dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Nasyspy i grunty nienośne przed zakupem działki - kiedy lepiej odpuścić

    Witam, aktualnie zastanawiam się nad zakupem działki, może bardziej pod inwestycję na przyszłość niż na budowę własną, ale i tak mam co do niej sporo wątpliwości ze względu na wykonane przez inwestora prace ziemne wyrównujące teren.

    Ludzie teraz kupują te działki tam jak leci. Początkową tę lokalizację skreślałem, ale w okolicy jest bardzo ciężko z działkami. (Śląsk) W mojej okolicy znalezienie idealnej działki jest praktycznie niemożliwe. Na plus jest od razu uzbrojenie, droga asfaltowa ma być i wszystko załatwione. Na minus potencjalna wysokość nasypu, której nie znam i brzydki komin z ciepłowni. Bardzo blisko.

    Jak to wygląda z kosztami fundamentowania w stosunku do normalnych gruntów bez nasypu? Pewnie to zależy od podłoża gruntu rodzimego. Przed zakupem na pewno zrobiłbym geotechnikę. Chociaż nie mam projektu domu. Działka ma 21 m szerokości, więc w jakiś popularny kształt domu chyba da się wstrzelić mniej więcej?. Chciałem się zorientować jaka wysokość gruntu nienośnego ma jeszcze sens, a na jakiej pakujemy się w kup....

    Geotechnik, który robił badanie na innej okolicznej działce mi powiedział, że na niej zainteresowany się wycofał jak się dowiedział, że ma 2 metry ziemi do wybrania.

    Na tej mojej potencjalnej jest podobno mniej nasypu.

    Dodatkowo zostałem poinformowany, że powinienem wyrównać działkę do poziomu drogi, której jeszcze nie ma. Na oko z jakieś pół metra może mniej są studzienki. W sumie zawsze można mieć podjazd pod lekką górkę, bo chyba gorzej jak ja bym wywiózł ziemię, a sąsiedzi po bokach nie.







    __________________________________________________
    Masterlease leasing auta: Masterlease opinia mojego autorstwa.
    Ostatnio edytowane przez Geonel ; 29-04-2021 o 14:45

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geonel Zobacz post

    Jak to wygląda z kosztami fundamentowania w stosunku do normalnych gruntów bez nasypu? Pewnie to zależy od podłoża gruntu rodzimego. Przed zakupem na pewno zrobiłbym geotechnikę. Chociaż nie mam projektu domu. Działka ma 21 m szerokości, więc w jakiś popularny kształt domu chyba da się wstrzelić mniej więcej?. Chciałem się zorientować jaka wysokość gruntu nienośnego ma jeszcze sens, a na jakiej pakujemy się w kup....
    Z fundamentami musisz się dokopać do gruntu rodzimego nośnego. Więc dodatkowy nasyp to zawsze dodatkowa robota. Trudno powiedzieć ile ma sens, zależy jak głęboko masz grunt nośny. Jak jest ukształtowany jest okoliczny teren, skarpa, wzgórze, itp.? Czy nasypany przez właściciela materiał do czegoś się nadaje (typu zagospodarowanie orgordu) czy pod spodem będą same śmieci, to też wpływa na "opłacalność". 2m to już taki max. Piwnica będzie może jakąś opcją.
    Ja mam szerokość 13m działki, buduję wąską długą stodołę, jak dla rodziny 2+2 całkiem ok, chociaż chciałoby się więcej ogrodu.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie nie znam głębokości nasypu na samej działce, ale w okolicy są takie po 2m. Bez geotechniki jej nie kupiłbym. Tylko zastanawiam się czy na przykład jak wyjdzie 1 metr to jeszcze ok, czy np 1,5 metra też już bez sensu, bo fundamentowanie wyjdzie 2 razy drożej lub nawet więcej. Chyba większość ludzi nie chce dzisiaj piwnic robić. To chyba jedna z najbardziej kluczowych kwestii przy zakupie działki. Z tego co słyszałem to teren był nierówny, więc na jednej działce może być teoretycznie ok, a 5 metrów dalej dziura. Trochę to jest jako z niespodzianką. Chcę ją kupić inwestycyjnie, więc geotechnika i tak tylko żeby komuś pokazać w przyszłości, a nie pod projekt. O ile w ogóle nie wyjdzie tam właśnie 1,5-2m nasypu.

    Na ogród ziemia się chyba nadaje.

    Podobno - jak mówi sprzedawca jedna Pani wybierała tam 0,5 m i ją to wyszło 7 tys. + jakieś tam koszty dodatkowe. Nie wiem czy z całej działki, czy już konkretnie na dom te pół metra.

    Już abstrahuję od tego, że za te pieniądze to już nie powinno być nic do wybierania i robienia, tylko przyjść i budować, ale takie czasy.




    __________________________________________________
    Masterlease leasing auta: Masterlease opinia mojego autorstwa.
    Ostatnio edytowane przez Geonel ; 29-04-2021 o 14:42

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Ludzie nie chcą piwnicy ze względu na wysokie wody gruntowe. Przy małych działkach często warto jednak budować piwnicę.
    7 tyś dodatkowo nie zabije chyba żadnego budżetu domu, ale to słowo "podobno" robi tu robotę.
    Poczytaj o jakich kosztach piszą tu ludzie przy 2 metrach, często to jest stan zero x2 czasem drożej. Realnie to podwyższa koszt inwestycji o 30-50 tyś lub więcej.
    Gdybym ja był kupcem i wiedział ze jest na działce syf (pod domem) - odpuściłbym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony