dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Question Odmowa wydania WZ na budynek gospodarczy a budynki sąsiadów nieuwidocznione na mapie

    Witam serdecznie,

    zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę/pomoc.

    Gmina wydała decyzję odmowną dot. warunków zabudowy ze względu na brak sąsiedztwa. Działka jest działką rolną, która ma sąsiedztwo jednakże nieuwidocznione w ewidencji gruntów i budynków.

    Wniosek o WZ obejmował budynek gospodarczy (do 35m2). Dokładnie takie budynki znajdują się na sąsiednich działkach (są one wybudowane na zgłoszenie, więc nie podlegają obowiązkowej inwentaryzacji).

    Co można w takiej sytuacji zrobić, aby uwidocznić budynek znajdujący się na sąsiedniej działce w ewidencji skoro gmina / starostwo tego nie uczyniło i zgodnie z ewidencją sąsiednia działka / działki widnieją jako niezabudowane.

    Dziękuję za pomoc,
    Agnieszka

  2. #2

    Domyślnie

    Bo sąsiednie działki mają zapewne wydane WZ a Twoja działka jest rolna więc mogłabyś coś postawić gdybyś miała status rolnika.

  3. #3

    Domyślnie

    Moje pytanie dotyczy uwidocznienia sąsiedztwa w ewidencji budynków i gruntów na sąsiednich działkach.

    Tak jak wspomniałam są to budynki gospodarcze do 35 m2 wybudowane na zgłoszenie. Nie widnieją jednakże one na mapach co gmina wskazuje jako powód odmowy WZ. Domków jest kilka, ale nie ma w ewidencji ani jednego.

    Tutaj akurat wątek bycia rolnikiem nie ma zastosowania, bo nie jest to działka siedliskowa.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Jeśli są to budynki trwale związane z gruntem (na fundamencie), to geodeta aktualizując mapę mierzy je, zakłada im kartotekę i pokażą się na mapie. To jest czynnośc materialno-techniczna i do tego nie trzeba wniosków właścicieli o ujawnienie w EGiB. Zlecasz zwykłą aktualizację mapy, geodeta mierzy to co widać i raczej będzie taniej niż aktualizacja mapy do celów projektowych. Budynki o prostych kształtach (~~prostokąt) można pomierzyć bez wchodzenia na grunt na którym stoi (o ile jest widoczność).

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał agnieszkawozniakowic Zobacz post
    Moje pytanie dotyczy uwidocznienia sąsiedztwa w ewidencji budynków i gruntów na sąsiednich działkach.

    Tak jak wspomniałam są to budynki gospodarcze do 35 m2 wybudowane na zgłoszenie. Nie widnieją jednakże one na mapach co gmina wskazuje jako powód odmowy WZ. Domków jest kilka, ale nie ma w ewidencji ani jednego.

    Tutaj akurat wątek bycia rolnikiem nie ma zastosowania, bo nie jest to działka siedliskowa.
    Po pierwsze, zapytaj sąsiadów jak to oni zrobili bo ja jasnowidzem nie jestem.
    Podejrzewam że sąsiedzi występowali o WZ na budowę domu wraz z zabudową gospodarczą i na tej podstawie wybudowali gospodarcze albo wybudowali je bez zgłoszenia jako samowolę.
    Zanim coś zgłosisz do urzędu lepiej pogadaj z sąsiadami abyś nie okazało się że ich niechcąco podkablowałaś.
    Wystąp do gminy o WZ dla domu i zabudowy gospodarczej, jak je dostaniesz pozytywne nie oznacza że będziesz musiała wybudować dom a gospodarczy na pewno.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jeśli są to budynki trwale związane z gruntem (na fundamencie), to geodeta aktualizując mapę mierzy je, zakłada im kartotekę i pokażą się na mapie. To jest czynnośc materialno-techniczna i do tego nie trzeba wniosków właścicieli o ujawnienie w EGiB. Zlecasz zwykłą aktualizację mapy, geodeta mierzy to co widać i raczej będzie taniej niż aktualizacja mapy do celów projektowych. Budynki o prostych kształtach (~~prostokąt) można pomierzyć bez wchodzenia na grunt na którym stoi (o ile jest widoczność).
    Bardzo dziękuję za pomoc - właśnie o taki "dobry typ" mi chodziło. Rozmawiałam przed chwilą z geodetą i jak najbardziej zleciłam aktualizację mapy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Po pierwsze, zapytaj sąsiadów jak to oni zrobili bo ja jasnowidzem nie jestem.
    Podejrzewam że sąsiedzi występowali o WZ na budowę domu wraz z zabudową gospodarczą i na tej podstawie wybudowali gospodarcze albo wybudowali je bez zgłoszenia jako samowolę.
    Zanim coś zgłosisz do urzędu lepiej pogadaj z sąsiadami abyś nie okazało się że ich niechcąco podkablowałaś.
    Wystąp do gminy o WZ dla domu i zabudowy gospodarczej, jak je dostaniesz pozytywne nie oznacza że będziesz musiała wybudować dom a gospodarczy na pewno.
    Nie jest to samowola. Budynki są wybudowane na zgłoszenie. Tak jak wspomniałam - o WZ już występowałam - odmowa jednakże pojawia się ze względu na fakt, że nie widzą sąsiedztwa. Nie wydają WZ dopóki ktoś się nie wybuduje (i budynek nie będzie widoczny na mapie). Rozmawiałam z geodeta zgodnie z podpowiedzią Bertha i faktycznie mapa jest niezaktualizowana. Aby przyspieszyć ten proces trzeba przez niego zaktualizować mapę i będzie można wystąpić o WZ na budynek gospodarczy (bo takie jest sąsiedztwo).

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wiem jak jest teraz przy wydawaniu WZ ale ja jak występowałem to dostarczałem aktualna mapkę. Czy do wniosku o wydanie WZ dostarczałaś mapkę terenu z Twoją działka?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Nie wiem jak jest teraz przy wydawaniu WZ ale ja jak występowałem to dostarczałem aktualna mapkę. Czy do wniosku o wydanie WZ dostarczałaś mapkę terenu z Twoją działka?
    Tak - dostarczałam mapę zasadniczą z wyrysowanym na niej planowanym budynkiem gospodarczym.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał agnieszkawozniakowic Zobacz post
    Tak - dostarczałam mapę zasadniczą z wyrysowanym na niej planowanym budynkiem gospodarczym.
    I musiały być na tej mapie sąsiednie działki bo Twoja działka ma pewne pole oddziaływania na sąsiednie posiadłości.
    Więc jeżeli mapka była aktualna to co geodeta chce uaktualniać??
    Jak mówię, obyś nie narobiła sąsiadom bidy, bo to że oni twierdza że wybudowali budynki na zgłoszenie nie oznacza że taka jest prawda.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Forma budowy nie jest istotna. Na gruncie stoi budynek trwale związany z gruntem to ma być na mapie. Że tzw. rodacy kombinują jak koń pod górę i dymają swoją gminę na podatku od budynku, to tylko dowód na brak ich sumienia i wielkie poważanie dla Dekalogu który podobno obowiązuje większość Polaków pochlapanych wodą ze solą kuchenna. W tym przypadku chodzi o siódmy artykuł kamiennych tablic - nie kradnij. Ale jak nauczają sukienkowi - wszystko zależy od interpretacji. Jak u Kalego: Kali ukraść krowę to dobrze, ale Kalemu ukraść krowę to źle.
    Tak na marginesie: Urzędnik z gminy sprawdzi na zdjęciach lot/sat ( że stało ) i ma prawo wystąpić z regresem do 5 lat wstecz. I każdy sąd to potwierdzi wyrokiem. Tylko że większości urzędników nie chce się. Tak jak z lewymi zrzutami kanalizacji. W dwa tygodnie można sprawdzić każdą wieś. Odczyt z licznika wody, pojemność szamba i kazać pokazać FV za wywóz nieczystości płynnych. Lub zamówić dymarkę i podłączyc do wylotu śmierdzącej rury nad rowem/rzeką jak zrobiła pewna telewizja (nie tvp) w górskim kurorcie w zachodniej Polsce. Wystarczy chcieć.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    I musiały być na tej mapie sąsiednie działki bo Twoja działka ma pewne pole oddziaływania na sąsiednie posiadłości.
    Więc jeżeli mapka była aktualna to co geodeta chce uaktualniać??
    Jak mówię, obyś nie narobiła sąsiadom bidy, bo to że oni twierdza że wybudowali budynki na zgłoszenie nie oznacza że taka jest prawda.
    Mapy nie są aktualizowane w czasie rzeczywistym i dane w nich często pochodzą sprzed kilku lat (gdyby je weryfikować z terenem). Rozmawiałam z sąsiadami i wyrazili zgodę na wejście geodety na działkę i pomiar. Budynki są nowe (budowane w zeszłym sezonie).

  13. #13

    Domyślnie

    Zgadza się - nie ma budynku, nie ma podatku.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    To jeszcze z głupia frant dopytam: ile tego podatku płaci właściciel budynku gospodarczego do 35mkw? Przecież to nie jest garaż wolnostojący za który stawka jest razy 10 względem budynku mieszkalnego.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    To jeszcze z głupia frant dopytam: ile tego podatku płaci właściciel budynku gospodarczego do 35mkw? Przecież to nie jest garaż wolnostojący za który stawka jest razy 10 względem budynku mieszkalnego.
    W naszym przypadku przyjęto do celów podatkowych rozliczenie 8,37zł za m2.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Czyli tradycyjnie radni uważają że taki gospodarczy jest ekstrawagancją i stąd wysoka stawka. Obiekty religijne (cokolwiek to oznacza) zwolnione ustawowo, pola golfowe 0,01 zeta/m^2 a reszta .... bulić! Cóż, taki mamy klimat. Społeczny.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony