dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Lokalizacja jednostki wewnętrznej

    Rozważam zastosowanie w przyszłości klimatyzatora na poddaszu (i być może w salonie na dole).
    Jednak z tego co widzę, to jednostki wewnętrzne montuje się pod sufitem, a na poddaszu są tylko ścianki kolankowe nieco powyżej 100 cm.
    Reszta to ścianki działowe z gazobetonu 12cm, na których na pewno nie wieszałbym klimatyzatora.
    W jaki sposób rozwiązujecie taki problem?

  2. #2

    Domyślnie

    Kilka opcji:
    1. na ściance działowej (nie znam żadnych przeciwwskazań, jednostka wewnętrzna waży kilkanaście kg)
    2. jednostka kanałowa i rozprowadzenie powietrza (imo najlepsze ale drogie rozwiązanie)
    3. jednostki przypodłogowe
    4. jednostki sufitowe
    5. jednostki kasetonowe

    Opcji kilka, do przemyślenia i analizy kosztowej...

    Jednostki ścienne montuje się min 15, a najlepiej ze 40 cm od sufitu. Na sciance kolankowej 1m nie polecam, bo wieje głównie w dół.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Reszta to ścianki działowe z gazobetonu 12cm, na których na pewno nie wieszałbym klimatyzatora.
    Czemu nie? Ja tak mam powieszony. Rury z czynnikiem i odprowadzającą skropliny mam wkute.
    Przy konstrukcyjnej bym się nad tym mocno zastanawiał i pewnie puścił wierzchem.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmarcinnn Zobacz post
    Kilka opcji:
    2. jednostka kanałowa i rozprowadzenie powietrza (imo najlepsze ale drogie rozwiązanie)
    Jednostka kanałowa jest tańsza od jednostki naściennej. Ale trzeba dobudować kanał, choćby 2 dm i jakąś zabudowę z regipsu na powrót powietrza. W sumie wychodzi o kilkaset zł drożej niż najtańsza naścienna.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Jednostka kanałowa jest tańsza od jednostki naściennej. Ale trzeba dobudować kanał, choćby 2 dm i jakąś zabudowę z regipsu na powrót powietrza. W sumie wychodzi o kilkaset zł drożej niż najtańsza naścienna.
    Podasz przykład w sklepie?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podasz przykład w sklepie?
    W sklepie nie widziałem, tylko w katalogu importera. Kupowałem system Multi-Comfort firmy Midea (czyli tzw. Multi-Split) 2 lata temu. Tzn. brałem cenę z katalogu do porównania, a instalował mi instalator, gdzie z montażem wychodzi mniej-więcej tyle samo co cena katalogowa, bo jest 8%VAT, a instalator ma zniżki. Problem jest w tym, że kupowałem 2 lata temu, a teraz widzę modele są zupełnie inne i ceny się zmieniły. Tu jest aktualny katalog:
    https://api.zymetric.pl/assets/media...dea-042021.pdf
    I widzę na stronie 9, że jednostka kanałowa mtiu-12fnxd0 kosztuje 520 €, a akurat jednostka naścienna serii breezeless+ msfaau-12hrfn8-qrd6g tyle samo.
    Ale widzę, że różnie te ceny są zależnie od systemu orurowania (Split, Multi-Split, mini-VRF, VRF).
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #7

    Domyślnie

    OK. Dzięki.
    Zainteresuję się jednostkami przypodłogowymi.
    Nie słyszałem o nich wcześniej.
    Czy one dmuchają w górę?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    OK. Dzięki.
    Zainteresuję się jednostkami przypodłogowymi.
    Nie słyszałem o nich wcześniej.
    Czy one dmuchają w górę?
    Tak. Ustawiasz tak, że dmuchają w górę. Ma to sens przy ogrzewaniu (jeśli używasz klimatyzacji głównie do ogrzewania). Zasada jest taka, że ogrzewanie powinno być przy podłodze, bo ciepłe powietrze i tak się uniesie do góry. Chłodzenie powinno być nadmuchiwane poziomo pod sufitem, a zimne powietrze samo delikatnie opada. No, a najlepiej mieć kanał doprowadzony do góry i na dół i zamykać i otwierać klapy zależnie od tego czy chłodzimy czy grzejemy.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Ustawiasz tak, że dmuchają w górę. Ma to sens przy ogrzewaniu (jeśli używasz klimatyzacji głównie do ogrzewania).
    Jednak klimatyzator byłby wykorzystywany bardziej tradycyjnie, czyli do chłodzenia.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Jednak klimatyzator byłby wykorzystywany bardziej tradycyjnie, czyli do chłodzenia.
    To tym bardziej w górę, tylko mocnym strumieniem, aby strumień jak najwyżej dosięgnął. Chłodne powietrze potem już tylko będzie opadać.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony