dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 147
  1. #1

    Domyślnie Grupa niezadowolonych z fotowoltaiki

    Pozwoliłem sobie założyć taki wątek, choć sam takowej instalacji jeszcze nie posiadam. Jednak mocno ją rozważam.
    Czy są na forum ludzie, którzy w jakiś sposób są rozczarowani instalacją fotowoltaiczną i żałują swojej inwestycji ? Ciężko znaleźć negatywne opinie, a nie wierze że takich nie ma. Myślę że wielu osobom taki temat mógłby pomóc w podjęciu decyzji.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Nie wiem jak można być rozczarowanym?
    Przecież każdy świadomie podejmował decyzje o instalacji.
    Chyba nikt nikogo nie zmuszał do fotowoltaiki?
    Wadliwy falownik czy panel może się zdarzyć, więc nie warto sugerować się jedynie ceną instalacji.
    Czasami lepiej trochę dołożyć niż później w razie problemów szukać wiatru w polu.
    Mój instalator mieszka niecałe 4km ode mnie i śpię spokojnie.
    W reklamach hasło "prąd za darmo" brzmi fajnie, ale montaż instalacji fotowoltaicznej to nic innego jak opłata za prąd z góry.
    Po jakimś tam okresie (o ile vatowiecki nic nie wymyśli) prąd będzie naprawdę za darmo
    parter+ poddasze 130m ogrzewanej podłogi (+64m nieogrzewana piwnica). ściany 20 styro, dach 18 piana +7 styro, nad piwnicą tylko 5cm styro, okna 3 szybowe, vitocal 7.5kW+ 2x80m, reku vitovent 300, pv 9,75kWp

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelek321 Zobacz post
    Mój instalator mieszka niecałe 4km ode mnie i śpię spokojnie.
    A co w takiej sytuacji? Być zadowolonym, chociaż zamiast produkować z maksymalną mocą falownik się odstawia?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Zbyt wysokie napięcie to niestety problem. Po zainstalowaniu u mnie było ponad 253V i po zgłoszeniu pge obniżyło o bodajże 7V. Jak narazie na transformator są 2 instalacje.
    Ważne, żeby falownik miał spory zakres pracy. Kaco z tego co pamiętam może pracować w zakresie 190- 270V. Trzeba tylko wejść w ustawienia i zmienić zakres.
    parter+ poddasze 130m ogrzewanej podłogi (+64m nieogrzewana piwnica). ściany 20 styro, dach 18 piana +7 styro, nad piwnicą tylko 5cm styro, okna 3 szybowe, vitocal 7.5kW+ 2x80m, reku vitovent 300, pv 9,75kWp

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Przecież to
    a) nielegalne
    b) niebezpieczne dla urządzeń domowych
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Wiem, że to nielegalne i niebezpieczne. Po obniżeniu napięcia przez pge więcej jak 250V jeszcze nie widziałem.
    Wcześniej widziałem max 257,4V i żadne sprzęty się nie uszkodziły.
    Jakbym wtedy ustawił falownik np na max 256V zamiast 253V to byłoby mniej restartów i większa produkcja przez te kilka dni
    parter+ poddasze 130m ogrzewanej podłogi (+64m nieogrzewana piwnica). ściany 20 styro, dach 18 piana +7 styro, nad piwnicą tylko 5cm styro, okna 3 szybowe, vitocal 7.5kW+ 2x80m, reku vitovent 300, pv 9,75kWp

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Pozwoliłem sobie założyć taki wątek, choć sam takowej instalacji jeszcze nie posiadam. Jednak mocno ją rozważam.
    Czy są na forum ludzie, którzy w jakiś sposób są rozczarowani instalacją fotowoltaiczną i żałują swojej inwestycji ? Ciężko znaleźć negatywne opinie, a nie wierze że takich nie ma. Myślę że wielu osobom taki temat mógłby pomóc w podjęciu decyzji.
    Myślę, że niezadowoleni z fotowoltaiki mogą być ci, którzy zwiedzeni niską ceną zdecydowali się wybrać jedną z firm wykonawczych, które wyszły jak grzyby po deszczu po sukcesie programu Mój Prąd. Decydując się na fotowoltaikę warto postawić na firmę wykonawczą, która na rynku jest już jakiś czas i może przedstawić referencje, ma własny magazyn i najlepiej własne ekipy montażowe. To też daje większą pewność, że taka firma nie zniknie nagle z rynku, a w razie usterki inwestor nie zostanie na lodzie i z trudnościa wyegzekwowania gwarancji
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8

    Domyślnie

    Mało firm ma swoje ekipy ponieważ kilka firm wyspecjalizowało się w montażu "na zlecenie", najczęściej posiłkując się pracownikami zza wschodniej granicy. I to wcale nie musi oznaczać, że są "gorsze". U mnie taka montowała. Nie obyło się bez "przypilnowania" i kilku "uwag" - ale to już standard dla mnie. Przez cały okres budowy i rozbudowy domu miałem tylko dwie ekipy, które zrobiły wszystko od A do Z i nie było się do czego przyczepić, a jedyne co robiłem to się przyglądałem. Reszta zrobiła jak należy, po moich uwagach, albo sobie poszła odmeldowana bo np. nie podobały się jej moje uwagi. Ale mam to w nosie. Jak robią u mnie to ma być dokładnie tak jak ja to widzę a nie "zawsze tak robimy i jest dobrze, a Pan wymyśla"... Przy PV akurat nie ma za dużo rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, to dość prosta operacja ogólnie.
    Wracając do głównego pytania jak ktoś wydał 25-50 tys i jest niezadowolony to gratuluję beztroski... Jedyne co można zrobić źle moim zdaniem to źle wyskalować instalacje - ale to głównie moim zdaniem za małe instalacje, bo za duża - zakładając rozsądny margines błędu - i tak się sprawdzi. Natomiast montowanie PV obliczonego "na teraz" dla mnie mija się z celem. Musi być lekko przewymiarowana, gdyż nasze potrzeby prądowe zwykle rosną a nie maleją...
    Ostatnio edytowane przez Smakor ; 03-05-2021 o 10:55
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  9. #9

    Domyślnie

    Znam bardzo wieli którzy nie są zadowoleni z fotowoltaiki setki, jeśli nie tysiące osób którzy przez tyle lat nie założyli PV ale bardzo ją rozważają. Dlaczego aż tak długo zwlekali? Skoro niektórzy na tym forum PV mają po 6-7 lat a inni przychodzą i pytają dlaczego jesteśmy niezadowoleni?

    Myślę że teraz instalacja nie ma najmniejszego sensu Ci którzy mieli założyć założyli reszta nie doczeka zwrotu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post

    Myślę że teraz instalacja nie ma najmniejszego sensu Ci którzy mieli założyć założyli reszta nie doczeka zwrotu.
    Dlaczego ? Niewiem jak teraz wychodzi 1kWp ale jeśli czas zwrotu będzie odpowiednio krótki to jest szansa. Gorzej jak komuś wychodzi 8-10 lat
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #11

    Domyślnie

    Co to za dziwne stwierdzenie "teraz instalacja nie ma sensu". Teraz ma największy sens bo jest ulga, są dotacje i coraz droższy prąd. Ludzie dzielą się na dwie grupy: 1. Ci co czekają aż stanieje, 2. Ci co używają i się śmieją z 1). Wśród moich znajomych albo mają albo za chwilę będą mieć, podobnie sąsiedzi. Nie ma na co czekać. Może nie każdego stać na 10 kW ale nie każdy takiej potrzebuje. Jest zastój i ceny niższe, ekipy z dnia na dzień. Jak wróci dotacja znowu będzie masakra
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    Ci co używają i się śmieją z 1).
    Już zaczęły się lamenty, i 1 śmieje się z 2.
    Ale zaczną pękać ze śmiechu, jak przejdzie coś takiego:
    Podobnie ocenił to wiceprezes Tauronu Jerzy Topolski w rozmowie z PAP. Zdaniem Topolskiego, jednym z rozwiązań mogłoby być wprowadzenie zmian współczynników opustów, czy skrócenie możliwego okresu magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii z 365 dni do np. trzech miesięcy.


    A jak za 20869 kWh zużytych w 30 miesięcy zapłaciłem 6270,66zł brutto, to jaką instalację musiałbym mieć i kiedy by mi się zwróciła?

  13. #13

    Domyślnie

    Pewnie że Tauronom to nie w smak To co by się chciało prezesowi słabo mnie interesuje... A kierunek jest tylko jeden i nic już tego nie zmieni. Koniec śmiecenia węglem...
    Ja płaciłem przed montażem prawie 400 zł brutto za prąd (miesięcznie) i powiedziałem dość
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    Pewnie że Tauronom to nie w smak To co by się chciało prezesowi słabo mnie interesuje... A kierunek jest tylko jeden i nic już tego nie zmieni. Koniec śmiecenia węglem...
    Jak nie śmiecisz węglem, jak w przytłaczającej większości prąd, który odbierasz z magazynu jest z węgla? PV nie zastąpi węgla - wręcz przeciwnie. Wymusza trzymanie w gorącej rezerwie (czyli dymiące) bloki węglowe nie produkujące prądu. To atom już i zimna fuzja (oby) za chwilę są rozwiązaniem problemów eko-energetycznych. A to też będzie śmiech z PV jak zimna fuzja wypali i prąd będzie za bezcen czy dzień, czy noc, czy wiatr wieje, czy nie.

    Tauronowi na dobrą sprawę rybka. Na koniec 2019 r. było 1,5GW PV, na koniec 2020 r. 3,5GW. To już powoduje już odłączanie się falowników przez przekroczenie napięcia (a jeszcze daleko do sezonowego maksa). A boom trwa i instalacji ciągle przybywa. Jak tego nie ograniczą maksymalizując autokonsumpcję (czyli zniechęcając do dużych instalacji, zapewniających pokrycie większości rocznego zapotrzebowania) to na coraz dłużej falowniki będą się odstawiały. Operatorzy w tych działaniach dbają nie o swój interes, a o względne zadowolenie tych, co instalują PV. Bo jak zamiast spodziewanych 1100kWh/1kW "wyciągniesz" 600kWh/1kW to zadowolony nie będziesz.

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    Ja płaciłem przed montażem prawie 400 zł brutto za prąd (miesięcznie) i powiedziałem dość
    4800zł brutto przy obecnej taryfie G12 w PGE przy zaledwie 70% w taniej strefie to 12 000 kWh. To z 16kW w PV trzeba mieć, żeby to pokryć.
    Czy może miałeś taryfę dla rozrzutnych? W G11 to ponad 9000kWh. Też 10kW w PV tego nie pokryje. A PV pozbawia możliwości zmiany sprzedawcy - a to właśnie pozwoliło zapłacić średnio (razem z opłatami stałymi) za 2,5 roku 30gr/kWh. Czyli za 4800zł kupiłem 16000 kWh.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-05-2021 o 22:46

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A PV pozbawia możliwości zmiany sprzedawcy - a to właśnie pozwoliło zapłacić średnio (razem z opłatami stałymi) za 2,5 roku 30gr/kWh. Czyli za 4800zł kupiłem 16000 kWh.
    To w tej promocji, gdzie najpierw miałeś mieć przez rok prąd w nocy za darmo, a potem nadal go miałeś, bo sprzedawca o Tobie zapomniał ?
    Fajnie, ale - było, minęło.
    Za ile teraz kupisz 16000kWh ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 04-05-2021 o 00:31
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16

    Domyślnie

    Ja zużywam dziennie ok 18 kW co daje rocznie ok 6500 i tyle na pewno da radę moje PV wyprodukować (z zapasem raczej). Nie wiem skąd masz te ceny ale u mnie prąd kosztuje nieco inaczej (Tauron) Rozkład dzień/noc wychodzi mnie jak 2:1. Nie bierzmy pod uwagę "wpadek" albo "przypadków" w dywagacjach na temat cen./opłacalności
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    Ja zużywam dziennie ok 18 kW co daje rocznie ok 6500
    4800/6500=73,84gr/kWh. I kiedy to takie ceny miałeś?
    To jest właśnie kreatywne liczenie, żeby udowodnić opłacalność PV i przekonać siebie i innych do zadowolenia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-05-2021 o 09:57

  18. #18

    Domyślnie

    Koszty: Jedn. Netto Brutto
    Energia dzien kw 1 0,3748 0,461004
    Energia noc kw 1 0,1937 0,238251
    Opłata dystrybucyjna zmienna dzień kw 1 0,2037 0,250551
    Opłata dystrybucyjna zmienna noc kw 1 0,0641 0,078843
    Opłata OZE dzień kw 1 0,0022 0,002706
    Opłata OZE noc kw 1 0,0022 0,002706
    Opłata kogeneracyjna dzień kw 1 0,00139 0,0017097
    Opłata kogeneracyjna noc kw 1 0,00139 0,0017097
    Opłata dystrybucyjna stała mc 1 7,5 9,225
    Opłata przejściowa mc 1 0,33 0,4059
    Opłata mocowa mc 1 10,46 12,8658
    Opłata abonamentowa mc 1 0,76 0,9348
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A to też będzie śmiech z PV jak zimna fuzja wypali i prąd będzie za bezcen czy dzień, czy noc, czy wiatr wieje, czy nie.
    Reszty nie ma sensu komentować, sprawa Twoich "promocji" jest doskonale znana i wyjaśniona. Natomiast chciałbym to zobaczyć, jak "zimna fuzja wypali i prąd będzie za bezcen". O ile nie będzie to technologia, którą będzie mógł każdy sobie w garażu "wyklepać", to nie wiem w jakim świecie Ty żyjesz, że myślisz, że jakiekolwiek państwo pozwoli sobie na uwolnienie darmowej energii do obywateli. Każde państwo dąży do jak największej kontroli, a Tobie się marzy wolność energetyczna? O infrastrukturze już nawet nie wspominam, bo widać taki z Ciebie fantasta jak przy inwestowaniu w lokaty
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelek321 Zobacz post
    Nie wiem jak można być rozczarowanym?
    Przecież każdy świadomie podejmował decyzje o instalacji.
    Chyba nikt nikogo nie zmuszał do fotowoltaiki?
    a cóż to za pokrętna logika, przecież dopiero w praniu okazuje się czy to coś nam się podoba czy nie.

    jakby było tak jak piszesz to by nie było niezadwolonych klientów, nie było by rozwodów itepe itede.

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony