeciętna dla dzisiejszej 4-os. rodziny.
    Ale dodam, że aktualnie mam okap (z odprowadzeniem do wentylacji - mieszkanie w bloku), używam bo używam - ale przyznam że nie jakoś często, bo często zapominam - więc przy jakiś czymś co się przypala to tak, ale cały czas przy gotowaniu to nie chodzi...

    Tylko sobie jeszcze tak myślę, czy koszt obsługi takiego pochłaniacza to nie jest też spora kwota - ze 4 razy do roku wymienić te filtry węglowe ...

    Ja mając WM ostatecznie zrobiłem wyciąg. Dziś zrobiłbym pochchłaniacz
    A czemu ? Jaką widzisz przewagę tego że miałbyś pochłaniacz ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Wyciąg będzie bardzo zaburzał WM. Wyciąg to 200-300-400-500 m3/h a WM to 100-150-200 m3/h (typowo).
    Przy takim trybie gotowania na twoim miejscu wybrałbym pochłaniacz. Pochłaniacz będzie trochę głośniejszy tyle z minusów. Plusy pochłaniacza - zachowujesz miejsce bo nie ma komina, zachowujesz ciepło, wilgoć z gotowania (zimą duży plus).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Na razie jest właśnie za tym, żeby zastosować pochłaniacz. Ale z chęcią jeszcze wysłucham zdania innych Dodam, że w samej kuchni, zaraz obok kuchenki i zlewu mam okno - choć to chyba niewiele w nosi do sprawy.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź. Na razie jest właśnie za tym, żeby zastosować pochłaniacz. Ale z chęcią jeszcze wysłucham zdania innych Dodam, że w samej kuchni, zaraz obok kuchenki i zlewu mam okno - choć to chyba niewiele w nosi do sprawy.
    Okno otwarte też zaburza wentylację mechaniczną. A ta wentylacja mechaniczna to jest "nawiewno-wywiewna z rekuperacją"?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #7

    Domyślnie

    A ta wentylacja mechaniczna to jest "nawiewno-wywiewna z rekuperacją"?
    Tak

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Ja początkowo nie miałem w projekcie kanału do wyciągu ale zarówno facet od WM jak i stolarz od kuchni poradzili mi żeby przebić przez ścianę rurę 125 z klapką zwrotną.

  9. #9

    Domyślnie

    facet od WM jak i stolarz od kuchni poradzili mi żeby przebić przez ścianę rurę 125 z klapką zwrotną.
    Czyli rozumiem już to robiłeś przy urządzaniu kuchni - zrobiłeś po prostu dziurę w ścianie i styropianie... jak to w tym wypadku jest ze stratami ciepła ?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Tak, dzura w ścianie.
    Nie wiem jak jest ze stratami ciepła, mi badziej zależało, żeby intensywne zapach gotowanie wyrzucić poza dom.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Też przebiłem dziurę przez ścianę, działa świetnie. Faktycznie nie czuć zapachów, bez porównania z pochłaniaczem w bloku.
    Co do rekuperacji, to rekuperator ma taki tryb okap, zmniejsza wywiew do 30% a nawiew na max. Nawet jak się nie równoważy (bo prawdopodobnie nie, pochłaniacz na max ma 700m3/h a reku 300) to nie zauważyłem żadnych problemów. Żaden dom super szczelny nie jest, zawsze jakoś sobie zaciągnie brakujące powietrze, próżni ci nie zrobi
    Co do straty ciepła - pół godziny okapu na max to wyrzut powietrza o kubaturze domu. Czyli tak jakbyś porządnie przewietrzył cały dom. Nie zawsze też używasz okapu na max, wręcz powiedziałbym, że rzadko. Jak nie spuszczasz się nad każdym straconym kW to nawet nie zauważysz.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.194

    Domyślnie

    "Nawet jak się nie równoważy (bo prawdopodobnie nie, pochłaniacz na max ma 700m3/h a reku 300) to nie zauważyłem żadnych problemów."

    Szczęściarz!
    Ale... do czasu.
    Do chwili włączenia okapu przy rozpalonym kominku.

    Spadkobiercy naprawią błąd z pewnością

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Do chwili włączenia okapu przy rozpalonym kominku.
    Jak bym miał kominek, to bym się przejmował. Ale nie mam i nie mam zamiaru mieć.
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 21-04-2021 o 14:49
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Do chwili włączenia okapu przy rozpalonym kominku.
    A po co to robić.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony