dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DKMMW

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    281

    Domyślnie Więźba CNC i problem z rozmierzeniem łat

    Witam,

    Jak w tytule, mam więźbę wycinaną na maszynach cnc, którą niedawno skończyłem składać. Przymierzam się do okapów i rozmierzania łat, ale nie do końca zadowolony jestem z wyników obliczeń. Wykonawca więźby wiedział jaką planujemy dachówkę a mimo to długości krokwi w niektórych miejscach chyba będą wymagać poprawek.
    Dach jest dość skomplikowany co widać na zdjęciu, naniosłem długości krokwi na poszczególnych połaciach.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dach.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	16,5 KB
ID:	454986

    Planowana dachówka Braas Turmalin. Haki gięte. Membrana na pas pod rynnowy. W związku z tym rynny odsunięte trochę od deski okapowej, aby zrobić szczelinę ok 2 cm. Deska czołowa jest dość szeroka( 26cm), więc chciałbym obniżyć rynnę w miarę możliwości jak najniżej co wymusza jak sądzę, bardzo małe wypuszczenie pierwszej dachówki poza okap.

    Wychodzi mi, że konieczne będzie docinanie dachówek w kalenicy głównej, bo kryjąc od dołu chciałbym wyjść z całą dachówką w kalenicy szczytowej (długość połaci 575) a różnica od tego miejsca do końca dalszej części połaci nie pozwala zachować tego samego rozstawu łat. Ponad to połać o długości 307 musiałaby być kryta z zastosowaniem innego rozstawu łat i zastanawiam się czy będzie to widoczne jeśli na jednym szczycie (575 i 307) będą dwa różne rozstawy (no chyba, że skrócę krokwie po stronie 307 - wtedy znowu odległość okapu od ściany będzie inna po każdej ze stron).
    I tu pytanie do Was - jak rozwiązaliby to zawodowi dekarze?
    Pozdrawiam

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kamil30cm

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Żukowo
    Kod pocztowy
    83-330
    Posty
    381

    Domyślnie

    Nie zawsze uda się zrobić tak aby wszędzie wyszła cała dachówka w kalenicy.
    Osobiście cięcie w kalenicy i każda kręcona na wkręta

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DKMMW

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    281

    Domyślnie

    A co sądzisz o tym, że każda połać wyszłaby w innym rozstawie? Będzie się to rzucało w oczy? Przy płaskiej dachówce linie są dość wyraźne...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał DKMMW Zobacz post
    A co sądzisz o tym, że każda połać wyszłaby w innym rozstawie? Będzie się to rzucało w oczy? Przy płaskiej dachówce linie są dość wyraźne...
    Jak wyjdzie w innym rozstawie to będzie kicha.
    Dopytujesz o rozstaw łat a ja zapytam czy Ty masz zamiar sam układać pokrycie?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Masz tolerancję w rozstawie ok 2 cm. Dachówka nie musi wystawać poza okap , Można posiłkować się pasem nadrynnowym aby wyszło bez cięcia. W/g mnie burza w szklance wody
    Po mnie nie ma poprawek

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DKMMW

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jak wyjdzie w innym rozstawie to będzie kicha.
    Dopytujesz o rozstaw łat a ja zapytam czy Ty masz zamiar sam układać pokrycie?
    Tak mam taki zamiar.

    Cytat Napisał Jan P. Zobacz post
    Masz tolerancję w rozstawie ok 2 cm. Dachówka nie musi wystawać poza okap , Można posiłkować się pasem nadrynnowym aby wyszło bez cięcia. W/g mnie burza w szklance wody
    Ale, że w jednym okapie dachówka wysunięta powiedzmy 2cm a na połaci obok cofnięta i woda na pas nadrynnowy?
    Mógłbym Cię prosić o szybkie wyliczenie rozstawów (LA i LAT) dla moich połaci bo albo ja czegoś nie rozumiem albo się nie da przy tych długościach krokwi?

  7. #7

    Domyślnie

    Jak masz sam to robić to najlepiej jakbyś poprosił jakiegoś dobrego cieśle o udzielenie porad na gruncie.
    Rozstaw łat jak i długość i szerokość krycia danej dachówki znajdziesz w opisie producenta dachówki. Długość krokwi nie jest problemem przy okapie gdy nie są heblowane bo można je zawsze dociąć na daną długość tak aby zmieściły się całe dachówki.
    Dach jest ozdobą domu i jak dachówki będą się mijały na różnych połaciach to będzie to wątpliwa ozdoba.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DKMMW

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jak masz sam to robić to najlepiej jakbyś poprosił jakiegoś dobrego cieśle o udzielenie porad na gruncie.
    Rozstaw łat jak i długość i szerokość krycia danej dachówki znajdziesz w opisie producenta dachówki. Długość krokwi nie jest problemem przy okapie gdy nie są heblowane bo można je zawsze dociąć na daną długość tak aby zmieściły się całe dachówki.
    Dach jest ozdobą domu i jak dachówki będą się mijały na różnych połaciach to będzie to wątpliwa ozdoba.
    Ciężko będzie znaleźć kogoś dobrego a jeszcze namówić go na udzielanie porad to już całkiem. Liczę, że tu na forum trafiłem na kilku dobrych fachowców.
    Tak wiem kartę techniczną dachówki to znam już chyba na pamięć...
    Firma dostarczająca mi więźbę podała mi rozstawy łat dla wszystkich połaci 36,8 oraz okapową 36,5 - jednak nijak to nie pasuje...
    Liczę na Was praktycy!

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DKMMW

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    281

    Domyślnie

    Ok, posiedziałem nad tym kolejny wieczór i udało się coś wymyślić. Rozstaw łat wychodzi mi 37,75cm, czyli w zakresie przewidzianym dla tej dachówki oraz okapowa 42,5cm. Przy połaci 307 muszę "wyjechać" kontrłatą nad deskę okapową, wtedy zyskam około 4cm do długości krokwi i rozstaw 37,75 będzie pasował. Zostanie jedynie połać o długości 596cm. Tam zostaje inny rozstaw łat albo obcinam krokwie o 21cm. Widuję dachy z niedopasowanymi dachówkami w koszu, ale to głównie przy dachówce falistej. Nie wiem jak to będzie wyglądać przy płaskiej. Przejmować się tym, czy nie warto?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    To dość trudny dach aby spełnić Twoje wymagania. Cięcie dachówek w kalenicy nie niczym złym pod warunkiem, że odcinamy niewielki kawałek dachówki. Gorzej jak trzeba tam dołożyć np. 10- cm. Przy założeniu, że masz ten sam kąt nachylenia wszystkich połaci można pobawić się tak aby to wyszło estetycznie. Jak nie będzie koszy na nokach to rozstaw łat nie musi być identyczny. Jak ma to być perfekcyjnie to połacie z dachówkami skrajnymi ustawią w koszu dachówki na sąsiednich połaciach. Możliwe docinki przy ścianach. Pozostaje jeszcze kwestia rodzaju krycia z przesunięciem czy jedna pod drugą. A może pokryć "na dziko" czyli w każdym poziomym rzędzie dowolne przesunięcie? W załączeniu zdjęcie ekspozycji, którą wykonałem na targach Interbud w Łodzi. Kosz na nokach a prawa połać kryta na dziko. Przy takim kryciu szczyt wykonany na nokach i obróbka blacharska zamykająca (bez dachówek skrajnych). Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	455087   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	15.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	455088  
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DKMMW

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    To dość trudny dach aby spełnić Twoje wymagania. Cięcie dachówek w kalenicy nie niczym złym pod warunkiem, że odcinamy niewielki kawałek dachówki. Gorzej jak trzeba tam dołożyć np. 10- cm. Przy założeniu, że masz ten sam kąt nachylenia wszystkich połaci można pobawić się tak aby to wyszło estetycznie. Jak nie będzie koszy na nokach to rozstaw łat nie musi być identyczny. Jak ma to być perfekcyjnie to połacie z dachówkami skrajnymi ustawią w koszu dachówki na sąsiednich połaciach. Możliwe docinki przy ścianach. Pozostaje jeszcze kwestia rodzaju krycia z przesunięciem czy jedna pod drugą. A może pokryć "na dziko" czyli w każdym poziomym rzędzie dowolne przesunięcie? W załączeniu zdjęcie ekspozycji, którą wykonałem na targach Interbud w Łodzi. Kosz na nokach a prawa połać kryta na dziko. Przy takim kryciu szczyt wykonany na nokach i obróbka blacharska zamykająca (bez dachówek skrajnych). Pozdrawiam.
    Dziękuję Panie Andrzeju za komentarz. Dachówka będzie układana z przesunięciem, kosze "normalne" bez noków. Pomijając moje wymagania jak Pan podszedł by do takiego dachu? Pozdrawiam

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Dach ma niezależne połacie można zatem pewne regulacje wykonać korygując długości okapów. Podchodząc do budynku widzimy dach a nie szerokość okapu. Na początek sprawdziłbym kąty nachylenia połaci.Następnie ustawiłbym połacie według dachówek skrajnych i do tych połaci ustawiłbym połacie dochodzące. Łaty dochodzące do kosza powinny się schodzić. Ostatnia połać trójkątna bez znaczenia, trzeba tylko zadbać aby ustawić dachówki do osi trójkąta i tak aby w ostatnim rzędzie była cała dachówka a nie dwie połówki.Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DKMMW

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Kod pocztowy
    43-410
    Posty
    281

    Domyślnie

    Dziękuję za cenne informacje. Na taką odpowiedź liczyłem. Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony