dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    U mnie w 2008 roku jeszcze wtedy na blokach wymieniali okna i dwuszybowe miały jak byk 1,1 .
    Miały jak byk, ale to było U szyby. Byc moze nie napisano tego wyraznie albo nie doczytałes. Aby okno miało U=1,1 to szyba jedno komorowa musiałaby miec ok 0,7. Zareczam ze to niemozliwe, tym bardziej w 2008 roku. Byc moze szyba jednokomorowa z ksenonem mogłaby miec teoretycznie taki wsp. ale nie znam takich szyb z ksenonem. Nigdy takie nie były produkowane.

  2. #22
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Pewnie masz rację , ja z szyby to odczytałem tylko .

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasso8822 Zobacz post
    No czegoś takiego własnie mi potrzeba - to sa konkretne informacje, dzięki którym mogę wiedzieć czego mam się spodziewać i co tak na prawdę potrzebuje od sprzedawców a nie marketingowy makaron nawijany na uszy.

    Czyli mogę założyć, że o temacie gazu powinienem zapomnieć ? Czy to nadal może być temat dyskusyjny? Jest jakiś plus pompy poza panelami czego nie nie ma przy gazie, albo odwrotnie, czy jest jakiś minus pompy, który trzeba rozważyć przy takich instalacjach ? Z reguły najczęściej pompy montują ludzie, którzy nie mają dostępu do sieci, choć to się chyba powoli zmienia.

    Co do samych grzałek to chyba lepiej żeby mimo wszystko ich gdzieś do -10 -15 nie używała, bo wtedy COP zbliża się do 1.

    Jeszcze jedno pytanie, czy montaż jednostki zewnętrznej po stronie południowej ma sens? Najbliżej do kotłowni jest mi od północy, ale tam ma wiatę i nie wiem czy pod wiatą można montować jednostkę ? ( powietrze bijące w samochód albo jakieś ryzyko pożaru domu jeśli zapali się jednostka ? ) przy południu trzeba by pojechać przez 5,5 m garażu z rurkami (duże spadki wydajności mają wtedy pompy?)
    Czy będziesz mógł zapomnieć o gazie to tego co nikt nie powie, na pewno nie ja. To ty musisz podjąć decyzję.
    Wszystkie rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Trzeba zrobić rachunek i zdecydować czy to się będzie opłacać. Buduję dom i teraz jestem na etapie ogrzewania. Przez ostatnie miesiące analizowałem wiele opcji , koszty inwestycyjne liczyłem i zestawiałem z późniejszym nakładem pracy i kosztami użytkowania. I pompa ciepła dla mnie jest najrozsądniejszym wyjściem. 15 rok mieszkam w bloku i nie wyobrażam sobie powrotu na wioskę do węgla i drzewa. Ciągłej walki z popiołem i sądzą. Gazu nie mam możliwości założyć. Koszty inwestycyjne w propan będą podobne do pompy ciepła. Więc wybór prosty. Idę w pompę ciepła. Ale to wymusiło zmiany koncepcji w ogrzewaniu- muszę zrobić tylko podłogowe i wyrzuciłem z planów choćby jeden kaloryfer. Chcę dać możliwość pracy pompie w warunkach do jakich jest przewidziana. U ciebie kaloryfery są słabym punktem. Musisz przeanalizować czy pompa będzie z nimi współpracowała i czy będzie to odpowiednio ekonomiczne. Temperatura wody do rozważenia.
    To że da temperaturę to oczywiste, ale czy nie będzie taniej gazem?
    Co do grzałek. Czasami lepiej wspomóc pompę grzałką w jakimś małym stopniu, niż przewymiarowane kompresor męczyć na siłę. Niech 90 % czasu dobrze dobrana pompa działa w sposób ekonomiczny, a jak zajdzie potrzeba te kilka procent czasu grzałką jej pomoże.
    Nie mogę wstawić zdjęcia. Narysowałem wykres i chciałem ci coś pokazać. O zamysł chodzi i sposób podejścia do tematu doboru pompy ciepła. Odezwij się na karola44-81małpao2.pl. To wyślę ci coś. A może da ci to jakiś pomysł.
    9becne pompy ciepła mogą być zamontowane nawet na 50 metrów między jednostkami wew i zew. To wszystko jest w DTR i ulotkach. Oczywiście za każdy dodatkowy czynnik trzeba dopłacić, no i za rurki też. Standardowo w zestawach jest po 5 m rurek. Jak jest potrzeba to instalator montuje dłuższą rurkę i daje odpowiednio więcej czynnika.
    Poszukaj na YouTube filmów klimatyzacjakatowice rozmowy z Panem Stanisławem Glodnym. To gość z Panasonica. Forma rozmowy jest chaotyczna, ale Pan Stanisław daje garść konkretów. Dla kogoś kto potrzebuje podstaw pomp ciepła to jest konieczność. A wszystkie pompy ciepła działają tak samo. Różnią się detalami.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasso8822 Zobacz post
    czy montaż jednostki zewnętrznej po stronie południowej ma sens?
    Najbliżej do kotłowni jest mi od północy, ale tam ma wiatę i nie wiem
    czy pod wiatą można montować jednostkę ?
    Montuj od północy ;
    - czujnik temperatury zewnętrznej jest przy jednostce zewnętrznej
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #25

    Domyślnie

    A nie lepiej jak wymiennik dogrzewa w dzień słońce, zawsze to kilka stopni więcej za "słonecznego" dnia? Czy można taki wymiennik zamontować pod wiatą, czy jednak ze względu PPOŻ lepiej tego nie robić ? Może tam się coś zapalić ? (teoretycznie to urządzenie na prąd w dodatku 3 fazy będą).

    Co do eksploatacji to będę się próbował uniezależnić fotowoltaiką w jakimś stopniu, zobaczymy ile realnie wejdzie tego na dach w sensownych lokalizacjach tak żeby panale pracowały z dużą wydajnością.

    Czy to prawda, że Zubadany to trochę lepsza klasa od T-Capów czy tylko legendy miejskie i wymysł sprzedawców ?

  6. #26
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasso8822 Zobacz post
    Czy to prawda, że Zubadany to trochę lepsza klasa od T-Capów czy tylko legendy miejskie i wymysł sprzedawców ?
    No tak było kiedyś,jakieś 15 lat temu kiedy Zubadan nie miał konkurencji ale wtedy i kosztował ze 50tys.zl
    Dzisiaj czasy się zmieniły, Zubadan poległ w dobie konkurencji i jest przeciętniakiem, coby nie rzeknąć, na jednym z ostatnich miejsc w tabeli

    Ale żeby oddać sprawiedliwość T-CAP to obecnie czołg typu Tygrys czy Panthera w czasie II wojny światowej,mocny i twardy ale jednak T-34 zmiotl go w walce,taki niepozorny Rudy 102...

    Konkluzja, zanim podejmiesz temat zorientuj się o co kaman.
    Wiem,że za to nie dają 500zl od łba ale znacznie więcej zyskasz jak się nauczysz podstaw tegoż...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 23-04-2021 o 23:38

  7. #27
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    W jutubie był jakiś magik od PC i wg niego na przestrzeni 10-ciu lat pompy mają tą samą wydajność co wtedy tzn że nic lepszego nie ma narazie .on był od mitsubishi

  8. #28

    Domyślnie

    A ma ktoś z forumowiczów dostep do kalkulatorów kosztów od producenta ? Widzialem takie cos w Panasonicu, ale niestety nie ma dostepu i nie potrafię nic przeliczyć.

  9. #29
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasso8822 Zobacz post
    A ma ktoś z forumowiczów dostep do kalkulatorów kosztów od producenta ? Widzialem takie cos w Panasonicu, ale niestety nie ma dostepu i nie potrafię nic przeliczyć.
    Ale,że o jakie koszty Ci chodzi ?
    Jeśli o koszty eksploatacji to poznaj swój dom, ile potrzebuje energii na ogrzewanie,wynik podziel przez 3 i to pomnóż przez koszt 1kWh.
    I będziesz miał czarno na białym jakich rachunków się spodziewać.

  10. #30

    Domyślnie

    Najprościej by było, ale: Jak to w miarę dokładnie policzyc i skad wiadomo, ze SCOP bedzie 3 ? Te kalkulatory własnie liczą, budnek, parametry klimatycne regionu, temperatury wewnatrz, sposób dystrybucji ciepła (ile m2 kaloryfery ile podłogówka) I co lepiej nawet ile Ci średnio w roku bedzie grałka się właczała a także ile zapłacisz za prad uwzgledniajac nawet prad potrzebny na pompy i wentylatory. Ręcznie to dość duże szacunki są.

  11. #31

    Domyślnie

    Lukasso8822;
    Jak to w miarę dokładnie policzyc i skad wiadomo, ze SCOP bedzie 3 ?
    Masz https://cieplo.app/wynik/ekfy a tam jak byk stoi;
    - 16 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony