dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Ile za przyłącze do budynku ?

    Dostałem wycenę wykonania przyłącza elektrycznego napowietrznego trójfazowego 4x25 (tak pisze w warunkach) . Wycena dotyczy samej pracy .
    Wykonać trzeba :
    - podłączenie 12 m przyłącza trójfazowego do słupa i do budynku na wysokości 7 m od gruntu ;
    - montaż skrzynki licznikowej na ścianie od strony przyłącza ;
    - położenie przewodów do i od skrzynki licznikowej na ścianie pod przyłączem to jest 2x 7 mb przewodu ; Przewód do rozdzielnicy wchodzi do budynku na wysokości 7 m.
    - montaż rozdzielnicy wewnątrz budynku ;
    - położenie 15 m przewodu na ścianie zewnętrznej budynku na wysokości
    7 m pod gzymsem . Połączenie z istniejąca instalacją ;
    - wiercenie dwóch przejść przez ścianę zewnętrzną budynku w gazobetonie.
    Robotę wyceniono na 4500 zł .
    Czy to jest cena do zaakceptowania waszym zdaniem szanowni internauci ?
    Ostatnio edytowane przez Kuna ; 21-04-2021 o 16:23

  2. #2

    Domyślnie

    Hmmm, to jest dwa dni roboty, wliczając w to pracę zwyżki.
    Ale ... pomocna może być informacja zawarta w WTP (o te warunki chodzi, o których autor pisał), gdzie znajduje się granica własności/eksploatacji pomiędzy Dostawcą, a Odbiorcą.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Hmmm, to jest dwa dni roboty, wliczając w to pracę zwyżki.
    Ale ... pomocna może być informacja zawarta w WTP (o te warunki chodzi, o których autor pisał), gdzie znajduje się granica własności/eksploatacji pomiędzy Dostawcą, a Odbiorcą.
    Możesz jaśniej napisać o co ci chodzi . Nie jestem elektrykiem . Czy z warunków powinno wynikać co ma montować odbiorca a co zakład energetyczny ? Bo nie doczytałem .

  4. #4

    Domyślnie

    Dokładnie tak.
    W Warunkach technicznych przyłączenia jest punkt mówiący o tym. Odbiorca/jego wykonawca robi wszystko to, co jest od granicy własności w kierunku instalacji Odbiorcy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za podpowiedź . Doczytałem przyłącze montuje zakład energetyczny . Czyli prace do wykonania jak wyżej tylko bez montażu przyłącza.

  6. #6

    Domyślnie

    No więc w którym miejscu jest ta granica własności według WTP?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie wiem . W warunkach pisze tak : Zakres inwestycji realizowany przez ENERGA-OPERATOR SA . Pkt 7.1.3 Urządzenia nn : Istniejące przyłacze 1-faz od słupa nr 202 , T-5290 do budynku wymienić na AsXSn 4x25 . Natomiast w punkcie 7.2 pisze : Zakres inwestycji realizowany przez Podmiot Przyłaczany : Odbiorca przygotuje i zainstaluje szafkę pomiarową na zewnatrz budynku od strony przyłącza ; Konstrukcje wsporcza na budynku dostosować do naprężeń i naciągu przyłacza 5MPa i 50daN .

  8. #8

    Domyślnie

    Czyli Odbiorca montuje hak na zewnętrznej ścianie budynku, przewód od tego haka do skrzynki pomiarowej (tę również montuje) i wszystko to, co idzie w kierunku jego instalacji.
    Dziwi mnie brak info na temat granicy eksploatacji/własności, bo to istotny element do późniejszej umowy przyłaczeniowej.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Wynikało by z tego że granicą jest hak na budynku . A teraz skoro odpada przyłącze to pozostaje do wykonania skrzynka licznikowa i okablowanie na zewnątrz budynku + dwa przewierty przez ścianę zewnętrzną w gazobetonie i montaż puszki wewnątrz. to coś mi się wydaje że 4500 za pracę na jeden dzień ze zwyżką to zbyt wygórowana cena .Jeżeli się mylę to proszę mnie wyprostować .
    Ostatnio edytowane przez Kuna ; 21-04-2021 o 19:02

  10. #10

    Domyślnie

    Trudno mi wyrokować i z góry przesądzać. Nie mnie ingerować w cennik innego wykonawcy.
    A jezeli są niejasności, niech wykonawca posiłkuje się KNR-ami czy KNSR-ami.
    Tam sprawa jest jasna, kwestia ustalenia (nawet zawyżonej) stawki rg i po kłopocie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kuna Zobacz post
    Dostałem wycenę wykonania przyłącza elektrycznego napowietrznego trójfazowego 4x25 (tak pisze w warunkach) . Wycena dotyczy samej pracy .
    Wykonać trzeba :
    - podłączenie 12 m przyłącza trójfazowego do słupa i do budynku na wysokości 7 m od gruntu ;
    - montaż skrzynki licznikowej na ścianie od strony przyłącza ;
    - położenie przewodów do i od skrzynki licznikowej na ścianie pod przyłączem to jest 2x 7 mb przewodu ; Przewód do rozdzielnicy wchodzi do budynku na wysokości 7 m.
    - montaż rozdzielnicy wewnątrz budynku ;
    - położenie 15 m przewodu na ścianie zewnętrznej budynku na wysokości
    7 m pod gzymsem . Połączenie z istniejąca instalacją ;
    - wiercenie dwóch przejść przez ścianę zewnętrzną budynku w gazobetonie.
    Robotę wyceniono na 4500 zł .
    Czy to jest cena do zaakceptowania waszym zdaniem szanowni internauci ?
    Jaka moc przyłączeniowa? I dlaczego tylko sama robocizna? Za materiał kto płaci?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kuna Zobacz post
    Wynikało by z tego że granicą jest hak na budynku . A teraz skoro odpada przyłącze to pozostaje do wykonania skrzynka licznikowa i okablowanie na zewnątrz budynku + dwa przewierty przez ścianę zewnętrzną w gazobetonie i montaż puszki wewnątrz. to coś mi się wydaje że 4500 za pracę na jeden dzień ze zwyżką to zbyt wygórowana cena .Jeżeli się mylę to proszę mnie wyprostować .
    Wycena była chyba z przyłączem. Nie opisano chyba wszystkiego dokładnie, co z rozdzielnicą w budynku, jest jednofazowa a ma być 3? Zawsze można szukać innego wykonawcy, mamy wolny rynek.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kuna Zobacz post
    Wynikało by z tego że granicą jest hak na budynku . A teraz skoro odpada przyłącze to pozostaje do wykonania skrzynka licznikowa i okablowanie na zewnątrz budynku + dwa przewierty przez ścianę zewnętrzną w gazobetonie i montaż puszki wewnątrz. to coś mi się wydaje że 4500 za pracę na jeden dzień ze zwyżką to zbyt wygórowana cena .Jeżeli się mylę to proszę mnie wyprostować .
    Generalnie jest tak że ZE wykonując przyłącze robi to do skrzynki, od skrzynki inwestor wykonuje przyłączenie do domu na swój koszt. Za przyłącze prądu płaci się zryczałtowana cenę za kW mocy przyłączeniowej.
    Ty jakoś dziwnie opisujesz swój problem bo w temacie wspominasz o wykonaniu przyłącza a za chwile piszesz że
    Czyli prace do wykonania jak wyżej tylko bez montażu przyłącza.
    , wspominasz tez o przyłączy trzy fazowym a piszesz że warunki otrzymałeś na jednofazowy i jeszcze ostatnie pytanie, dlaczego skrzynkę ZK masz montowana w ścian ie budynku, czy to jest nowo wybudowany dom??
    I ponawiam pytanie, jaką masz moc przyłączeniową?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Trudno mi wyrokować i z góry przesądzać. Nie mnie ingerować w cennik innego wykonawcy.
    A jezeli są niejasności, niech wykonawca posiłkuje się KNR-ami czy KNSR-ami.
    Tam sprawa jest jasna, kwestia ustalenia (nawet zawyżonej) stawki rg i po kłopocie.
    Ale co tu ingerować, Ty jako stary elektryk z papierami nie wiesz że za przyłącze jest zryczałtowaną cenę za kW mocy przyłączeniowej? I KNR-y czy KNSR-y nie mają tu nic do rzeczy bo przyłącze wykonuje
    W warunkach pisze tak : Zakres inwestycji realizowany przez ENERGA-OPERATOR SA
    I uważam że należało zadać pytanie na początku do jakiego domu jest wykonywanie przyłącze, do nowo wybudowanego czy do starego bo dziwne jest
    W warunkach pisze tak : Odbiorca przygotuje i zainstaluje szafkę pomiarową na zewnatrz budynku od strony przyłącza
    .

  15. #15

    Domyślnie

    Zgaduję, że wystąpiłeś o zwiększenie mocy lub zmianę przyłącza 1F na 3F. Na te warunki trzeba uważać bo czasami mnóstwo w nich błędów. Miałem dla przykładu warunki, w których było napisane, że zabezpieczenie przedlicznikowe będzie wynosił 13A??? i zlokalizowane będzie na słupie na linii napowietrznej. Po wizycie w RD sprawa wyglądała tak, że zabezpieczenie będzie wynosiło 16A, a jego lokalizacja znajdować się będzie normalnie w skrzynce licznikowej. To wyliczenie, które podałeś zostało dołączone do warunków? OSD tak robi, że kosztorysuje kompleksowo takie roboty i wysyła razem z warunkami. Najlepiej udać się do RD (Rejon Dystrybucji). Tam powinien być punkt obsługi interesantów gdzie dowiesz się wszystkiego co i jak.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow
    Ale co tu ingerować, Ty jako stary elektryk z papierami nie wiesz że za przyłącze jest zryczałtowaną cenę za kW mocy przyłączeniowej? I KNR-y czy KNSR-y nie mają tu nic do rzeczy bo przyłącze wykonuje
    Chory?
    Co ma opłata przyłaczeniowa do ceny wykonawcy realizujacego zasilanie do budynku od granicy własności?

    PS. Sebixx, nie marudź!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Chory?
    Co ma opłata przyłaczeniowa do ceny wykonawcy realizujacego zasilanie do budynku od granicy własności?

    PS. Sebixx, nie marudź!
    Odezwała się największa zrzęda forum. Dużo postów, mało konkretnych rozwiązań i odpowiedzi. Znajdź normę i trzymaj twarz.

  18. #18

    Domyślnie

    A on dalej marudzi, zamiast pomagać z całych sił i możliwości!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19

    Domyślnie

    Widzę że sami ,,geniusze" się odezwali . Sprawa jest bardzo prosta . Budynek jest stary . Ma przyłącze jednofazowe . Dostałem warunki na przyłącze 3 fazowe 12,5 kW . W warunkach doczytałem co mam wykonać jako podmiot przyłączany. A jest to skrzynka licznikowa i przewody do haka na ścianie budynku + podłączenie istniejącej instalacji do nowej puszki (rozdzielnicy) wewnątrz budynku . Już zdążyłem się zorientować że elektryk który mi wycenił pracę na 4500 zł nie przeczytał nawet warunków . A praca jest do wykonania w jeden dzień . Krótko mówiąc szukam nowego elektryka . Powyżej napisałem że wycena jest za samą robociznę .

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Chory?
    Co ma opłata przyłaczeniowa do ceny wykonawcy realizujacego zasilanie do budynku od granicy własności?

    PS. Sebixx, nie marudź!
    Nie, narzazie nic mi nie dolega w przeciwieństwie do Ciebie który wie że dzwoni ale nie wie gdzie.
    Mowa jest o wykonania przyłącza, gdzieś Ty wytyczał że chodzi o podłączenie z ZKP do domu?? To że ZKP autor ma w ścianie budynku nie zmienia faktu że to jest przyłącze.
    Wykonać trzeba :
    - podłączenie 12 m przyłącza trójfazowego do słupa i do budynku na wysokości 7 m od gruntu ;
    - montaż skrzynki licznikowej na ścianie od strony przyłącza ;
    - położenie przewodów do i od skrzynki licznikowej na ścianie pod przyłączem to jest 2x 7 mb przewodu

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony